Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117814
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 55129
3. Bilantz olguta12 49069
4. J D E monica70 39463
5. A murit Laura! craciunitza 29983
6. Un nou inceput...(2) danangie 28329
7. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 22688
8. scrisoare catre mama Picasso 22650
9. Curiozitate! Ana68 22133
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20546

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Lupta Crancena
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 27/03/2009 la 21:26 .:. 13826  vizionari .. Exista 99 raspunsuri la acest anunt
M-am indragostit de Sergiu Nicolaescu la frageda virsta de 9 ani, cand am vazut prima data Revansa. Taiam poze cu el din revistele Cinema ale lui Papa, si le ascundeam in "Povesti Nemuritoare", ca sa creada lumea ca-s fata isteatza si dornica de lectura, pe cand eu eram doar amorezata de un nene cu pistol si palarie cu bor, si chiar nu ma interesa ce facea Pacala, sau cum se descurca Danila Prepeleac. Fat Frumos din Lacrima al meu impusca nemtii si dusmanii tarii. Adeseori ma trezeam visand cu ochii deschisi in plin "buricul tirgului"- in Piata Matachei sau la Obor, in timp ce bunica se tocmea pe ultima gasca din piata, eu aveam intalniri secrete cu Tudor Moldovan si Limba(Ah, Jean Constantin- alt erou al copilariei). Faceam parte din "Rezistenta", si bine inteles ca eram si singura dama fina, care tragea cu pistolul mai bine ca Moldovan, vorbea 5 limbi, si era un fel de Mata Hari "moderna"- de aceea mereu Moldovan suspina dupa mine, si-mi admira rujul impecabil aplicat pe buzele-mi ca doua capsuni, si tocurile de 12 care nu ma impiedicau sa sar garduri, sa prind cate-un tren din zbor, sau sa nimicesc 3-4 inamici cu o singura lovitura. Ce mai- INCA nu se nascuse femeia –sau barbatul- care sa-mi faca fatza sau care sa-mi ia locul. Dar…eram partenera inedita al lui Moldovan… si inainte de orice altceva, faceam parte din Rezistenta!!!



Toate astea ar fi trebuit sa ma pregateasca pt rolul de mama. La frageda virsta de 39 de ani, ma aflu pe “teritoriu ocupat”, asediata de un prichindel dotat de natura cu o minte diabolica, o incapatinare cutremuratoare si o vointa ce l-ar fi nimicit si pe Tudor Moldovan, si toata breasla lui, de la Paraipan incoace. Faptul ca are doar 3 ani si 4 luni nu ma mai linisteste deloc; din contra, ma face sa disper zi si noapte.
Una dintre cele mai mari “reclamatii” asupra “postului” de mama, este lipsa de pregatire si instruire. Intotdeauna am fost de parere ca prea mult timp si atentie este acordat perioadei inainte de nasterea odraslelor, timp ce este petrecut studiind cum sa respiri adanc atunci cand incerci sa scoti un pepene printr-un… orificiu din care nici un OU nu are sanse de a iesi nevatamat; moduri sigure de a imbaia pruncul (de parca l-ai spala pe malul Dunarii, nu intr-o copaie roza cu fluturasi si floricele de camp, dichisita si dotata cu 14 butoane, care sa-i fredoneze la ureche “Desteapta-te romane”, sa-ti spuna din minut in minut ora exacta, temperatura apei, si greutatea odraslei la ora respectiva).



Rolul de mama este o ARTA. Este naiv sa trimiti o mama intr-o “arena de lupta” timp de 20 de ani, sa lupte impotriva unui copil, si sa te astepti sa invinga. TOTUL- de la Natura pina la bunici si vraci este in favoarea “LUI”. Da, este mic, dragalas, si poate sa dea drumul la lacrimi si sa le opreasca de 100 de ori mai usor decat umblu eu la robinetul de la baie. El e neajutorat, nevinovat si inocent, pe cand TU, tu- cea care i-ai dat viata- esti o namila fara suflet ; mare, tare si puternica.
Nimeni nu se gandeste la gradinite, creshe, scoli. Toti respiram usurati in momentul cand odraslele noastre devin “studenti in clasa I a”. Sintem mandri, increzuti si plini de noi, infoiati ca niste pauni retardati, de zici ca am castigat la Loterie. Uitam toti ca scolile nu sint decat o filiera, un mod précis si calculat al inamicului de a face “schimb de experiente”, de a-si intari puterea de lupta, si bagajul de cunostinte. Eu una cred ca prima materie studiata nu este nici limba materna, nici aritmetica. Bastonase? Liniute? 1+1-2?Hai sa fim seriosi!!! SABOTAJUL este prima si cea mai importanta materie pe care o studiaza. TERORISMUL este pe locul 2.
Ei petrec ani de zile- cel putin 12(!!!)- inconjurati de aliatii lor, intarindu-si filiera. Lupta lor se manifesta printr-o multitudine de forme, începand cu necooperarea pasiva, continuand cu dezinformarea, ascunderea si distrugerea bunurilor obstesti, falsificarea documentelor, si culminând cu lupta armata; directa. Desi la început miscarile de rezistenta apar spontan, ele sint masiv încurajate si sprijinite chiar de noi, victime nevinovate si pur si simplu OARBE in campania lor de sabotaj si terorism.



O sa spuneti ca am innebunit. Daca ati convietui si voi cu Dra Piscot, va asigur ca ati fi deja intr-o camasa de forta.
Nimeni nu-mi intelege inversunarea cu care refuz sa-mi inscriu odrasla la cresa, gradinita, day care, sau alt „organ” pedagogic. Refuz categoric sa-i imbogatesc arsenalul, sa o ajut sa ma invinga.
De 2 luni si 5 zile sint somera. Pentru prima data in aproape 3 ani de zile, sint acasa cu inamicul 24 din 24. Si sint sleita de puteri. In doar doua luni de zile a reusit sa faca ce n-a facut nimeni in toata viata mea. Sa ma rapuna.
Nu mai dorm noptile, deoarece ma gandesc cu groaza la ce voi gasi dimineata cand ma dau jos din pat. Odrasla mea si-a dezvoltat atit de bine toate simturile, incat ale mele nu-i mai fac fata. Cu toate ca paseste prin casa ca o turma de hipopotami- atunci cand vrea sa fie auzita- cu aceeasi usurinta, poate deveni ninja.



Azi dimineata, pt a 3 a oara in 10 zile, m-am dat jos din pat, si am calcat intr-un „covor” de pudra de talc. In timp ce toata casa dormea, fiica mea cea de toate zilele, lumina ochilor mei, a „insamintzat” toata mocheta din dormitorul meu cu 2 cm de pudra de talc. Toata mobila, asternutul, perdelele, chiar si mocheta de SUB pat. Toate sub un covor alb si placut mirositor de...pudra de talc. A reusit sa plece din dormitorul bunicii ei- coana mare sa traiasca!- cu care doarme noapte de noapte(refuzand categoric sa doarma in camera ei!), sa treaca de dormitorul bunicului, sa ajunga la mine, sa puna 3(TREI!!!) scaune unul peste altul, si sa ajunga la cel mai inalt raft din dulapul meu, ca sa puna mana pe cele trei containere/sticle cu pudra de talc. Am pudra de talc in ochi, intre degetele de la picioare,si in... mai peste tot. Put a „nou nascut”. Nu mai luam in seama faptul ca sint alergica la praf si alte nenorociri, deci de 5 ore stranut de mi-au picat si genele, si nasul imi mai sta agatzat intr-o singura balama.
Dupa asa o isprava, a avut timp sa mearga jos in beci, sa dea de mancare la pisici, sa-mi „picteze” monitorul de la calculator cu carioca, sa-mi ia 30 de timbre si sa le lipeasca pe toate pe birou, sa vina inapoi sus(tot in „ninja mode”), sa se instaleze in fata oglinzii din baia MEA, sa se spele pe dinti cu 2 tuburi intregi de pasta de dinti, si in timp ce s-a spalat pe fata, sa-mi „spele” si oglinda cu absolut toate produsele de „infrumusetzare” pe care le-a gasit. Nu i-a scapat nici oglinda de 2 metri x 4 metri care este usa de la dulapul de haine ale lui Bombonelu. Zilnic o gasesc „aranjata”. Dar AZI!- AZI, pt ca este JOI si eu n-am activitate, mi-a decorat-o cu detergent de rufe, miere, Comet(un fel de TIX indracit), 3 rujuri Lancome si un tub intreg de rimel(mascara). Ah, si sa nu uitam si 2 pahare de apa si nelipsitul strat de ...pudra de talc.
Casa este vesnic minata cu jucariile si condurii ei. Ai sanse- cand in timpul noptiii- mergi agale spre tron cu ochii lipiti de somn- sa nu te mai intorci inapoi nevatamat. Asta daca te mai intorci! Acum 2 seri, in toiul noptii, am plecat agale(ca o curca fraiera ce sint!!!) spre bucatarie, ca sa fur un castravete murat din frigider. Da, stiu- la 2 noaptea, numai damele insarcinate au voie sa aiba asa „iesiri”- dar pe propria-mi mosie, as vrea sa pot face ce vreau. Mda. Pe a treia treapta de SUS a scarilor, am alunecat pe-un papuc de-al odraslei... pe-a cincea treapta m-am intalnit si cu perechea lui, si m-am oprit direct in tabloul de la jumatatea scarilor, care acum duce lipsa de 2 cm din rama. Iar peretele duce lipsa de moloz. Mi-a pierit pofta de castraveti murati, deoarece gura de perete pe care am infulecat-o mi-a taiat orice chef de merinde.



Cum stiu eu toate astea???? Pt ca atunci cand ispravile ei ies la iveala, cu zambetul acela inocent si naucitor pe buze, ne explica –cu lux de amanunte- cum si ce a facut.
As mai povesti, dar e liniste totala sus in casa, iar eu din beci nu vad si nu aud nimic. Ma tot gandesc ca intr-una din zile, o sa merg sus, si-o sa-i gasesc pe babaci legati fedeles, agatati de lustra.
DACA supravietuiesc , am sa revin cu stiri... si cu moloz. Si cu castraveti murati- probabil in chiloti, bagati acolo de lumina ochilor mei...



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /10  

olgai
nou venit

Posted 31/03/09 @ 18:46 Reply with Quote
Super mai esti Olguta! si Piscoata, la fel!

Poate pare un cliseu, dar fi-miu cel mic cred ca este varianta masculina a Piscoatei, si nu exagerez deloc cand spun asta, desi nu am cuvinte suficiente sa-l descriu pe micul "personaj". Ce nu pot spune, desi purtam acelasi prenume, este ca nu sunt la fel de tare, de rezistenta. De fapt, desi piciul este "inimioaia lu' mamica" din cap pana-n picioare, pot spune ca am ajuns la capatul puterilor. Asta plus astenia de primavara care se insinueaza in vietile noastre egal depresie in crestere din care toata lumea, nu numai eu, are de suferit.

Dar daca ai ceva sfaturi in plus pentru mama daramata, tatal disperat si fratele mai mare frustrat...
Back to top

conchita
Asoc. "Trimbulinzii"

Posted 31/03/09 @ 19:05 Visit conchita's Homepage Reply with Quote
Olguta, tu tradu-le si promit sa te consiliez anti-rusine.:-)) si sa te ajut sa cauti unde sa publici. luv u.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana, Sonia si Darius * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Back to top

Denisam
blessed mommy

Posted 31/03/09 @ 19:20 Reply with Quote
Olgu- si eu te sustin si nu exista NEREUSITA-mereu treb sa fii pozitiva- la asa talent si bagaj de cunostinte,mai aels ca acum ai si mai mult timp, e pacat si dc nu INCERCI nu stii dc vei reusi ori ba,right?
Cred ca e un guturai rebel, ca si saliva mi-e greu sa o inghit,mai rau e ca sufera si juniorul- e pe antibiotic, al 2-lea in viata lui.
Aveti grija de voi si mai asteptam un jurnal ceva-love you!

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Zambeste, si maine e o zi!

Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 31/03/09 @ 19:36 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Conchita- tu chiar ma faci sa bazai, sa stii. Nu din nefericire, stai linistita. Dar cateodata sint mai emotiva...
merci mult I kind of luv u too
Denisa- si tu???? You're jumping on the bandwagon?of, Doamne! nu mai scap de voi. bateti fieru' cat e cald, asa-i? . Cat despre guturai, imi pare rau. Multa sanatate- si tie si puiului tau. Si Dra Piscot e mucoasa rau(i se trage de la faptul ca se crede tot timpul la nudisti, si-si arunca chilotii prin toate coclaurile... ii uraste cu pasiune!). Acum, mai nou, refuza sa isi sufle nasul, cu toate ca a ajuns de respira pe urechi. Am intrebat-o acu' 20 de minute ce face cu murdaria din nas si mi-a raspuns ranjind cu gura pina la urechi- "II TIN DE EZEVA" Ii tine de rezerva. Am incercat sa-i explic ca nu exista printese mucoase. Raspunsul a fost la fel de scurt si direct: "EU SINT PIMA". Mda...prima printeza mucoasa din neam.
Cat despre "ceva nou" la jurnal, am executat ordinul

Pup fetele mucoase si dragi

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

gabitzam
Mami de 2 pufi

Posted 31/03/09 @ 20:24 Visit gabitzam's Homepage Reply with Quote
E mult prea tare fata asta a ta, Olguta Are replica la orice! Si nu asa, orice vorbe, ci destepte si la fix.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Back to top

Germina
membru incepator

Posted 01/04/09 @ 00:01 Visit Germina's Homepage Reply with Quote
Olguta, scrie ca ai talent. Altii n-au si-o fac totusi pe bani multi. Fac si eu galerie: scrie, scrie, scrie!!!

Povestea nasterii printului
Povestea nasterii printului 2 (praslea)
PERLE DE COPII CUMINTI
Poze cu noi

www.germina-fluturi.blogspot.com/" target="_blank">BLOG
Back to top

conchita
Asoc. "Trimbulinzii"

Posted 01/04/09 @ 01:40 Visit conchita's Homepage Reply with Quote
Olguta, sa-ti explic o chestie. in vietisoara asta a mea, cat o fi ea de banala, am descoperit cateva adevaruri marete si cosmice. :-)) unul dintre ele este ca oamenii de valoare (cu un talent iesit din comun intr-un domeniu) au increderea in sine cea mai scazuta, nu se valorizeaza deloc. sunt atat de perspicace sa surprinda nuante nevazute mediei, sa intuiasca adevaruri, sa descopere punctul slab al unei argumentatii dintr-o clipire, sa vada o iesire acolo unde altii vad numai obstacole, etc etc. DAR! cand vine vorba de ei, sunt ca niste puisori speriati, nesiguri, valeu aoleu, stai sa vezi ca nu-s asa bun la cutare domeniu, ca-s altii mai buni, cine ma baga pe mine in seama, "cine o sa ma citeasca pe mine" (aici, recunoasteti personajul? :D), ca una, ca alta. aceiasi oameni care sunt capabili sa ii masoare pe altii din priviri si sa le spuna cate parale fac sau nu fac in trei nanosecunde. ma-ntelegi? ei, m-am saturat. adica m-am saturat sa vad oameni care au extrem de putina chemare pentru domeniile in care activeaza, dar pentru ca au o gramada de self-confidence si self-esteem, sunt disciplinati, perseverenti, curajosi, o iau inaintea alorlalti (ca tine, de exemplu). M-AM SATURAT SA VAD NORA ROBERTS peste tot in librarii. vreau sa vad OLGUTA NU STIU CUM, ca nush cum te cheama.:-)) tu nu vezi ca te citesc patruj'de mii de dc-isti? ce alta dovada mai vrei? nu vezi ca blogurile tale sunt cele mai po****re si mai citite, comentate? hei, da-ti ochelarii jos si uita-te in oglinda si vezi si tu ce vad ceilalti! ca aici nu e vorba numai de talent. e vorba ca la mine vibreaza ecranul compului cand te citesc (si nu te-am citit mult, dar daca te-as fi citit toata? mi s-ar fi crapat pc-ul si te-as fi pus sa-mi cumperi altul :-)). talent au multi. dar focul ala din cuvinte si capacitatea de a transimte imagini prin cuvinte, si povesti intregi intr-o singura silaba, si avalanse de emotii, si bucurie, atata bucurie...pai puterea asta nevazuta nu o au multi. esti printre alesi, ai har, du-te si fa lumea mai frumoasa cu darul asta. nu-ti zic sa nu ramai modesta, dar cand ti se da ceva pretios, apai nu ti se da dijeaba. asa ca, iaca, am incalecat pe-o sa si te plictisii cu povestea constiintei de sine asa. sau "ashea" cum zice sonia mea.

pe maine. :-))
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 01/04/09 @ 06:20 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Ma cheama Roxana. In tinerete, mi se spunea Xena. In ultimii anii, mi se spune Storm(nu-sh ce vor sa insinueze oamenii...auzi la ei... Furtuna. Hmm...). Numele de familie ti-l trimit in PM
Nora Roberts- sa ma ierte Doamne Doamne, dar n-am putut-o suferi niciodata; ma adoarme
In rest, nu mai comentez, pt ca...mi-ai cam luat piuitul, si ma faci sa-mi fie rusine de mine(tot in sensul bun al cuvantului).
Tac si...scriu...ce dreq sa mai fac? ... si de maine ma apuc serios de tradus totul in "inglish"... o sa indraznesc sa apelez la TINE, sa imi spui daca face sens ghiveciul meu. Batem palma? (Doar nu-mi da dupa ceafa, te rog ).
Azi n-am prea avut timp de nimic. Sint in razboi cu tata (poveste lunga si extrem de dureroasa....), iar soata a venit acasa dupa-amiaza...m-a sunat la tel sa ma intrebe daca am ..apa oxigenata. Oare de ce? Am aflat cand a intrat pe usa... Deshtu mare de la mana dreapta si-l despicase in doua cu un "utility knife". Si se mai si ranjea ca un cuc la mine, de-mi venea sa-l iau la palme . El mai inimos cica... "las' ca trece... in 2-3 zile, n-o sa mai am nici pe dreq"... "Da, n-o sa mai ai nimic- inclusiv deshtu!!!. I-am sugerat sa faca TOTUSI o escala la spitalul din oras... Si n-a venit inapoi cu nimic. Decat cu 5 copci, si un pumn de medicamente de durere. Cea mai mare "durere" a lui?(tot ranjind si asta): Cum ma mai sterg la...."nas"? Am plecat la plimbare- dupa tigari, ca altfel chiar il luam la palme. Acum mi-am pus un pahar de visinata, sa imi treaca nervozarea...si grija...



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 01/04/09 @ 07:00 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Dupa ce am postat raspunsul pt Conchita am vazut si mesajele fetelor. Scuze, mama draga...deh..chioresti orbeni.
OLGA- sfaturi? am putine- dar sper sa ajute cat de cat.

Eu o numesc ISTERIE DE PRIMAVARA, deoarece in fiecare an cam pe vremea asta, incep si eu sa o iau pe aratura(urmata cu siguranta si de restul celor din casa). Pot sa-ti spun doar sa nu fugi de "ea". Enjoy it! Bucura-te putin de "nebunia temporara" de primavara, cand iesim toti din barlog.

Despre Prislea Cel Voinic(apropos, cum il cheama?), nu e nimic scris in "piatra". Nu-s reguli, carti, manuale, nimic CONCRET dupa care sa te ghidezi 100%. Instinctul de mama, mai presus de orice, te va ajuta sa "supravietuiesti".
Ce fac eu? Refuz sa UIT cum e sa fi copil. Chiar daca am uitat, mama a avut grija mereu sa-mi aduca aminte de ce ispravi faceam cand era de-o schioapa. Nu uita ca nu este un om MATUR, este inca un copil nevinovat, care nu poate comunica si nu se poate explica asa cum "vrem noi". Copiii au atit de multa energie, imaginatie si neinfricare, lucruri pe care noi le-am pierdut pe drum, cu mult inainte de a deveni parinti. Uitam cum e sa ai 2-3-4-10 ani. Uitam cum era atunci cand viata era doar o aventura si o joaca continua. Venim acasa de la servici obositi, tracasati, stresati, haituiti de viata si de oameni, si la usa, unde ne lasam pantofii, de multe ori ne lasam si rabdarea, imaginatia, si bucuria si pasiunea pt viata. Imbatranim inainte de vreme, si exact atunci cand avem nevoie de inocenta si de "copilarie" mai mult- in momentul cand devenim parinti!- tocmai atunci nu mai stim cum sa dam de ele.
Ce-ti propun eu? Lasa curatenia, lasa spalatul, gatitul, ia-ti pruncii si aseaza-te in 4 labe in mijlocul sufrageriei, si ajuta-i sa-si construiasca un "fort", o cetate, un cort. Nu te enerva daca-ti zgarie televizorul nou "flat screen" cu o moneda( sint patzita!). Nu-ti pierde cumpatul daca iti deseneaza fete de "babau" pe toti peretii din casa, inclusiv sufrageria si toate baile din casa(trecui si pe-acolo). Nu ridica vocea la el daca iti "picteaza" toata mobila noua de "dining room" si mocheta crem cu 2 sticle de oja ROSIE (fusei si pe ulitza aia). Nu ridica mana la el cand iti da cu deodorant tot mobilierul de dormitor, nici cand iti incuie toate baile din casa-si-ti ascunde cheile-, de ajungi sa faci pipi intr-o galeata, in beci. Vorbeste calm, cu rabdare, arata-i prin EXEMPLU ce nu e bine, ce nu e "frumos". Te vei repeta de 10,20,200, 2000 de ori. Rabdarea e de AUR. Dar el are o singura mama! Noi i-am adus aici, e de datoria noastra sa-i indrumam, sa-i educam, nu sa le stirbim increderea in sine, nici sa-i haituim, nici sa-i chinuim. Ei incearca, descopera, vor totul ACUM- toate raspunsurile; pt ei totul e un mister- sint "cercetasi". Noi sintem "calauze".
Daca iti pierzi cumpatul... WALK AWAY! 2-3-5 minute...(daca sotul se afla in aceeasi "barca" cu tine, faceti cu randul!): iesi pe hol, pe balcon...da din picioare, fumeaza 2 tigari, urla din toti bojocii, bea o dushca de cafea(sau de visinata- recunosc ca o fac si pe-asta), respira adanc, intra pe DC, fa ce stii tu ca te calmeaza... ORICE, numai nu ridica glasul, nu ridica mana. Nu-ti pierde cumpatul. FRICA nu rezolva nimic. Rabdarea, consistenta si dragostea te vor ajuta- si pe tine, si pe pui. Gandeste-te ca ai sa te trezesti intr-o buna zi, si o sa fie cat usa, o sa aiba "gagici", si o sa plece cu prietenii in oras mai mult decat o sa stea cu tine acasa. N-o sa mai aiba atit de multa nevoie de tine, n-o sa mai fi "centrul" universului lui... O sa-ti doresti sa mai ai cine sa-ti faca zilele fripte, cine sa te traga de fusta din 2 in 2 minute, o sa-ti doresti sa auzi "mami,mami,mami, mamiiiiiiiiiiiiiiii" de o suta de ori in 20 de minute...dar o sa fie liniste in casa, iar tu vei fi trista, abatuta... si fara pui.
Asa ca, enjoy it while it lasts
Sper ca ai inteles macar 5% din ce am vrut sa iti spun..daca nu.....mai incerc si maine...vorba lui Conchita
Rabdare, "Olgule". Multa, multa rabdare si intelepciune.




olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

AB
ABurel ABurit si el

Posted 01/04/09 @ 07:37 Reply with Quote
Olgutza si eu te ciesc asa din umbra si rad cu aventurikele Piscotelului.
Daca se pune si parerea mea: scrie... Cu cat ii mai gri in jur cu atat cu totii avem chef sa radem si voi doua: ea cu aventurile si tu scrisul dunteti formidabile
Back to top
# /10  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page