Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117176
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53930
3. Bilantz olguta12 47898
4. J D E monica70 38148
5. A murit Laura! craciunitza 28970
6. Un nou inceput...(2) danangie 27393
7. scrisoare catre mama Picasso 22114
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Copilul cu doua fetze
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 03/09/2011 la 13:39 .:. 2745  vizionari .. Exista 4 raspunsuri la acest anunt
Garantat exista o conspiratie mondiala a copiilor. Contra parintilor, evident.

Pai te uiti la ochii aia tandrii si calzi, la fetisoara aia de inger si zimbetul care te topeste si un minut mai tirziu te trezesti cu parul smuls sau o zgierietura pe fata in timp ce bebelasul cel suav isi da drumul la risul ala sadic si parca ar zice “na ca te-am luat pe neasteptate“.
Sau iei in brate fiinta aia mica si neajutorata si dai peste o duhoare pe care nici macar un sconc adult nu o poate emana. Si daca esti parintele delegat cu deratizarea minorului in cauza stai si cugeti profund-cum poate asa ceva enorm si puturos sa iasa din cineva asa mic si dulce.
Cind se face mai mare, iei in brate podobia care zimbeste meschin si dupa ce iti spune te iubesc numai cit sa te loveasca la sentiment, dai sa il pupi si iti rigiie in fata de zici ca a dat urgananul peste tine. Imbibat cu usturoi!


Azi merg cu el la coafor ca sa ma tund ; el isi ia cutia cu jucarii a alora si isi vede de ale lui. Cind ma uit a intins toate jucariile pe cele 3 scaune asa ca ii spun te rog stringe-le si pune-le numai pe un scaun sa poata si alti oameni sa stea jos. Cind arunc o alta privire un minut mai tirziu asa facuse.
Dr Hyde si Mr. Jackyll erau nimic fata de plodul meu. Pai acasa ne rupem giturile in jucariile lui insirate peste tot pe carpeta si rag pina ma doare gitul sa si le stringa si nici nu-I pasa.
Hai sa zicem ca azi era in toane mai ascultatoare.
Dar ce sa spun saptamina trecuta ma duc sa-l iau de la tabara de peste zii si citesc acolo ca e un copil responsabil si intotdeauna ajuta cind ii cerem ajutorul. Ma uit la femeia aia si mai sa-I spun “fa, tu ai incurcat copilul asta nu poate fii al meu“.Ca acasa daca am miinile bagate pina la coate in oale sau in aluat si il rog frumos sa deschida usa la ciine imi zice nu, nu am timp ca acum ma joc. Si nici macar nu trebuie sa se deplaseze ca e linga usa.

La scoala isi cam vede de treaba lui. Si asculta! Garantat exista o conspiratie mondiala a profesorilor care nu vor sa divulge secretul. Sau poate o bautura miraculoasa; si ne otravesc in fiecare zii copii cu ea si nu ne spun nimic.Daca invatatoarea spune ca peretele portocaliu este alb domnule este alb fiindca asa a zis doamna.Daca eu spun ca peretele alb este alb….pai nu este,e de fapt portocaliu.

Acasa cind avem de citit ceva mie mi se zbirleste parul numai la gindul ca trebuie sa citim;nu e atent,zice ca nu stie,citeste anapoda,incearca sa ghiceasca cuvintul-daca incepe cu s este “super” chit ca acolo scrie “supercalifragilistic“. Inevitabil mie imi creste tensiunea, el se supara si dupa ce terminam de citit eu ma tirasc cu ultimele fortze sa fumez ultima tigara inaintea infarctului fatal produs de propria odrasla. Dupa o vreme nu am mai rezistat nervos si am intrebat invatatoarea ce face la scoala fiindca acasa ma aduce in pragul sinuciderii. Ca sa aud ca la scoala citeste bine si desi anul trecut era la gradi senior(cum se poarta pe aici, ca doar titlurile conteaza)la citit era la nivel de clasa intii. Auzi femeie iti bati joc de mine,esti nebuna sau crezi ca e vorba de alt copil? Nu, insista femeia e vorba de al tau. Il iau linga mine,pun degetul si ii spun -femeie asta e plodul meu; si ea insista ca da, despre el e vorba. Plec asa nauca gindind ca s-a sclerozat saraca, dar doua saptamini mai tirziu insista sa-mi spuna ca fiul meu citeste bine. Imi vine sa o trimit la doctor sa se caute,dar tac din gura si imi zic ca am un copil cu doua fetze.
Aia civilizata,cuminte,educata,linistita,iubitoare,elevata este pentru lumea din afara. Pe cind urangutanul neasculator,mojic,murdar si aducator de infarcte miocardice sau accidente cerebrale e a doua fatza,aia de fiecare zii pe care numai noi,parintii,avem onoarea de a o cunoaste.

Mi-a destainuit ca si el cind creste mare vrea sa aiba un copil; bineinteles un baiat. Si eu I-am spus ca ii doresc copilul lui sa fie exact ca si el. Asa ca mai vorbim in vreo 20 de ani.

Toata viata mi-am dorit un baiat care sa fie vesel si plin de viata,nu o persoana linistita si lipsita de umor.Ce adevarata e zicala aia “sa fii atent ce iti doresti ca s-ar putea sa se implineasca”. Daca cineva imi spune ca viata e plictisitoare ma ofer sa trimit copilul meu in vizita pentru citeva zile. Viata nu e plictisitoare, fiecare zii e ceva nou,neasteptat, plin de palpitatii,inovatii,sunete ascutite, aventuri neimaginabile,inventii zilnice,plinsete,smiorcaieli,proteste,contrari,certuri.Ce mai,o vesnica aventura,totul nou si imposibil de ghicit.Nici o ghicitoare in stele nu poate afla secretul zilei de miine.Sau daca cineva are curajul va invit la mine acasa.

Trimite reactia ta
 

anca74
Vincit qui se vincit

Posted 03/09/11 @ 14:56 Visit anca74's Homepage Reply with Quote
Asa e si cu fii-mea. E inca la gradinita, dar imi spune educatoarea zilnic ca e cuminte, buna, o ajuta cu ceilalti copii, mai ales cei bebelusi, ii mangaie, ii pupa, vrea sa-i tina in brate si sa le dea sa bea cu biberonul, etc. Iar acasa... aoleu! In basement, unde-i camera de joaca, zici ca au trecut turcii, nu alta! Jucarii aruncate pe sus, pe jos, ea topaie pe sofa, ne impunge cu coada de la o matura de jucarie si zice ca se joaca de-a piratii, ne trage de par, ne zgaraie, etc.
Si eu am intrebat educatoarea daca cuvintele astea de lauda sunt la adresa fiica-mii si, de fiecare data, mi-a spus ca da. Jur ca numai laude are la adresa ei. Iar noi ne luam cu mainile de par cand vine weekendul si nu merge la gradinita.
Cred ca nu stim noi sa ne impunem fata de propriile odrasle si sa le tinem in frau cum trebuie. Alta explicatie nu am.


My posts represent my own opinions, thoughts, etc. and no one else's.
Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 30/11/11 @ 21:40 Reply with Quote
:)) asa e si fiica-mea! acasa imi scoate peri albi, imi creste tensiunea si-mi pulseaza venele pe frunte, iar la gradi e o zana, o minunata, un copil extraordinar :))


POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

natalia_nica
membru junior

Posted 18/06/12 @ 21:59 Reply with Quote


"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)
Back to top

AkaManah
membru junior

Posted 19/06/12 @ 13:09 Reply with Quote
Brrr! Am nostru are doar 6 luni. Bine ca am citit asta sa ma pot pregati temeinic pentru ce va urma. Cat am citit povestirea, asemanatoare cu una de Stephen King, mi-a venit imi minte o vorba de-a bunicului care, brusc, a capatat sens: "Om bun, da` porc nepoate!"

Daca lumea ar fi condusa de femei, nu ar mai exista razboaie. Ar exista numai tari invidioase, care nu îsi vorbesc.
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj