Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117209
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53985
3. Bilantz olguta12 47956
4. J D E monica70 38193
5. A murit Laura! craciunitza 29026
6. Un nou inceput...(2) danangie 27427
7. scrisoare catre mama Picasso 22145
8. Curiozitate! Ana68 21488
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20053

post an entry in your weblog   Jurnalul lui marius  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

marius
O brad frumos, o brad frumos
Acest mesaj a fost trimis de marius pe data de 08/12/2010 la 14:18 .:. 1482  vizionari .. Este 1 raspuns la acest anunt
Toata lumea, sau aproape toata lumea stie de acest cantec, fie el asa cum il auzim, fie in diferite versiuni. Si daca nu este vorba de un brad precis este vorba de altceva, insa in esenta e clar ca daca discutam de un brad, discutam de sarbatorile de iarna.
Inca nu a sosit perioada cumpararii de brazi, urmeaza precis in zilele urmatoare. Nici anul acesta nu am sa mai merg sa vad brazii scosi la vanzare, pentru ca am decis in urma cu cativa ani sa ne cumparam un brad artificial. Ahh desigur nu are mirosul si savoarea celui natural, insa pe cuvant ca nu-mi pare rau. Chiar deloc pentru ca in fiecare iarna, imediat ce sarbatorile se incheiau, brazii cei frumosi erau scosi si aruncati care pe unde, pe la tomberoane, prin spatele blocurilor, sau pur si simplu azvarliti de la balcoane.
Si daca atunci cand eram copil era prilej de bucurie pentru ca imi faceam sabie, sa ma bat si eu in rand cu ceilalti zvarlugi de baieti/barbati in devenire, mai apoi au inceput sa apara regretele. La inceput firave, apoi din ce in ce mai acute.
M-a durut si ma doare sufletul vazand brazii chirciti, ingalbeniti, incovoiati, cu crengile golase si acele cazand siroaie. Acei brazi atat de frumosi, si verzi si mirosind a munte in urma cu doar cateva saptamani, acum nu trebuiau nimanui. Nici macar de foc. Poate cate un tiganus le mai da tarcoale, doar, doar gaseste vreo bomboana uitata prin vreun staniol colorat pe vreo creanga. In rest dezolare.
Si acest sentiment de regret s-a transformat incet, incet, intr-unul de revolta. Suficient incat sa spun la un moment dat:
Ajunge!

Si din acea clipa am cumparat un brad de plastic, frumos de felul lui, dar de plastic. Nu miroase ca si unul natural, insa bucuria mea de a sti ca eu nu mai port in spate apasarea unui brad taiat fara mila, smuls din mediul lui, proaspat si inmiresmat doar pentru cateva saptamani, doar pentru a sfarsi schilod, stramb, uscat, galben si cu acele cazand asemeni lacrimilor dintr-un ochi prea sec pentru a putea sa mai spuna ceva, sau sa intrebe :
"De ce eu?"

....intrebare la care oricum nu va primi prea repede un raspuns, sau poate niciodata.
De ce?
Pentru ca noua ne place sa cantam "O brad frumos, o brad frumos, cu cetina tot verde..." si sa ne simtim pe noi, doar pe noi, fara sa ne oprim macar o secunda si sa incercam macar a vedea dincolo de uscaciunea noastra.

"O brad frumos
O brad frumos
Cu cetina tot verde..."

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Trimite reactia ta
 

danangie
Mami de 3 muschetari!!

Posted 13/12/10 @ 15:08 Reply with Quote
Si eu am decis sa imi cumpar brad artificial din 2008. Pacat ca abia atunci m-am decis. Si sa stii ca acel miros care toti il pomenesc, de brad ....la mine niciodata n u a durat mai mult de o zi.....nu inteleg de ce. Frumos ce ai scris. Si da sunt si ru pro bradului artificial.Sunt mult mai frumosi.Eu mi-am cumparat unul de 2,40 m si e superb. In pus ca nu imi mai bat capul cu stransul acelor de pe jos, pe deasupra bradul se mentine frumos pana la sfartsit.Ma refer la faptul ca bradul natural incepe sa se blegeasca , crengile incetul cu icnetul de incepeam sa strang globurile de pe jos care alunecau de pe crengi din lipsa de ace......si la sfarsit....adica la sfarsitul perioadei de bradut....bradul meu cel frumos arata jalnic.Acum cu bradul artificial e super.Il am frumos si drept pana la sfarsit.

Frumos blog, frumos scris.




Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 2 princhideiAlessio Michele(2 ani si 5luni) si Mattia Gabriel(13 luni). Ne pregatim cu mare nerabdare ptr . Asteptam si si . Iar anul 2011 ne va aduce un cadou minunat : un fratior nou nout .

Pozici cu noi


Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj