Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117178
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53933
3. Bilantz olguta12 47902
4. J D E monica70 38151
5. A murit Laura! craciunitza 28975
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21453
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20106
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20023

post an entry in your weblog   Jurnalul lui felicic76  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
felicic76
D'ale gravideniei
Acest mesaj a fost trimis de felicic76 pe data de 03/06/2008 la 18:19 .:. 7481  vizionari .. Exista 29 raspunsuri la acest anunt

1. printre fructele favorite: visine> surpriza mare, am gasit la gura de metrou Brancoveanu, un taran, achizitionat un kil jumate. Mancat repede cativa pumni, restul la compot. Le asez in oala si ma invarteam pe langa aragaz. Ghici surpriza: aveau viermisori care se ridicau la suprafata din cauza apei fierbinti(tb sa-mi inchipui ca nu aveau inca timp sa se coaca, "carnita" din interior accelereaza inrosirea) Ingretosata, sting focul si ma pregatesc sa cobor sa-mi cumpar compot. In casa mirosea dumnezeieste Mai cuget cinci minute, ma gandesc cate fructe deja "incercate" am mancat in copilarie, ma intorc, adun cu spumiera toti nepoftitii din compotul meu, pun zahar vanilat din belsug si m-am ales cu vreo 4 borcane de compot . BUUUN RAU! ii povestesc sotului si din spirit de fronda, a baut si el doar zeama
2. in mod normal ma laud cu o memorie de elefant, dar acum remarc ca uit multe si nu aveam cum sa ma ramolesc in cateva luni! Plus ca am mai citit cate ceva despre neuronul gravid!
Cobor sa iau lapte seara tarziu, sotul prin Praktiker dupa ultime cumparaturi, iau cainele, sa-l plimb si pe el nitel, il leg aproape de magazin, cumpar lapte, dar..hotarasc sa ma mai plimb putin asa ca schimb traseul spre casa. Ajung in casa, ma delectez cu un pahar de lapte rece, vine si sotul si la un moment dat il aud: unde-i Fox? Lumina si in capul meu, mi-aduc aminte de el, cobor si-l recuperez. Acum stau si ma gandesc, imi trece dupa astea 9 luni, da? ,ca nu vreau sa ma gandesc ca as putea sa uit copilul pe undeva, Doamne Fereste.... plus ca intr-o dimineata am uitat sa incui usa de la intrare si am avut noroc ca am venit prima acasa, nu vreau sa ma gandesc ce iesea daca ajungea sotul acasa inaintea mea. Culmea ca la serv imi fac treaba bine
3. Ma declar pericol public!
Dupa discutiile cu fetele la odisee, fuguta acasa sa fac ardei si dovlecei umpluti! Executat, mancat bine, eu patru si sotul 2(eu si ptr noul membru al familiei). Dupa masa program obisnuit: spalat de vase, bagat cratita cu ardei in cuptor sa se raceasca pana dimineata ca sa-i pot pune la frigider, spalat aragazul, inchis lumina la cuptor ca eu sunt fata econoama si sa nu-mi sara factura in aer de la amaratul al de bec
ora 1si 20 noaptea. Ma trezesc si nu stiu de ce: bebe doarme. eu nu vreau la baie, dar simt miros de mancare. Sotul se trezeste de la foiala mea
el: ciup, miroase a mancare gatita, a ardei umpluti!
eu: vezi ca nu numai mie mi-e foame noaptea? o mirosi ca daca am facut aseara!
el: avem toate geamurile deschise, ai gatit cu hota aprinsa, nu crezi ca ar fi tb sa se duca tot mirosul?
Sar din pat, fug la bucatarie, deschid cuptorul si vad negru in fata ochilor: ardei, cratita, fum.tooot! Uitasem focul aprins la cuptor!(dar stinsesem becul)
vin in pat si-i comunic rezultatele, el conchide: bine ca n-ai dat foc la casa ca acum ardeam ca sobolanii!
dimineata, arunc cratita cu totul, iar el in urma verifica: aragaz, prajitor etc. fac treaba bine(sper)
4.neeeeeervi
fetele, la mine de cand cu hormonii de sarcina, sotul este pe taci si inghite. Cand nu mai poate rabufneste si dupa, sa vezi ce uraturi si strigaturi hehehe.....Si asa bine ma simt dupa ce tip oleaca.... In perioada sarcinii am facut ceva de care mi-e rusine si acum: m-am batut pe strada! da....eram pe trecerea de pietoni la unirii, aveam cam 10-12 saptamani de sarcina si o tipa, venind din sens opus m-a lovit in stern, de mi-am pierdut suflul. Avea ochelari de soare pe nas, era ora 9,30 dimineata si un buchet de flori in dreapta, cu stanga m-a lovit. Gandindu-ma ca putea sa ma loveasca in burta,eram si paranoia rau cu sarcina, am apostrofat-o: vezi pe unde mergi, scoate-ti ochelarii de pe nas si ea ........m-a injurat urat de tot. Atunci am vazut negru, m-am intors si m-am infipt in parul ei, avea si o coada lunga si am vrut s-o lovesc cu piciorul, ea s-a ferit, totul spre deliciul soferilor care asteptau sa trecem si care-mi strigau(vazusera faza) s-o las in pace ca-i nebuna, etc. Cireasa de pe tort era politistul cu fluierul in gura care a vazut toata faza si nu a schitat nici un gest decat de fluidizare a traficului, ceva de genul : omorati-va, dar pe trotuar.
Seara i-am spus sotului si am avut toata aprobarea lui,dar acum parca mi-e rusine oleaca




Vasile
19+

bibinika
foto

Trimite reactia ta
Next page
# /3  

monk
nou venit

Posted 03/06/08 @ 19:12 Reply with Quote
imi cer scuze daca dau buzna dar atitudinea ta mi se pare normala ptr. aceasta perioada dar incearca sa nu te mai stresezi ca sa nu iasa bebe nervos. ai sa vezi ca o sa treaca totul si o sa-ti aduci aminte cu placere de aceasta perioada
Back to top

felicic76
mami de minune

Posted 03/06/08 @ 19:26 (Edited 03/06/08 @ 20:41) Reply with Quote
5. acum pot sa inteleg toate persoanele care sunt pofticioase, lucru de neinteles ptr. mine inainte, ce-i aia pofta de nu te poti abtine?
dimineata ies din bloc spre serviciu. Cum sunt niste lucrari neterminate de pe perioada campaniei si ne asteapta alta, s-au hotarat sa repare craterele lasate. La ora 9 muncitorii iau micul dejun langa bloc, trotuar nu mai exista si inevitabil mi-arunc ochii pe ziarul unsuros. innebunesc de pofta instantaneu: slanina afumata, ceapa, usturoi, branza, rosii, castraveti, oua fierte . UN FESTIN! Ii spun sotului, ce bine mananca astia, asta, si el gravid, aproba razand, mie-mi vine sa-l dau dreaq de serviciu si sa ma asez la masa cu muncitorii. Salivez in continuu, ma urc in autobuz si prima coborare este carrefour unirii ptr cumpararea celor trebuincioase si culmea, am gasit si slanina de aia buna, numai sorici si grasime(plina de colesterol).Ajung la birou, fierb oua si ma ocup cu ejectarea tuturor nasurilor fine din birou. La ora 10 ma declar satisfacuta, duhnesc a ceapa(usturoi am uitat sa iau) si ma apuc de treaba. Toata lumea face munca de teren azi, eu nu pot ca sunt si miros a ceapa

Vasile
19+

bibinika
foto
Back to top

Lormi
membru incepator

Posted 03/06/08 @ 22:02 Visit Lormi's Homepage Reply with Quote

Super tare,mai ales faza cu slaninuta ! Ai un talent de povestitor innascut!Mi-a placut mult de tot ,mai scrie!!!!
Sa fi sanatoasa si tu si BB !

Album Lormi
Astept minunea...
Timisoara,Impreuna !
Back to top

Gabitza1977
membru junior

Posted 04/06/08 @ 17:23 (Edited 04/06/08 @ 17:23) Reply with Quote
super dragutz felicic! si eu sunt gravi si ma regasesc tare mult in tot ce povestesti! pupici si o sarcina usoara si un bebic sanatos tun!

http://bd.lilypie.com/stgnp2.png
15+
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 04/06/08 @ 17:39 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
mai scrie, mai scrie!

Andreea mama de Filip si Georgia
Back to top

felicic76
mami de minune

Posted 10/06/08 @ 20:35 (Edited 18/06/08 @ 21:36) Reply with Quote
multumim pentru urarile de bine! toate!
6.ooofff! neuron gravid!
a inceput Campionatul uraa! Aseara, de la birou, sa intru in carrefour pentru piersici caise etc. Ma suna consortul, ii spun unde sunt, ma roaga sa-i iau o sticla de whiskey sau un gin bun. Ok. Fac cumparaturi prepoderent ptr mine, stresata sa nu car, inghesui doar un kil juma de piersici si unul de caise, ciocolata, furseace, maruntisuri mici si bune pentru burtik. Ajung acasa, ma despoi rapid, ma apuc sa desfac cumparaturile si remarc ca nu am suc. Ma miorlai si pun bot la sot, ca nu mi-a luat suc, asta se uita la ceas, vede ca-i sapte fara zece,incepusera comentariile de meci, o zbugheste in papuci sa-i cumpere nevestei gravide suc de la chiosc. Se intoarce si-mi zice: scoate si tu nishte gheata! Ma conformez, ma mir in sinea mea, de ce gheata ca vinul statuse la rece.
el: da-mi si mie sticla !
eu: ce sticla? nu-i la tine(eu ma gandeam la vin)
el: sticla de beuturica pe care ai luat-o, ca am luat si kinley si cola, ca nu stiam ce iei!
eu; upppps! avem o problema da stai sa ma imbracrevin in 5 min
bineinteles ca i-am luat de jos, din coltul blocului, o sticla mai scumpa decat in carrefour cu muuuuuult
a scos flacari pe nas ca balaurul un pic, dar si eu m-am abtinut de la comentarii de genul; cu cine jucam, de ce te mai uiti ca oricum mancam bataie, Nicolita este degeaba...am fost fata cuminte si am scapat doar cu o salata babana si o crema de zahar ars, ca s-a rasfatat ca nu ma mai intereseaza de el, ca atunci cand o veni cupilul o sa-l ignor total..eu..
Vreau memoria si concentrarea mea inapoi!

p.s: mi se face rau de la mirosul de tei si imi vine sa-l injur pe Eminescu, nush de ce, n-are nimeni nici o vina ca-s si si am nervi

Vasile
20+

bibinika
foto
Back to top

felicic76
mami de minune

Posted 18/06/08 @ 21:11 (Edited 18/06/08 @ 21:44) Reply with Quote
7. din ciclul " ce-i mai f....e grija pe unii....
a). am un catel, fox terrier sarmos, alb cu pete maro si negre.Pana acum este sufletul si puiul meu, baiatul meu, iubitorii de animale stiu de ce Ies sa-l plimb, il las in pace sa amusine tot ce vrea, il supraveghez de la distanta. Iau pozitia relaxata de gravida: o mana in sold,spre spate, una pe burtica. Ma trezesc cu o baba langa mine, imi smuceste mana de pe burta si-mi spune sa nu ma mai holbez la catelul ala(al meu) ca iese copilul cu peteii explic ca-i cainele meu, ca-l urmaresc(el este fara lesa) mi-o reteaza, nu conteaza, o sa faci un copil cu par pe spate si cu pete Ii multumesc pentru sfat, incerc sa fiu politicoasa inca, ma departez si aud: Aveti impresia ca le stiti pe toate, voi, astea tinere, o sa vezi tu!
b. catelul meu stie si intelege ce vb cu el, ca nu asculta, asta-i alta treaba...... Ma intorc cu sotul de la cumparaturi, el ca hamalul, eu cu catelul in lesa. Vb cu fox(catelul) ii spun sa nu mai alerge ca bezmeticul, sa nu mai traga aiurea in lesa, el pare ca intelege pana da de niste trepte. Prinde viteza, eu dupa el. Ajunsa pe pamant drept si stabil, il cert si-l ating si la c......l ala mare si grasan. Nu apuc sa-mi savurez corectia si aud in spatele meu:
"Nu mai bateti ciinele pe strada, doamna, ca-i stirbiti personalitatea!"Mie nu-mi vine sa cred ce aud, sotul ma pune sa-i repet, zambim larg amandoi si auzim : "Habar nu aveti de psihologia animalelor, de ce v-oti mai fi luat caine!"
ce sa-i explic omului, ca eu inca mai am de lucrat la psihologia familiei, a viitorului copil, a mea, a sotului si de abia pe urma ma voi ocupa si de caine?(daca voi mai avea vreun neuron disponibil), ca acest catel este membru cu drepturi depline al familiei, are analizele si vaccinurile la zi mai dihai ca mine, femeie insarcinata, ca merge la coafor si cosmetica regulat, nu ca mine, ca dispune de spatiul lui, unde-i rege, mai generos decat al multor oameni? Noi sa fim sanatosi
Vasile
21+

