35 and..and?

35 and..and? | Autor: notquiteso

Link direct la acest mesaj

Despre cum e sa ai 35 de ani, si societatea sa te declare moarta.

Am cearcane. Am un pic de burta(mai mult piele de fapt), care-mi atarna dizgratios peste nasturele blugilor. Sanii mei nu mai arata nordul, ci sudul. Am par alb. Maselele mi se sparg mai repede decat imi permit eu sa le repar. Sunt jobless.
Urasc privirile pline de dispret ale fufelor care-si flutura chilotii de dantela iesiti printre haine, subliniind suncutele bronzolate excesiv. si asta pentru ca eu tarasc dupa mine un copil superb dar care n-are chef sa mai mearga pe jos, am urme de degetele pe tricou, si pe pantaloni invariabil sunt urme de suc/inghetata/ciocolata.. u name it. urme lasate tot de aceleasi degetele, evident.
De ceva timp sunt out of picture. Nu prin alegerea mea, ci pentru ca se pare ca societatea romaneasca nu mai are nevoie de manageri cu experienta si cu sanii lasati. Oare ce-mi ramane de facut? Unde se duc managerii care nu mai au ce managerui? Pleaca sa moara in pustiu, ca elefantii?
Am incercat sa-mi gasesc job prin prieteni. Dar prietenii mei sunt si ei out of job sau pe punctul de a fi, sau au fundul atat de strans de teama sa nu-si piarda jobul, ca nici un ac n-ar incapea.
Am incercat prin agentii de headhunting. In afara de faptul ca-s retarzi si ca m-au trimis la un interviu care nu avea nicio legatura cu ce stiu eu sa fac, nu s-a mai intamplat nimic. Nu m-a mai sunat nimeni. Oare sunt prea under/ prea over qualified?
Aplic pe net la joburi si vad ca nu-mi citeste nimeni cv-ul. ??? Sa devin paranoica si sa-mi spun ca in momentul in care-mi vad numele nu mai deschid CV-ul? Nope. Pur si simplu cred ca e o problema de genul: hai sa mai postam si noi un anunt de open position, ca sa zica lumea ca ne merge bine.
Sunt satula. De 3 luni traiesc in Germania, si peste 2 zile trebuie sa ma intorc in tara. Nu mai am bani, asa ca TREBUIE. Sunt atat de deprimata ca-mi vine sa ma impusc. Aici nu ma vede nimeni batrana, sunt chiar zana pe langa nemtoaice. Viata profesionala incepe pe la 30 de ani la ei, asa ca eu nu-s deloc batrana nici din punctul asta de vedere.
Majoritatea abia au 10 clase, asa ca IQ-ul meu le da fiori.
dar gata.
mai mult alta data.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cinezee spune:

Daca lasi meentalitatea societatii sa te ''influnteze '' e destul de grav

Din pacate soctietatea iti pune deja stigmat dupa o anumite varsta mai ales daca ti se si vede varsta

5 +un la termen astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

nu e deloc ca si cum m-as trezi dimineata si m-as uita in oglinda cu oroare pentru ca-s grasa, urata si batrana. pentru o femeie de 35 de ani care n-a mai dormit de aproximativ 4 ani o noapte cap-coada, arat foarte bine (cel putin asa imi zice lumea). problema este ca sunt deja perceputa ca fiind perimata. am fusta mai lunga decat chilotii? sorry, no job for you ma' frend. nu-mi ies sanii prin decolteu? sorry again.
nu-mi cad chilotii la comanda? again: sorry.
la ce-mi foloseste ca stiu sa-mi fac treaba foarte bine, ca am experienta, ca sunt desteapta? fix la nimic! nu cumpar nici lapte si nici tigari de banii astia.
in fine. ma duc sa indes pitica la somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cred ca trebuie sa te scuture cineva bine pentru a te trezi. Faci aceiasi greseala pe care o face o parte din societatea romaneasca la ora actuala: dai cu bata in balta comparand merele cu perele.

Tu spui ca in Ro esti privita negativ din cauza sanilor lasati(??) iar pe de alta parte, tu ii privesti negativ pe cei cu iq sub 10(???) cu care NU AR TREBUI SA TE COMPARI!!!

IQ ul tau nu da fiori unuia cu Iq ca al tau sau mai mare, fie el neamt sau roman. Intelegi? Sanii tai lasati si burta nu dau fiori femeilor mature care au nascut, fie ele romance sau nemtoaice. Intelegi?


Ce treaba ai tu draga sa te compari cu fetele care-si ´´dau chilotii jos´´?? La situatia care e acum in Ro, crezi ca exact varsta ta sta in calea angajarii tale? Sau faptul ca tu porti fuste pana la genunchi?Sau crezi poate ca in Germania nu poti gasi loc de munca pentru ca esti prea desteapta?Te inseli. Astea sunt pseudo-argumente care nu fac decat sa te adanceasca mai mult in depresie.

Inceteaza sa te mai compari cu clase sociale carora nu le apartii,(pipitze, iq scazut,etc) aduna-te si vezit-ti de prioritati.

Profesia nu este concurs de miss, tu nu esti urata, nu esti nici zana, esti o femeie, o mama, care ajunsa la disperare face o obsesie din aspectul fizic care nu-i de revistele de moda...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

ma repet ca o moara stricata: "omul moare la 30 de ani si este ingropat la 70"...depinde de tine!!!

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

dupa 35 vine 36, de burta scapi nu-i bai, iti da Deus ceva sfaturi, iar managementul e doar un moment in viatza. Un pas inapoi sau lateral nu e o rusine!
Fruntea sus!

Mami de 2 copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns notquiteso spune:

Managementul nu-i decat un moment in viata. Asta a fost sigurul raspuns pertinent. Pe bune. Multumesc, si eu am ajuns la aceeasi concluzie. O sa ma reorientez, nu pot ramane blocata pe o idee fixa. Sunt mult mai mult decat un manager anonim, pot face mult mai multe.

Deci daca in RO ma duc la interviuri si pe mine nu ma angajeaza desi am cu 10 ani mai multa experienta decat pipitza careia i se vad chilotii si pe care o angajeaza desi abia vorbeste romaneste cu accent de cartier, sunt nebuna ca ma enervez?? Ah, nu, sunt depresiva pt ca nu-mi mai stau sanii depti si de-aia de fapt nu ma angajeaza nimeni. Ca sunt eu depresiva. LOL.

Iar eu n-am zis ca nu-mi gasesc job in Germania, ci in RO. Aici alea carora li se vad chilotii sunt percepute exact ca ceea ce sunt pitzi. Si in niciun caz nu vor obtine vreodata un job inaintea cuiva cu experienta, chiar daca aia cu experienta are cu 100 de ani mai mult decat pitzi.

Am rezolvat deocamdata problema banilor. Cel putin pentru un timp, asa ca inca nu plec. Eu eram deprimata pentru un singur motiv: si anume ca trebuia sa ma intorc in RO. Am mai spus si in alte posturi, ca daca am ocazia, plec fara sa ma uit in urma. Si asa am si facut. Am scapat de tiganii de alturi care taiau lemne cand afara erau 40 de grade pt ca stiau ca doarme fi-mea, de cacatii de pe strada printre care trebuia sa fac slalom, fiica-mea n-a mai facut (ce miracol!) nicio bronsita asa ca a scapat de operatia de extragere a nush' ce chestii din nasucul ei mic, nu-mi mai e frica sa ma plimb pe strada, in parcuri e curat, nu mai trebuie sa alerg pe trecerile de pietoni de frica masinilor, nu-mi pune nimeni mainile pe fund pe strada sau in mijloacele de transport ( cu exceptia lu' hubby :)).. Sunt atat de multe lucruri incat as face o lista interminabila de plusuri. Singurele doua minusuri de pana acum sunt : limba - pentru ca a fost conceputa special pentru a chinui oamenii normali si vorbitori de orice altceva decat germana, si faptul ca sunt romanca. Primul minus l-am explicat, despre cel de-al doilea cred ca n-are sens sa discut. Cei care traiesc in afara stiu despre ce vorbesc.

Si pentru ca sunt sigura ca imi vor sari in beregati o gramada de personaje nationaliste pana la dunga tricolora a chilotilor: timp de mai bine de 25 de ani am incercat sa fac o schimbare. Am incercat sa fiu mai buna, mai umana, mai corecta decat altii, cei majoritari. Pentru ca totusi tara asta sa mearga inainte, sa nu fie trasa inapoi de toti retardatii. Doar ca nu merge. Unde curatam eu, scuipau altii. Unde faceam eu un bine, era rasplatit cu rau. Asa ca la ce bun????
Adio RO, si sper ca pentru totdeauna.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Vad din ce in ce mai multi cunoscuti, prieteni, rude care isi pierd serviciul in perioada asta. "Criza", iti vine sa spui automat. Dar unele firme profita de susnumita "criza" pentru a renunta la oameni competenti, cu experienta, dar evident mai scumpi (si pe buna dreptate) pentru a lua 2 la pret de unul, ca lucrurile merg si asa (e la oferta neamule). Nu cred ca ei nu vad diferenta dintre tine si o www.pizipoanca.org, dar merg pe variantele low cost.

Ce sa-ti spun? Bafta multa in gasirea unui job! Pana la urma, norocul e singurul lucru de care ai cu adevarat nevoie, pentru ca odata prinsa sansa de urechi, te descurci tu sa o valorifici.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Esti deprimata si chestia asta probabil nu reusesti sa o ascunzi la interviu. Reciteste-ti mesajele si spune sincer: tu ai angaja o persoana in starea asta, pe o pozitie de management?

Nu stiu ce e de facut, nu am inteles prea multe din mesaj, de ce nu cauti job in DE, de ce inca mai cauti in RO daca ti-ai dorit atat sa pleci. Poate nu este RO o solutie pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Sustin ce scrie Adina Iulia. Atitudinea ta poate fi problema, nu sanii lasati.Asta incercam sa-ti spun in primul post, se pare ca nu am reusit sa ma fac inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Vrei incurajare? ....sa vezi cum e dupa 40....
Oricum, este loc de ras, depinde din ce unghi studiezi problema dar si pe tine!
Am si eu zile cu suisuri si coborisuri, ca mai toata lumea, cred ca stii si tu la fel de bine.
Si, am putin senzatia (poate gresesc, m-as bucura!) ca, cariera e f f importanta pt tine, nu? (nu ca ar fi ceva rau in asta)



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
Michael Jackson






Mergi la inceput