Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117178
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53933
3. Bilantz olguta12 47901
4. J D E monica70 38151
5. A murit Laura! craciunitza 28974
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Ce m-a invatat copilul meu
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 02/05/2009 la 13:24 .:. 6072  vizionari .. Exista 23 raspunsuri la acest anunt
Daca inainte imi trebuiau 2 miini ca sa fac ceva acum pot face acelasi lucru cu o mina ;ba in situatii urgente chiar si cind am ambele miini ocupate.

Schimbatul scutecului se poate face oriunde oricind .Nota-uneori desi schimbarea e rapida pot avea loc accidente de genul pipi pe covor,pe tine,pe pereti, caca zburator cu tinta de neghicit,intotdeauna o surpriza.Atingerea de materii fecale ale copilului pe care il posezi nu aduce noroc dar aduce in timp o desensibilizare a simturilor. L-am manevrat si mani****t in variate forme,consistente,culori din pampersi,chiloti,podele.

Daca iti trebuie pompa sa extragi laptele de la purtator uneori simti ca e mai complicat decit extragerea de minereuri aurifere.Ia timp,energie,dar are un mare avantaj-uneori adoarme inamicul(pardon,bebelasul)din cauza sunetului monoton.

Somnul copilului este sfint.Inainte de a avea copil tii lectii parintilor despre cum se procedeaza cu copii lor.Dupa ce ai copil cind in sfirsit adoarme esti capabil sa faci omor in masa daca cineva isi permite cel mai mic sunet care ar putea trezi persoana in miniatura tocmai adormita.
Somnul tau nu mai exista.Sau exista cu pause.Cele 8 ore de somn profund nici nu ti le mai doresti pentru ca nu iti poti dori imposibilul.Dupa cele 5-6 ore de somn interupt chiar crezi ca pari inteligenta.Oricit ai somnul de profund cind plinge odrasla te prezinti la datorie.

Odraslele chiar daca sint neumblatoare nu stau neaparat in locul in care le pui..In patru labe pot prinde viteza avansata incit un biped trebuie sa mearga in pas saltaret sa tina ritmul sau sa ajunga primul la linia de sosire.

Poti face minimum 2 lucruri deodata.E adevarat ca mama are un al treilea ochi la spate. Uneori esti un doctor mai bun decit doctorul adevarat.

Cu cariocile se poate scrie pe pereti.Totul in casa este zgiriabil sau casabil.Poti da in mintea copiilor si la 40 de ani.Viata ti se poate schimba radical peste noapte.Sfaturile care spun ca un copil nu iti schimba viata si ca programul copilului trebuie facut dupa programul tau vin de la cei fara copii.

Imbracatul/dezbracatul unei persoane mici poate lua timp dublu fata de imbracatul/dezbracatul adultului.Cereale se pot minca la prinz si supa dimineata.Se poate supravietui numai cu pine si lapte.

Apa poate fii utilizata in scopul producerii de noroi in care se sare si apoi se alearga pe scari pentru a lasa urme.Te poti trezi fredonind melodii din desene animate dar habar nu ai cine este Lady Gaga.

Se poate trai fara CNN dar nu fara Tree House(canal de desene animate).Exista magazine si exista magazine cu articole de copii.El are nevoie de haine si jucarii,tu nu ai nevoie de nimic fiindca ai destule.

Am invatat ca timpul are rabdare cu noi si totul se poate face miine sau peste o saptamina sau peste o luna.

Am invatat ca se poate trece de la o extrema la alta intr-o clipa,iar perspective casei de nebuni poate fii alungata cu un pupat sau o imbratisare lipicioasa.

Imunizarea se produce si prin a minca alimente de pe jos in ciuda protestelor parintesti.Nisipul este comestibil.

Daca auzi mama intorci capul chiar daca copilul nu este cu tine.Daca auzi Mirela nu te intorci fiindca mai pot fii 10 Mirele in jurul tau.

Daca noi ne invatam copii niste chestii fundamentale ei ne invata ca lumea poate fii si altfel decit o stim noi-mai calda, mai frumoasa, mai optimista, mai plina de fantezie.

Trimite reactia ta
Next page
# /3  

anca74
Vincit qui se vincit

Posted 02/05/09 @ 13:35 Visit anca74's Homepage Reply with Quote
Mamitzico, esti geniala! Te-am tot citit de cand ai inceput sa scrii pe forum si ai un umor nemaipomenit!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura
Back to top

Ayla21
Learning to Live Again

Posted 02/05/09 @ 17:21 Visit Ayla21's Homepage Reply with Quote
Mamitzica super!

_________________________________
Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma
Every day brings new blessings.
Back to top

mamitzica
membru junior

Posted 02/05/09 @ 20:39 Reply with Quote
Multumesc fetele,scriu din suflet si din experienta...
Back to top

nushulica
mamica lor

Posted 02/05/09 @ 20:50 Reply with Quote
mare dreptate ai,m-am regasit si eu in ce ai scris aici



de David
Poveste
Back to top

conchita
Asoc. "Trimbulinzii"

Posted 03/05/09 @ 03:21 Visit conchita's Homepage Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui anca74

Mamitzico, esti geniala!


ha?!! haide mah, d-atio incol-o de treaba, nici dexu nu m-ai e cea fost!

nimic
Back to top

anca74
Vincit qui se vincit

Posted 03/05/09 @ 14:26 Visit anca74's Homepage Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui anca74

Mamitzico, esti geniala!


ha?!! haide mah, d-atio incol-o de treaba, nici dexu nu m-ai e cea fost!

nimic


off topic:
Oups,... Conchita scumpa, nu ma prind cu ce ti-a gresit mesajul meu. Nu-ti convine epitetul "geniala" sau ce anume?
Ma poti lumina?!


Mamica de Zanuta mica, Anna Laura
Back to top

mamitzica
membru junior

Posted 03/05/09 @ 20:10 Reply with Quote
Anca 74 mersi de compliment,Conchita mersi de lipsa de compliment.Va rog eu nu va certati legat de ceea ce scriu eu pentru ca....Conchita draga mea,daca tie nu-ti place ceva nu inseamna ca nu e bun.Dupa cum daca Ancai ii place ceva nu inseamna ca e genial.Cred ca buna crestere spune sa nu te certi cu altul pe blogul omului.Sau daca te certi cel putin sa inveti gramatica limbii romane.
Back to top

anca_27
*love is the answer*

Posted 04/05/09 @ 15:38 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui mamitzica

.Sau daca te certi cel putin sa inveti gramatica limbii romane.


Mamitzule draga... unde fusei la lectia cu topica in propozitie si la cea cu articolul ne/hotarat, si la conjunctivul verbului `a fi` s.a? Despre TINE e vb, scumpo! Faci greseli de ortografie si punctuatie si unele dintre noi chiar nu suporta asta... E ok ce scrii, dar fara virgulele de vigoare, pare totul un maraton. Stiu ca nu sunt singura care crede asta, si nu vreau sa ti-o spun pe la spate. Sorry! Dar e greu de citit.
Vazand insa ca ai si feed-back-uri pozitive, imi vine doar in minte vorba cantecului `cine ma vrea, ma place-asa...`
Nici nu stiu cum s-o fac sa sune ca sa nu te jignesc... dar, nu pot nici sa ma fac ca nu vad.

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_____________________

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Back to top

anca74
Vincit qui se vincit

Posted 04/05/09 @ 16:37 (Edited 04/05/09 @ 19:25) Visit anca74's Homepage Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui anca_27

Mamitzule draga... unde fusei la lectia cu topica in propozitie si la cea cu articolul ne/hotarat, si la conjunctivul verbului `a fi` s.a? Despre TINE e vb, scumpo! Faci greseli de ortografie si punctuatie si unele dintre noi chiar nu suporta asta... E ok ce scrii, dar fara virgulele de vigoare, pare totul un maraton. Stiu ca nu sunt singura care crede asta, si nu vreau sa ti-o spun pe la spate. Sorry! Dar e greu de citit.
Vazand insa ca ai si feed-back-uri pozitive, imi vine doar in minte vorba cantecului `cine ma vrea, ma place-asa...`
Nici nu stiu cum s-o fac sa sune ca sa nu te jignesc... dar, nu pot nici sa ma fac ca nu vad.



Mai tiza mea, eu iti inteleg frustrarea, dar nu pricep de ce dai buzna pe blogul femeii si o tragi virtual de urechi ca nu scrie corect. Daca ar fi scris la un subiect "general", as mai fi zis sa o pui la colt, dar mamitzica a scris in blogul personal. E ca si cum ai scrie intr-un jurnal al tau.
Daca i se nazare, poate sa mazgaleasca aici in malgasa veche sau in litere cuneiforme... Care-i baiul tau?
Poate ca, biata de ea, e plecata de mult timp din tara. Poate ca pur si simplu a uitat anumite reguli de gramatica, locuind pe alte meleaguri. Poate nu o intereseaza cum scrie, ci ce scrie.
Eu zic ca nu-i frumos sa jignesti aiurea, iar daca nu-ti convine gramatica mamitzicii, poti foarte bine sa-ti plimbi agale privirea catre alte bloguri sau alte subiecte mai palpitante.
Ar fi o dovada de maturitate iesita din comun.


Mamica de Zanuta mica, Anna Laura
Back to top

anca_27
*love is the answer*

Posted 04/05/09 @ 17:37 Reply with Quote
Anca, n-am avut nici cea mai mica intentie de jignire, dupa cum am mai spus. Sunt pareri pro, pareri contra si libertate de exprimare. Poate e defect profesional ca urasc sa vad greseli, si mai ales unde citesc altii, poate e doar dorinta de a o mobiliza putin sa-si reciteasca blogurile inainte de-a da send... Stiu ca e un blog la urma urmei, dar rolul unui blog e si acela de a fi citit de altii. Daca nu, luam jurnalul cu cheita, si scriem de mana.
Pusici si spor la citit si la scris!

Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_____________________

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page