Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117324
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54200
3. Bilantz olguta12 48141
4. J D E monica70 38390
5. A murit Laura! craciunitza 29174
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22243
8. Curiozitate! Ana68 21586
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20211
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
35 and..and?
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 04/10/2009 la 01:05 .:. 5185  vizionari .. Exista 19 raspunsuri la acest anunt
Despre cum e sa ai 35 de ani, si societatea sa te declare moarta.

Am cearcane. Am un pic de burta(mai mult piele de fapt), care-mi atarna dizgratios peste nasturele blugilor. Sanii mei nu mai arata nordul, ci sudul. Am par alb. Maselele mi se sparg mai repede decat imi permit eu sa le repar. Sunt jobless.
Urasc privirile pline de dispret ale fufelor care-si flutura chilotii de dantela iesiti printre haine, subliniind suncutele bronzolate excesiv. si asta pentru ca eu tarasc dupa mine un copil superb dar care n-are chef sa mai mearga pe jos, am urme de degetele pe tricou, si pe pantaloni invariabil sunt urme de suc/inghetata/ciocolata.. u name it. urme lasate tot de aceleasi degetele, evident.
De ceva timp sunt out of picture. Nu prin alegerea mea, ci pentru ca se pare ca societatea romaneasca nu mai are nevoie de manageri cu experienta si cu sanii lasati. Oare ce-mi ramane de facut? Unde se duc managerii care nu mai au ce managerui? Pleaca sa moara in pustiu, ca elefantii?
Am incercat sa-mi gasesc job prin prieteni. Dar prietenii mei sunt si ei out of job sau pe punctul de a fi, sau au fundul atat de strans de teama sa nu-si piarda jobul, ca nici un ac n-ar incapea.
Am incercat prin agentii de headhunting. In afara de faptul ca-s retarzi si ca m-au trimis la un interviu care nu avea nicio legatura cu ce stiu eu sa fac, nu s-a mai intamplat nimic. Nu m-a mai sunat nimeni. Oare sunt prea under/ prea over qualified?
Aplic pe net la joburi si vad ca nu-mi citeste nimeni cv-ul. ??? Sa devin paranoica si sa-mi spun ca in momentul in care-mi vad numele nu mai deschid CV-ul? Nope. Pur si simplu cred ca e o problema de genul: hai sa mai postam si noi un anunt de open position, ca sa zica lumea ca ne merge bine.
Sunt satula. De 3 luni traiesc in Germania, si peste 2 zile trebuie sa ma intorc in tara. Nu mai am bani, asa ca TREBUIE. Sunt atat de deprimata ca-mi vine sa ma impusc. Aici nu ma vede nimeni batrana, sunt chiar zana pe langa nemtoaice. Viata profesionala incepe pe la 30 de ani la ei, asa ca eu nu-s deloc batrana nici din punctul asta de vedere.
Majoritatea abia au 10 clase, asa ca IQ-ul meu le da fiori.
dar gata.
mai mult alta data.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
Previous page
# /2  

notquiteso
membru junior

Posted 08/10/09 @ 12:00 Reply with Quote
Draga Adina, si draga Ladyj: eu NU am zis ca imi caut job in RO. Si nici n-am zis ca NU imi caut job in DE. Am zis ca in RO nu mai sunt demult joburi pt mine. Si nu ma duceam deprimata la interviuri.
NU atitudinea mea e de vina. Sau ma rog, poti spune ca atitudinea mea e de vina din moment ce nu ma lasam calarita de toti nespalatii si retarzii care baloseau la interviu.

Ce m-a deprimat pe mine (am mai zis de cateva ori, dar se pare ca nu ati inteles bine), era faptul ca am crezut ca trebuie sa ma intorc in RO. Acolo unde stiu bine ca nu mai sunt joburi pt cei/cele ca mine. Contemplam cu groaza alternativa de a reveni in tara.
Din fericire situatia s-a rezolvat, si sper ca nu-mi voi mai face niciodata griji ca va trebui sa ma intorc.
In rest, toate cele bune voua, cei/cele care inca n-ati renuntat.



POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 09/10/09 @ 16:31 Reply with Quote
Of, vb pe mess. Inotind in aceeasi oala, doar ca aici, in Romanica, ma gindesc ca marile noastre ne atuuri sint: criza (si angajatorii care pot face economii mai mari decit ar fi necesar. si da, aici virsta e o problema, un student fara responsabilitati si fara experienta va accepta automat un salariu mai mic si un program mai putin flexibil decit o mama de 35 de ani) si poate faptul ca acum nu ai mai face orice. Tii minte ce faceam noi, pe vremuri, la o anumita televiziune? Ei, ai mai face azi chestiile alea? Pe atunci era hahaiala. Acum ar fi pierdere de timp. Noi am incercat sa ne scufundam in noi insine, sa fim ca taranii aia care reusesc sa faca de toate in curtea lor si sa nu aiba nevoie de nimic din afara. Supravietuim asa. Dar cam atit. Si nu cred ca e bine, dar nici varianta in care sa redevin o masinarie de corporatie nu mi suride. Era misto salariul in fiecare 2 ale lunii. Dar in rest...
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 11/10/09 @ 12:12 Reply with Quote
ma intreb de ce naiba m-am mai chinuit atata sa-mi fac o cariera in Ro, daca oricum nu conteaza experienta. iar hahaiala noastra nu se compara cu ce fac mitzile astazi.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

columbiana
.

Posted 19/10/09 @ 02:07 Reply with Quote


Bafta, ai acum o sansa sa-ti gasesti un loc al tau acolo in De, sa nu fi nevoita sa te intorci; trece si perioada asta de intrebari si ramine resemnarea, si cu putina sansa noi sperante; eu ma ciupeam sa ma trezesc cind am inceput sa constat ca secretarele au si 50+, uneori sunt si plinutze, altele chiar depasesc virsta de pensie; sa vad ca unele firme chiar impun in tinuta mineca pina la cot, bluza inchisa decent si fusta peste genunchi, ca parfumatul chiar cu cel mai fin parfum la job poate provoca alergia unui coleg si nu-i recomandat, si ca chiar cu picioare faine si lungi poti trece fara ca privirile zabalitoare sa curga dupa tine;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
Back to top

Alizee
2+1= Noi

Posted 24/10/09 @ 14:06 (Edited 24/10/09 @ 14:31) Reply with Quote
Mi-as dori sa nu mai existe discriminarea femeilor cu copii, la noi in Romania.
Sa nu mai fie rahati de caini peste tot, de facem slalom printre ei. E de-a dreptul scarbos.
Este adevarat, mamele, dupa o anumita varsta, isi gasesc mai greu de lucru.
Eu voi pune ban pe ban si imi voi deschide propria firma. Este singura solutie pe care o vad pt mine si familia mea. Ma gandesc inca de pe acum cum imi voi gasi de lucru la 50 de ani, cand la 35, angajatorii stramba din nas.
Pacat de visele noastre de acum 20 de ani.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Back to top

My_Lady0091
THE EAGLE UPON THE LION

Posted 24/10/09 @ 19:34 Reply with Quote
DRAGA...DOAMNA...EU AM 25 DE ANI...DAR ITI SPUN UN LUCRU..ATAT TIMP CAT TU RESPIRI,GANDESTI SI UMBLI..EXISTI...NU TE CATALOGA DUPA PRIVIRI...DUPA ,,AMBALAJ..TU CA ELE AI FOST..ELE CA TINE VOR FI...FRUMUSETEA NU E VESNICA...NICI INTRETINUTA.UN ANGAJATOR INTELIGENT STIE DE CE FEL DE PERSONAL ARE NEVOIE...DE UNUL INTELIGENT, ,, MATUR,, IN MESERIE SAU DE UNUL DOTAT PENTRU A-L UTILIZA PERSONAL, PRIN FORTA DE ,,FRECARE,,:).NU AVEA GRIJA,ITI VEI GASI SERVICIU..UNUL CARE SA IL MERITI SI CARE ,,SA TE MERITE,,....UITE, MAMA MEA ARE 45 DE ANI,A LUCRAT LA ROMTELECOM CA OPERATOR.AU DISPONIBILIZAT-O ACUM 1 AN,MAI ARE CATEVA LUNI SI I SE TERMINA SOMAJUL,SE CHINUIE CU BANII,DATORIILE SI O FIICA MAI MICA,SOR-MEA CARE N-ARE NICI UN TEL, PE CAP.PLUS CA MAI E SI DIVORTATA SI MAI ARE GRIJA SI DE BUNICUL MEU CARE E ORB...SI INCA MAI SPERA...CAPUL SUS DRAGA DOAMNA...NIMIC CU E VESNIC...SI FIECARE FIR DE NISIP ISI ARE UN LOC PE LUMEA ASTA...


__________________________
alina 34 saptamani marie rebecca ayanna
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 26/10/09 @ 17:16 Reply with Quote
:) multumesc pentru mesaje, fetelor. o sa ne descurcam noi aici.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

ciarli
membru incepator

Posted 28/10/09 @ 15:54 Visit ciarli's Homepage Reply with Quote
Si eu am avut o experienta naspa in sensul asta. Am trimis CV-ul, am fostcontactata, in prealabil am discutat marja de salariu pentru a nu pierde vremea nici eu, nici angajatorul in situatia in care CV-ul se va confirma.

M-am prezentat la interviu, am dat un test bliz destul de complicat, dar fara probleme si la discutia finala, cand am precizat faptul ca am 2 copii de 1 an si 10 luni, mi s-a comunicat cu regret ca asta nu e un plus in cariera si ca... voi fi contactata.

Da, as putea sa-i dau in judecata, dar nu am probe si oricum e clar ca nu era locul unde mi-as fi dorit sa lucrez. Foarte important pentru mine a fost ca mi s-a confimat experienta si valoarea profesionala, asta asa, ca sa ramana in sfera optimusmului.
Pupici

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia
Back to top

My_Lady0091
THE EAGLE UPON THE LION

Posted 29/10/09 @ 16:07 Reply with Quote
ciarli...niste cretini..ii poti numi...dar vei gasi u un loc mai agreabil,care sa te puna ii valoare...copiii sunt niste valori,nu niste carente

__________________________
alina 35 saptamani marie rebecca ayanna
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page