Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117318
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54199
3. Bilantz olguta12 48137
4. J D E monica70 38389
5. A murit Laura! craciunitza 29169
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22241
8. Curiozitate! Ana68 21583
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20210
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mama42  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

mama42
Omul cu matura
Acest mesaj a fost trimis de mama42 pe data de 23/05/2011 la 14:48 .:. 2243  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
Matura - maturaaaaaaaaaaaaa!
Va suna cunoscut?
Nu? Inseamna ca nu locuiti in zona Giulesti-Crangasi-Gara de Nord-Plevnei- Grivita-1 Mai.
Cel care - ca un ceas - ne polueaza fonic existenta, este omul cu matura. Il pandesc de multisor si incerc sa obtin cateva vorbe de la dansul. Nu se poate. Nu are ce sa imi spuna. El vinde maturi pentru ca vinde maturi. El nu are familie, are o pensie mica iar pasiunea vietii lui e colindatul a unui sfert din Bucuresti, pe jos, cu maturile la spinare.
-Matura-maturaaaaaaaaa!
L-am prins pe acest Forest Gump din Giulesti si i-am facut cateva poze. Nu i-a convenit.
- Sa nu ma dai la ziar. Mai bine cumpara o matura.
I-am promis de asta-iarna ca o sa cumpar una in perioada Pastelui, asta pentru ca sa incerc sa intru in vorba cu el si sa il determin sa imi spuna doua trei vorbe pentru jurnal. Dar vedeta cartierului nostru e discreta. Din cand in cand mai scapa cate o injuratura la adresa gospodinelor care.... ia ghiciti!... nu prea ii cumpara marfa.
Ce ar mai fi de adaugat? - lucru care m-a determinat sa-i acord spatiu in jurnaldegiulesti - anume ca fie ploaie, troiene, vant napraznic, sarbatoare cu cruce rosie in calendar... el se aude de nicaieri ca un soldat care are de facut un nepretuit anunt:
a venit maturaaaaaaaaaa.
iesi in strada si fa-ti rost de una....


Trimite reactia ta
 

Mik
Mama eroina

Posted 23/05/11 @ 17:33 Reply with Quote

E un om care munceste cinstit. Si arata bine maturile lui. Mie mi-ar face trebuinta una mica ca cea pe care o tine in mina dreapta.


Mik.
Back to top

Oana MC
membru incepator

Posted 23/05/11 @ 20:03 Reply with Quote
de cind cu aspiratoarele si maturile de plastic si alte accesorii moderne...maturile din lemn si paie par a fi artizanat. e bine ca nenea asta nu lasa sa moara o traditie veche si ca se incapatineaza sa o continue in felul in care o face - lucru facut de mina si marketing in gura mare si la pas intins.
si au as cumpara din maturile lui. arata bine. sper sa isi gaseasca clentii care sa-i sustina munca.

Oana, Matei (25 februarie 2004)si Alexandru (28 august 2007)
Back to top

mama42
membru incepator

Posted 23/05/11 @ 22:35 Visit mama42's Homepage Reply with Quote
@Mik, OanaMC - daca doriti cu adevarat cate o matura, va ajut sa o procurati. Poate asa va intelege si respectivul ca e un lucru bun sa se lase "promovat". Va stau la dispozitie oricand (ma apuc de afaceri).

http:jurnaldegiulesti.blogspot.com
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj