Sunt binecuvantata cu o dragoste la patrat!

Sunt binecuvantata cu o dragoste la patrat! | Autor: siminoc

Link direct la acest mesaj

O data pentru ca mi-am intalnit jumatatea si ne-am unit destinele! Iar a doua oara pentru ca suntem binecuvantati cu un copil, pe care l-am "clocit" timp de noua luni!
Atatea sentimente noi am cunoscut in ultimele luni care sunt greu de descris in cuvinte, dar usor de inteles de catre oricine a trecut prin odiseea sarcinii si miracolul nasterii!

Nu cred ca am conceput vreodata viata mea altfel decat cu copii. Chiar daca nu m-as fi casatorit! Insa, DD care are grija de toate, mi-a scos in cale jumatatea!
Si cand ne-am simtit amandoi pregatiti (oarecum ), si a decis si Cel de Sus ca suntem, am ramas gravi.

Am avut o sarcina usoara si cel putin la fel le doresc tuturor femeilor. N-am avut greturi, am mancat orice am avut chef, sarcina a evoluat bine! Doar spre final mi s-au umflat picioarele foarte tare, ma durea spatele uneori (mai ales la serviciu) si oboseam mult mai usor, mai ales cand urcam cele patru etaje de acasa!
Singura tristete care a umbrit sarcina a fost data de faptul ca fatul era cu prezentatie pelvina (adica cu picioarele la iesire) si trebuia sa nasc prin cezariana, dupa ce timp de opt luni ma pregatisem pentru nastere naturala! Am sperat pana cand mi s-a facut anestezia ca va face copilul o tumba si voi naste natural! Bebelina avea insa alte planuri!

Pentru ca printesa nu dadea nici un semn ca s-ar grabi, dra amana data intalnirii. Cand am ajuns la termen, a decis ca e timpul ca noi doua sa ne cunoastem "face to face". Insa, copilul trebuie sa se nasca de ziua lui!
DNP-ul era 12 iulie 2007. Si dra a decretat ca ne vedem dimineata in spital. Ajung la spital impreuna cu sotul. Aveam inima cat un purice! In spital o nebunie de nedescris, deoarece spitalul era de garda. Dra zice sa merg acasa, sa pap ceva si apoi nimic pana seara cand revin!
Ajungem seara la spital, dra fiind de garda. Incep a mi se face formalitatile de internare. Si apoi, surpriza! Pe drum era o nastere declansata si era nevoie de cezariana! Asa ca m-am dus iar acasa (n-avea sens sa stau peste noapte in spital)! Si am revenit de dimineata! Deja eram coplesita de emotii! Voiam sa-mi intalnesc copilul! In plus, imi faceam griji pentru operatie! Pana s-a eliberat si curatat sala de operatii, am fost pregatita. Dar stateam ca pe ghimpi. Imi era ca iar ma trimite acasa!
In sfarsit, vine sa ma examineze dr anestezist, mai spun inca o data (a o suta oara in ultimele trei zile) ca vreau rahi! Stia! Ii spusese asistenta care imi facuse si test de toleranta a anestezicului! Asa ca venise momentul!
Sotul meu facea santuri in holul de la intrare al spitalului si stresa asistentele din triaj si de la internari sa-l tina la curent! S-au plictisit repede femeile si l-au lasat sa urce. Asa ca a facut de "garda" la usa blocului operator!
Dupa ce am ajuns in sala de operatii am avut intai un soc si apoi am inceput sa ma relaxez!
Socul s-a datorat faptului ca era un loc foarte aglomerat: dra cu doua rezidente si o asistenta, dra anestezist cu o asistenta, neonatologul cu o asistenta! iar io pregatisem doar trei plicuri: pentru dra, pentru anestezist si pentru mana a doua! Ei, dilema! Cum imparti doua paie la trei magari? Uneia dintre rezidente, care stiam ca va participa la eveniment, ii dadusem "bonusul". Asa ca in sala de operatii (ca n-am "prins" nici un loc mai aglomerat!) am "bonusat" dra gine si dra anestezist!
Iar apoi m-am relaxat deoarece atmosfera mi-a priit. Parca ne intalnisem la o cafea! Femeile (caci toate erau femei) erau foarte vesele! Iar o rezidenta, alta decat cele ce puneau osu' la treaba, imi petea bebelina!
Dupa maxim zece minute de la intrarea in operatie, bebelina si-a facut intrarea in viata mea si a celor din sala de operatie prin "strigatul foamei". Cred ca bietul copil a fost deranjat de la masa! Cand i-au pus un pic de glucoza pe buze s-a mai potolit!
Iar io mi-as fi invartit capul sa-mi vad odorul, da' imi tinea dra capul. Dupa ce au curatat-o, examinat-o, evaluat-o, etc. au pus-o pe pieptul meu. Doamne, nu sunt in stare sa descriu ce-am simtit! M-am indragostit irevocabil de ea!

Ce a urmat e istorie! Am stat doua zile la reanimare, una pentru ca aveam perfuzii si una pentru ca erau locuri la lauze! Apoi, in sfarsit, ne-am mutat impreuna, doar pentru mai putin de o zi. A venit si laptele, cu furie. Datorita unei asistente mai in varsta, care m-a ajutat sa ma storc si mi-a explicat ce sa fac sa nu pierd laptele si sa nu dau in mastita, astazi imi alaptez copilul. A doua zi am plecat, la cerere, acasa!
Apoi ne-am luptat timp de trei saptamani cu foliculita luata din spital, chiar daca la iesirea din spital a fost trecut pe bilet diagnosticul de eritem alergic!

Acum, privind in urma, imi dau seama ca prea curand nu-mi voi schimba parerea: sistemul sanitar este groaznic! Nu pot nega ca am cunoscut si oameni dedicati meseriei, pe care nu i-am "uns", dar au facut tot e le-a stat in putere! Dar am avut parte si de opusul acestora!

Au trecut deja o luna si trei saptamani de cand imi tin odorul in brate. Ce repede trece timpul! Si Miruna creste de la o zi la alta! Deja gangureste, stim ce-i place (de exemplu: la plimbare!) si ce nu (de exemplu: sa sughita!) si-i multumim lui DD ca ne-a dat-o!

Si, bineinteles, e cel mai frumos copil! Pentru ca e al meu!

Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Album poze Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Sa va traiasca Miruna,sa fie sanatoasa,sa va bucurati de ea!

Un copil foarte frumos,felicitari mamico!


ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

E superba! Sa va traiasca minunea sanatoasa si norocoasa!!



Burtik
Nasi 7/07/07
Pentru Alessia

Cristina 33+ cu Alessia Stefana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

Multumim frumos!



Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Comoara mea, Miruna

Sunt binecuvantata cu o dragoste la patrat!

www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Simona Mandru" target="_blank">Io mireasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Mi-au dat lacrimile citind povestea ta...caci seamana cu a mea, doar ca eu mai am putin pana la intalnirea cu printesa noastra...iti doresc sa ai parte toata viata de aceeasi fericire,sa-ti traiasca Miruna si sa va bucure mereu si sa ramaneti la fel de indragostiti pentru totdeauna!

Valentina 31+ Cristina Stefania
noi doi
printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Felicitari!!!
Mie imi place si de Miruna si de rochitza ei
De la H&M,nu ?




Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

sa fiti fericiti si sa va pastrati dragostea!

Mergi la inceput