bibinika
foto
Back to top

Delphinash
nou venit

Posted 20/06/08 @ 13:35 Reply with Quote
vreau sa-ti spun ca m-am amuzat copios pe seama celor povestite de tine. de mult nu am mai ras cu pofta. esti o dulce.
cum sa uiti tu mai mama catelu legat la magazin???
numai bine si ai mare grija de tine. si stai fara de grija, neuronii se vor intoarce la tine.

Just me!
Back to top

anamaria
membru matur

Posted 27/06/08 @ 09:37 Reply with Quote


suuuper-simpatice povestioare!

sa stii ca pe undeva ma regasesc in ceea ce povestesti...
neuronii mei (si-asa blonzi ) erau extrem de obositi in perioada burticoasa!!!

eram uituca, nervoasa, somnoroasa, plina de pofte si de nevoie de rasfatz
speram sa-mi treaca odata ce-l voi vedea pe bebe 'LIVE' dar din pacate situatia nu s-a imbunatatit total, nici macar substantial... dar bine macar ca intre timp m-am obisnuit !

si in final, sfatul meu este sa te bucuri de perioada asta unica, de pofte si rasfat! inteleg ca e primul bebe, gravida vei mai fi poate dar rasfatata ca acum nu!

Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta!
________________________
ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!


Back to top

felicic76
mami de minune

Posted 30/06/08 @ 23:32 (Edited 30/06/08 @ 23:53) Reply with Quote
8. acum sa va povestesc ceva cat astept sa-mi intre crema in piele

Oops!...I Did It Again
nu reusesc sa ma cremu iesc dimineata asa ca seara ma straduiesc, oricat de obosita as fi, sa-mi ung burtik si.aseara am venit foarte tarziu de la nasi, pe la 1,30, picioarele umflate, franta, lene mare sa fac dus. M-am spalat ca pisica si tusti in pat, cu lumina stinsa, iau de pe noptiera crema si ma ung temeinic.Asteptand sa intre crema, atipesc, dar simt la un moment dat rece,de la AC, ma ridic in fund sa-mi iau bluza de pijama si auD: haaarsssti! Ma intreb ce-o fi, nu am nici o carte cu mine in pat , ma ridic in picioaree si zgomotul dupa mine iarasi: haaarrrsti!
Ma, ce naiba o fi? Ma pipai si surpriza: intr-o parte simteam pielea stransa, in alta parte simt ca-mi curge pielea!
Aprind lumina si rezolv misterul; in loc de crema de vergeturi, folosisem o masca exfolianta si acum ma decojeam!
tuburi mici, verzi, extrem de asemanatoare doar la lumina TV-ului!

si iaca ce dush sanatos facui in crucea noptii, cu frecat temeinic cu buretele, sa cada pielea de sarpe de pe mine
Vasile
22+

bibinika
D'ale gravideniei
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page