Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117375
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54247
3. Bilantz olguta12 48195
4. J D E monica70 38451
5. A murit Laura! craciunitza 29242
6. Un nou inceput...(2) danangie 27582
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21627
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20355
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20209

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Ana68  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Ana68
Curiozitate!
Acest mesaj a fost trimis de Ana68 pe data de 26/07/2005 la 23:38 .:. 21628  vizionari .. Exista 114 raspunsuri la acest anunt
26 iulie 2005- Gasesc anuntul cu jurnalul aici pe forum...Interesanta idee,imi place...Functioneaza?Sunt tare curioasa!Abia astept sa scriu urmatoarea impresie.

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /12  

Ana68
Supercalifragelistic

Posted 29/08/05 @ 20:05 (Edited 29/08/05 @ 20:11) Visit Ana68's Homepage Reply with Quote
29 august 2005 - Na ca am uitat cum sa intru la mine in jurnal....Asta e cand imbatranesti,te lasa bietii neuroni...Sper sa iasa bine...
A venit tanti Otilia azi....Uau !!! Ce moderna si simpatica....Si Luana s-a conversat cu ea....Sunt incantata!Mai una miercuri si....gata! Greu sa alegi,greu sa gasesti....
Sa fie bine,asta imi doresc!
Copilasii sunt ok....
Azi Alex a scris la greu....Propozitie din povestirea lui : "Cand ciobanul mersese in padure,el aude o bufnita care ii spune ca talharii au o comoara sub pod.A luat cat a putut".Deci ciobanul a mers ieri in padure si aude o bufnita azi.... Si a luat cat a putut...ce?Pumni in cap?Vorba lui Marius....sau alta : " Ciobanul si-a cumparat un cal.El s-a oprit la carciuma." Cine oare?Ciobanul sau calul?A luat si calul,saracu',o bere,ca i-o fi fost sete... Si uite asa o tot tinem si trebuie sa rescrie la greu povestile ....si tot el e cel suparat si nedreptatit....
Luana....no comment!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana



Hai ca am reusit asa....fac modificari....

Back to top

Ana68
Supercalifragelistic

Posted 30/08/05 @ 14:44 Visit Ana68's Homepage Reply with Quote
30 august 2005 - Inca putin si vine septembrie.Nu stiu de ce,dar de cand am inceput sa pricep si eu cam ce e pe lumea asta....cand ma gandesc sau spun septembrie deja vad frunze uscate cazand din copaci,fosnet de covor de frunze moarte,ramuri golase,miros de fum si zacusca,zile racoroase...pulovere si pantaloni lungi...ploaie...Si culmea e ca,astronomic,toamna vine in 22 septembrie...nu?
Azi ,am citit aici e forum,cica e Sf.Alexandru....Stiu ca mai e un sf.Alexandru,dar habar n-am cand....
Pai....LA MULTI ANI,ALEXANDRU! a lu' mama...Sa traiesti cu numele!...


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Back to top

Ana68
Supercalifragelistic

Posted 30/08/05 @ 18:58 Visit Ana68's Homepage Reply with Quote
30 august 2005 - Completare

Bea,multam'!



Apropos de naturaletea mea.....sa zic:am considerat ca aici nu port o corespondenta anume,asa cum fac pe forum la alte subiecte si m-am gandit,ca tot este un jurnal,sa imi dau drumul la povesti cu ai mei,despre ai mei,pentru ai mei....pentru mai tarziu,pentru mine,pentru voi,care aveti placere sa cititi....


Inca suna tantiile la telefon...."pentru anuntul...ingrijire copilas de 2 ani..." ; "da" ; " mai este valabil?" ; "da"....si conversam si conversam pana cand le spun zona si banii....urmeaza : "aaaaaaaa....pai e prea departe si pentru atatea ore sunt prea putini bani"....
Oare cat trebuie sa platesti pentru 5 ore de stat efectiv cu un copil de aproape 2 ani - adica schimbat scutec,dat micul dejun(si la cel mare),iesit la plimbare (eventual)...Si apoi alte 5 ore stat degeaba,efectiv degeaba....Oare cum ar trebui sa explic mai bine ca nu vreau sa mi se bage nimeni in "ciorba" mea? Ca nu am nevoie nici macar farfuria in care a mancat sa si-o spele? Ca tot ce am nevoie este sa stea efectiv acele 5 ore cu Luana?....Nu mai stiu...Incep sa cred ca unii poarta ceva lichefiat in craniu si nicidecum ceva mai consistent, ca un jeleu,cu pretentia ca se numeste creier...si cu celule nervoase ,pe deasupra...
Cred ca m-am suparat putin,dar imi dau seama ca orice moneda are doua fete....Asta e!Imi asum riscurile....Unde mai pun ca ma intalnesc si cu doua tzatze din cartier ,care ,dupa ce ne-am dat la barfe de bone si crese,incercau ele,ca fetele,niste experte in materie dom'le!...sa ma convinga ca fac o maaaaaaare greseala cu bona si ca mult mai bine e la cresa....Cah!,cah!cah!.....Mi s-a facut lehamite!Intreb si eu ,asa,ca omu' prost : de ce oare unii tin cu tot dinadinsul sa ti se kce in gust?...De ce daca tu sustii negru vor sa te convinge ca e alb,cu orice pret?Si daca nu reusesc,macar sa recunosti ca are albul tau o tenta de gri?...Aaaaaaaaahh!
M-am suparat,e clar!Ma opresc,ca cine stie ce ma mai aberez p-aici si...nu vreau sa dau cu mucii in fasole....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Back to top

alexa00
membru incepator

Posted 30/08/05 @ 19:26 Reply with Quote
Ana draga nu te enerva!
Unele tantii cred ca le stiu pe toate daca si-au crescut unu sau 2 copii!
Cunosc si eu faze de genul:cand dai de mancare la copil trebuie sa alergi dupa el prin casa ca asa mananca copii!(asta citat din soacra-mea).Si hai sa iti zic una si mai tare:copilul se agita noaptea si nu doarme , concluzia :sa-i dam somnifere!!!!
Nu vreau sa te sperii(si eu is cu morcovu aici ca din 19 septembrie incep si eu cu bona) dar o prietena mi-a povestit ca la nepotica ei bona ii dadea somnifere ziua ca sa doarma si ea sa stea la televizor!.Asta nici cu camera video nu o vezi!!!

No ca termin, ca am inceput sa aberez eu .Si cum sunt cu nervii in batista astazi nu vreau sa stric frumusete de jurnal!Pe bune ai un talent fantastic la povestit!

Numai bine,
Alexa
Back to top

Ana68
Supercalifragelistic

Posted 01/09/05 @ 19:17 Visit Ana68's Homepage Reply with Quote
1 septembrie 2005 - Ia te uita : ma cititi ,fetelor...sa inteleg ca va place!hehehehehe....dragalas!
Pai da ! Am rezolvat si cu tanti bona...Tare fericita am fost ieri ,ca am terminat cu cautatul asta si cu nervii si cu toate emotiile...Parca imi e asa...cumva jena,ca inca ma mai suna unele tanti si ma intreaba de anunt si valabilitatea lui.....Zic nu si ...e asa...Imi revin repede,ca imi amintesc de cate unele,acre rau:"aaaa,pai doar atat?e prea putin,sunt prea multe ooooreeeee!!!"...Sa va ... puncte-puncte ;mai asteptati!
Alexu' e pe ultima suta de metrii....zici ca a intrat in fibrilatie:se agita sa faca schimb de carti ,cat mai multe...cartile lor de joc,care habar n-am la ce folosesc si cum se numesc si de ce naiba le cumpara si ce mama naibii invata din ele,ca numai aratari sunt desenate si fel de fel de monstrii...Scapa el de ele...hihihi ...curaaaaand!Trebuie tuns si aici ne izbim de o fronda:vrea plete.Nu e totusi cam devreme pentru plete?!Lasam vrutele deoparte si ramanem la ideea ca trebuie sa arate a baiat si nu a maimuta...
Luana...hehe...Luana e o zgaiba totala...Imi ia obrajii in palme si imi zice:"ma-ma ma,mei,mei"si se face ca ma pupa si lasa fata in jos de eu nimeresc cu buzele pe crestetul capului ei....O bufneste rasul,vicleana!Poti sa-i mai spui ceva?Rad si eu si imi sterg lacrimile din colturile ochilor,caci are capsorul tare si nasul meu s-a izbit de el...Ce mai conteaza?Se cheama ca ma iubeste,nu?


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Back to top

Ana68
Supercalifragelistic

Posted 06/09/05 @ 10:13 Visit Ana68's Homepage Reply with Quote
6 septembrie 2005-Ieriamumblat dezlegati prin oras... cu treburi...
Am incercat sa intrumaipeste zi aici,dar tare greumerge
Ce maenerveaza tastatura asta ....nuiimergtoate tastele....e ca lanebuni....expresamsalas fra corectare ce scriu acum,ca sa vad cumamscriscu tastatura luipeste prajit....Se strica astea tpoate intr-oveseliecontinua:mouseuldelatastatura meanumaivrea s circuleste,tastaura mea functioneaza dupa fabrica de carnatifumati,Marius a spart tastatura lui bencgoasa fara fir ca siaia functiona ...ca naiba...sitotasa,totulmerge pe dos la coputereleastea...Scriu aici,asa,ca sa mausurez de nervisip-ormainchid,cacinu sepoate face treaba in conditiile asteamizere...Asteas calculatoare?!HA....
Sicumspuneam,amdat otura prinoras cu trebuir,p-orma acasa lanani,p-ormahaleala,dupaamiaza laplimbare sivestirele:Alina a avut accident demasina.SieasiVladut sisotuleisuntin spital....Doamne-Doamne!Tragedie!Of,n-as fi vrut sa scriuasta,dar m-amarcat taremult....cacie greu sa fisingurprintre straini sisa nuaibe cine sa te ajute...Bine ca suntpemainibune...Alex bantuiepe maidane,ultima100demetrii....Luana...uf,tare rauta...las'ca vine ea tantisi osa vada ca nuiimaimergevrajeala...
Gata,ca dejamascoate din sarite cumscrietembelaasta de tastatura...Nici nu vreau sa corectez...ASA LAS!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Back to top

iren
Sadicä, dar nu ma tratez

Posted 06/09/05 @ 11:29 Reply with Quote
Madame, mi-am incrucishat okii de la mesaju tau, de parca nu eram io dizzy destul Poci sa zic shi io ceva de tastatura ta? Da tu mai scrie, ca de-abia mi-am intrat in mina, adeka-n oki

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.
Back to top

giuliatm
membru incepator

Posted 06/09/05 @ 12:03 Reply with Quote
super Ana!
eu abia acum am descoperit jurnalul, nici macar nu stiam de existenza lui!
o sa imi fac si eu unul, insa daca l-as incepe acum ar fi un cosmar de jurnal .... astept sa mai vina soarele pe strada mea, si atunci o sa postez si eu ispravile lu' ale ...
pe vremuri kiar imi placea kestia asta ....



____________________________

giuliatm, mamika Alessandrei
Ingerelu meu Alessandra
Back to top

Ana68
Supercalifragelistic

Posted 06/09/05 @ 19:32 Visit Ana68's Homepage Reply with Quote
6 septembrie 2005 - Adaug

Iren,poci sa spui ce vrei tu si ce iti pica mai bine la sufetel despre tastatura mea,ca si io am zis cu foc....cu obida chiar...Acum am revenit la vechea mea tastaura,sper sa fie bine...
Alinushule
,pai da-i bataie la scris...De ce nu daca se poate?!Abia astept sa citesc din jurnalul lui Ale!


Azi am gatit ceva ce nu am mai facut niciodata si nici nu m-as fi gandit ca voi ajunge vreodata sa fac:friptura la tava cu sos de piper alb.Initial reteta Minei scorpiuta era friptura de vita cu sos de piper verde...Ete,ca io l-am facut cu alb,dupa ce am colindat tot cartierul in cautare de d-ala verde...Abia am gasit alb,intr-un magazin unde am intrat ampulelea...de fenta...Culmea e ca am intrat intr-un magazin cu pretentie si doamna dintre rafturi s-a uitat la mine de parca doar ce picasem de pe Marte...citez :"piper verde?dar nici nu exista asa ceva!!" si a facut la mine o moaca ca si cum ar fi spus "tu nu vezi ca esti proasta?".I-am explicat eu ca exista si rosu si verde si alb si negru,dar cred ca am facut o greseala...Iar in alta alimentara....hahahahahahahaha....scriu si rad singura....vanzatoarea ma intreaba:"ce e ala?cum arata?exista asa ceva?"
Sa revenim la oile mele....Si cum spuneam a iesit ceva buuuuuuuuuuuuun rau rau rau de bun....Am facut,am mirosit,am avut ploaie in gura si am halit tot....Nu singurica,ca doara nu-s nebuna!
Alex a venit si el in casa,acusica....inseamna ca s-au aprins luminile pe strada....20.30
Luana e calare pe ta-su...deh,bisericuta lor....
Saptamana viitoare trebuie sa ajung la servici,sa fac cererea de reincadrare....oare asa se cheama?...ca din 3 octombrie,gata!,la munca cu mine,nu la intins mana...
Bey,ce au trecut 2 ani.....ca vantul,ca gandul,calare pe un cal sur....mancand pamantul...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Back to top

elisor
membru senior

Posted 07/09/05 @ 12:27 Reply with Quote
Ana- heheheh! m-am pus si eu la curent cu viata ta, cu nazdravanii tai, ca recunosc imi place cum scrii. Mi-era teama sa nu fac strabism, da' afurisita tastatura!
Chestia cu cartile si schimbul de carti ne-a bantuit si noua prin casa si n-am inteles nici io nimic, mai era si colectia de discuri din sarcofag, hehe, unde sunt colectiile de timbre, servetele si de-alde de pe vremea tineretilor noastre?!
Am imbatranit chiar asa rau?

Mie mi-a placut intotdeauna toamna, pregatirea pt. hibernare, fosnetul frunzelor, culorile, ploaia, soarele doar caldut...
O zi cu soare si tie!
Nu-mi permit nici sa salivez la chestia aia din cuptorul tau cu piper colorat ca deh sunt la cura si vreau rezultate, Bianca m-o fi auzit ea ceva de regim ca s-a hotarat si ea sa fie in grafic si imi manaca mai putin ca la 1 luna, ceea ce ma dispera, eu nu stiu cum nu le e foame copiilor ca eu as manca si casa, mai ales daca pun pe ea si ceva dulce. Serotonina, bat-o vina.
Voiam sa te intreb, e adevarata chestia cu mama cu fiul si tata cu fiica?

Eli cu Bianca & Andreas si Botezul 27.08.2005
Back to top
# /12  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page