Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117354
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54231
3. Bilantz olguta12 48166
4. J D E monica70 38424
5. A murit Laura! craciunitza 29216
6. Un nou inceput...(2) danangie 27562
7. scrisoare catre mama Picasso 22264
8. Curiozitate! Ana68 21612
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20319
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20201

post an entry in your weblog   Jurnalul lui maggie_33  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

maggie_33
Imi vine sa rad...sau nu? :)
Acest mesaj a fost trimis de maggie_33 pe data de 27/07/2012 la 12:26 .:. 1975  vizionari .. Exista 5 raspunsuri la acest anunt

am intrat intr-o nebuloasa, cum probabil intra toate femeile care trec printr-o sarcina... Cum sotul meu pare a fi total indiferent la subiectele legate de sarcina si copii, am inceput eu sa ma agit ca o sticla de pepsi, sa caut informatii, sa intreb despre legi, despre drepturi, si bine inteles ca descopar cu frustrare ca sunt tare afoana.

Adica nici macar nu stiu ce sa intreb, sau cum, ca sa fie clar si corect, am inceput sa ma incurc in termeni : "concediu de maternitate" , "concediu de ingrijirea copilului"...etc.
Pai nu-mi ajunge ca sunt intr-o stare de agitatie si de nervi din cauza sarcinii? acum trebuie sa mai imi dau si un doctorat si sa fac cursuri de calificare ca sa ma descurc printre toate itele si meandrele legislatiei si birocratiei?!...
...toate astea in timp ce trebuie sa lucrez cu randament la serviciu iar sotul nu ma sustine nici macar moral?

no,atunci sa luam o pauza de...cacao cu lapte :), ca sa vedem cu ce incepem!

Magda

Trimite reactia ta
 

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 27/07/12 @ 12:44 Reply with Quote
buna,
care sunt de fapt nelamuririle tale ? ce anume doresti sa afli ?
la tine la serviciu nu exista colege insarcinate sau care au nascut recent ? nu ai putea sa le intrebi pe ele in legatura cu aspectele birocratice ?
sper ca ai glumit cand ai spus ca pe sotul tau nu-l intereseaza subiectele despre sarcina si copii si ca nu te sustine nici macar moral ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Back to top

maggie_33
nou venit

Posted 27/07/12 @ 13:01 Reply with Quote
Buna Corina,
de exemplu as vrea sa stiu cat pot sta acasa cu copilul dupa ce nasc. Sarcina mea este abia la inceput si nu am anuntat in mod oficial la serviciu ca sunt gravida. Deci nici nu pot sa intreb pe colege, sau la Resurse Umane detalii...cel putin nu inca :)...
...despre sotul meu nu am glumit, poate doar putin am exagerat, nu stiu, probabil ca nu stie cum sa se manifeste sau cum sa se poarte. E ceva nou pentru amandoi, pentru ca nu avem copii, iar pana acum am pierdut 2 sarcini, din care una cu gemeni siamezi. Inevitabil stam oarecum in expectativa si cu teama si acum, dar din fericire, deocamdata totul e bine.
Back to top

Androix
Read my lips!!!

Posted 27/07/12 @ 15:45 Visit Androix's Homepage Reply with Quote
Concediul de maternitate sunt in jur de 140 de zile, o parte luate inainte de nastere si restul dupa, apoi se intra in concediul de ingrijirea a copilului care dureaza pana cand copilul implineste 2 ani. Cred ca te-ar ajuta sa citesti legea, imi pare rau ca ma bag si nu stiu concret sa-ti indic care este aceea. In schimb iti recomand sa lecturezi acest forum:
http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=4&nm=Probleme-legislative

Nu avea teama, in scurt timp vei putea sa dai examen din aceste reglementari.
Sarcina usoara si bine ai venit pe

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!
Back to top

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 27/07/12 @ 15:57 Reply with Quote
deci : daca sarcina e ok si poti merge la serviciu pana la DPN, ai dreptul la concediu medical de sarcina si lauzie, cu durata de 126 zile calendaristice. acest concediu medical se poate lua fractionat (o parte inainte de nastere, restul dupa, cu conditia ca dupa nastere sa-ti ramana minim 42 zile lucratoare) sau integral dupa nasterea copilului. dupa terminarea celor 126 zile calendaristice de medical, trebuie sa faci cerere de intrare in concediu ingrijire copil, poti sta acasa pana implineste copilasul 1 an sau 2 ani.
daca ai zile de concediu de odihna neefectuate, le poti lua inainte de a intra in concediul medical de sarcina si lauzie.
daca doamne-fereste ai sarcina cu risc, poti beneficia de concediu medical de risc maternal (din pacate nu stiu durata maxima ce se poate acorda), dupa care intri in medicalul de sarcina (cel de 126 zile) si apoi in CIC.
la un moment dat va trebui sa anunti la serviciu, faci instiintare "oficiala", cu numar de inregistrare, atasezi adeverinta de la medicul ginecolog sau de familie. din momentul in care ai anuntat angajatorul, ai anumite beneficii si avantaje, printre care important este sa stii ca poti beneficia lunar de 16 ore (echivalentul a 2 zile lucratoare) libere platite, in timpul carora te poti duce la medic pentru consultatii/analize. pentru a beneficia de aceste 2 zile libere/luna trebuie sa intocmesti o cerere - la noi se numeste dispensa pentru consultatii. ca te duci sau nu la medic in acele zile, e treaba ta. de asemenea angajatorul este obligat sa evalueze locul tau de munca, daca esti expusa vreunui risc sau mediu toxic, nu mai poti fi obligata sa lucrezi schimb de noapte sau in picioare, de ex. daca ,,conditiile de la locul de munca iti pot pune in pericol sarcina, angajatorul este obligat fie sa imbunatateasca aceste conditii, fie sa-ti ofere un alt post, cu mai putine riscuri.

cat despre sotul tau, cu siguranta ca nu se manifesta acum tocmai pentru ca ati trecut prin trauma celor doua sarcini pierdute. chiar daca nu s-a manifestat, si el a suferit si acum probabil ii este inca teama sa se bucure, asteapta sa mai treaca un pic de timp si sarcina sa evolueze normal.

daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Back to top

maggie_33
nou venit

Posted 28/07/12 @ 01:18 Reply with Quote
Wow, ce de informatii utile! multumesc! esti o comoara :)! De fapt amandoua sunteti :)...va doresc o seara frumoasa...de fapt ce vorbesc, ca e noapte adanca deja...aproape ca s-a incheiat si deschiderea jocurilor olimpice...mai bine va zic weekend placut.
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj