Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53931
3. Bilantz olguta12 47900
4. J D E monica70 38148
5. A murit Laura! craciunitza 28971
6. Un nou inceput...(2) danangie 27393
7. scrisoare catre mama Picasso 22114
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Zgiercenie de tip canadian
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 23/08/2008 la 12:49 .:. 3157  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
Natie mai zgircita decit canadienii nu cred ca exista.Povestile cu scotieni sau nemti sint nimic fata de astia.Au astia niste obiceiuri de sta mitzul in coada.
1.Garage sale-prima oara cind I-am scris la maman de asta m-a intrebat a cui sint garajele.Ce se intimpla la aceasta distinsa activitate?Scoate omul toate gunoaiele din casa,garaj,pivnita-adica chestii vechi,inutile numai bune de dus la groapa de gunoi si incearca sa le vinda la prosti.Unii au bun simt si cer 25 de centi ,50 de centi,dar mai dai si peste cite un mos care crede ca gunoaiele in cauza prezinta valoare si iti trinteste un pręt de 25 de dolari de te uiti la el si iti vine sa-I zici in fata ba sclerozatule.
Am vazut cu ochii mei gramezi de cuie ruginite pe care mai cereau si bani.
2.Ziua onomastica se poate organiza in 2 moduri inteligente.Iti inviti prietenii,rudele,apropiatii la restaurant si fiecare isi plateste haleala.Cistigul e ca le oferi o seara cu propria ta persoana,cel putin asa deduc eu.Varianta a doua,de obicei aia mai tineri o practica-chemi toate persoanele cunoscute,chiar si oameni pe care I-ai vazut o data in viata dar ii numesti prieteni.Ii inviti la tine acasa.Invitatul isi aduce bautura,in general o lada de bere de persoana.Am vazut asta cu oichii proprii de era sa-mi sinucid sotul ca m-a tiriit la respective sindrofie.
Invitatii in cauza beau bere de ziceai ca se termina productia planetara a licoarei respective.Practic cam in asta a constat cheful-bea omul sticla dupa sticla si cind basica udului nu mai poate duce se retrage la toaleta si o ia de la capat.Pe la 11 noaptea am capatat si mincare-o punga(mare)de chips la circa 10-12 persoane.
Mai e si varianta mai asezata a persoanelor de virsta medie unde iti cari bautura si se face pot luck adica fiecare vine cu o haleala dupa el,iar tu daca esti cu obraz subtire dai hamburger si hotdog.
Am fost o data la un Christmas party de genul asta;ce tin minte sint niste sarmale bune rau!!!Fiecare sarma cred ca avea vreo 30 de centimetre de stau si acum sa ma intreb unde drac au gasit varza aia si facute sa nu iti creasca colesterolul cu carne de vaca din aia fara urma de grasime si fara orez.Bineinteles ca astia fiind nemincati o laudau din plin pe autoare,ba o si intrebau reteta.Eu,ca sint bine crescuta I-am spus ca sint foarte bune,dar mi-au stat in git la modul propriu ca zau ca nu aluneca pe git botzul de carne.
3.Stag and dow-e o afacere care are treaba cu maritatul/casatoritul. Adica nu ai bani de nunta dar incerci sa faci.Organizezi la cantina comunala un chef unde inviti toate persoanele bipede pe care le cunosti,inclusiv pe ala de isi plimba ciinele la aceiasi ora cu tine si habar nu ai cum il cheama sau unde sta.Dar intrarea la acest chef costa in general 10 lei de caciula.Nimeni nu e curios sa-ti vada moaca ci asteapta sa cumperi bilet.Ca asta e tot schepsisul.Daca chiar te incumeti sa mergi acolo(nu stiu ca nu m-am incumetat)am auzit ca se practica jocuri inteligente de societate si se lasa cu tombola unde poti cistiga chestii misto de la magazinul de 1 dolar si facute neparat in China.
4.Casatoria in sine-poate decurge si normal dar a devenit la moda anormalul.Intii ca nu e bar deschis ci te duci si platesti bautura daca te lasa sufletul si buzunarul.Asta a devenit varianta umana.Cea inumana e ca au inceput sa faca nunti vinerea la prinz ca e mai ieftin.Adica nu numai ca dai bani sa-ti platesti haleala(in general proasta) plus ceva pe linga ca deh sa aiba si noul cuplu bani de buzunar,dar mai dai bani si pe bautura si in plus iti mai iei si zii libera de la servici ca sa asisti la minunatul eveniment.Cum aici procentajul divorturilor e mare ai sanse de vreo 80% ca astia doi divorteaza si in citiva ani iar te cheama la nunta in acelasi context iar.Daca mai adaugi si inflatia constati ca esti in buda rau.
5.Nu exista relatii interumane de intrajutorare/obligatie/facut bine de dragul binelui.
Mai de una zii am auzit o poveste care m-a infiorat.Cica unii cu 3 plozi isi cara bona dupa ei in vacante ca sa se relaxeze,dar de data asta bona nu fu disponibila asa ca au apelat la o nepoata/verisoara/rubedenie de gradul doi careia I-au platit efortul de a sta dupa cei 3 plozi impricinati.
Eu stau si ma intreb daca canadienii sint cretini.Adica chiar totul se rezuma la bani si nu exista pic de bunavointa,omenie,facere de bine gratuita?
Eu,ca sint de moda veche sau timpita daca nu am bani de sindrofie nu tin;sau chem numai 2 persoane daca atit ma tine bugetul.Sau nu chem deloc.
Acum pe partea cealalta comentez si mentalitatea romaneasca-anul trecut s-a stricat frigiderul alor mei.Cheama reparatorul.Eu merg in bucatarie si dumnealui statea la taifas cu taca-meu tragind agale dintr-o tigara.Instantaneu mi-a iesit din gura urmatoarea fraza-nu va suparati,si eu sint fumatoare dar in casa nu se fumeaza atita timp cit copilul meu e aici.Dupa un minut vine maica-mea tunind si fulgerind ca l-am suparat pe domnu’X-ulescu.Discutia a decurs asa:
-Cu ce l-am suparat draga.
-Vai,el e asa amabil si vine de cite ori avem nevoie.
-Cu ce l-am suparat???
-Pai l-ai scos sa fumeze afara.
-V-a cerut bani de reparatie?
-Da,dar e asa amabil si vine de cite ori il chemam.
-Inseamna ca l-ati platit pentru munca lui,nu vad care e problema ca I-am zis sa fumeze afara.
In final domnul X-ulescu cel sensibil a iesit in curte sa-si pipe tigara si nu a suferit nici o suferinta.Eu in schimb am suferit ca I-am zis sotului dupa masa hai in oras ca simt ca inebunesc.
Si uite asa iar ma gasesc intre doua lumi paralele si ma intreb cine e nebun in afacerea asta.
Daca in Romania toti acesti domni X-ulescu adica reparatori de variate ustensile sint sensibilosi si tinuti intre perne,aici in schimb aceiasi domni te taxeaza de te rup ca sa vina sa constate si sa repare problema dar dupa ce le dai cec-ul nu le mai datorezi nimic.Ba inca acum multi ani cind stateam in chirie si a venit instalatorul a curatat in bucatarie mizeria de a facut-o.Si eu stateam si ma uitam la el si ma cruceam ca nu mi-a zis pune mina fa si spala pe jos ca si asa stai degeaba si mai da si o tuica pe linga.

Trimite reactia ta
 

Tonnia
membru senior

Posted 25/08/08 @ 11:13 Reply with Quote
Am ramas cu gura cascata la fazele din Canada!

Povestea din Romania cu "meseriasul e stapanul nostru" si teama de a nu-l pierde imi e cunoscuta...
Back to top

diana_n
membru junior

Posted 26/08/08 @ 04:18 (Edited 26/08/08 @ 04:25) Reply with Quote
Si eu am de zis multe de USA Pot luck-ul e la mare cinste, totdeauna muncesti cand esti invitat undeva.
Cand s-a nascut Peter au intrebat prietenii daca pot sa vina sa-l vada, au venit si l-au vazut, le-a placut, au plecat acasa. Americanii si nemtii au facut asta, un cuplu de rusi au adus cadouri, ca asa e si la ei . Stiau cum fac americanii, dar au zis ca nu le pasa.
La botez au venit si s-au distrat (nu le-am cerut sa aduca ceva, adica bautura sau mancare sau cadouri copilului) , le-a placut, au plecat acasa. Dupa aceea am fost si eu invitata la botez si sa vad copilul, dar pe invitatie scria clar ce sa aduc : mancare (de care), haine anume sau jucarii anume.
Si la fel ne-a zis mesterul ca vine la 8am, la 8:03am ne-a trezit (noi somnorosi si in pijamale, cu mirarea asternuta pe fata ca s-a tinut omul de cuvant) si si-a cerut scuze ca a intarziat, iar la sfarsit a curatat dupa el.
Acum cativa ani sotul l-a intrebat pe nenea care instala cablul daca vrea o cafea, un suc si a declarat omul ca in 20 ani nimeni nu l-a intrebat asa ceva A refuzat pentru ca tocmai mancase si chiar nu-i trebuia nimic.

Diana si Peter (3 oct 2005)
Back to top

ari
membru incepator

Posted 26/08/08 @ 21:06 Reply with Quote
Amuzant! Da' zi-mi unde in Canada se intampla astea, ca trag si eu o tura pe acolo, asa, sa ma distrez...
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj