Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117331
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54211
3. Bilantz olguta12 48153
4. J D E monica70 38407
5. A murit Laura! craciunitza 29197
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22253
8. Curiozitate! Ana68 21600
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20273
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20187

post an entry in your weblog   Jurnalul lui ruxandraru  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
ruxandraru
Ca doi porumbei
Acest mesaj a fost trimis de ruxandraru pe data de 25/08/2009 la 22:15 .:. 1300  vizionari .. Exista 2 raspunsuri la acest anunt
Geamul nostru de la baie e mic si nepromitator. In fata lui, un fel de platforma din beton. Pe ea, porumbei. Veneau zilnic, ii hraneam uneori, ne priveau cind ne dusuiam, legasem un fel de prietenie tacuta, intrerupta de micile accidente cind dadeau navala in baie si zburataceau innebuniti de spaima, rasturnin tot ce prindeau in cale, inclusiv samponul meu Dove. :)
De fiecare data, intram repede, inchizindu i usa in nas Zuzei, cateaua noastra, care avea altfel de ginduri in ceea ce priveste porumbeii. Il prindeam pe intrus, care respira repede in miinile mele si il eliberam. Probabil mi a mers vorba printre zburatoare, ca la un moment dat mi am dat seama ca o familie s a stabilit pe mica platforma din beton. Ea, cenusiu inchis, delicata si cicalitoare. El, gri deschis, muncitor, rabdator, iubitor. Au facut oua. Doua, Au inceput sa le construiasca un cuib din mici bucatele de beton, din oase de pui (???) si tot felul de sirmulite. Eu am continuat sa ii hranesc, pina intr o dmineata cind am realizat ca le faceam mult rau pentru ca hoardele de zburatoare navaleau peste cuib, peste oua si distrugeau tot. Am sistat alimentarea, au facut alte doua oua, acelasi cuib industrial si totul a decurs bine, Deschideam geamul fara probleme sa aerisesc baia, ii urmaream cum se iubesc si se giugiulesc, mi se parea senzational cum ea clocea, cocheta, in timp ce el trudea si mai aducea, victorios, cite un cui ruginit sa il depuna la picioarele roz ale iubitei lui. Inainte sa plecam in concediul lung de 5 saptamini, am inchis geamul. Cind ne am intors, am gasit doi pui zburliti si haiosi si doi parinti extenuati, dar destoinici. Problema a intervenit cind ne am dat seama ca, daca deschidem geamul, cei doi, neobisnuiti cu noi, s ar putea speria si ar putea cadea de la etajul 8 inainte sa invete sa zboare. Intr un consens demnet, am decis sa nu deschidem geamul pina nu ii vedem ca stiu sa zboare. Si asa au trecut trei saptamini caniculare. In baie, cu citeva grade mai mult, plus putoarea intrinseca dublata/mascata de tot felul de produse menite sa transforme miasma de rahat, alternativ, in briza oceanica sau parfum de levantica/lamiie/magnolie etc. Ne rugam sa se termine calvarul si traiam intens fiecare moment in care cei doi dadeau ca nevbunii din aripi. Acum citeva zile, minunea s a intimplat. Stiu sa zboare. Numai ca, o vaga ingrijoarare mi s a strecurat in suflet cind am vazut o pe madam porumbella ca o ia de la capat. Iar privirea romantica, iar incapatinarea cu care sta inntr un colt, in timp ce domnul porumbescu care in cioc... mda, ati ghicit... cuie, oase, betoane. Azi n am mai rezistat si am deschis geamul. DOUA OUA. Nou noute... In plus, ofuscarea fatisa a porumbitei ca ii deranjez familia deja numeroasa, ca puii locuiesc tot aici. Ce sa facem noi acum? Prestam inca doua luni de mirosuri pestilentiale, de aburi si calduri sau deschidem geamul si asta e? Probabil, daca n ar fi tudor, am deschide si gata. Dar fiind parinti si empatizind cu vecinii, probabil soarta narilor noastre a fost deja hotarita. Asa ca ii urez porumbellei clocire usoara, celor doi tineri sa ia la facultate si incerc sa ma hotarasc ce spray urmeaza pentru noi. Vanilie...? Briza oceanica...?

Trimite reactia ta
 

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 26/08/09 @ 10:40 Reply with Quote
frumos povestit...ai talent...

acum, revenind la partea "practica" a problemei tale, ar trebui in primul rand sa puneti o sita la geamul de la baie, ca sa nu mai intre porumbeii din greseala inauntru. inainte de asta, ai putea sa montezi/fixezi pe platforma din fata geamului o jardiniera goala, in care sa-si faca porumbeii noul cuib, in felul acesta puii nu ar mai fi in pericol sa cada pana invata sa zboare...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 26/08/09 @ 20:31 Reply with Quote
Corina, e o idee buna asta cu jardiniera. Din pacate, la tura asta de oua mi e teama ca e prea tirziu. Mi e teama ca, daca le mut acum, porumbella nu va avea curaj sa le cloceasca si n as vrea sa i stric apele. Dar asa o sa fac dupa ce zboara si astia.
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj