Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117331
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54211
3. Bilantz olguta12 48154
4. J D E monica70 38407
5. A murit Laura! craciunitza 29197
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22253
8. Curiozitate! Ana68 21601
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20273
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20187

post an entry in your weblog   Jurnalul lui kokiy  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

kokiy
Decizie grea ...
Acest mesaj a fost trimis de kokiy pe data de 03/12/2008 la 16:11 .:. 4390  vizionari .. Exista 41 raspunsuri la acest anunt
Scriu si plang...Nu pot sa spun ca sunt o fire usor de impresionat sau de miscat,dar ceea ce mi se intampla de o luna incoace m-a facut sa rabufnesc ...Scumpul si bunul meu prieten,mai bine spus primul meu copil,desi e un boxer de 10ani...il pot nu-mi asa, pentru ca el a fost primul pui pe care l-am ingrijit si care m-a responsabilizat ...e foarte bolnav...nici nu pot gandi coerent in clipa asta...ma gandesc doar la clipele petrecute impreuna si nu ma pot abtine sa nu plang...noroc ca ambii copii dorm si nu ma vad in ce hal sunt...din septembrie de cand a facut cateva crize alergice si pana azi, cand are deja o tumora sau infectie,nici medicii nu s-au putut pronunta, am trecut prin clipe foarte grele...a ajuns o epava...de la 35kg acum daca are 20kg ...nu stiu de unde are puterea sa se bucure cand ii vorbim,nu stiu cum mai poate sa-i fie mintea la joaca cand lui ii curge sange si puroi pe gura si pe nas ...are fata tumefiata,umflata...uneori evit sa ma uit la el pentru ca stiu ca voi suferi enorm ...am incercat multe antibiotice,am schimbat 2 doctori,am facut radiografii si totusi nimeni nu-i da de cap....in ultima perioada al meu sot vorbeste de eutanasiere,ca poate ar fi bine...sa nu-l mai chinuim,dar eu refuz sa cred ca nu se mai poate face ceva ...cand ma uit in ochii lui si-l vad cat se bucura atunci cand e bagat in seama, ma face sa nu accept despartirea ...saptamana asta cred ca e decisiva...incercam 2 antibiotice,iar daca nu se vad rezultate ....pentru mine va fi o decizie grea

www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /5  

Alinutza1979
membru incepator

Posted 05/12/08 @ 20:34 Reply with Quote
kokiy - eu personal nu cred ca as putea sa-l eutanasiez!
Eu am o pisicuta, monica o cheama, e foarte rea, egoista si are simtul proprietatii; cu toate astea eu o iubesc foarte mult!
Poate este mai "bine" pentru el sa nu se mai chinuie; insa de ce se practica eutanasierea numai la animale?! de ce nu ne eutanasiem bunica, bunicul...rudele care-s pe patul de moarte - de ce sa sufere?!
Nu-i tot aia?
Eu asa gandesc; Doamne Fereste sa pateasca Monica ceva; insa eu n-as putea sa o iau in brate sa merg cu ea la eutanasiat!
Back to top

bunicutza54
nou venit

Posted 06/12/08 @ 10:16 Reply with Quote
Iti scriu din postura unei persoane care a trebuit sa ia decizia eutanasierii si care a si dus-o la indeplinire...Este o durere sfasaietoare, iar mustrarile de constiinta teribile dupa...si au trecut deja 8 luni...am plans apoi, am urlat...iar vinovatia ca am fost in stare sa hotarasc sa iau o viata m-a distrus pentru mult timp...Si acum mi se umplu ochii de lacrimi...
Sfatul meu? Nu lua o astfel de hotarare, mai ales ca inca se bucura si mananca...lasa asta in seama lui D-zeu...altfel vei trai vesnic cu sentimentul ca poate s-ar mai fi putut face ceva....iar tu ai facut un mare pacat...
Back to top

pisigri
membru de baza

Posted 06/12/08 @ 11:21 Visit pisigri's Homepage Reply with Quote
Kokiy,
Te inteleg atit de bine ! Da, este copilul tau .... Nu ne eutanasiem bunicii pentru ca la noi nu se poate asa ceva, dar cunosc cazuri in care epave umane au ajuns sa isi doreasca moartea.
Doar tu poti evalua starea lui. Daca are dureri, il veti ierta de si mai multa suferinta. Nu se pune problema citi bani cheltui cu el sau cit de...inconfortabila pt tine e boala lui. Singurul lucru pe care trebuie sa il ai in vedere este suferinta lui. Si sa tii cont si de faptul ca sufletul unui ciine este de mii de ori mai mare decit al unui om; isi ascund de multe ori suferinta, pentru a-si face stapinii fericiti...

Iaca pling si eu acuma. Daca vei fi pusa in situatia de a lua decizia finala, ai puterea de a merge pina la capat si de a sta linga el si in ultima clipa. Te asigur ca eutanasia nu e dureroasa pentru el...efectiv adoarme...de tot. Dar stiu ca pina si un animalut luat de pe strada cu 3 zile in urma are nevoie de "stapinul" care l-a ingrijit atit de putin alaturi, cind e vorba sa plece in marea calatorie...sa nu ramina singur cu medici necunoscuti, sa simta abandonul in ultimele clipe...stai linga prietenul tau, asa cum si el a stat linga voi pina acum...

if you can't say something nice, then don't say it at all
http://pisigri.blogspot.com/
Back to top

kokiy
Responsabil cu distractia

Posted 09/12/08 @ 20:23 Visit kokiy's Homepage Reply with Quote
rhoneea imi pare tare rau de Oscar...

ladyJ ,Alinutza,pisigri multumesc pentru raspunsuri ...

Am terminat tratamentul de 7 zile cu antibiotic,iar starea lui s-a ameliorat vizibil ...din pacate umflatura de la botic tot se mai vede,iar cei de la cabinet se tem sa-l adoarma ptr. a-i face o incizie, din cauza varstei...au spus ca exista posibilitatea sa nu se mai trezeasca... o sa ajungem la Facultatea de medicina Veterinara ....ne-au spus ca au mai multa aparatura si experienta pe cazuri dificile...din pacate daca o sa se faca o interventie sub anestezie eu nu voi fi de fata pentru ca n-are cine sta cu copii ...o sa-mi fie groaznic in acele momente ...deja am un nod in gat ...am mai citit si de necazul aduscai cu motanul si mi-am pus din nou masca pesimista ...
Off,de ce oare exista durerea asta in suflet cand cineva drag se stinge???

www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)
Back to top

ladyJ
membru de baza

Posted 09/12/08 @ 21:40 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui kokiy

rhoneea imi pare tare rau de Oscar...

ladyJ ,Alinutza,pisigri multumesc pentru raspunsuri ...

Am terminat tratamentul de 7 zile cu antibiotic,iar starea lui s-a ameliorat vizibil ...din pacate umflatura de la botic tot se mai vede,iar cei de la cabinet se tem sa-l adoarma ptr. a-i face o incizie, din cauza varstei...au spus ca exista posibilitatea sa nu se mai trezeasca... o sa ajungem la Facultatea de medicina Veterinara ....ne-au spus ca au mai multa aparatura si experienta pe cazuri dificile...din pacate daca o sa se faca o interventie sub anestezie eu nu voi fi de fata pentru ca n-are cine sta cu copii ...o sa-mi fie groaznic in acele momente ...deja am un nod in gat ...am mai citit si de necazul aduscai cu motanul si mi-am pus din nou masca pesimista ...
Off,de ce oare exista durerea asta in suflet cand cineva drag se stinge???

www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)




Ma bucur tare ca se simte mai bine, Bruno al tau

Dar ce e cu umflatura aia? ce este si de la ce provine? Nu se poate trata cu ceva?

Uite, sotul meu spune ca e inca tanar Bruno al tau. Ca mai are cativa ani. Acum, stii cum e cu batranetele astea, te mai doare una alta, esti mai sensibil...

Inima e ok? De unde au tras medicii concluzia ca nu s-ar mai trezi dupa anestezie?
Back to top

kokiy
Responsabil cu distractia

Posted 09/12/08 @ 21:50 Visit kokiy's Homepage Reply with Quote
ladyJ ei spun ca e o varsta inaintata ...boxeri cica au o medie de viata intre 12-14 ani ... despre umflatura; in septembrie a fost prin niste balarii si a aspirat pe nas un scaiete ...a facut urat vreo 2 zile,dar in urma unor tratamente cu antibiotic i-a trecut ....din pacate la 2-3 saptamani tot recidiva cu stranuturi ,umflaturi in zona nasului si scuipat de sange ...la radiografii nu se vede nimic...din pacate 2 din doctori care l-au vazut au spus ca e riscant sa-l anestezieze(din cauza varstei)si in plus nu au de unde sa stie(nu se vede) acel scaiete...eu cred ca din cauza asta s-a infectat,iar acum umflatura cred ca este plina de puroi...

www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)
Back to top

ladyJ
membru de baza

Posted 09/12/08 @ 23:28 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui kokiy

ladyJ ei spun ca e o varsta inaintata ...boxeri cica au o medie de viata intre 12-14 ani ... despre umflatura; in septembrie a fost prin niste balarii si a aspirat pe nas un scaiete ...a facut urat vreo 2 zile,dar in urma unor tratamente cu antibiotic i-a trecut ....din pacate la 2-3 saptamani tot recidiva cu stranuturi ,umflaturi in zona nasului si scuipat de sange ...la radiografii nu se vede nimic...din pacate 2 din doctori care l-au vazut au spus ca e riscant sa-l anestezieze(din cauza varstei)si in plus nu au de unde sa stie(nu se vede) acel scaiete...eu cred ca din cauza asta s-a infectat,iar acum umflatura cred ca este plina de puroi...

www.petitiononline.com/laredout/petition-sign.html?" target="_blank">Semneaza petitia LA REDOUTE
Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)




Of..nasol asta cu scaietii. In mod cert i-a ramas vreun spin din ala mic pe undeva, uneori in inteapa(sangereaza) el inceraca sa stranute sa-l scoata...si poate ai dreptate, a facut puroi.Sau pur si simplu s-a inflamat..
Nu stiu ce sa zic,poate gasesti un medic care are multa experienta si il poate anestezia mai usor..atat cat sa deschisa si sa se uite atent acolo, sa curete.( chiar daca nu se vede, pot folosi o lupa, ceva, nu stiu..sa curete bine locul)
Cred ca, scaietele nu mai e in nas, daca spui ca scuipa sange pe gura, e undeva mai jos...nu stiu zic si eu..

Eu iti tin pumnii si sper sa fie totul bine
Back to top

ella1975
nou venit

Posted 22/12/08 @ 12:12 Reply with Quote
Draga mea, trebuie sa fii puternica pentru sotul tau. Tu si copiii sunteti totul pentru el in aceasta viata si trebuie sa constientizezi foarte bine acest lucru. Fiecare lacrima sau umbra de tristete pe care el o vede la voi nu fac decat sa-l demoralizeze si mai mult. Inceaca sa gasesti in tine resursele sa te remontezi. Dragostea vostra trebuie sa-l vegheze mereu. Te tine depinde. Stiu ce nu ti-e usor sa mimezi fericirea, insa TREBUIE. Bucurati-va de fiecare moment petrecut impreuna. Asigura=i o ambianta placuta si optimista. De eutanasiere nici nu poate fi vorba. Numai Dumnezeu este cel care poate decide, nu el, nu tu... Speranta....trebuie sa primeze.
Te pup si Domnul sa faca un miracol.

Ella...mama dariei si a cezarei
Back to top

ella1975
nou venit

Posted 22/12/08 @ 12:17 Reply with Quote
revin la mesajul anterior si......fac rectificarea. M-am lasat purtata de sentimentul ce emana din relatartile tale si am inteles cu totul altceva. Date fiind acestea... parerea mea este sa-l cruti. Durerea il chinuie prea mult.Nu are rost sa-l tinweti in viata. Asta e. Suferinta va fi pentru ca intervine sentimentul de apartenenta. Fiti tari si amintiti-va momentele dragute petrecute impreuna.

Ella
Back to top

Deus
never, never give up!

Posted 22/12/08 @ 12:33 Visit Deus's Homepage Reply with Quote
are doar 10 anisori, nu incerci si la alt medic alt tratament?
Ii doresc multa sanatate si voua multa putere!



quod me nutrit me destruit
Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page