Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117330
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54211
3. Bilantz olguta12 48151
4. J D E monica70 38406
5. A murit Laura! craciunitza 29196
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22248
8. Curiozitate! Ana68 21597
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20266
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20187

post an entry in your weblog   Jurnalul lui craciunitza  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
craciunitza
Inima
Acest mesaj a fost trimis de craciunitza pe data de 08/03/2006 la 14:06 .:. 8630  vizionari .. Exista 35 raspunsuri la acest anunt
Testul de sarcina a iesit pozitiv.

Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /4  

craciunitza
doamna Gabi

Posted 07/08/06 @ 21:09 (Edited 17/09/08 @ 17:26) Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 10/08/06 @ 09:23 (Edited 17/09/08 @ 17:26) Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 11/08/06 @ 11:52 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Astazi, Paul si Virginia, implinesc doua luni. Ii sarbatoresc pe ei dar ma sarbatoresc si pe mine, am invatat multe de la pisicile mele, am devenit mai rabdatoare si mai toleranta. Nu am crezut niciodata ca voi sterge pisu puilor fara sa comentez, in fiecare zi, de cateva ori pe zi. Au trecut doua luni frumoase, m-am simtit iarasi copil, m-am prostit impreuna cu mitele mele, le-am fiert mancarea fara sa-mi pese ca sunt obosita, i-am invatat sa nu intre in bucatarie si sa mearga la baie, acum invat sa ma despart de ele zambind, inca putin si puii vor pleca la casele lor. Si asta am invatat, sa iubesc neconditionat.

Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Back to top

alma
I am what I am

Posted 17/08/06 @ 11:45 Reply with Quote
Frumos de la cap la coada... Am citit cu placere pentru ca de o luna sunt si eu fericita posesoare a unui pui de maidaneza, cand nu credeam ca voi creste vreodata pisici in casa.

poze de la mare

poze de la munte
Back to top

oana cretu
mami de Séb

Posted 09/09/06 @ 18:31 Reply with Quote
M-ai atins tare cu subiectul asta. Intai din cauza vietii care nu a fost buna cu tine si ti-a dat o povara grea de dus.:( Apoi, cu istoria lui Bobita (si eu am avut o pisica care mi-a cazut de la etajul 10), si a celorlalte animalute ale tale, am avut si eu, de mica pisici in casa, nu le mai stiu numarul, una cate una pana la ultima care a facut de trei ori pui, o birmaneza, combinata o data cu un persan albastru, nu iti spun ce minunantii de pui au iesit, apoi cu un birmanez, a treia oara cu puiul ei:(, asta a fost inevitabil, ca noi nu am remarcat. Doar un pui a iesit cu "defect", fara codita. In fine...viata m-a separat de toate aceste pisici si am amintiri legate de toate, in sufletul meu vor trai o viata.

Oana si Seb
(10.01.2005)


IULIE IULIE2 AUGUST
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 11/09/06 @ 23:57 (Edited 17/09/08 @ 17:27) Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Back to top

nematics
blocatar din Obor

Posted 12/09/06 @ 00:45 Reply with Quote
Craciunitza - si eu am avut hamsteri...

poveste lunga frumoasa dar si dureroasa...

cind a facut hamsteritza prima serie de pui - treisprezece, ne-a uimit pe toti cu instinctele ei

si ne-am uitat ca prostiti o seara intreaga s-o urmarim cum ii invata sa se duca in coltul cel mai indepartat de "dormitor", unde isi avea ea WC-ul, si sa isi faca nevoile acolo.

Ii lua delicat, pe rind, unul cite unul, de sub ea, ii spala, ii scotea din cuib si-i impingea spre WC; imagineaza-ti drumul micilor vietati prin muntii si vaile de talas, parca erau camile pierdute in desert. Pina nu se duceau la locul respectiv hamsterita nu ii lasa sa se intoarca in cuib, ii impingea din nou si din nou, pina isi faceau treaba, doar atunci ii spala din nou si ii lasa sa intre la loc, in caldura cuibului matern

unul cite unul, toti treisprezece, pina la ultimul!

la prima sarcina aduna munti de mincare pentru viitorii pui; la a doua, cind se obisnuise de-acum cu noi si stia ca avm numai bunatati pentru ea si puiii ei nu a mai facut stoc

isi stiau numele, si ea si hamsteroiul, le dadeam drumul prin casa si cind ii strigam veneau, fiecare venea doar cind isi auzea numele lui, nu altceva

iar micul terorist, fimiu, ii plimba cu masinutza teleghidata prin casa, ii folosea de figuratie in toate jocurile lui, iar ei il suportau cu o rabdare fara margini si cu atasamentul lor de mici animale catre uriasii care le populeaza viatza

si se relaxau in palma mea, unde se simteau in siguranta - odata il aveam pe hamsteroi in palma si-l mingiiam cind fimiu a vorbit ceva in timp ce se indrepta dinspre camera lui spre noi; bietul hamster auzindu-i vocea s-a lipit brusc de palma mea, zicindu-si in sinea lui probabil "ups, iar am incurcat-o cu teroristul asta"
Back to top

oana cretu
mami de Séb

Posted 12/09/06 @ 14:39 (Edited 12/09/06 @ 14:40) Reply with Quote
Craciunitza, sunt total de acord cu tine. Si mie mi-a fost frica tare cand a facut pisica mea pui ca o sa ii manance, ca asa auzisem si eu. Dar am vazut dragoste atat de mare...parca sunt oameni...o perioada, nu ii lasa sa iasa de sub patul meu (ca acolo ii fatase) sub nici o forma. Mama le facuse un culcus special, ii punea acolo, ea, venea si ii punea sub pat. Cel mai tare m-a impresionat cand vroia sa ii scoata. Eu,un copil, nu vroiam sa asist si fugeam de ea prin casa. Si mami imi spunea sa ma potolesc, ca vrea sa nasca cu mine, se suia in pat la mine si se pregatea... M-am inchis in camera a inceput sa sara pe clanta sa deschida usa (asa facea ea), iar eu inconstienta, ca era periculos, in pragul nasterii sa sara pe clanta...Am lasa-to sa intre in camera mea, eu am fugit in cea a surorilor...iar a venit dupa mine cu o viteza si a deschis usa. Pana la urma m-am inchis in camera surorilor dupa 15 min de alergat prin casa si ele in camera mea (asta seara), iar biata de ea, peste noapte s-a bagat sub patul meu si i-a facut. Si atat de rau mi-a parut ca mi-a fost frica sa vada, la cata dragoste mi-a dovedit ea, ca un om, ca vrea sa fiu atunci, acolo, cand scoate puii. Asa ca patul meu dublu arata ca la razboi. Am ridicat salteaua groasa pe perete si dormeam pe jos, ca sa aiba ea si puii ei aer...

Nema, te cred si pe tine ca intelegeau asa de bine...Mi l-am imaginat pe baietelul tau jucandu-se cu ei ca in Stuart Little.:)

Uneori animalele sunt capabile de ceea ce unii oameni nu-s capabili.

Si asa este, le este foarte greu la "parinti" pana uita puii, imi aduc aminte...:( Si noua la fel...

Oana si Seb
(10.01.2005)


IULIE IULIE2 AUGUST
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 14/09/06 @ 13:22 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Nema, ce poveste frumoasa ai si tu cu hamsterii, si noi am luat lectii de la ei, mai ales lectii de curatenie.
Oana, asa a nascut si Oti a mea, mi-a spus sa vin langa ea, a stiut sa-mi comunice asta foarte clar, nu am avut dubii.
Nu stiu de unde vine injuria "animalule!".


Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 18/09/06 @ 17:45 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Prima zi de scoala.
Au venit baietii mei acasa, frumosi si curati, sobri, cu aer de copil bine educat, i-am scanat din ochi si m-am declarat multumita de odraslele mele. Am rezolvat rapid si problema cumparaturilor, anul asta parca totul e mai simplu. Asa de simplu incat azi, pe la amiaza, mi-am dat seama ca nu am cumparat flori pentru profesoare.
Prima zi de scoala.
Copiii sunt in parc si eu pun zarzavat pentru iarna.
Prima zi de scoala.
Voi mai simti acea emotie specifica, probabil, cand voi avea nepoti.
Prima zi de scoala.
O zi ca oricare alta.


Nu certati copiii cand viseaza!

Poze

Back to top
# /4  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page