Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117309
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54192
3. Bilantz olguta12 48130
4. J D E monica70 38378
5. A murit Laura! craciunitza 29160
6. Un nou inceput...(2) danangie 27536
7. scrisoare catre mama Picasso 22231
8. Curiozitate! Ana68 21580
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20197
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20171

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
de la capat
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 02/10/2010 la 19:29 .:. 5480  vizionari .. Exista 15 raspunsuri la acest anunt
Parca ieri intram pe DC, plina de speranta si in acelasi timp de temeri. Am avut o sarcina grea, Dora n-a stat in burtica decat aproape 8 luni, si in tot timpul asta am crezut ca o pierd de nenumarate ori.
Am avut noroc si nu s-a intamplat asa, insa am tinut cu dintii de fiecare minut, sperand mereu ca va sta destul de mult incat sa fie ok cand se naste.

Poveste veche. Acum Dora a implinit 4 ani. Vorbeste coerent si raspicat de pe la un an si un pic, la un an jumate deja vorbea foarte foarte bine. Nu mai poarta pampersi de la anul nou 2009, avea doi ani si 3 luni, este foarte independenta si in acelasi timp, cand nu-i convine ei statutul de "fetita mare", se gheia o pauzaste in bratele mele si plange ca ea e foarte mica si nu poate sa doarma singura in camera.

A ramas la fel de frumoasa ca atunci cand era mica, dar nu mai este grasunaca. Mi-e dor uneori de cutele pulpitelor ei, atat de fine si de pupacibile! Acum imi arata ca are par pe picioare si e foarte mandra de asta, se controleaza seara si la subrat, sa vada daca i-a crescut si acolo par sau nu. Oricum anunta pe toata lumea ca ea cand se va face mare o sa aiba par la subrat, ca mami.
M-am facut purpurie prima data cand a spus asta in public, dupa care am inceput sa ma obisnuiesc, bine ca n-a mentionat alte parti.

Este foarte cocheta, se smacareste, se da cu parfum, se imbraca doar cu anumite haine, se incalta doar cu anumiti pantofi.. Ma intreb cum ar fi iesit daca o faceam la tinerete, pe vremea cand aveam o singura pereche de pantofi, si aia fara toc si nu ma interesa niciodata prea mult cum ma imbracam. Iesea hippy, in mod clar!

Nu stiu, sunt atat de multe lucruri pe care le face, le spune, incat n-am cum sa insumez acum tot ce a facut ea in anii de cand n-am mai scris eu aici.

Oricum, se pare ca desi nu aveam de gand, o sa mai avem un copil.
Ma lupt cu greturile si cu panica. Am acum 36 de ani, fiecare os din corpul meu a suferit cel putin o busitura zdravana, si daca nu resimteam mai nimic cu ani in urma, dupa aproape 5 ani de nopti nedormite si sclavie la fundul grasei...simt ca incep sa ma dezintegrez.

Abia incepusem si eu sa ma pun pe picioare, si-acum o iau de la capat. Sper sa rezist. Sper sa reziste si Dora sa ma vada mereu verde la fata si cu capul in WC, si barbata-meu sa duca acum tot ce n-a dus in ultimii 5 ani, fiindca eu nu-s functionala in perioada asta.







POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
Previous page
# /2  

alina_alexandra
membru incepator

Posted 19/11/10 @ 10:00 Reply with Quote
Buna! Cat te inteleg de bine... Eu am 37 de ani, o pereche de gemeni de 2 ani si 4 luni si in burtica al treilea bb in saptamana 10. Imi este cumplit de rau cu greturi si varsaturi, ma tarasc din pat in pat si pshic trec printr-un chin pt ca 2 ani si o luna m-am trezit in fiecare noapte cam de la 6 ori pana la minim 2 ori. Abia incepeam sa invat sa dorm noptile cand a venit vestea ca sunt insarcinata. Si acum sunt total surprinsa de aceasta sarcina pentru ca medicii m-au asigurat ca nu pot face copii pe cale naturala. Gemenii au venit dupa 9 ani de tratamente,2 FIV si milioane de rugaciuni. Si iata-ma, ca o floare...nici nu mi-am revenit bine si o iau de la capat. Sper sa scap cu bine din experienta asta si cred ca daca Dumnezeu a hotarat sa mai vina unul, trebuie sa il primesc cu dragoste si bucurie. Stie El de ce.
Nu esti singura; mergem mai departe.
Iti doresc sa treci cu bine prin perioada asta si sa te bucuri de toate.
Back to top

iulix
Miss Perfect :)

Posted 16/12/10 @ 22:51 Reply with Quote
Sarcina usoara si sa iti de-a DD un bebe sanatos si voios!!

Only me
Back to top

Anne45
membru junior

Posted 18/12/10 @ 13:04 Reply with Quote
Mi-a placut foarte mult , felicitari pentru a doua sarcina.
Eu sunt o proaspata mamica de aproape 6 luni si am 38 de ani .
Cateodata imi pare totul foarte greu -mai ales ca sunt departe de casa , sotul lucreaza toata ziua si nu prea am ajutor nici prea multi prieteni -, dar nimic nu se compara cu zambetul ingerasului meu , ochisorii care nu ma scapa nici pentru o clipa !!

mami fericita de Giuliano
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 29/12/10 @ 20:19 Reply with Quote
Am mai scapat de greturi, iar burta a inceput sa iasa din ce in ce mai in evidenta. Astazi l-am vazut pe bulinutul din burtica si e frumos, cel putin mie asa mi se pare :)
Ma misc din ce in ce mai greu, aplecatul dupa jucarii devine din ce mai dificil, dar sunt bucuroasa ca bebe e ok.
Sarcini usoare celorlalte mamici :*

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 19/01/11 @ 17:43 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
Felicitari, si sarcina usoara in continuare
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page