Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117290
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54127
3. Bilantz olguta12 48102
4. J D E monica70 38357
5. A murit Laura! craciunitza 29122
6. Un nou inceput...(2) danangie 27511
7. scrisoare catre mama Picasso 22214
8. Curiozitate! Ana68 21564
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20170
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20139

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
blog
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 13/03/2007 la 17:01 .:. 9105  vizionari .. Exista 43 raspunsuri la acest anunt
citeam ieri seara un blog, nu spui care. M-a facut sa vreau sa ii mai dau o sansa mizerabilului. Asa ca am facut doua chestii aiurea: i-am dat mesaj persoanei care scrisese blogul si i-am zis ceva incoerent, legat de niste multumiri.. nici eu nu mai stiu exact, aveam o stare tare ciudata. Si 2: l-am sunat pe ticalos si i-am zis ca eu chiar sunt dispusa sa mai incerc. Dar ca e nevoie de 2 in ecuatia asta. Si pt ca nu i-am mai zis ca il iubesc din noiembrie (de la o faza super-urata), i-am zis ieri seara. M-a mancat in kur. A venit seara acasa, si in ochi avea o mica sclipire de triumf. Adica cumva-cumva, m-a facut el pe mine. Sau poate sunt eu paranoica si lui ii sclipeau ochii fiindca era obosit.
Ramane de vazut.
Intre timp imi tarasc vergeturile prin casa. Tot ieri sortam niste poze. Erau si de dinainte de a ma transforma in creatura de acum, si ma apucase ciuda. Cum puii mei puteam sa arat asa, si el sa ma ignore?
Probabil ca nu voi afla niciodata.
M-am saturat sa devin isterica si agresiva din cauza lui. Nu sunt asa.

Azi am vorbit cu fete care sunt parfumate, aranjate, sunt sigura ca au si ceva tocuri.. io miros a lapte in cel mai bun caz, a voma si a transpiratie in cel mai naspa. Asa ca mai fac un dush, de control.
Astept sa se confirme "valoarea terapeutica a blog-ului" :))
uhh, fug. ma cheama doamna si stapana mea, grasana.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
Next page
# /5  

notquiteso
membru junior

Posted 13/03/07 @ 20:53 Reply with Quote
N-am mai scris in caietul grasei de cateva saptamani. Va trebui totusi sa o fac zilele astea. Nu cred ca o sa povestesc acolo prin ce trec. Prin ce am trecut. Nici o umbra de disperare nu va razbate. Daca da Dumnezeu si e sanatoasa grasuna, n-o sa ii povestesc niciodata prin ce saptamani demente am trecut, si cat am plans. In caietul ei scriu imbratisari si pupicuri, si gangureli, si toate cuvintele de dragoste pe care le stiu. Ba chiar am inventat unele noi, nume numai pentru ea. In fiecare zi aproape, ii gasesc cate un nume nou, probabil copila asta nici n-o sa stie cum o cheama pana nu-si face buletin :))
Azi a scris si ea la tastatura. Statea la mine in brate, eu conversam cu tac-su pe ym, si ea intindea manutele sa scrie si ea. Am lasat-o si am pus si camera s-o vada si el. A fost super-tare, imi pare rau ca nu am apucat sa o filmez. Dar mai sunt zile.





POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 15/03/07 @ 22:47 Reply with Quote
Abia am reusit sa adorm grasana. Maraie la mine, o apuca cantatul, chiuie ca la nunta.. catamai gura are! Ca ma-sa.

Ma uit la ea si nu-mi vine sa cred. O iubesc atat de mult..caut in fiecare zi termeni de comparatie pt cat de lunga, cat de lata, cat de adanca e dragostea mea pt ea. Daca sentimentele lasa urme in materie, atunci asfaltul de sub talpile mele va canta 1000 de ani de-acum inainte dragostea mea pt ea. Si cerul.
Ma trezesc dimineata in chiotele ei. Doamne, cat de dulce e! Ma rog sa ma bucur cat mai mult timp de ea. Cum ar fi urmatorii 60 de ani. Si ea sa fie sanatoasa, sa creasca dreapta si frumoasa, si buna. Nu vreau neaparat un copil cuminte. Nu vreau sa o gasesc exact acolo unde am pus-o, daca cumva mi-ar trece prin cap sa-mi las copchilu' o ora intr-un colt fara sa ma uit la ea.
Vreau sa stie singura ce e mai bine pt ea. Si mai ales vreau sa fiu o mama buna. Nu o mama cool, nu o mama perfecta, nu o mama-model. O mama buna, care stie cand sa pupe, sa tina in brate, si cand sa o lase sa paseasca singura. Deocamdata astea sunt doar vise. Grasa nu sta bine nici in fund. Sta ca un pui de maimuta sprijinita in dosul palmelor... sau mai degraba ca un mic buldog balos.

