Omul cu matura

Omul cu matura | Autor: mama42

Link direct la acest mesaj

Matura - maturaaaaaaaaaaaaa!
Va suna cunoscut?
Nu? Inseamna ca nu locuiti in zona Giulesti-Crangasi-Gara de Nord-Plevnei- Grivita-1 Mai.
Cel care - ca un ceas - ne polueaza fonic existenta, este omul cu matura. Il pandesc de multisor si incerc sa obtin cateva vorbe de la dansul. Nu se poate. Nu are ce sa imi spuna. El vinde maturi pentru ca vinde maturi. El nu are familie, are o pensie mica iar pasiunea vietii lui e colindatul a unui sfert din Bucuresti, pe jos, cu maturile la spinare.
-Matura-maturaaaaaaaaa!
L-am prins pe acest Forest Gump din Giulesti si i-am facut cateva poze. Nu i-a convenit.
- Sa nu ma dai la ziar. Mai bine cumpara o matura.
I-am promis de asta-iarna ca o sa cumpar una in perioada Pastelui, asta pentru ca sa incerc sa intru in vorba cu el si sa il determin sa imi spuna doua trei vorbe pentru jurnal. Dar vedeta cartierului nostru e discreta. Din cand in cand mai scapa cate o injuratura la adresa gospodinelor care.... ia ghiciti!... nu prea ii cumpara marfa.
Ce ar mai fi de adaugat? - lucru care m-a determinat sa-i acord spatiu in jurnaldegiulesti - anume ca fie ploaie, troiene, vant napraznic, sarbatoare cu cruce rosie in calendar... el se aude de nicaieri ca un soldat care are de facut un nepretuit anunt:
a venit maturaaaaaaaaaa.
iesi in strada si fa-ti rost de una....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


E un om care munceste cinstit. Si arata bine maturile lui. Mie mi-ar face trebuinta una mica ca cea pe care o tine in mina dreapta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

de cind cu aspiratoarele si maturile de plastic si alte accesorii moderne...maturile din lemn si paie par a fi artizanat. e bine ca nenea asta nu lasa sa moara o traditie veche si ca se incapatineaza sa o continue in felul in care o face - lucru facut de mina si marketing in gura mare si la pas intins.
si au as cumpara din maturile lui. arata bine. sper sa isi gaseasca clentii care sa-i sustina munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama42 spune:

@Mik, OanaMC - daca doriti cu adevarat cate o matura, va ajut sa o procurati. Poate asa va intelege si respectivul ca e un lucru bun sa se lase "promovat". Va stau la dispozitie oricand (ma apuc de afaceri).

http:jurnaldegiulesti.blogspot.com

Mergi la inceput