Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117373
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54245
3. Bilantz olguta12 48194
4. J D E monica70 38444
5. A murit Laura! craciunitza 29236
6. Un nou inceput...(2) danangie 27579
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21622
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20343
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20208

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Prietenie Sinceritate Bunatate Amabilitate
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 14/04/2008 la 06:22 .:. 10553  vizionari .. Exista 47 raspunsuri la acest anunt
Recunosc ca nu sint um om perfect. Nici macar "bun", in adevaratul sens al cuavntului. Nici "dashtapta", nici de nemaintalnit, nici "prea-prea" nici "foarte-foarte" Am spus asta de multe ori. Si pe aici, si in viata mea de zi cu zi. Mai fac glume de 2 lei cand spun ca-s "perfecta", dar speram ca ma fac inteleasca, si ca lumea pricepe cand e gluma, cand e treaba serioasa.
De cateva luni mi-am schimbat atitudinea fatza de "prieteni", de viata,fata de oameni in general. M-am retras mult- cineva azi chiar imi spunea ca m-am izolat total. Adevarat si asta. Cu putinele prietene pe care le am(Clubul Mimozelor), si cu amicele(99.9 % intalnite pe DC!), tin legatura cu virtual, deoarece sint departe de mine. Mult prea departe ca sa ne vizitam zilnic, lunar, chiar si anual. Dar sint fericita. Si norocoasa ca le am in viata mea si asa. Poate de aceea le si apreciez atit de mult- pt. ca nu stam la 2 strazi una de cealalta, pt ca nu dam nas in nas in piata la cartofi si zarzavaturi, pt ca nu ne invidiem ca copilul uneia e "stea" la gradinita, iar celalalt e teroristul grupei. E o situatie "idilica", mai mult sau mai putin, o legatura de suflet, de spirit, fara murdariile si rautatile oamenilor care sint alaturi unul de altul, zi de zi. Ma simt mult mai "iubita" si mai apreciata acum, cand nu-mi mai calca nimeni pragul, decat atunci cand imi era casa plina de "prieteni".
Viata insa e plina de surprize. Mi s-a mai intamplat ceva asemanator, acum un an, un an jumatate in urma. Tot o tanti amabila, si inteleapta a incercat sa ma ajute si atunci.
Ieri insa, m-a gasit o "dama fina" mult mai "curajoasa", deoarece n-a renuntzat cu una cu doua.
Readau aici conversatia- cu ajutorul la copy/paste, deoarece nu ma ajuta memoria si bibilica:

-fa, olgo. te crezi scriitoare, fa?
-huh?? buna..ne cunoastem ?
-nu, fa. nu ne cunoastem. si nici nu vreau.da' m-am gandit sa te ajut.
-foarte frumos din partea domniei voastre, dar nu-s neajutorata. cu ce va pot ajuta eu?
-pai eu trebe sa te ajut.las-o fa, mai moale. ca daca ai fi scriitoare- asa cum te ridica in slavi toate proastele de pe DC, ar fi ceva de capu' tau. toate postarile tale ar fi "hot subjects".
-hmmm. hot subject? cin' tre sa le dea foc?
-esti mai proasta decat credeam.adeca ai avea mai mult de 20 de raspunsuri la fiecare blog.
-eh, nu toti putem fi genii ca dumneavoastra. am sa ma straduiesc sa va fericesc. am sa incerc sa-mi fac EU mai multa "reclama".sa dau randament.
-m-ai face fericita daca ai crapa. poate asa dispari de tot. ca daca iti mai vad inca o data numele pe monitor, il scuip.
-stati va rog sa-mi iau umbrelutza. ca n-am galoshii la mine.
-mai bine ti-ai pune streangu' de git.
-nu mai am sapun. dar daca doriti, va pot ajuta pe dumneavoastra. asa sint eu, mai amabila. sar in ajutorul oricui. sigur asta avem in comun-amabilitatea.
-hai, hai. lasa-ma cu unguentele tale de duzina. barbata-tu cred ca nu te suporta, fii-ta nu e asa o frumusete si desteptaciune cum crezi tu. oricum, are nasu' cam borcanat, si ochii de vaca.
-da? eh, atit timp cat dumneavoastra aveti un nasuc cirn, de papusica, si ochii ca doua albastrele,restul nu mai are importanta.
-tu lasama pe mine. fa ce faci si dispari. mai lasa si pe altii. ca nu mai are nimeni loc de tine.
- o sa cer voie de-acum incolo. O sa fac cerere la primarie cand intru pe DC. Altceva? Mai aveti de adaugat? Totusi, sant ocupata. Ma asteapta "publicul"
-esti increzuta si proasta, fa olgo. ar trebui sa-ti rupa careva paru din cap sa te invete minte.
- looooooooool. n-o sa vedetzi filmul ala niciodata, tanti amabila. Dar daca va oferiti, if you volunteer for the job!, spuneti unde, si ne intalnim. Asta asa, ca doua dame fine, intelepte si mature. Vad ca insistati sa procedati ca in tiganie. Bumbaceala cautati, bumbaceala gasiti. Duel la rasaritul soarelui, eh? Dar sa nu uitati sa invitati si un vraci. Ca SIGUR o sa aveti nevoie.Asta v-o promit. Si nici macar de-un fir din coama dumneavoastra leonina n-am sa ma apropii(asta in caz ca nu sinteti sora cu Kojak sau Vin Diesel. Aia ce-s mai "pletosi").
- crezi ca esti smechera, fa olgo? si ce daca esti batausa? pun tiganii pe tine.
- cu tot cu corturi si carutze? sau... fara? sa stiu sa ma pregatesc.
-fa, tu dispari. ia o pauza de vreo 3-4-5 ani. ca m-ai acrit.
-cred ca erati acra cu mult inainte de a apare eu.
dar sint sigura ca tot amabila erati si "in tineretze":)
- dute dracu
-dupa dumneavoastra:D. Cred ca aveti loc rezervat. Oricum,cu toate ca discutia noastra m-a distrat enorm-si a fost si educativa- m-am cam plictisit. O zi buna!

Si i-am dat ignore.


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /5  

ELIZA MIRON
membru incepator

Posted 14/04/08 @ 19:22 Reply with Quote
Sunt sub shoc! Nu-mi vine sa cred ca exista si personaje de-astea...
Back to top

maru
Are we there yet?

Posted 14/04/08 @ 19:33 Reply with Quote
ma inscriu si eu in randul proastelor care te citesc, care te iubesc, care iti pretuiesc Galuska si Bombonelul, care....
si ca intotdeauna, ai fost o Doamna, eu ii dadeam nick-ul aici, ca daca a avut curaj sa te contacteze doar sa scuipe venin, inseamna ca are curaj sa isi sustina opiniile si pe forum

acu, ma intrebam eu, cand o sa apara si cei contra...da nu ma asteptam la asa limbaj, nu stiam ca si analfabetii vietuiesc pe despre copiii

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/
Back to top

Bysko
membru junior

Posted 14/04/08 @ 20:04 Reply with Quote
Am intrat repejor sa vad cu ce ne mai delectezi, desi cu inima stransa ca am si experienta neplacuta a bilantului( am fost printre primele cititoare, am plans de m-am umflat si barbata-miu si fratai-miu nu mai stiau ce sa-mi faca , nu am stiut ce sa-ti spun atunci asa ca ma tacut) si ce-mi vad ochii? Ce sa zic? Am ramas consternata! Si apoi m-am decis sa transform si eu topicul intr-unul "hot" la cererea audientei! Nu pot sa zic decat ca limbajul distinsei duamne mi-a provocat numai
Back to top

Sorvint
membru incepator

Posted 14/04/08 @ 20:25 Reply with Quote
Buna Olguta, sunt si eu nou venita pe acest site si pe forum, dar tu ai fost prima pe care am citit-o. Am fost vesela alaturi de tine, am fost trista, am plans alaturi de tine. Am ramas consternata la ceea ce am putut sa iti spuna acea "distinsa doamna". Ca si alte fete care te citesc am crezut si eu initial ca este vorba de o gluma. Nu imi vine sa cred ca o alta fiinta a putut sa abereze in halul asta . Eu inca nu cunosc bucuria de a fi mamica(speram si asteptam sa se intample cat mai curand posibil), dar te felicit pentru calmiul de care ai dat dovada. Sincer. Daca as fi mama si cineva s-ar lua de copilul meu as muri cu el sau cu ea de gat. Aceasta "distinsa doamna" nu se poate numi om si cu atat mai putin femeie. Vai de oamenii pe care ii are in jur, de prieten, sau de sot(daca are?!)pentru ca sincer ii compatimesc. De copii nu mai vorbesc. Au multe de invatat de la ea despre moralitate, valoare, bunatate etc.
Prin urmare eu chiar te rog sa ne scrii cat mai multe povesti, asa cum numai tu stii. Sa crape DUSMANII de invidie.
Te pup si o sarut si pe fetita ta.
Sorina
Back to top

DarkBendis
my other car is a broom

Posted 14/04/08 @ 22:03 Reply with Quote
Doar atat pot sa zic... Maaaaare ti-e gradina...!!!!

Olguta, te imbratisez, si pe tine si pe ai tai


"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Back to top

andabrro
membru incepator

Posted 14/04/08 @ 23:56 Reply with Quote
Oh, boy. Careva a mincat ceva stricat si n-a tras apa suficient de repede .

Nu stiam ca si asa "ceva" stie folosi computere, dar te pui cu progresul tehnologic?

Data "a"viatoare pune block dupa primul "fa", nu merita satisfactia de-a fi luat in seama (obectul cu motz si miros caracteristic) nici macar la misto. Margaritas ante porcos ...


si toate cele bune la matale.

amanda
Back to top

Denisam
blessed mommy

Posted 15/04/08 @ 04:53 Reply with Quote
Olgutza-nu pot sa cred ca cineva e capabil sa vb asa despre un copil in primul rand-oricum cred ca cel mai bine e sa dai IGNORE si sa nu pui la suflet,oricat de greu este-pupicei si fii tare!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Zambeste, si maine e o zi!

Back to top

Stefanna
membru junior

Posted 15/04/08 @ 06:02 Reply with Quote
Olguta, asa ca sa te mai mangai la inimioara, zi mersi ca s-a luat o necunoscuta de Galusca si nu vreun neam.. vezi cazul celei ce scrie acum.Oricum fata ta e superba, si tine cont ca si io-s mama de fata si cioara ca a mea se presupune ca nu s-a nascut inca
Si doi, pt doamna cea elevata si distinsa, Olguta nu a facut cerere sa intre in lumea dumneavoastra distinsa si ticsita cu multa inteligenta si buna crestere..iote, femeia si-a stiut "nivelul" si a ramas aici in lumea prostilor ei.Acuma va intreb eu, ce cautati dvs printre noi, vedeti sa nu va afecteze prostia noastra, si astfel sa piarda societatea un "geniu"
Olguta noi te iubim, chiar si cele care stam in anonimat si aparem doar asa pe la "cotituri".Imbratiseaza Galusca cu afectiune si de la noi.te pupam
Back to top

Spumoasa
nou venit

Posted 15/04/08 @ 09:54 Reply with Quote
Si eu care mi-am facut probleme, oare a patit ceva?, de ce nu mai scrie? nici macar pe blog-ul lui Dono?. Te rog frumos sa nu care cumva sa te lasi de scris ca mi-ai stricat diminetile. Doamna aia finuta moare de invidie, ai un copilas ca un ingeras sa va traiasca, sa fie sanatoasa si desteapta ca frumoasa e. Bombonelul daca te suporta? Eu cred ca te adora. Cum altfel ar putea fi?. Vorbea invidia in dama respectiva. Daca citeste cineva doar pe ici pe colo postarile tale are impresia ca viata ta e de vis , numai lapte si miere fara nici un fel de probleme. Sper ca te simti bine, sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire. Te pup.
Back to top

herra
THINK PINK

Posted 15/04/08 @ 11:29 Reply with Quote
nu pot sa cred!
ce atac murdar...esti prea doamna, Olguta, parol!
uite de-asta nu am eu curaj sa scriu prea multe detalii, sa-mi fac blog, nu ca mi-ar lipsi talentul...(incerc sa o dau pe gluma, dar chiar m-a intristat intamplarea)


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page