Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117310
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54192
3. Bilantz olguta12 48130
4. J D E monica70 38379
5. A murit Laura! craciunitza 29160
6. Un nou inceput...(2) danangie 27538
7. scrisoare catre mama Picasso 22231
8. Curiozitate! Ana68 21581
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20199
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20175

post an entry in your weblog   Jurnalul lui flaviutza  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
flaviutza
porumbel cu adidasi
Acest mesaj a fost trimis de flaviutza pe data de 01/04/2007 la 10:06 .:. 2418  vizionari .. Exista 2 raspunsuri la acest anunt
Am fost dupa paine azi dimineata. si-am gasit un porumbel cu aripa rupta. l-am luat acasa, il am langa mine acusi, intr-o colivie .sta si se uita la mine. sa vezi ce o sa se bucure fi-mea cand va veni..

Deci o luam de la capat cu porumbeii. primul l-a gasit tata langa un tomberon. un pui urat si ca vai de el. l-a adus acasa si mama, fecioara obsedata de-a dreptul de curatenie era sa crape de nervi.retin perfect scena. s-a lasat cu lacrimi si amenintari"plec la mamaaaaa va las cu aratare cu tot".ea pleca teoretic la mama si daca nu punea dopul la pasta de dinti. slabe sperante, tata stia ce are in curte,si porumbelul a ramas.

i-am pus numele Bita. de la Bobita. Tanti Butusina, vecina de la 4 care avea uneori grija de mine l-a vazut si a cocluzionat ca are pneumonie. o fi avand, dar i-a trecut.

Bita a crescut frumos. mergea in urma noastra, ii placea sa bea apa din gura , ii placea la nebunie orezul.si ii mai placea sa se gainateze pe rufele vecinilor.
era prietenul meu. el si o duzina de melci de gradina. uneori mi-i mai omora, dar gaseam altii. odata am uitat vreo 50 bucati intr-o cutie,sub pat. si-am plecat in concediu. pe Bita L-am luat. melcii i-am omis..saraca mama..saraca de mine...trei saptamani ne-a luat sa-i adunam de prin casa..sub mobile sub pat, in chiuveta..

Lui Bita i-am confectionat adidadi.nu eu, tata. primisem eu unii din aia cu scai, tocmai aparusera dupa revolutie. si trebuia sa aiba si bita. i-a facut tata o pereche..cu scoth in loc de scai..

si a fost primul porumbel plimbat pe centru cu adidasi. printre alti 2000 cati sunt si la ora actuala in centru.

din pacate, atunci l-am vazut pt ultima data. a zburat, in ciuda adidasilor...chemarea naturii..cat am plans..noroc ca era sezon de imperechere si ne-am dus in podul institutului de proiectari si am venit cu doi pui.

saraca mama...cat a avut de patimit..

mi-e dor si acum de porumbelul cu adidasi. dar de atunci nu-mi mai plac adidasii. de nici un fel.


de azi avem porumbel. sper sa-si revina cu aripa. il duc si la veterinar maine. si creca o sa-l cheme Bita.

dar in mod sigur n-o sa-i confectionez vreodata adidasi....

Alexia 02.05.2004(filmulete)

Trimite reactia ta
 

liliana29s
Traversam Neverland

Posted 02/04/07 @ 12:17 Reply with Quote
Mi-ai trezit amintiri. Eu am avut un pui de cioara (cel mai frumos ca era al meu) frumos in uritenia lui deosebita. Toata ziua Cauta mergea dupa noi prin casa minca din toate, producea tone de gainat dar era cel mai frumos si mai iubit pui de cioara. A crescut mare si intr-o zi a zburat. 3 zile l-am astepta eu si sora-mea cu ochii lipiti de cer la noi in balcon.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Back to top

pisi_ella
Forever in love...

Posted 11/05/07 @ 23:10 Reply with Quote
Ce frumos!! Si trist in acelasi timp!
Da...si mie mi-e dor de copilarie...

_Ella, Emma & Matei

Emma-Andreea, minunea mea....
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=11054

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj