Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117312
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54196
3. Bilantz olguta12 48133
4. J D E monica70 38384
5. A murit Laura! craciunitza 29164
6. Un nou inceput...(2) danangie 27543
7. scrisoare catre mama Picasso 22236
8. Curiozitate! Ana68 21582
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20203
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20179

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mama42  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

mama42
Schimb de jucarii pe strada mea
Acest mesaj a fost trimis de mama42 pe data de 01/09/2012 la 20:22 .:. 1999  vizionari .. Exista 2 raspunsuri la acest anunt
Copiilor le plac enorm jucariile pe care le vad la altii. "Mama, imi cumperi si mie pistol ca al lui Marian?...avion ca al lui Vali si catelus vorbitor ca al Mariei?" Am observat lucrul acesta inca din primii ani ai lui Antonio. Avea cele mai frumoase jucarii. Nu erau ca ale lui X... M-am gandit atunci ca ar fi binevenit un cadru organizat pe care sa-l punem la dispozitia copiilor sa faca schimburi intre ei. Sa dea altora jucariile de care s-au plictisit si sa primeasca in schimb jucarii "interesante".

E o ocazie buna de a comunica altfel decat o facem zi de zi. Pentru ca ne intalnim mai multi o data, pentru ca vin si parinti, pentru ca in felul acesta deschidem noi orizonturi de comunicare intre noi, vecinii. Cu totii ne-am dori copii cuminti, educati, care sa vorbeasca frumos, sa puna pret pe scoala si prietenie, pe sport si buna cuviinta. Dar facem ceva in sensul acesta, toti?

Anii trecuti am pus la cale o astfel de bucurie si am avut surpriza sa prinda la ...public. Publicul pitic, fireste. Duminica, 2 septembrie, ne vom vedea iarasi cu copiii de pe strada, la noi la poarta. Am oferit invitatii, am pregatit jucarii si carticele, maine va aducem si dovezi.

A, si era sa uit ce e mai important. Vom invata sa daruim. O jucarie din manuta fiecarui copil participant va merge spre un copil nevoias din zona noastra.

reclama - reclama mascata



Trimite reactia ta
 

Tala
Me&MiniMe

Posted 02/09/12 @ 11:53 Visit Tala's Homepage Reply with Quote
ce frumos! asteptam impresiile si eventual detalii sa punem si noi in practica asa ceva pe viitor.

tablouri pentru copii
Back to top

mama42
membru incepator

Posted 02/09/12 @ 17:45 Visit mama42's Homepage Reply with Quote
Cu drag, am postat deja instantanee de la marea noastra intalnire. Te asteptam pe site. Cu drag te si "initiem" in ale deshisului de drum. De fapt, nu e mare lucru: tre sa vrei, sa vrei, sa vrei. In rest, ce vor spune vecinii, cei din familia ta, lumea din autobuz care trece pe langa .... no problem. Bucuria din ochisorii copiilor e tot ce conteaza.

reclama - reclama mascata
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj