Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117324
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54200
3. Bilantz olguta12 48142
4. J D E monica70 38392
5. A murit Laura! craciunitza 29175
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22243
8. Curiozitate! Ana68 21588
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20212
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20181

post an entry in your weblog   Jurnalul lui sofia_misicu  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

sofia_misicu
Eu cu cine votez?
Acest mesaj a fost trimis de sofia_misicu pe data de 06/10/2006 la 23:48 .:. 3537  vizionari .. Exista 9 raspunsuri la acest anunt
Am atins pragul critic. De aici deja simt ca mai jos nu se poate desi imaginatia ma contrazice. Am ajuns sa privesc in jos in loc sa privesc in sus. Susul e prea sus iar in jos parca nu o sa pic prea de sus. Ce e mai trist e ca ma simt natural in aceasta situatie, ca si cum e normal tot ce mi se intampla. Nu va ganditi la tragedii. Sunt doar belele d-alea stupide care parca intentionat se aduna toate in acelasi moment, ma ingroapa in stres si nervi si exasperare si riduri, mucuri de tigari si unghii roase si etc, etc. Stiti bancul ala cu iadul? Cica un nene ajunge in iad si dracu il pune sa aleaga: „Preferi iadul normal sau ala studentesc?” Nenea alege iadul normal. In prima zi, totul e frumos, cafelute, plimbari, discutii plictisitoare iar seara vine dracu si ii zice ca e momentul pedepsei. Si ii bate un cui in posterior. Trec zilele, omu nostru se plictiseste si aude harmalaie din iadul studentesc: chefuri, betii, femei. Se hotaraste sa se transfere. Incepe distractia iar seara nici un cui. Dupa cateva luni vine dracu cu baxuri de cuie: „gata baieti, incepe sesiunea”. Cam asa sunt si eu acuma, in sesiune de belele. Si tot astept sa se termine si sa inceapa distractia. Ca parca merit o vacanta.
Pana anul trecut viata pentru mine era o studentie perpetua (poate si pentru faptul ca eram studenta). Anul trecut m+am trezit cu pleasca in brate: un copil, casa, sot, cumparaturi, birocratie, responsabilitati peste responsabilitati. Acum stau ca proasta si imi plutesc in jut toate chestiile astea iar eu in loc sa le iau pe rand sa le rezolv, imi invart ochii ca la titirez si ametesc mai rau ca la un joint. Tare imi vine sa ma pun de-o parte si sa privesc din afara. Poate, poate o sa vina cineva sa le rezolve pentru mine, ca doar nu eu sunt de vina ca se intampla toate astea. Si tocmai ce ma pregatesc sa imi iau cafeluta si sa ma instalez comfortabil ca la cinema, PAC! imi mai cade o tencuiala in cap din viata mea minunata...Ma uit la ea, ma uit la cafeluta aburinda si ma intreb: Acum eu ce fac, dau cu farasul si o bag sub covor sau intorc spatele si o ignor.
Mi-au furat banii acum doua saptamani. Nu am plans, nu m-am dat cu capul de pereti ca deh, s-or gasi altii. Pe la jumatatea lunii mi-am dat seama ca am inceput sa ma uit la preturi inainte sa cumpar. Mi-am zis ca incep si eu sa ma trezesc la realitate, ce bine ca mi-au furat banii! Apoi- extrem de ciudat fenomen- au inceput sa apara oameni cu niste bucati de hartie numite facturi si, CULMEA, cereau bani pe ele. „De unde vrei domne bani? N-auzi ca mi i-au furat? Daca vrei iti aduc un bilet de la mama ca sa vezi ca e adevarat.” Nu m-au crezut. P-orma, culmea obrazniciei mi-au oprit internetul. Pai si eu ce fac acuma? I-am sunat, le-am zis ca a disparut internetul de pe calculator si eu am nevoie ca moderez cel mai important site din Romania. Daca vreti va aduc bilet. Nici acum nu m-au crezut. Dar i-am facut, fraierii: am dial-up! Credea#355;i ca ma doborati asa usor?
Dar poate nu o sa va vina sa credeti au venit aia de la Romtelecom cu o factura ca in desene animate pe care scria ca le-am folosit impulsurile pentru „acces internet”(de parca poti sa ii spui asa la 1kbps). Si si astia vroiau bani. De parca eu am fata de piggy bank. Astia toti cred ca banii cresc in pom si eu am livada.

Fericire maxima: incep munca si mi-am gasit bona. Eram angajator. Persoana importanta. Vine bona, sta o saptamana si imi zice senin asta seara ca ea nu mai vine ca ajunge prea greu acasa. Ca 135 vine din an in paste si e aglomerat si e stopuri multe si ca lumea pute si ca tineretul din ziua de azi! Pai eu ce sa fac acuma? Saptamana viitoare mi-am anuntat mareata venire la munca, mi-am dat demisia de la fostul „cica” angajator si acum sunt in pom si pomu’n aer. Ah, si ca sa am o mica cireasa pe coliva, am aflat azi ca nu sunt eligibila pentru stimulatorul de 3 milioane. Poate e sotu’. Sotu pe care de 3 luni il tot divortez. Daca il divortez pierd banii, daca nu divortez sunt papa lapte: numai vorbaraia de mine. Asa ca asta seara am spart pusculita, am luat toate monedele de 1000 de lei, mi-am luat un pachet de tigari, (ca mi-era rusine sa mai dau si monedele de 500 pentru o bere) si astept. Astept sa vina internetul pe calculator, sa vina bona ideala, banii, stimulatorul, angajatorul. Sa mai vina si ei la mine, ca m-am saturat sa ii tot alerg.



Nuka si Mama la Nuka

Trimite reactia ta
 

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 07/10/06 @ 08:44 Reply with Quote
Nici ca puteai sa fgaci mai bine, stii tu vorba aia, de la greci:), stai pe loc, ca sa te poata gasi norocul!
1.
Pauza de internet e dezintoxicare pura.Ia-o ca atare.
2.
Mama nu poate sa vina sa stea cu Nuka?
3.
Esti Sanatoasa, fetita e sanatoasa, ai de cine sa razi(sotu, sau exu cum vrei sa-i spui),si in general cand ploua toate par mult mai negre.
4.
Eram cat pe-aci sa-mi deschid blog cu ultimele mele aventuri exterioare si interioare.Dar mai bine pun o vorba buna pentru tine:)

Curaj, gaina, ca te tai!!!!


PS.Am fost ieri la Cinema Studio, ca au dat filmele lui Cristi Nemescu.Si am bocit asa: de la ora 18 pana la ora 21, apoi jumatate de noapte.asta ca sa nu mai deschid blog:)pup.


te imbratisez.




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 07/10/06 @ 13:41 Reply with Quote
se poate si mai rau, pardon, mai jos...te asigur :(
Ai o minune de fetitza, si cu si fara bani, si cu si fara internet...astea cu banii, bona, netu' si facturile-s kestii minore. Si se rezolva.

Elise
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 07/10/06 @ 14:45 Reply with Quote
Ah, pai si eu ziceam ca se poate mai rau. ma plang si eu in lipsa de altceva. Doar ca s-au adunat toate odata iar eu mi-am demonstrat de foarte multe ori ca nu pot sa ma concentrez pe mai mult de doua lucruri odata.

SAbina, eu am scris tocmai ca sa ma simt mai bine, si a mers. Asa ca nu te abtine: plange, scrie, compune, fotografiaza, plimba-te pana la Urlatoare...ai deja mai multe optiuni decat majoritatea muritorilor.

Va salut cu stima din namol!

Nuka si Mama la Nuka
Back to top

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 07/10/06 @ 15:56 Reply with Quote
quote:
Originally posted by sofia_misicu

ai deja mai multe optiuni decat majoritatea muritorilor.


Nuka si Mama la Nuka



Oh, Doamne!
Multumesc ca mi-ai reaminit.Sa nu uiti nici tu, niciodata.
intre timp, cand mai simti namolu intre dinti, scrie! Scrie, scrie, scrie....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Back to top

Pegasis
membru matur

Posted 07/10/06 @ 22:08 Reply with Quote
Doamne Sofia m-ai facut sa zimbesc, zau! Stiu ca nu-i frumos, dar ai un stil de-a scrie asa plastic, direct, traire bruta, haz de necaz... Te-ai gindit vreodata sa faci bani din chestia asta?

Si ca sa citez din marii clasici: tine-ma Doamne jos ca de sus viu ca glontu'. Esti luptatoare, solutie vei gasi. Ia-o pe Nuka cu tot cu harnasament si du-o la mama-ta. Vrea, nu vrea, asta e, o sa te ajute, tu trebuie sa mergi la munca sa cistigi bani. De luni cauti bona iar (nu-mi spune ca e greu, eu cautai vreo 8 luni asa...). Si dupa ce-o gasesti sa vii sa ne povestesti desprea ea (bona) in acelasi stil inconfundabil... Si scuipa naibii namolu' ala c-o sa ai si bill la dintar in curind. Pup


"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume." (Enriyeu Castaldo)
Back to top

Anya20
membru matur

Posted 08/10/06 @ 00:35 Reply with Quote
Sofia, si daca ai fi cu namolul la 1m peste breton, tot ti-ai pastra stilul inconfundabil si mi-ai smulge un zambet. Cred ca tocmai hazul de necaz te tine "in forma" (daca imi este permis sa spun asa intr-un astfel de context). Iti doresc sa treci cu bine si cat mai repede peste situatia asta "mocirloasa",impreuna cu Irinuka.
de la noi.

Anya si mami
Back to top

magghyc
mama on-line

Posted 08/10/06 @ 21:56 Reply with Quote
Mama lui Nuka,
tare frumos ai scris! Asa de frumos ca aproape nici nu a mai contat ca ce povesteai acolo nu prea era roz...
Noi iti trimitem un pupic de suport...Nu te lasa, ca se intoarce el josul cu fundul in sus


Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

poze cu noi:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos
povestea nasterii unui pitic luptator:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586
Back to top

Witchie
membru senior

Posted 09/10/06 @ 10:19 Visit Witchie's Homepage Reply with Quote
Nuka, putem scrie impreuna un tratat despre bone. Regula nr 1 e sa nu le dai voie sa te tutuiasca. Regula 2 e sa nu le lasi sa fumeze in alta parte decat in bucatarie sau pe balcon. Regula 3 e sa te astepti tot timpul sa plece, oricat de bine ar merge lucrurile. In felul asta, cand chiar ti se intampla, n-ai sa mai fi dezamagita.
Curaj,
O sa fie bine. Ia niste magneB6 si niste vitamine, ai sa vezi ca brusc toate bucatelele de tencuiala vor pluti ca frunzele pana pe cararea din crestetul capului. Si nu uita ca toate problemele au exact importanta pe care le-o acorzi. Invata sa zambesti frumos tuturor rudelor prietenilor si cunoscutilor care te pot ajuta fie si cu supravegheat copilul juma de ora pana dai tu o fuga in parc sa urli la copaci. Si pe urma, cand fetita va mai creste si tu vei naviga pe ape linistite, ai sa iti amintesti de zilele astea si ai sa razi!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 10/10/06 @ 11:48 Reply with Quote
Hai ca a inceput sa se ridice ceata de pe strada mea: a venit si internetul inapoi, stimulatorul e pe roate, cu mila bunului Dumnezeu o sa am si bona iar cativa oameni speciali de pe forum mi-au aratat ca mai exista bunatate pe lumea asta.
Sunt intr-o stare mai Zen-a acuma. Si sa nu va mai uitati asa in gura mea, ca eu exagerez de multe ori...



Nuka si Mama la Nuka
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj