Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117178
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53934
3. Bilantz olguta12 47903
4. J D E monica70 38152
5. A murit Laura! craciunitza 28975
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21453
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20106
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20023

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Bunici
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 11/09/2008 la 02:14 .:. 2837  vizionari .. Exista 4 raspunsuri la acest anunt
Nu stiu care e explicatia dar in momentul in care cineva devine bunic/ bunica i se rasuceste ceva in cap de se transforma intr-o alta persoana.
Am exemplu clar pe taica-meu.Cu mine a fost strict,nabadaios,tifnos,bataios si nu mi-a inghitit mofturile de copil sau adolescent.
Cu odrasla mea insa e taman opusul.
Cred ca juniorul a stiut ca sintem in vacanta deci isi poate face de cap cum vrea el.De obicei maninca bine,variat,fara probleme.In vizita la bunici insa si meniul obisnuit a fost in vacanta fiindca a mincat numai timpenii,la ore aiurea,intr-o ordine cel putin ciudata,cu mofturi,alergari,nervi din partea mea.
Intr-o seara a reusit sa ne aduca si pe mine si pe ta-su la limitele inferioare ale rabdarii umane asa ca bunicu-su a preluat problema.Cind ma gindeam ca imi va traumatiza copilul pentru restul vietii,dar ii va da o lectie de sa o tina minte citeva luni ce imi vad ochii…taica-meu ii zicea “deschide garajul ca vine avionul” adica chifteaua mai pe romaneste.Au urmat niste bombe si tancuri si din cind in cind ii mai zicea hai sa stergem clozetul,iar odrasla era in culmea fericirii si balota de ziceai ca nu a mai mincat de ceva vreme.
I-am tras in poza ca sa am dovada ca altfel mi-as fii zis ca imaginatia mea bolnava lucreaza suplimentar.
Copilul s-a simtit foarte bine.I-am spus maica-mii sa isi pastreze fortele si sa aspire dupa ce plecam noi,dar ea nu a vrut sa priceapa;a constatat mirata cum era plin de sfarmuri,nisip,ba chiar si paie in sufrageria familei.
Nu a facut timpenii majore,doar chestii normale de copil care iti toaca nervii incet dar sigur.
A intrat si iesit pe usa de o mie de ori si dadea cu ea de pereti de mi-a fost ca ne lasam acolo salarul pe urmatoarele 6 luni reparind casa si usa bunicilor.Dar in Romania casele nu sint de carton asa ca rezista;ba am constatat cu fericire ca nu a reusit sa sparga nici macar geamul de la chepengul de aerisire.
In ultima vreme am avut probleme cu el cu mersul la wc;desi pentru o vreme a facut pipi la wc in ultima luna accidentele s-au tinut lant.Intr-o zii era in curte si ma striga.Cind il vad cu chilotii pe vine zicind ca sint grei am vazut straveziu in fata ochilor si l-am intrebat de ce a facut pe el.Cind colo imi zice ca nu a facut pe el si imi arata radiind cum a facut pe perete.L-am felicitat cu totii,bunicii erau fericiti si topaiau de ziceai ca a inventat odrasla o ecuatie mai tare decit aia a lui Einstein.Pentru restul vacantei peretele in cauza a devenit buda comunala,iar bunicii se uitau la el de parca ar fi creat capodopere.In sufletul meu cred cu sinceritate ca ei regreta si acum ca respectivele capodopere s-au uscat si nu le pot prezerva pentru nemurire sa le prezinte cu mindrie tuturor musafirilor.
In ultima zii inainte de plecare I s-a pus pata pe cuvertura de pe canapea;si s-a apucat sa o traga dupa el dintr-o camera in alta si gifiia si se plingea cit e de grea de zici ca l-a pus cineva la munca.Desi pe moment bunica-sa s-a ofuscat ca I-o murdareste acum e foarte mindra si povesteste cu placere ce inventive e juniorul si cum muncea el pe gratis.
Dupa ce am plecat taica-meu s-a laudat la toti cit e nepotul de cuminte si bine crescut,ce destept este si cum I-a tinut lui o conferinta de vreo 10 minute,in engleza,din care nu a priceput nimic,dar deduce el dupa patosul odraslei ca a fost ceva important.Eu am intrebat daca se discuta despre unul si acelasi copil cu al meu si la unison mi s-a spus ca ingerul de copil in cauza este dumnealui.
Calatoria de anul asta a fost un alt success pentru ca si ei cinta acum in surdina Bob the builder sau isi spun unul altuia my fund is rosu dupa vorbele nepotului.


Trimite reactia ta
 

CristinaT
guest

Posted 11/09/08 @ 10:27 Reply with Quote
Ce frumos, sa-ti traiasca familia si sa mai aveti parte de vacante placute.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Back to top

ihotu72
membru incepator

Posted 24/01/09 @ 12:51 Reply with Quote
Foarte frumoasa povestea! sa va traiasca bunicii multi ani sa se bucure de nepoti.Din pacate tatal meu nu a apucat sa-si cunoasca nepotii.A fost un tata minunat si ca bunic ar fi fost si mai si..

Mami de Alex 2,5 luni si Anca 10 ani
http://community.webshots.com/album/569665354fINcHu?vhost=community
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132183
Back to top

szimonna
nou venit

Posted 24/05/09 @ 15:40 Reply with Quote
super. multumesc, ai reusit sa ma faci sa zambesc atunci cand am simtit ca o iau razna :)
Back to top

My_Lady0091
THE EAGLE UPON THE LION

Posted 24/10/09 @ 21:17 Reply with Quote
ASA-A PARINTII...SI MAMA E LA FEL...ACU UN AN NICI NU VOIA SA AUDA DE NEPOTI..CA CICA-S PREA TANARA...MAI AM 1 AN DE FACULTATE,AM SERVICIU...ETC.ACU A AJUNS SA II CUMPERE HAINUTE ROZ VIITOAREI NEPOATE SI SA CASTE GURA,DIN PRAG,LA CAMERA BEBE-ULUI, CATE JUMA DE ORA CAND VINE LA MINE


__________________________
alina 34 saptamani marie rebecca ayanna
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj