Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117331
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54213
3. Bilantz olguta12 48154
4. J D E monica70 38409
5. A murit Laura! craciunitza 29197
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22253
8. Curiozitate! Ana68 21601
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20275
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20187

post an entry in your weblog   Jurnalul lui dyonise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
dyonise
untitled
Acest mesaj a fost trimis de dyonise pe data de 21/12/2008 la 10:21 .:. 1215  vizionari .. Este 1 raspuns la acest anunt
Ma intreb uneori: unde sunt eu, printre sutele de ganduri legate de serviciu, casa, copii, vremea de afara si criza mondiala? In care colt al mintii mai salasuieste o parte din mine cea care voia sa exploreze, sa cunoasca, sa chiuie liber? Sa danseze, sa priveasca cerul, sa faca dragoste fara sa se uite la ceas?
Din cand in cand, un vanticel primavaratic sau un bulgare de zapada sau o strafulgerare de verde a unei paduri zarita in goana masinii deschid brusc o poarta spre mine insami si pentru cateva clipe ma regasesc. Departe de griji, deasupra regulilor sociale, unica, pretioasa si plina de sens, Eu.
E o intalnire emotionanta, de fiecare data ma minunez: sunt inca aici, sub toate straturile de dezamagire si speranta si egoism si amabilitate si curaj si ... lasitate?
- Mai traiesti, mai respiri ?, ma intreb.
- Respir, imi raspund. Cu toata fiinta mea. Astept doar sa te trezesti (sa ma trezesc) . Sa deschizi ochii (sa ii deschid). Sa te privesti (sa ma privesc).
Nu dureaza niciodata mai mult de 2-3 zile. Suna telefonul, o ruda are probleme, apare o urgenta acasa, repede repede, trebuie alergat, rezolvat, ce bine ca ne-am inscris in timp, suntem contratimp, nu mai avem timp...timpul... si eu... eram cumva... simteam ceva... Dar nu mai am timp de asta.
Peste cateva luni sau un an sau doi o sa apara iar un bulgare de zapada sau o strafulgerare albastra de apa sau o poezie frumoasa si se va deschide din nou o usa spre mine. Dar pana atunci, la treaba!

Trimite reactia ta
 

gabriella1
Ministru' de Razboi !

Posted 21/12/08 @ 19:12 Reply with Quote



Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj