Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117178
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53933
3. Bilantz olguta12 47903
4. J D E monica70 38151
5. A murit Laura! craciunitza 28975
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21453
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20106
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20023

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamii  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamii
minunea mea
Acest mesaj a fost trimis de mamii pe data de 08/08/2007 la 12:37 .:. 3442  vizionari .. Exista 8 raspunsuri la acest anunt
A fost odata ca niciodata...

Niciodata nu m.am priceput sa scriu povesti dar sper ca va iesi ceva de capul asteia

Treceam printr.o perioada nasoala ... si ma cufundasem in munca nu vroiam sa mai stiu nimic de nimeni!Si totusi vine petrecerea de revelion(2005-2006) la care promisesem ca ma duc.Incercam sa ma 'gatesc' nu imi iesea nimic.Eram printre prieteni deci oricum nici nu ma interesa...si atunci l.am cunoscut pe el!Ne.am cuplat..a urmat o perioada superba ( nu era ceva serios) iar mai apoi el a plecat pentru ca nu statea in tara.Imi promisese ca se va intoarce curand dar cine credea?Si culmea S-A INTORS! Apoi am plecat eu si.. plecata am ramas.Am cunoscut un oras superb ROMA.Dar sa trecem peste asta...
Nu stiu de ce dar din senin imi puneam problema ca raman gravida!( asta se intampla prin septembrie).
Stand in dormitor simt un miros ametitor de gogoshari murati(aici nu se gasesc)nici nu imi faceam probleme m.am gandit ca pe mine ma mai apuca poftele si doar mi s.a parut dar cand am iesit pe hol m.a pocnit mirosul si am fugit in bucatarie uned soacramea a facut misto de mine ca 'haha esti gravida'.Trec zilele si imi intarzie rusii vreo 2 zile, nimic neobisnuit la mine, dar din senin m.a apuca greata, nu puteam manca nimic nu puteam mirosi nimic.M.am dus si mi.am cumparat un test fara sa shtie nimeni..si pac 2 liniute, am izbucnit in plans instant!De principiu nu eram deacord cu avorturile dar in situatia mea gandeam ca este unica solutie(chiar daca eu si cu P. ne iubeam si aveam degand sa ne dar vroiam un mai tarziu)Aveam 20 de ani ma gandeam ce sa fac eu cu un bebic acum?.Nu puteam dormi noptile, visam urat si ma simteam foarte prost cu decizia luata dar...alta solutie nu era.Ma gandeam cum pot eu sa avortez de unde sa gasesc fortza necesara.
Nestiind in cate luni sunt ma duc sa imi fac analiza de sange..Raspuns:pe 25 nov faceti o luna!
Asadar deciziia fiind luata cumparam bilete pentru sf lui decembrie sa mergem in tara sa facem revelionul si bineinteles avortul
.Sun la doctor prezint situatia si imi zice ca el pleaca in vacanta sa ma duc la spitalul militar la o colega de.a lui.Ajungem in fata spitalului la 7 dimineatza cu inima varza.In fata spitalului P. incepe sa planga si imi zice ca el vrea copilul dupa care urmeaza o .Mergem in spital vad cabinetul ma ingrozesc vine o donshorica si imi zice ca nu imi poate face avortul acolo ca nu e de mine spitalul ( nu ca sunt eu mare donshoara dar efectiv arata deplorabil nu iti venea nici sa arunci gunoiu acolo) sa ma duc in alta parte.Ajung la clinica asta privata superba si dau peste o Ginecoloaga super!Ii prezint situatia si ma urca pe masa ( habar nu aveam k imi face ecografie)Si atunci l.am vazut eram in 14 saptamani si deja i se vedeau outzele.Mi.a zis sa ma mai gandesc si daca ma hotarasc sa fac avort totusi sa ma duc seara la cabinet!Am ieshit varza de acolo deabea ma mai puteam tine pe picioare.Fatul era marisor stiam deja ce este...si nu am mai putut si asa am pastrat .Am avut o sarcina super cu micile mele paranoi pe care oricum cred ca orice graviduta si le face.
Imi era frica de nastere nu fusesem niciodata in spital dekt in vizita pe la cineva.Analizele in sarcina ce mi le.am mai facut ca in rest fucaem de doctori ca de draq!Ma tot gandeam cum o sa nasc...vroiam epidurala dar imi era frica de ac eram oripilata efectiv!Si totusi daca ma chinui ce fac?!O sa cer sigur epidurala.

Am avut si o ginecoloaga super aici in IT..careia ii multumesc enorm.Ma linistea mereu.Si imi arata bijuteriile lui fimiu de care eram si sunt f mandraBebel era mai mare cu 2 saptamani decat U.M si era si mai lung si mai grasunel ce mai imi era o frica de moarte.
Intr.o zi ma duc la gine si imi zice dil 1. ok deci poti sa nashti oricand du.te si plimba.te ..si m.am plimbat vre.o 2 saptamani si nimic!
Control again:Dilatatie 2.5 daca nu nasti pana sapt viitoare 'Ti do yo una mano'( am inghetzat la cuvintele astea) Shtiam ce inseamna sa induci o nastere dar ea totusi era intr.un cabinet privat ...doar nu era nebuna eram asa panicata ca nici nu imi venea sa ma mai duc la controlsi logic...
Control again: Vrei sa iti induc contractiile se poate sa mearga se poate sa nu...RASPUNS FERM: NU!
Si plimba.te si plimba.te si plimba.te si bebe nimic...Si ma duc iar la control..Si acum cu tupeu zic ok da ..a incercat m.a dilatat umpic ( manual) mi.a scos dopul...si du.te si plimba.te .Ma saturasem de atatea plimbari lucrasem pana in luna a 8 a toata ziua in picioare...seara la plimbare si plimbare si plimbare..!Vroiam sa nasc dar imi era frica.
Stiam de la toate poveshtile cam ce sunt contractiile cu toate ca nu avusesem pe parcursul sarcinii dekt dealea nedureroase...si imi era o frica de cele dureroase ....ca de doctori
Ma duc a 2 a zi iar la control incearca sa ma dilate iar si pac dilatatie 5... si gine imi zice M. daca te i.au contractiile sa pleci la spital ca tu nashti repede!Cand ai ajuns sa ai contractii din 5 in 5 sa fi deja la spital!Si cand dau sa ies pe usa.. o contractie logic ca nu o bag in seama... naiba nu ma durea!
Si ies bieninteles la o plimbare si inghetzatzica:D Si mai cate un pas mai cate o contractie DAr eu asteptam durerea!Ajung acasa mananc fac dush ma pun in pat la tv... vizionez un film o stire... P.se juca la calculator ma mai duc pe langa el..mai ma joc mai o contractie, si acu una mai dureroasa una fara dureri.CLAR TRAVALIU FALS!deci tv again da culmea daca stateam in pat ..ma durea mai rau deci hai sa fac putin ca imi trece Si vine seara se face vre.o 9 si mie imi era un somn ingrozitor aveam contractii cam din 5 in 5 dar eu ma gandeam k nu sunt contractiile care trebe ca nu e si durerea care trebe si oricum eram linishtita k deja nu mai imi puteam face epidurala.P.se panicase si ma tot tragea sa merg la spital..eu mai vizionam un filmuletz si incercam sa adorm .Cand deja nu am mai suportat ( de somn) zic 'auzi shti ceva hai la spital ca mie imi e somn ori nasc ori ma culc ca nu mai pot'Si iau bagaju ma schimb si hai la spital in mashina contractii din 3 in 3 si o sete....si zic hopaaaaaaaa sa vezi ca nasc..da unde sunt contractiile alea nesuportabile'in fine..ajungem la spital era 11:40 pm.Ma duc la o moasa ii zic ca nasc ca am contractii nu cred ca m.a crezut ca s.a plimbat pe acolo vreo 10 minute ... mai vin vreo 2 3 moase asistente sau ce erau ele incep s aimi faca fisa cik hai pe masa sa il monitorizam pe bebe ma pune pe masa..vreo 20de minute si zice bine hai schimba.te.Ma schimb, imi rupe apa( aveam contractii dureroase relativ daca pot spune asa..dar eu asteptam moartea parca)si o intreb pe moasa o sa fie mult mai rau nu?! la care ea imi zambeste lasciv!AM ZIS CLAR DE ACU E ACU... ma controleaza si zice dil 8 imi pune perfuzie cu glucoza...si imi baga 3 unitati de ocitocina ma urrca iar pe masa si imi zice dil 10.Si eu in gandul meu pai cum 10 unde sunt durerile?? unde e copilu ?? si de atunci nici o durere doar o nevoie de incordare si de strans picioarele eu mi le strangeam moasele mi le desfaceau Am vazut doctorul linishtit cu neonatologul intr.un coltz cum se uitau intre cracii mei si vorbeau de nushu ce si mancau nishte alune .... moasele stateau si ele la barfa si tot ce imi ziceau cand ai o contractie impinge.Si am impins ...da de unde atata forta?La un moment dat vad k mi se ia o jumatate de masa ed sub fund medicul ishi pune manushi neonatologul halatul si vine medicul si ma apasa putin pe burta ( ma asteptam sa fie dureros dar DELOC)si a ieshit BEBE ALEXANDRU la ora 01.04 am. 4150gr si 53cm SI NU IMI VENEA SA CRED!


Trimite reactia ta
 

Anya20
membru matur

Posted 10/08/07 @ 15:25 Reply with Quote
sa iti traiasca grasunelul si toata viata sa aibe parte de povesti la fel de frumoase ca aceasta!
Back to top

kristinutza
blonda, dar ma tratez.

Posted 10/08/07 @ 17:16 Reply with Quote
ehehehe, ce usor si frumos! sa fie sanatos si sa va bucurati de el!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video
Back to top

siminoc
membru incepator

Posted 10/09/07 @ 09:35 Reply with Quote
foarte frumos ai povestit! felicitari pentru asa nastere usoara!
va traiasca bebicul, sa fie sanatos si norocos! si voi doi sa va bucurati de el!

Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Comoara mea, Miruna

Sunt binecuvantata cu o dragoste la patrat!

www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Simona Mandru" target="_blank">Io mireasa
Back to top

pet.cost2005
mamica de Nasturica !!!

Posted 10/09/07 @ 09:52 Reply with Quote
Chiar asa de usor sa fie??? Felicitari pt. bb grasunel !!!

Eu is speriata rau la gandul ca peste putin o sa nasc ... ooofff ...

Petronela
Back to top

katiapam
Vivi e lascia vivere!

Posted 19/09/07 @ 17:44 Reply with Quote
Sa aveti parte numai de fericire si momente frumoase!!!!

mamma di giulia-20/06/07
http://b1.lilypie.com/jKs2p2.png?r=143ce07
Back to top

nma
N+M=2A

Posted 05/10/07 @ 12:00 Reply with Quote
Foarte frumoasa povestea! Sa creasca mare si sanatos bb Alexandru!

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze
Back to top

cafera
de 2 xmamica

Posted 08/05/08 @ 17:58 Reply with Quote
Felicitari! Le meritati toti trei.

Mamica de printese
Back to top

Roxali
membru senior

Posted 12/06/08 @ 23:52 Reply with Quote
Frumoasa povestea nasteri...Alex scumpul de el statea bine in piscina la mami...de frica si emotie(chiar daca eram la a doua nastere) tot asa strangeam si eu picoarele.
Sa va traisca baiatul!

Ali , Sonia 22.10.07 si Enrico 8ani
poze
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj