Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117307
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54190
3. Bilantz olguta12 48126
4. J D E monica70 38372
5. A murit Laura! craciunitza 29157
6. Un nou inceput...(2) danangie 27536
7. scrisoare catre mama Picasso 22228
8. Curiozitate! Ana68 21579
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20195
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20168

post an entry in your weblog   Jurnalul lui flaviutza  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
flaviutza
Iepurasul Milka si alte intamplari la cumparaturi
Acest mesaj a fost trimis de flaviutza pe data de 31/03/2007 la 23:46 .:. 2227  vizionari .. Este 1 raspuns la acest anunt
E vineri seara. era de fapt, acum e clar sambata seara si eu n-am ce face.deci e vineri seara. nu-mi vine sa fac nimic, am copilotul plecat la bunici si fara copilot ma misc in reluare(nu ca m-as misca altfel cu..). de-abia imi vine sa respir, stiind ca...evrika,ati ghicit! azi e zi de cumparaturi. paradoxal, mie nu-mi place aceasta operatiune...de ce? pt ca vine domnul sotulainen cu mine. nu de alta dar n-am carnet. si nici taximetrist dispus sa ma suporte nu gasesc. ca de obicei, ma suna de la serviciu. vine in 10 minute.poate ar fi mai bine sa nu vina deloc.si totusi, in 10 minute e in bucatarie. haleste repede ceva,(il aud cum plescaie,din dormitorul in care m-am refugiat strategic) ca de obicei ramane cu mancare pe la gura (mai ceva ca fi-sa cand era bebe) . nu stiu ce-i cu chestia asta, toti barbatii din familia lui isi intind o parte din meniu pe fata cand halesc. kestiune de genetica, probabil

plecam . de fapt, incercam sa plecam . un bou cu carnet (de sofer) si-a parcat masina prea aproape. atent, din 20 de manevre, iese din parcare. cu dacia veche, nu cu lunganu(prietenii stiu de ce).

dupa 15 minute(si 50 injuraturi cuminti gen"mama naibii de bou" si altele (iesite din gura mea,evident) ajungem la Kaufland. de ce acolo?heheee, pai e singurul. a,ba mai e interexul langa, dar la ala nu mai calca nimeni demult...

si , ca de fiecare data, nu avem fisa pt carucior(cine o fi inventat prostia asta cu fise pt carut..ce naiba ca doar nu pleci cu el in porbagaj). evident, cumparam o fisa. in treacat arunc o gluma.barbate, cand ramanem faliti schimbam cele aprox 50 fise in bani. Nope, vine rapid raspunsul..asteptam pana nu mai au astia fise.atunci le videm la negru(se vede ca lucra la banca) .

intram.aud, ca de obicei, fraza devenita lait motiv"sa nu pleci de langa mine,sa nu mai iei mii de tampenii ca data trecuta, luna asta buget de austeritate(daca ar fi dupa el, permanent ar fi buget de austeritate).bine, spun in timp ce ma departez spre legume fructe ,macar din astea sa iau cat cuprinde. si cum il scap din ochi(eu pe el) e la cosmetice si cumpara o prostie de pila 4 in 1. si scumpa pe deasupra . vreo 20 lei. eu ii spun ca mie nu-mi trebuie si ca aia e pila de lustruit unghii, nu de aranjat unghii dupa ce le tai(el vrea sa o foloseasca pt picioare,chiar spune ceva genul"sti draga, piciorusele mele sunt sensibile",taman la timp sa fie auzit de unul cu iz de homo(ala isi cumpara lac..tot de unghii)

in fine, il las in plata domnului cu pila lui cu tot si imi fac stocul.legume,iaurturi,sana,dero ,etc. ca de obicei, cumpar exact ce-mi trebuie. bine, pe langa, inca o jucarie pt fata. in acest timp, sotul cumpara si el ceva pt fata....un iepure mare de la milka.il stiti ala de 40 lei. o gramada de ciocolata. I-l duc diseara. Du-l draga, du-l..ca nu eu stau la noapte pana la 1 dupa ce mamanca ea un kil de ciocolata.

iesim . aici urmeaza partea nasoala. vine un puradel de etnie..romana,de-al nostru si cere sa-l lasam sa duca el carutul...nu, spune sotul, vreau sa mai pun o fisa la colectie...ii da in schimb o punga de joe. "tu-ti....matii" mie imi trebuie bani de tigari. si inca ceva ce mie mi-a semanat a blestem. ei,fie..ce-o sa se mai intample acusi..nimic. sotul ma lasa sa indop bagaje in portbagaj,in timp ce el aranjaza cu grija iepurele de ciucalata in masina

Ai grija la iepure..asta e propozitia la intoarcere. spusa o data,de doua, de trei...ajungem in parcare..probabil blestemul rumanasului sa fie de vina...dupa 3 manevre se propteste cu masina in garaju' lu vecinu...BYE,bye, iepure de ciocolata..si-a gasit obstescul sfarsit sub un bax de ulei. tragedie mare...masina oleaca zgariata,ah, nu-i bai suntem obisnuiti, e a treia oara anul asta...marea tragedie e iepurele..a murit. eu totusi sunt bucuroasa.ca voi papa ciocolata. sunt ferm convinsa ca nu-l lasa inima sa se duca la fi-sa fara iepure.i-a promis la telefon.

asa ca eu mananc si la ora actuala din iepure. inca nu l-am devorat . si mai mult ca sigur nici fi-mea pe-al ei, nu de alta dar e treaza,m-a sunat acum 10 minute.

asa ca scriu...mai iau o gura de iepure..vreti si voi???

Alexia 02.05.2004(filmulete)

Trimite reactia ta
 

Xemar
nou venit

Posted 12/01/10 @ 13:03 Reply with Quote
Doamna Flavia,
nu stiu cum sa ajung sa vorbesc cu Dvs,ati scris un mesaj in 2003 despre cum s-a vindecat mama Dvs de alunite.Mai stiti cum se numea acea solutie pt dezintoxicare.
multumesc daniela
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj