Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117178
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53933
3. Bilantz olguta12 47901
4. J D E monica70 38151
5. A murit Laura! craciunitza 28974
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Copilul nu
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 18/04/2008 la 00:46 .:. 5270  vizionari .. Exista 16 raspunsuri la acest anunt
Habar nu am daca e normal sau nu,dar copilul meu nu cred ca stie sa spuna da.Totul este nu chiar si cind vrea ceva.
Saptamina asta cel putin am luat-o de dimineata cu nu-nu se scoala,nu vrea lapte,nu vrea la wc,nu vrea sa se imbrace.Apoi seara o luam cu nu in ordine inversa.
Uneori il intreb daca il cheama Alex si cind e in culmea furiei zice nu.
Mai nou a descoperit plinsul-adica cind nu ii faci pe plac si asta se intimpla cam o data la 5 minute incepe chiraiala.
Ca sa nu mai spun ca duminica a declarat ca il doare burta.Ta-su care e mai credul de felul lui l-a invelit cu paturica si a dat in jos jaluzeaua fiindca suferindul a cerut asa.Cind l-am vazut stind acolo in motul patului,l-am intrebat ce are,mi-a declarat ca il doare burtica.Cum mama e cel mai bun dr din lume I-am pus rapid diagnosticul corect de tromboneala.L-am intrebat daca vrea sa se uite la Thomas si imediat au inceput sa-I luceasca ochii,a zis ca vrea si dupa 2 secunde ii trecuse burtica.Ce ma fac eu cu el daca face asa la nici 3 ani?Si ce ma fac eu cu ta-su daca uneori e mai copil decit copilul?
Ieri de exemplu nu a vrut sa vina acasa.Cind s-a dus ta-su dupa el se dadea cu bicicleta;a fugit la ta-su si dupa un minut si-a vazut de ale lui.Asta,destept, ma suna pe mine sa-mi spuna ca fiu-su refuza sa vina acasa;si eu ce era sa fac sa ma duc sa-l iau eu cu forta?Pina la urma l-a lamurit cumva si l-a adus,dar de suparare totul a fost nu.L-am luat pe sus la wc,cu plinsete si dat din miini si picioare,ce mai scandal in floare;daca ne vedea cineva zicea ca il abuzam nu alta.M-am luptat cu el si cind colo a umplut wc-ul,dar tot cu nu era in gura.
Oare seamana cu mine?Ca eu cica aveam vreo 2 ani jumate cind ziceam nu vreau si gata pina m-a paruit maica-mea de nici in ziua de azi nu mai spun propozitia asta,spun nu vreau sau gata,dar nu le mai zic impreuna.
Oricum seara cind ne reunim acasa dupa o zii lunga si obositoare e cel putin casa de nebuni-copilul chiraie si striga nu,ciinele incearca sa-I faca educatie si mormaie la el,asta zbiara si mai tare ca nu-I convine nici noi sa-l educam,dar mai patrupedul,iar noi avem nervii intinsi si auzul sensibil asa ca ne vine sa ne luam cu miinile de cap si sa fugim unde vedem cu ochii.
Adevarul e ca ma face uneori sa-mi iau cimpii si sa ma tot duc.Uneori ma ingrijoreaza si ma intreb daca va iesi un bezmetic,alteori ma distreaza sa vad cum incepe sa aiba personalitatea lui(ma rog,personalitatea nu);maica-mea zice ca e canadian si ca asa fac copii din Occident.Varianta cealalta ar fii sa aducem in fiecare zii un strain in casa ca nu ar scoate nici un sunet;o fii timid ca mine ca numai eu imi inghit limba si nu stiu ce sa spun daca ma pui fata in fata cu o persoana necunoscuta.Ta-su poate bate cimpii la orice ora din zii sau noapte si pe orice teme.
O fii si incapatinat ca parintii?Ca amindoi sintem caposi,eu oricum mai putin comparativ cu sotul caruia daca ii intra o idée fixa in cap nu I-o scoti nici mort.Apropo de asta sotul le are cu religia ca si eu cu astronomia;are la servici un pocait care incearca sa-l aduca pe calea cea buna ca cica numai ei au contract cu Dumnezeu sa ajunga in Rai,iar restul vom sfirsi toti in Iad banui.Ma rog,s-au luat in gura pe teme religioase si fiindca sotul nu a reusit nicicum sa-I inchida gura I-a zis ca de fapt el e evreu si evreii cred in Dumnezeu care e tatal si e mai tare in rang decit fiul asa ca gata discutia.
Oricum problema mea ramine copilul nu si nu pot decit sa sper ca pe masura ce va creste va invata sa spuna si da.Si ma gindesc ce banala si plictisitoare era viata noastra cind nu-l aveam pe copilul nu care sa ne faca nervii prastie si contul zob.Si ce bine e ca nu stim dinainte ce ne rezerva viata ca ma apucam sa fac copii de la 20 de ani de aveam acum o armata de copii nu.

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

andraduska
nou venit

Posted 18/04/08 @ 11:00 Reply with Quote
L-ati rasfatat peste masura? Adica nu i-ati impus anumite reguli?

Orice problema are o solutie. Trebuie doar s-o gasesti!
Back to top

J G
pescarus

Posted 18/04/08 @ 16:29 Reply with Quote
Citind postarea ta primul meu gand a fost "haoleu mamaaaaa" - gandindu-ma la ce ma asteapta in perioada urmatoare. A mea are 2,2 ani si pentru ca inca nu vorbeste (parerea mea, din incapatanare!) nu spune nu ci racneste. De fapt nu racneste, nu urla, nu tipa, scoate un fel de tzignal de-ti vibreaza creierul in cap. Crede-ma ca noi o invatam sa zica nu, un cuvant cu tonalitate joasa de altfel.
Si la noi amuzamentul e asa: cu bona e un fel de drac de nestapanit, tzignaleste incontinuu, tranteste, plange pna lesina. Cand ramane cu mine sau in w-e e un ingeras rezonabil, splendid, care cere frumos sa ne jucam, etc. Acum eu sunt in concediu deci mai stau cu bona pe acasa... eh, nici o sansa sa intervin in prezenta ei. Ma respinge de zici ca o bat intr-una si fuge plangand in bratele bonei.
Azi m-a chiaunit efectiv. Pana la urma am plecat de acasa...
NU stiu, eu astept sa creasca. Oare cand vor deveni rezonabili?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Back to top

Cristina_C
****************

Posted 18/04/08 @ 16:48 Reply with Quote
Devin din ce in ce mai rezonabili, asa am constatat eu. La 4 ani fata de 3 ani, la 5 fata de 4, la 6 fata de 5, presupun (ca noi suntem intre 5 si 6). J G, o sa vezi diferenta de la an la an. N-o sa mai fie Nu pe toata linia, sigur ca vor mai avea fixisme, doza de incapatanare mostenita de la parinti, dar e altceva, sunt mai mari si ai cu cine discuta.
Mamitzica, nu dispera, e doar o etapa.

Concursul "Clipe de viata 2007" www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=15" target="_blank">desenand si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">crocodil
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 21/04/08 @ 12:20 Reply with Quote
HA! redau din memorie unele dintre conversatiile cu fiica-mea:
- vrei sa faci nani, inimioara?
- nuuuuuuuu
- ti-e somnic?
- nuuuuuuuuu ( in timp ce ii pica ochii in gura)
- hai sa schimbam pampersul, ca uite.. miroase urat
- ( urland) NUUUUUUUUU
- vrei sa mergem afara?
- nuuu
- vrei sa puna mama blugii si sa iesim sa ne jucam cu bebe?
- nuuuuuuuuuuu ( aducandu-mi blugii pe care vrea sa ii poarte in ziua aia)
- pai daca nu vrei afara, de ce-mi aduci blugii?
- bugii, paaapaaa
- deci vrei sa mergem pa?
- nu

.... si tot asa :))

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 23/04/08 @ 01:11 Reply with Quote
fie-mea e junioara pe aici... la 1 an si sase luni... da'NIU a inceput sa spuna.
Raspunsul la o intrebare - implicit - e "NIU" si isi scutura ferm carliontzii si ride.
Iar "DA DA" e aproape inexistent - in cazul in care chiar isi doreste ceva cu ardoare, cel mult nu spune "NIU". Pur si simplu tace. Asta inseamna ca e de acord. Acord... tacit.

"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa
Back to top

kristinutza
blonda, dar ma tratez.

Posted 23/04/08 @ 16:09 Reply with Quote
dar ce parere aveti despre poezioara:
"un pitic asa de mic
NUUU facea baie-ntr-un ibric
pe sapun NUUUU a alunecat
si piticul NUUUU s-a-necat!
NUUUU e pacat
ca piticul NUUUU s-a-necat!"

autor: folclor
adaptare: radu

cristina, mama de radu (09.10.2005)
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 23/04/08 @ 21:39 Reply with Quote


nu-mi vine sa creeeed.... :))

"There's no vice as advice!"
Elise & BBLisa
Back to top

buli
zen, zazen

Posted 23/04/08 @ 23:19 Reply with Quote
citat: "Nu sint obosit! si NU vreau sa ma culc, pentru ca daca ma culc adorm."

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@
Back to top

kossir
mami de doua minuni

Posted 24/04/08 @ 00:47 Reply with Quote
Sunteti super tari. Rad impreuna cu fiul meu de 8 ani si ceva de cateva minute bune.
Acu nu vreau sa ma sperii dar nici el nu e prea departe de ce spuneti voi aici. Doar ca noi suntem mai avansati: Nu merg la scoala, deci nu ma scol, nu fac lectii, nu ma culc pentru ca nu merg maine la scoala, etc.
Si eu sper sa treaca, zau.

Carmen mami de Mihai

Carmen mami de Mihai 24.8.99
Back to top

mamitzica
membru junior

Posted 24/04/08 @ 02:55 Reply with Quote
M-ati imbarbatat nu gluma,mai ales ultima postare.Daca si la 8 ani face asa eu ce o sa ma fac????Speram ca trece cu vremea....auoleu si eu toata viata mi-am dorit baiat,incep sa cred ca sint masochista.
Ce-i drept saptamina asta a fost mai rezonabil,poate totusi se vindeca boala nu.
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page