Schimb de jucarii pe strada mea

Schimb de jucarii pe strada mea | Autor: mama42

Link direct la acest mesaj

Copiilor le plac enorm jucariile pe care le vad la altii. "Mama, imi cumperi si mie pistol ca al lui Marian?...avion ca al lui Vali si catelus vorbitor ca al Mariei?" Am observat lucrul acesta inca din primii ani ai lui Antonio. Avea cele mai frumoase jucarii. Nu erau ca ale lui X... M-am gandit atunci ca ar fi binevenit un cadru organizat pe care sa-l punem la dispozitia copiilor sa faca schimburi intre ei. Sa dea altora jucariile de care s-au plictisit si sa primeasca in schimb jucarii "interesante".

E o ocazie buna de a comunica altfel decat o facem zi de zi. Pentru ca ne intalnim mai multi o data, pentru ca vin si parinti, pentru ca in felul acesta deschidem noi orizonturi de comunicare intre noi, vecinii. Cu totii ne-am dori copii cuminti, educati, care sa vorbeasca frumos, sa puna pret pe scoala si prietenie, pe sport si buna cuviinta. Dar facem ceva in sensul acesta, toti?

Anii trecuti am pus la cale o astfel de bucurie si am avut surpriza sa prinda la ...public. Publicul pitic, fireste. Duminica, 2 septembrie, ne vom vedea iarasi cu copiii de pe strada, la noi la poarta. Am oferit invitatii, am pregatit jucarii si carticele, maine va aducem si dovezi.

A, si era sa uit ce e mai important. Vom invata sa daruim. O jucarie din manuta fiecarui copil participant va merge spre un copil nevoias din zona noastra.

reclama - reclama mascata


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

ce frumos! asteptam impresiile si eventual detalii sa punem si noi in practica asa ceva pe viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama42 spune:

Cu drag, am postat deja instantanee de la marea noastra intalnire. Te asteptam pe site. Cu drag te si "initiem" in ale deshisului de drum. De fapt, nu e mare lucru: tre sa vrei, sa vrei, sa vrei. In rest, ce vor spune vecinii, cei din familia ta, lumea din autobuz care trece pe langa .... no problem. Bucuria din ochisorii copiilor e tot ce conteaza.

reclama - reclama mascata

Mergi la inceput