Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117325
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54204
3. Bilantz olguta12 48145
4. J D E monica70 38393
5. A murit Laura! craciunitza 29179
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22244
8. Curiozitate! Ana68 21591
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20225
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20183

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
blog
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 13/03/2007 la 17:01 .:. 9121  vizionari .. Exista 43 raspunsuri la acest anunt
citeam ieri seara un blog, nu spui care. M-a facut sa vreau sa ii mai dau o sansa mizerabilului. Asa ca am facut doua chestii aiurea: i-am dat mesaj persoanei care scrisese blogul si i-am zis ceva incoerent, legat de niste multumiri.. nici eu nu mai stiu exact, aveam o stare tare ciudata. Si 2: l-am sunat pe ticalos si i-am zis ca eu chiar sunt dispusa sa mai incerc. Dar ca e nevoie de 2 in ecuatia asta. Si pt ca nu i-am mai zis ca il iubesc din noiembrie (de la o faza super-urata), i-am zis ieri seara. M-a mancat in kur. A venit seara acasa, si in ochi avea o mica sclipire de triumf. Adica cumva-cumva, m-a facut el pe mine. Sau poate sunt eu paranoica si lui ii sclipeau ochii fiindca era obosit.
Ramane de vazut.
Intre timp imi tarasc vergeturile prin casa. Tot ieri sortam niste poze. Erau si de dinainte de a ma transforma in creatura de acum, si ma apucase ciuda. Cum puii mei puteam sa arat asa, si el sa ma ignore?
Probabil ca nu voi afla niciodata.
M-am saturat sa devin isterica si agresiva din cauza lui. Nu sunt asa.

Azi am vorbit cu fete care sunt parfumate, aranjate, sunt sigura ca au si ceva tocuri.. io miros a lapte in cel mai bun caz, a voma si a transpiratie in cel mai naspa. Asa ca mai fac un dush, de control.
Astept sa se confirme "valoarea terapeutica a blog-ului" :))
uhh, fug. ma cheama doamna si stapana mea, grasana.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /5  

notquiteso
membru junior

Posted 19/03/07 @ 11:04 Reply with Quote
Aseara am vb cu cumnata-meu, ca sora-mea se chiora la un film.Ce-o fi inteles ea din filmul ala..ma depaseste, ca ea nu intelege o boaba nemteste. Da' cred ca s-a uitat la poze.. Le e bine. Zona in care stau e frumoasa, hainele sunt incredibil de ieftine ( 25 euro/adidasi nike de 5 mil la noi), iar mancarea si mai ieftina. Cica 100 de euro le ajung la toti 3 sa manance o luna. Si daca strang un pic cureaua, poate si mai mult. Unde puii mei stau oamenii astia? Pe Marte? Ca ieri barbata-meu a venit cu 1 cola, 1 cutie de suc, cateva prajituri si cateva trufe pt mine :D ( da, ticalosul face si gesturi frumoase cateodata), 2 ciorbe de burta super ieftine de la mall si o portie de chiftele. Ah, si si-a mai luat el tigari si o cutie de iaurt. Si s-au dus fix 800.000 lei vechi. Plus cumparaturile mele de vineri din gima, si alea de sambata tot din sus pomenitul stabiliment.. se facura vreo 3 bulioane. Si n-am cumparat mancare pt toata luna. Doar niste chestii pt zilele astea. Si pamapersi grasei.
Asa imi vine sa imi bag picioarele...
E inuman. Muncim ca idiotii ( adica el, ca io nu mai prestez), ca sa traim la limita..Nu zic, am putea manca si cartofi 30 de zile /luna si pe fie-mea as putea sa o pun in scutece de carpa in loc de pampers. Si as putea sa folosesc in loc de sapun si gel de dus niste sapun de casa. Dar asta nu e viata. De ce puii mei am mai invatat atata? Am dat carute de bani pe scolile pe care le-am facut, si vorbeam alaltaieri cu el, si i-am zis ca eu ma gandesc sa mai fac o facultate, ca sa fiu sigura ca orice s-ar intampla, eu gasesc de munca in orice domeniu. Ca puterea mea de munca scade.. daca acum 3 ani munceam 18 ore/zi si-mi permiteam sa am 42 de kile si sa lesin pe strada, acuma nu mai pot. Nu mai vreau. Vreau sa fiu sigura ca pot sa ii asigur grasei tot ce ii trebuie, fara sa ma stresez prea tare.
Adevarul e ca in general angajatorii stramba din nas cand imi vad cv-ul. Ca cica sunt supra-calificata. Ca am lucrat in: colectare-vanzare cherestea, ciuperci, cupru, imobiliare, media ( radio, tv), it, ong- pedagogie, management, pr, parlament, design. Pe langa astea am mai facut strangeri de fonduri, organizari de evenimente, proiecte cu primaria si ... nici eu nu mai stiu. Facultati de drept,de comunicare, si acuma vreau psihologie, cursuri de design, de it, de vanzari, de marketing, de management, de puii mei..
Sunt nebuna, asta e clar :)) Am uitat sa adaug ca la un moment dat am vandut chiloti si alte lenjuri intr-un magazin de dame fine, si am lucrat si ca barman intr-un bistro de fitze. Da' as fi putut sa vand si la taraba in piata, ca mie nu mi-e rusine sa muncesc.

Valoarea terapeutica a blog-ului se face simtita :))
Realizez pt prima data ca io sunt nebuna, si ca nici eu n-as angaja pe cineva ca mine :)) Nu de alta, dar n-am lucrat nicairi mai mult de 3 ani. Iar ca angajator vrei oameni care sa doreasca sa iasa la pensie din postul pe care il oferi tu. Cel putin asta vor romanasii, ca afara am inteles ca e altfel.
Am mai realizat si ca workohoolismu' meu a cedat sucomband prin deces in fata pasiunii mele pt grasana, inainte sa apuce sa ma sucombeze pe mine. Si ca in viata am facut cam ce am vrut. Na!

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 19/03/07 @ 12:00 Reply with Quote
am primit mailul si ti am raspuns, astept sa ma suni. oricind... ca s acasa. de fo 6 luni, sint acasa mereu. am fost pe drumuri 4 zile, in ctombrie, cind am avut o tzira de treaba, am nascut. in rest, pe aci, la datorie!
Back to top

Victoria
membru matur

Posted 19/03/07 @ 16:38 Reply with Quote
Not, scrie, scrie, ca mie imi place sa te citesc.Am o intrebare, si te rog, nu te supara pe mine: de ce-i spui fetitzei numai "grasa"?

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 19/03/07 @ 17:02 Reply with Quote
Pt ca eu cand eram mica aratam ca o radiografie. Si toata viata mi-am dorit un bebe gras, cu gropite si cute peste tot. Si mai e un motiv: inca nu am botezat-o. Sunt un pic superstitioasa, asa ca ii spun nu numai grasa, ci si grasulie, inimioara, dulceata, sufletel, galuscuta, galushketa cu cashketa ( asta cand are caciulita pe cap), gogosica, gogolina, gogonaca poponaca, bucurie, buculie, buculoasa, iubire, iubita, bombonica, bashtane si asa mai departe. Astea sunt cateva dintre numele mele de iubire pt ea:)

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 20/03/07 @ 09:35 Reply with Quote
pe mine odata la cateva zile, ma mananca in fund..ca in dimineata asta. am citit despre viroza pe site, si am dat peste povestea foarte scurta a mortii stupide a unui bebelus.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------



POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

miutza_c
nou venit

Posted 21/03/07 @ 03:41 Reply with Quote
Te rog, nu mai citi chestii din astea cand "te mananca in fund"...stiu ( de la mine)ca te fac sa plangi asemenea istorii triste si grasei nu-i fac bine..N-am citit acea poveste trista, nici nu vreau, pentru ca singura reactie este sa-mi siroiasca lacrimile pe obraji si sa vreau sa-mi strang puiul in brate si sa sper ca voi putea sa-l apar de orice...si acum sunt departe de pui si mai bine citesc de grasa ta...
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 21/03/07 @ 09:10 Reply with Quote
Terapia prin blog si-a atins scopul :D. Am o victima nou-nouta, care pare sa asculte cu placere povestile despre grasa. Doamne, ca nici nu realizam cat de bine e sa vorbesti cu cineva cu care sa te simti confortabil. Care nu se stramba cand aude cuvantul KK, care nu se oripileaza ca-i sterg copilului balele cu dosul palmei, sau ca imi raman bale pe fata dupa ce pup kupilu. Cineva care in alta viata dansa pe mese in vama, si care pun pariu ca stie ce gust are tequila dimineata inainte de rasaritul soarelui.
Cineva care nu imi spune ca ma invidiaza si eu sa simt chestia aia verde si vascoasa lipita pe ceafa mea, cineva pasionat si de altceva decat de culoarea de oja, si mai ales.. cineva care nu-mi spune ca sunt nebuna, ca imi sufoc copilul cu prea multa atentie doar pt ca nu o las sa planga si nu o las sa se sufoce cu propria voma sau muci.
Uitam sa zic de cuvinte. Cineva pt care cuvintele sunt la fel de importante ca si gesturile, si pt care inteligenta nu este o chestie ca o poseta noua pe care o asortezi in mod nefericit cu cele mai scalciate sandale. Cineva care intelege importanta lui" maine" intr-o discutie.

multumesc, multumesc, multumesc.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

miutza_c
nou venit

Posted 23/03/07 @ 15:35 Reply with Quote
Citesc cu nesat - devorez - cee ce scrii, imi place la nebunie, dar ma apuca regretul ca acum cateva luni, cand maimutza mea era cam de varsta grasei tale, nu ma putea aduna sa scriu si eu, sa-i pastrez undeva gangurelile si maimutarelile si mutritzele si noianul de sentimente pe care fiecare gest al ei mi le declansa...era o aiureala si o incoerenta totala in capul meu si in loc sa-i scriu adormeam ca vaca. Acum, citind cu mare drag povesti despre grasa ta, imi pare rau ca nu am folosit altfel timpul pe care il aveam. Noroc ca-mi aduci tu aminte, chiar ai un talent deosebit. Eu am senzatia ca nu-mi pot gasi cuvintele potrivite sa scriu ce simt pentru ea, cum tot universul incepe si se termina cu ea...
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 23/03/07 @ 23:28 Reply with Quote
Pentru a zecea oara in ultima ora, ma conving ca puiul doarme. Doamne, de-ar dormi asa si la noapte.
Nu-mi vine sa cred, ma uit la ea si rad de una singura.."copil roz-bombon cu ochi albastri" spunea cineva. Si eu arat din ce in ce mai mult ca o sperietoare de ciori. Dar nu conteaza. E a mea! E o senzatie salbatica, ma simt uneori ca o fiara. E A MEA! Pentru mine sentimentul asta de posesie e ceva nou. Probabil ca de-aia exista atatea soacre nebune. Sper ca eu n-o sa fiu una, insa nu ma pot abtine. O iubesc atat de mult, si ma uit la pielea ei rozalie, si ma intreb cum de a putut sa creasca o asemenea minune in mine? Ii numar gropitele, degetele, firele de par mai lungi, ii sarut degetelele ca niste perlute, de la picioruse.. rade cand o prind ca si-a scos ciorapul din piciorusul drept. Il scoate, il admira un pic, dupa care il morfoleste.
Deja intinde singura manutele sa i le sarut, si forma asta noua de comunicare cu ea ma topeste. Stiu cand e plictisita, cand are chef de pupaturi, cand are chef sa roada ciorapelul.. stiu pur si simplu. Si fiecare gangureala, privire, gest, ne aduce mai aproape de momentul in care va incepe sa se desprinda. Sau voi incepe sa ma desprind. NU, va trebui sa-o fac, pt ca eu de buna-voie si nesilita de nimeni nu ma voi putea desprinde niciodata. Poate ca bunul simt si logica imi vor da niste suturi si ceva palme dupa ceafa, si voi invata sa fiu eu si ea. Nu "eu", nu "noi". Dar chiar si asa, eu si ea, tot "noi" vom fi.
Si m-a surprins cat de geloasa am fost cand ea se uita ieri la o fetita si la mama ei, iar pe mine nu ma baga in seama. Desi era in bratele mele. Se uita la ele cu ochii mari, zambea, iar ele erau -in mod evident- topite. Iar eu pt o fractiune de secunda am fost groaznic de geloasa.
Sunt nebuna? Asa incepe nebunia?


POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 24/03/07 @ 10:02 Reply with Quote
Cica de foame se trezeste noaptea din jumate in jumate de ora. duh!
era greu de imaginat. chiar nu stiu cum de nu m-am gandit!
imi vine sa iau la injuraturi toata specia spitzereasca. ca nu se pot numi doctori.
acuma ma simt ingrata si ma oftic pt ca ma pot supara asa rau pe cineva doar pt ca e uman. asta pt ca e vorba de grasulia mea, ca in rest zau ca nu ma deranjeaza imperfectiunea.
sunt pe punctul de-a o lua razna. sunt mult prea obosita. mult. cand era mica si papa din 2 in 2 ore, aveam totusi niste pauze. acuma..
acuma mananc din ce in ce mai mult ca sa suplinesc cumva depravarea de somn. cat de ciudat suna" depravarea de somn". mi-i lene sa caut alt cuvant. asa ca ma indop.
copt mar pt grasulie- checked.
adunat ciorapi de prin casa- ntz
spalat vase - ntz
zacut in fata teveului - checked
visat la amploarea si minunatia bibliotecii mele- hehe
stabilit culoare & model canapea- checked
acu' astept sa fiu chemata la ordine. mai nou nu mai tipa dupa mine cand se trezeste. se intoarce pe spate si se trage de ciorapel. invarialbil de cel din piciorusul drept.
de cate ori ii vad labuta dolofana, cu degetelele alea mici si rozalii putin translucide, ca niste perlute, ma apuca o pofta nebuna de pupat. uitam sa zic de calcai. cel mai rotunjor, micut, finut, delicat calcai ever.
pupe mama

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page