Sunt o putoareeee. Mi-e lene sa scriu de mana. M-am dezobisnuit, ma uit la literele insirate dezmatat pe hartie. Pun pariu ca daca vede vreun psiholog scrisul meu de acum, imi gaseste vreo 2-3 complexe majore si definitive, o anxietate si cel putin o boala psihica incurabila. Si scriam frumos. Uneori. Cursurile mele cel putin erau lizibile din orice unghi, la orice ora.

Mintea mi se invarte in cercuri concentrice in jurul puiului meu. Oare asa se simt toate mamele? Si mama mea?
Cumva simt eu ca ma paste o problema psihica... de-aia rad.. haz de necaz. Incerc sa fiu o mama buna pt grasa mea, si in acelasi timp parca pt prima data de cand ma stiu, mama nu ma mai doare. Imi sunt mie mama, ii sunt puiului meu mama. Sunt mama dupa ani de zile de frica. Daca n-o sa stiu sa imi iubesc copilul?
O intrebam pe una din prietenele mele cand trece dragostea asta nebuna, si fericirea asta care ma lasa in fiecare zi fara rasuflare.. Cand trece dragostea asta mare pt puiul meu?
si ea mi-a zis: niciodata, femeie. niciodata.
Am inceput sa plang. Nu ma asteptam la raspunsul asta. Cat de proasta sunt! Sigur ca niciodata. Ca doar tot ce simt nu poate disparea vreodata nici daca sterg cu cif, nici daca frec cu peria. Mi-era frica de golul pe care l-as fi simtit atunci cand dragostea mea pt ea ar fi disparut. De parca m-as putea trezi intr-o dimineata si sa stiu ca n-o mai iubesc. Ca atunci cand ramai fara apa tocmai cand te pregatesti sa te culci.
Si eu de unde sa stiu?

N-am s-o fac niciodata sa se simta neiubita.
N-am s-o ranesc niciodata doar ca sa ma simt eu bine.
N-am sa...nu. Si totusi doare. Inca ma mai doare. Sunt catamai capra, am 32 de ani, si mama mea ma doare.
Futu-i...


POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 16/03/07 @ 08:25 Reply with Quote
Notquiteso, ma faci sa plang...de emotie si de fericire, nici nu stiu de ce...scrii exact ce simt si eu pentru Bubulina mea...sa fiti sanatoase si iubite!


Lora, mami de Iustina
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 16/03/07 @ 10:00 Reply with Quote
ieri m-am certat cu L.
nu intelege cum de pot folosi un divais cum e batista bebelusului, sa ii scot mucii grasei. ca pe vremea noastra nu mai erau divaisuri si uite ca n-am murit. ca i-a zis ei o colega care are un copil, ca niciodata nu se trag mucii copilului din nas.. eu i-am zis 2 chestii:
1. cand o avea ea un copil, n-are decat sa-l lase sa vomite si sa se inece cu propria voma pt ca bietul de el se sufoca din cauza mucilor
2. sa isi puna ea ser fiziologic in nas, si sa astepte sa elimine mucii la primul stranut. si sa doarma ea asa, sa manance, sa faca ea ce are pretentia sa faca puiul meu.

m-a umplut de nervi. si nu e venita ieri cu sapa pe umar din cine stie ce comuna... e o fata culta. dar care urla la mine ca sunt prea exagerata.. si ca imi sufoc copilul cu atata atentie.
mare ti-e gradina Doamne!

alta noapte ingrozitoare. grasa se agita toata noaptea. are cearcane.. o adun de pe gratiile patutului sau ii scot paturica din gura si o montez la san odata la cateva zeci de minute.
la un moment dat, nu mai stiu cat era ceasul ca am refuzat sa ma mai uit.. o apucase chiuiala. era fresh, gata de joaca. in creierii noptii.
iar mi-e jena de mine, si imi vine sa ma dau cu capul de perete. m-am rastit un pic la ea, i-am zis ca n-are decat sa stea nemancata daca asa vrea.. pt ca refuza sanul dar morfolea paturica. s-a uitat la mine cu ochii mari. nu mai auzise tonul asta pana atunci. mi-a parut rau imediat si am luat-o in brate si am pupacit=o si mi-am cerut iertare. la urma urmelor nu de placere se trezeste.. dar daca tot s-a trezit,macar sa se joace un pic :))

sunt din ce in ce mai zombi. in cazul in care mi-ar trece prin cap sa acopar cearcanele cu ceva, mi-ar trebui cel putin un tub de anticearcan. si niste lavabila beige.. zic eu.
mama masii... ma uit la mine si nu ma recunosc. arat complet diferit. ochii, gura, obrajii.. totul e diferit.
si-mi mai sparg si ca proasta dintii. las' ca s-au inventat proteze. pune mama dintii de fier si musca tot ce prinde

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 16/03/07 @ 14:31 Reply with Quote
notquiteso, citesc si zimbesc pe sub mustata... imi place ce scrii si cum le zici, imi merg toate vorbele la suflet. Nu o sa incep sa spun eu ca toate trec, ca n o sa mai mirosim a voma, nici a lapte acru sau,in momentele de maxima senzualitate, a servetele Pampers (foarte misto pentru fatza!) Sau ca e firesc sa te scoata din minti uneori, sa te rastesti la ea si apoi sa ti ceri iertare chiar si dupa ce a uitat complet copilul ca ma sa a avut un ton un pic diferit. Le stii si tu foarte bine... Da e misto sa vezi ca nu esti singura care are momente de depresie sau dementa (acu vorbesc de mine...) Miine ma duc la piscina cu Tzumpi al meu. Sint foarte, foarte mare si de cind am nascut m am simtit foarte confortabil in corpul meu, de altfel superb si fit atunci cind e indesat in trening lalii plus tricou XXL si nici ca se vede. Numai ca miine ma dezbrac. Si am facut o proba cu un costum de baie care imi venea inainte. Plezneste pe mine si peste tot pe unde ies din el bucati din mine, carnea pare sa evadeze dintr o stinsoare amarnica. atunci l am probat pe cel din doua piese. La tite e ok, chiar daca acum atirna cum n au atirnat in viata vietilor lor. La fund, insa, mi se vede crapatura bucilor ca la camionagiii care schimba roti si stau ciuci... numai ca eu nu stau ciuci. pur si simlpu mi a crescut prea mult fundul. la metro refuz sa merg sa mi iau alt costum, ce rost ar avea... si acum sint flaminda ca un lup de stepa iarna. Nu maninc nimic. Poate pina miine, slabesc. asa ca fruntea sus! si tu, si eu... si sa ne traiasca puii!
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 16/03/07 @ 17:41 Reply with Quote
ne-am intors de la plimbare. vorba-vine plimbare.. am fost pana in mall la diverta sa caut cartea aia a sotilor capraru.. nici acuma n-am gasit-o.. mi-am luat niste revistea d-alea d'ale mele, care cantaresc o tona, si tocmai cand ma pregateam sa ma indrept spre casa, grasa si-a dat seama ca ma poate prinde de cercei. Da, ca m-a mancat in dos sa imi pun cercei lungi. Asa ca stateam in mijlocul magazinului si ziceam: nununununununuuuuuuu! da drumuuuu, mamiiii..aaaaauuuuuu, nununununu...
si pe langa mine un nene dragut :D care era gata sa sara sa ma ajute :D
deci nu sunt chiar asa naspaaaaa weeeeeeeeeee
pt prima data dupa mult timp, s-a uitat cineva la mine, si nu prin mine :D
si pe urma a mai fost si nenea dragut care m-a ajutat sa scot din carutul grasei tot ce cumparasem in gima...

astazi, pt o jumatate de ora, sau o ora.. cat o fi fost.. in mod oficial N-AM FOST CHIAR ASA NASPA!

sau poate le-a placut de grasa.. peste tot pe unde ma duc cu ea, ii da pe spate pe barbati.. sa vezi cum e sa stai la masa sa bei un suc cu copchilu' in brate si de la o masa vecina sa vezi niste camatari d-aia cu lantzuri pe pept' cum ii fac cu mana si zambesc din toate plombele lor aurite.
Nu mai conteaza, cc-o fi fost grasa, c-a fost bluza mea rosie.. azi am fost mumuoasa :D

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 16/03/07 @ 18:09 Reply with Quote
:)) ruxandraru: faza cu buculitzele care n-au limita si forma.. am reusit sa trec de ea.. aratam ca un pui d--ala american, numai copane si tartitza. Inca mai arat asa, dar mai spre crevedia :))

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 17/03/07 @ 08:26 Reply with Quote
notquiteso, mi a placut faza cu crevedia, eu sint inca 100 la 100 pui american, mi e teama ca daca intru n kfc nu ma ntreaba ce vreau sa maninc, ci cum vreau sa ma gateasca! am eu cartea sotilor capraru, e foarte misto, intr adevar. daca vrei, ti o pot imprumuta s o citesti sau sa ti xeroxezi partile care te intereseaza! e structurata pe virste, asa ca poti gasi usor capitolele care inca sint interesante pentru Grasa ta. hai ti pup si da mi semn daca o vrei!
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 17/03/07 @ 12:38 Reply with Quote
daaaaa, vreaaaaau. cum dau de tine? ca vad ca nu ai pm.
merci frumos

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 19/03/07 @ 10:02 Reply with Quote
A facut o mare pasiune pt Pusicu'. Pusicu' e un animalut de plus, alb si pufos. Are o burtica dolofana, laboantze mari si un zambet tamp intre doua urechiuse roz. A fost cea mai frumoasa jucarie pe care am primit-o eu vreodata, cu toate ca asta s-a intamplat abia acum cativa ani. Deci eram catamai capra.. Cat am fost gravida am dormit cu Pusicu' sub burta, pe burta, sau pe unde aveam nevoie de un pic de sprijin, iar acum grasa il morfoleste fericita.
Ce mai morfoleste grasa: girafa cantareata, pe care am spalat-o de atatea ori si tot mai canta "you are my sunshine, my only sunshine.."; jucariile de cauciuc mirositor a laptic ( oaia, calutu' si pestisoru'), capsunica, aratarea... aratarea e prima jucarie primita de la tac-su. I-a cumparat-o de mos nicolae. E o zdranganica d-aia care se pune pe manuta, cu corpul mov si cap clapaug si roz. Si e urata cu spum, cea mai urata jucarie ever. Un fel de hibrid intre un koala si un cosmar. Grasa nu se lasa impresionata si o musca de bot si de urechi. Aratarea isi pleosteste mustatile negre din atza, si nu zice nimica.
Pe langa jucarii, mai morfoleste asternuturi, hainele ei, hainele noastre, paturica ( paturica se pare ca e cea mai gustoasa), atunci cand ajunge la ele- degetele de la picioare, manutele pana la coate, si de fapt cam tot ce poate indesa in gurita.
Rade la mine cand ii pup cu delicatete manuta. Si de cateva zile a invatat sa dea manuta la pupat. "tzoc tzoc tzoc.. pupa mami manuta? da sa pupe mama.. tzoc tzoc tzoc" si grasa intinde o manuta alba-rozalie, dolofana si plina de gropite. Da' nu o intinde asa, pur si simplu, o misca usor, ca-n lacul lebedelor.. cu gratie mi-o lipeste pe bot, mai intai degetele, si pe urma dosul palmei. Si rade stirb si clapaug la mine, iar eu sunt topita toata.

Azi-noapte incerca sa se intoarca pe o parte, era pe burta. O ajut, ofteaza fericita si doarme asa vreo 5 minute. Dupa care aud: ptruuuuu ( imposibil de redat fonetic.. aka ploicica ) ptruuuuu.
" ce faci mami? nu vezi ca e noapte, fa nani..."
aaaAAAAAaaaa
si mai tare: ptruuuuuuuuuu
hai grasane.. nani..o intorc pe burtica, mai face de doua ori ptruuu asa, ca pentru ea, sa aiba totusi ultimul cuvant, si adoarme brusc.

Acum doarme. Eu am terminat de mancat si-mi pica ochii in gura. Stiu ca daca ma duc sa ma intind un pic in pat, in max 2 minute aud: ptruuuuuuu




POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page