Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53931
3. Bilantz olguta12 47900
4. J D E monica70 38148
5. A murit Laura! craciunitza 28971
6. Un nou inceput...(2) danangie 27393
7. scrisoare catre mama Picasso 22115
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Sfaturi pentru copilul meu
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 27/11/2009 la 12:26 .:. 2546  vizionari .. Exista 6 raspunsuri la acest anunt
1.Nu cauta fericirea in afara,o vei gasi intotdeauna in tine.

2.Nu iti dori sa fii altfel decit esti pentru ca nu poti schimba nimic si pentru ca in timp vei descoperi ca poti convietui cu tine insuti.

3.Banii nu aduc fericirea.Banii sint o necesitate.Incearca sa faci ceva care sa iti aduca bani decenti lucrind cit mai putin.

4.Intotdeauna sa ai timp liber pentru tine.Poate fii ceva neinsemnat ca o baie in fiecare seara sau o tigara trasa adinc in piept.

5.Intotdeauna sa pleci in vacanta.Chiar daca e doar o saptamina pleaca de acasa sa schimbi rutina zilnica si peisajul.Te va face mai calm,mai puternic,mai avid de alte vacante.

6.Respecta-te pe tine ca persoana si asa ii vei respecta si pe ceilalti.

7.Citeste in fiecare zii-nu doar ca sa inveti ceva nou ci sa iti largesti orizontul si imaginatia.La sfirsitul zilei poti evada pentru macar 15 minute intr-o alta lume.

8.Oamenii sint rai si egoisti.Fa-ti prieteni dar bazeaza-te intotdeauna numai pe tine insuti.Nimeni niciodata nu te va ajuta mai mult decit tu insuti(uneori parintii tai,dar ei nu vor exista vesnic)

9.Fii sigur ca parintii tai vor avea intotdeauna usa deschisa pentru tine.Ca orice parinte incercam sa te invatam bine,sa te educam,sa te facem om.Dar indiferent ce vei face vei fii intotdeauna copilul nostru si vom face tot ce putem pentru tine.Daca toate celelalte usi ti se vor inchide a noastra va ramine intotdeauna deschisa pentru tine.

10.Fii tu insuti.Cu tine si cu cei din jur.

11.Nu toata lumea te va place;pierderea va fii a lor nu a ta.

12.Vei fii ranit in viata de oameni si de intimplari.Intotdeauna sa crezi ca miine va fii mai bine.

13.Daca gresesti fii atit de puternic incit sa iti recunosti greseala.

14.Decit multi prieteni mai bine putini dar de calitate

15.Fii cinstit si spune intotdeauna adevarul.E mult mai usor sa iti reamintesti adevarul decit o minciuna.

16.Sa ai intotdeauna incredere in tine;indiferent cite greutati vei avea de infruntat in viata fii sigur ca in final vei razbate.

17.Vei intelege dragostea mea neconditionata fata de tine numai cind vei avea un copil.Vei intelege toate temerile/sfaturile/frustrarile mele doar cind vei fii si tu parinte la rindul tau.

18.Invata in fiecare zii ceva nou.

19.Fa-ti timp in fiecare zii sa privesti natura-un copac inflorit sau o pasare in zbor sau vintul adiind printre copaci.Vei descoperi ca natura este infinita,iar noi doar niste frunze in vint.Si in acel moment vei realiza ca nimic in viata asta nu e important –singurul lucru care conteaza este dragostea ta fata de cele citeva persoane cu adevarat importante in viata ta.

20.Sfaturile se asculta,nu se urmeaza intotdeauna.La sfirsitul zilei urmeaza calea care crezi ca e cea mai potrivita pentru tine.

Trimite reactia ta
 

desprecopii
Administrator

Posted 27/11/09 @ 12:42 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
frumos, chiar m-am gandit ca trebuie sa ii spun copilului meu aceste lucruri.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |
Back to top

conchita
Asoc. "Trimbulinzii"

Posted 27/11/09 @ 13:31 Visit conchita's Homepage Reply with Quote
Citat:

2.Nu iti dori sa fii altfel decit esti pentru ca nu poti schimba nimic si pentru ca in timp vei descoperi ca poti convietui cu tine insuti.

3.Banii nu aduc fericirea.Banii sint o necesitate.Incearca sa faci ceva care sa iti aduca bani decenti lucrind cit mai putin.

4.Intotdeauna sa ai timp liber pentru tine.Poate fii ceva neinsemnat ca o baie in fiecare seara sau o tigara trasa adinc in piept.

11.Nu toata lumea te va place;pierderea va fii a lor nu a ta.

14.Decit multi prieteni mai bine putini dar de calitate


sfarsitul mi-a placut cel mai mult:
20.Sfaturile se asculta,nu se urmeaza intotdeauna.

nimic
Back to top

Alizee
2+1= Noi

Posted 27/11/09 @ 15:21 (Edited 27/11/09 @ 15:22) Reply with Quote
Mie imi par mai degraba sfaturi pt tine insati.
Iar, sfatul cu trasul fumului de tigara adanc in piept...
Precizez ca sunt fosta fumatoare si stiu exact ce efecte are tutunul asupra sanatii.
Nu-ti indemna copilul sa aiba vicii, e suficient ca va exista influenta colegilor, prietenilor, nu intotdeauna benefica.

allinta

Back to top

My_Lady0091
THE EAGLE UPON THE LION

Posted 28/11/09 @ 08:11 Reply with Quote
allinta...esti moderator?...daca citeai cu atentie...vedeai ca nu e un indemn..ci o comparatie...si se preciza undeva cuvantul ,,neinsemnat,,...si niciun parinte nu cred ca e ,,nebun sa ii dea toate aceste sfaturi...in modul in care sunt expuse aici...unui copil de 10 ani...nu le-ar intelege sensul...sa fim seriosi...totusi
eu merg pe ideea ca aceste ,,povete,, sunt date de parinte pentru copilul sau...care paseste catre maturitate...catre responsabilitate...catre propria-si viatza...sugereaza indirect...momentul ,,despartirii de casa parinteasca,, sau ,,zborul din cuib,,...lucru firesc...
so....nu te supara allinta...dar am observat k ai obiceiul sa ,,ciuruiesti,, oamenii...orice ar posta intr-un blog...nu-i tocmai frumos...e o intentie buna totusi...ce s-a postat aici...in linii mari

__________
38+
fara A.M.R.,trecem pe oricand
D.P.N.=8 dec.09
HAI BECCA...TE ASTEAPTA MAMI
__________
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 28/11/09 @ 21:40 Reply with Quote
Mi au placut sfaturile tale, Mamitzico, da mi e dor si de un text din ala de al tau, sa ma faca sa rid si sa nu ma mai simt atit de imperfecta! :)
Back to top

_walpurgis
nou venit

Posted 03/01/10 @ 02:23 (Edited 03/01/10 @ 06:45) Reply with Quote
Multumesc mult! Frumoase si intelepte sfaturi. Voi fi si eu mamica in curand (mai 2010), si oricat de mult m-am gandit la raspunderea pe care o voi avea, niciodata nu m-am simtit pregatita... Cel mai mult imi doresc sa ii ofer puiului meu ajutorul, indrumarea, educatia de care are nevoie pentru a ca el sa devina un om implinit, puternic, care poate sa se bucure de iubire si sa o si ofere la randul lui.
Voi pastra sfaturile tale.. sigur imi vor fi de folos!
Re pup

Rodica, in luna a VI-a

www.justmommies.com/tickers/pic/baby_due/23548/" border="0">
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj