Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53931
3. Bilantz olguta12 47901
4. J D E monica70 38149
5. A murit Laura! craciunitza 28972
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22115
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Cu ochi de copil
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 18/04/2009 la 23:27 .:. 2829  vizionari .. Exista 4 raspunsuri la acest anunt
Miine trebuie sa merg la gradinita.Ca atare miine dimineata dorm si cind vine mama la 6.20 dimineata(oare femeia asta nu stie ca nici soarele nu rasare mai devreme de 7???)ma intorc pe partea cealalta,imi sug degetul si refuz sa ma scol.Cind ma intreaba ai dormit bine,nu raspund nimic.Tacerea e de aur.Fiindca daca taci nu te poate lua nimeni la raspundere legat de ce ai zis.Deci o sa ma mingiie pe cap si pe spate si o sa imi zica de 10 ori hai scoala-te ca trebuie sa mergi la gradi.Dar eu imi vad de ale mele adica stau cu spatele la ea,sug degetul- daca ar stii ea ce misto e chestia asta,dar ea insista sa spuna ca nici ea nici taica-meu nu si-au supt degetele.Pai daca nu au stiut sa descopere mici placeri in viata ce e vina mea?
Eu imi vad linistit de ale mele,dar femeia asta e insistenta rau.Acum a incetat sa-mi spuna ca trebuie sa ma scol.Insa imi zice ca trebuie sa mergem la wc.Pai nu ajunge ca ma scoala cu noaptea in cap,imi alunga visele mele indraznete de pilot de curse sau de avioane acum mai vrea sa fac si pipi.E de culme!Dupa asta se mai inmoaie putin si imi ofera sa ma duca in brate cu tot cu perna de sub cap.Daca tot m-a sculat si ma bodogane atita la cap,accept, ce sa fac.Macar atit ca nu trebuie sa mai si merg pina la wc ca e departe si mi-e lene.Ok,fac pipi la wc ca sint baiat mare;tin minte cind eram bebelas ce misto era faceam pe mine si ma schimbau ei.E,dar cu virsta vin si responsabilitatile si acum trebuie
sa fac singur.Vorba vine ca in general ma scincesc si cer ajutor si unul din ei tot vine cu mine la wc.
Ok am facut-o si pe asta.Dar ce credeti ca e multumita?Da de unde acum vrea sa ma imbrace.Eu vreau sa lenevesc in pat,ea nu si nu ca vrea sa ma imbrace.Si atunci ma lupt din toate puterile,ma agat cu disperare de minecile pijamalei,spun ca nu vreau,rid,tip ca ma gidila,dar nebuna nu se lasa,e hotarita sa ma schimbe.Bine,hai treaca de la mine o facem si pe asta.Eu din cite stiu viata e un compromis asa ca daca lasi ceva de la tine lasa si celalalt de la el.
Domnule,mama asta a mea e ceva de nedescris.Dupa ce ma imbraca zice ca trebuie sa ma spele si pe dinti.Niciodata nu ii ajunge ce fac, intotdeauna vrea si mai mult.ii dai un deget,iti ia toata mina.
Ei acum ca am terminat ritualul asta zilnic plictisitor ma duc jos sa ma joc.Acum alta, o aud ca ma intreaba ce vreau sa maninc.Dar ce eu am timp de mincare cind am atitea jucarii.Nici la gradi nu sint atitea cite am eu.Parintii astia ai mei sint fraieri rau;se duc la servici,lucreaza toata ziua si ce fac cu banii… pai imi cumpara mie jucarii.Stai sa mai cresc eu putin si le cer o masina adevarata.Da,o aud pe mama ca deja ma intreaba a 5-a oara ce vreau sa maninc dar ii dau ignore ca poate ma lasa in pace.Stai ca acum a inceput sa-mi ofere si alternative.Daca o enervez tare poate ma lasa sa maninc cioco la micul dejun.Ei,nu am gresit, asta ar fii taica-meu ca pe el daca il rog frumos si imi dau ochii peste cap de 2 ori e capabil sa-mi dea si Luna de pe cer.
Mai cucoana tu nu vezi ca eu am aici activitati importante doar nu o sa le las doar de dragul micului dejun.Ei cind imi spune deja a 10-a oara m-am plictisit eu asa ca ii spun ca vreau pine prajita cu brinza.Numai sa nu o mai aud.Hai ca am terminat si cu asta, acum mergem la gradi.
Ma enerveaza ca ma baga in scaunul de masina in centurile alea;am incercat eu o data sa fug pe partea cealalta dar mi-a zis ca daca nu sint in scaun ma ia politia.Si cu politia nu te pui.
Am ajuns la gradi.Aici imi place,sint copii cu care ma joc,ne prostim impreuna,ce mai, e misto.Singura chestie e ca aici trebuie sa ascult ceea ce mi se spune.Adica maninc singur,ma duc singur la wc,ma imbrac si ma dezbrac singur,imi pun jucariile la loc.E fain aici dar acasa e si mai fain ca am doi fraieri care se tin dupa mine toata ziua,se uita la mine ca si cind as fii lumina ochilor lor si imi fac mai toate poftele.
Hai ca e misto aici,uite ne jucam de-a scrisul,mai coloram,mai construim ceva,ma joc cu prietenul meu Isac care ma intelege si spune ca si maica-sa ii face la fel.Eu cred ca exista un complot mondial al parintilor contra noastra.Sa stea toata ziua cu gura pe noi.Nu avem voie sa facem nimic-cind ma sui pe canapea si vreau sa sar de acolo striga amindoi ca cica o sa cad sau cind ma sui pe scari si incerc sa le repar cu ciocanul striga la mine ca o sa cad si mai stric si casa.Pai si ce daca o stric.Uneori maica-mea care e mai artagoasa si isi pierde mai repede rabdarea imi zice ca totul costa bani.Eu nu stiu ce spune ea fiindca am vazut si eu bani-sint asa niste monede de metal sau niste hirtii pe care le plimba oamenii de la unii la altii si nu inteleg eu de ce.Eu stiu ca daca o jucarie e a mea nu trebuie sa o dau la nimeni;doar la gradi dar acolo e alta poveste,acolo trebuie sa impart cu ceilalti copii care sint la fel de stresati de parintii lor.Dar acasa nu impart nimic cu nimeni.Daca vine catelul sa le miroase incep sa tip si mama sau tata ii spun sa ma lase in pace.
Uneori vreau sa ma joc cu mama sau tata acasa dar nu stiu de ce ei intotdeauna au altele de facut.De exemplu mama gateste sau spala.Si zau ca eu nu pricep de ce cind te poti duce la McDonalds sa maninci cartofi prajiti(mmm ce buni sint) sau la Tim Hortons sa maninci bagel. Ea mesteca prin oale si apoi zice ca e obosita.
Ei hai ca sint rau;se joaca si cu mine dar oamenii astia mari nu au pic de imaginatie.Eu trebuie sa le arat mereu cum sa ne jucam.Si nu stiu ce e rau cu ei dar se plictisesc repede de joaca.Pai eu pot sa ma joc o zii intreaga si chiar o noapte intreaga,dar nu ma lasa ca cica trebuie sa dorm.Si nu stiu de ce cind eu merg in 4 labe ei zic ca ii dor genunchii sau ca isi strica pantalonii.Pai genunchii sint facuti ca sa mergi pe ei,iar pantalonii ca sa ii strici fiindca dupa o saptamina capeti altii noi.
E hai ca am divagat.Seara cind venim acasa maica-mea vrea sa-mi dea mincare.E adevarat ca imi e foame dar nu m-am jucat destul toata ziua si acum vreau sa ma joc cu jucariile mele care sint numai ale mele si nu trebuie sa le impart cu nimeni.Iar ea zice sa maninc Singur.Pai ce am inebunit?Lasa ca daca iau 2 guri de mincare si apoi ma dau ocupat o sa vina tot ea si o sa-mi dea mincare in gura iar eu,baiat istet,maninc si ma joc in acelasi timp.
De cele mai multe ori cer sa ma uit la desene.Uneori ma lasa dar uneori zice ca m-am uitat si ieri si ajunge.Eu nu stiu ce e stricat cu mama mea.Pai ce este mai cool decit sa stai sa te uiti la desene.Mai ales daca e Thomas,Diego sau McQueen.
Ce imi place cel mai mult este ca avem numai un televizor si ne uitam cu totiii la desene.Uneori isi mai pun ei CNN dar in 90% din cazuri ne uitam la ce vreau eu.Si imi place ca in sfirsit au invatat si ei numele de la toate personajele din desene.Acum putem purta si noi conversatii inteligente in familie despre ultimele aventuri ale lui Thomas,Percy sau Gordon.
Seara mergem la culcare.Dupa ce ma infund bine cu lapte care alaturi de piine e cel mai bun aliment din lume eu spun ingerasul desi nu inteleg mare lucru din el fiindca e o rugaciune in romaneste. Eu inteleg mare parte in limba asta dar mie imi place sa vorbesc in engleza.Dupa aia ne pupam,imi iau animalul de plus din cele 10 pe care le am si care este norocos in seara aia sa doarma in bratele mele si ma culc.Miine incepe o noua zii.Hei,stai asa mine e vineri si mama a zis ca stam acasa.Perfect,mine ma scol singur la ora 6 ca sa pot sa ma joc si mai mult.


Trimite reactia ta
 

desprecopii
Administrator

Posted 18/04/09 @ 23:30 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
Scrii frumos! Te citesc cu placere.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
Back to top

Alinutza1979
membru incepator

Posted 21/04/09 @ 09:42 Reply with Quote
:)) imi place cum scrii!
Back to top

Lorikay
membru junior

Posted 21/04/09 @ 13:56 Reply with Quote
Povestea ta a fost ca o revelatie pentru mine. Acum o inteleg mult mai bine pe fiica-mea.
Back to top

Cristina_v
nou venit

Posted 25/06/09 @ 10:26 (Edited 25/06/09 @ 14:41) Visit Cristina_v's Homepage Reply with Quote
Super! Parca ar fi gândurile copilului meu, le recunosc.
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj