Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117295
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54139
3. Bilantz olguta12 48107
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29130
6. Un nou inceput...(2) danangie 27521
7. scrisoare catre mama Picasso 22216
8. Curiozitate! Ana68 21569
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20177
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20143

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Adrian Paunescu
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 10/11/2010 la 02:33 .:. 2595  vizionari .. Exista 2 raspunsuri la acest anunt
Citind diferitele mesaje scrise pe DC mi-a venit sa scriu aceasta chestie.
Ca om nu pot sa ma pronunt,nu l-am cunoscut.Ca si politician si mai putin. Am vazut mesaje care il proslaveau si mesaje care il faceau gunoi.Unde e adevarul?Probabil ca numai el,Adrian Paunescu a stiut.
Pentru mine,cea de 42 de ani Adrian Paunescu a insemnat Cenaclul Flacara.La vremea respective eram adolescenta in Romania comunista.Influentata fiind de parinti,bunici si in general ce se discuta in casa am urit comunismul si am stiut ca e rau.Ulterior,devenind adolescenta,mi-am dorit sa plec din Romania pentru ca din auzite stiam ca in tarile vestice se traia bine.Daca stau acum,cu mintea de acum sa concretizez ce imi trecea prin minte realizez ca nu prea multe.Nu aveam neaparat idealuri de libertate sau de antipatriotism dar in Germania iti puteai cumpara haine misto,ciocoloata buna si toata lumea spunea ca faceai bani buni.
Pe vremea adolescentei mele nu existau concerte.Asa ca pentru mine Cenaclul Flacara a tinut loc acestor concerte adresate mai ales adolescentilor care se simt liberi(de sub tutela parintilor)si intelesi(de straini pentru ca parintii nu ii inteleg).
Ascultam cu sfintenie Cenaclul Flacara la radio.Am mers de doua ori la Cenaclu-o data in Sala Olimpia si o data pe Stadion.Am cintat alaturi de ceilalti adolescenti.
Imi amintesc ca printre cintece se scandau lozinci pe care nu le-am scandal pentru ca nu simteam nimic sau stiam ca sint comuniste.Niciodata nu am luat mura in gura ceea ce se scanda acolo;am ales ceea ce se potrivea gustului meu.
Chiar si acum daca ascult pe youtube Pustoiaco sau Si totusi exista iubire imi produce frisoane amintindu-mi de adolescenta,de serile cind puneam radioul si scriam in jurnal ascultind aceasta muzica.
Daca muzica asta a fost sau nu de calitate nu stiu dar mi-a ramas in suflet pentru ca imi aminteste de tinerete,de adolescenta.de perioada din viata mea cind eram intre doua lumi;intre copilarie si maturitate,crezind ca stiu totul si de fapt nestiind nimic,neinteleasa de parinti,dar inteleasa de restul lumii.
Pe vremea aia credeam ca Adrian Paunescu proslaveste partidul si pe Ceausescu tocmai ca sa aiba dreptul de a face Cenaclul Flacara.
Pentru toti care il fac lingau si lichea comunista am stat si m-am intrebat-fara rautate si criticsim-noi toti care am trait pe vremea aia in Romania ce am facut contra comunismului?Ce au facut parintii sau bunicii nostri contra comunismului?Nimic.Ne-am dus viata de zii cu zii,am dus in noi tristetea si ura si amaraciunea de a trai sub Ceausescu.Sau am avut o mica dizidenta ca si tatal meu care la o vizita a lui Ceausescu in Timisoara cind se striga Ceausescu pace el striga Ceausescu tace.Sau o mica dizidenta inconstienta ca si mine cind eram in liceu si la deschiderea anului scolar a venit Ceausescu in Timisoara;din motive nestiute am capatat un steag si dupa citeva ore m-am plictisit pur si simplu sa-l flutur si m-am pus pe jos pe trotuar pe el;directoarea scolii a venit ca un vultur la mine zbierind ca nu pot face asa ceva.Sau o alta dizidenta minora a bunicii mele care trebuia sa fluture o pancarda cu Stalin si in drum spre casa l-a aruncat pe Stalin in parc dupa o tufa.
Nu ma intelegeti gresit,nu iau apararea lui Paunescu sau a altor lingai,dar toate mesajele scrise mi-au dat de gindit.
Desi locuiesc in Canada si imi e draga de o vreme realizez ca in 11 noimebrie cind se aniverseaza ziua veteranilor refuz sa port acel red poppy pentru ca in sufletul meu incep sa dezvolt o antipatie contra rusilor,americanilor si britanicilor care au impartit lumea la Yalta.Strabunicul meu a murit in primul razboi mondial.Bunicii mei au luptat in al doilea razboi mondial.Si stau si ma intreb pentru ce?Pentru a veni communistii pentru 50 de ani in Romania?Canadienii nu au nici o vina de fapt,norocul lor ca sint in coasta lui nenea Sam,dar personal cred ca daca port acel poppy jignesc amintirea strabunicului meu care s-a dus sa se lupte pentru libertatea Romaniei.
Revenind la Paunescu,cum am spus,credeam in adolescenta ca scanda lozinci pentru a putea sustine Cenaclul.Dupa Revolutie,sa fim seriosi,numai cineva care era securist sau credea in comunism se putea da cu Iliescu si gloata lui.
Deci ce imi ramine mie de spus?Probabil doar observatia ca Paunescu a fost si lichea si lingau si comunist;nu il vad ca mare poet national.Nichita cred ca a fost cu mult mai mare.Sau Minulescu(dupa gustul meu).Pe Cosbuc,Arghezi,Creanga I-am urit pentru ca ne-au indopat cu ei in scoala. Eminescu e undeva la mijloc pentru ca mie mi-a placut,dar ne-au inebunit cu el in scoala.
Concluzia mea?Adrian Paunescu sa se odihneasca in pace.Nu a fost nici ultimul om si nici marele poet.Adevarul e undeva la mijloc ca intotdeauna.Iar povestea mea…a incalecat pe o sa si am spus cam tot ce aveam de spus.

Trimite reactia ta
 

My_Lady0091
THE EAGLE UPON THE LION

Posted 10/11/10 @ 09:29 Reply with Quote
frumos! ma bucur pentru tine!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Back to top

anca74
Vincit qui se vincit

Posted 10/11/10 @ 20:29 Visit anca74's Homepage Reply with Quote
Pe cuvant de onoare ca si eu sunt socata de ceea ce am putut citi pe Internet despre Adrian Paunescu. Este de neimaginat... Eu una ma inclin in fata unui monument al neamului nostru, care ne-a lasat o asemenea mostenire spirituala. A fost un poet extraordinar, ca multi dintre poetii romani. Ar trebui sa fim mandrii de cultura noastra si sa ne apreciem oamenii de valoare. Cred ca suntem printre putinele natii in lume care-si denigreaza oamenii de cultura in asemenea hal.

... In mod sigur, Adrian Paunescu a avut defectele sale si a gresit enorm cand s-a bagat in politica dupa '90.
Cu toate acestea, nu poate contesta nimeni valoare poeziilor pe care le-a lasat in urma sa. A fost si va ramane un mare poet.


My posts represent my own opinions, thoughts, etc. and no one else's.
Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj