Prietenie Sinceritate Bunatate Amabilitate

Prietenie Sinceritate Bunatate Amabilitate | Autor: olguta12

Link direct la acest mesaj

Recunosc ca nu sint um om perfect. Nici macar "bun", in adevaratul sens al cuavntului. Nici "dashtapta", nici de nemaintalnit, nici "prea-prea" nici "foarte-foarte" Am spus asta de multe ori. Si pe aici, si in viata mea de zi cu zi. Mai fac glume de 2 lei cand spun ca-s "perfecta", dar speram ca ma fac inteleasca, si ca lumea pricepe cand e gluma, cand e treaba serioasa.
De cateva luni mi-am schimbat atitudinea fatza de "prieteni", de viata,fata de oameni in general. M-am retras mult- cineva azi chiar imi spunea ca m-am izolat total. Adevarat si asta. Cu putinele prietene pe care le am(Clubul Mimozelor), si cu amicele(99.9 % intalnite pe DC!), tin legatura cu virtual, deoarece sint departe de mine. Mult prea departe ca sa ne vizitam zilnic, lunar, chiar si anual. Dar sint fericita. Si norocoasa ca le am in viata mea si asa. Poate de aceea le si apreciez atit de mult- pt. ca nu stam la 2 strazi una de cealalta, pt ca nu dam nas in nas in piata la cartofi si zarzavaturi, pt ca nu ne invidiem ca copilul uneia e "stea" la gradinita, iar celalalt e teroristul grupei. E o situatie "idilica", mai mult sau mai putin, o legatura de suflet, de spirit, fara murdariile si rautatile oamenilor care sint alaturi unul de altul, zi de zi. Ma simt mult mai "iubita" si mai apreciata acum, cand nu-mi mai calca nimeni pragul, decat atunci cand imi era casa plina de "prieteni".
Viata insa e plina de surprize. Mi s-a mai intamplat ceva asemanator, acum un an, un an jumatate in urma. Tot o tanti amabila, si inteleapta a incercat sa ma ajute si atunci.
Ieri insa, m-a gasit o "dama fina" mult mai "curajoasa", deoarece n-a renuntzat cu una cu doua.
Readau aici conversatia- cu ajutorul la copy/paste, deoarece nu ma ajuta memoria si bibilica:

-fa, olgo. te crezi scriitoare, fa?
-huh?? buna..ne cunoastem ?
-nu, fa. nu ne cunoastem. si nici nu vreau.da' m-am gandit sa te ajut.
-foarte frumos din partea domniei voastre, dar nu-s neajutorata. cu ce va pot ajuta eu?
-pai eu trebe sa te ajut.las-o fa, mai moale. ca daca ai fi scriitoare- asa cum te ridica in slavi toate proastele de pe DC, ar fi ceva de capu' tau. toate postarile tale ar fi "hot subjects".
-hmmm. hot subject? cin' tre sa le dea foc?
-esti mai proasta decat credeam.adeca ai avea mai mult de 20 de raspunsuri la fiecare blog.
-eh, nu toti putem fi genii ca dumneavoastra. am sa ma straduiesc sa va fericesc. am sa incerc sa-mi fac EU mai multa "reclama".sa dau randament.
-m-ai face fericita daca ai crapa. poate asa dispari de tot. ca daca iti mai vad inca o data numele pe monitor, il scuip.
-stati va rog sa-mi iau umbrelutza. ca n-am galoshii la mine.
-mai bine ti-ai pune streangu' de git.
-nu mai am sapun. dar daca doriti, va pot ajuta pe dumneavoastra. asa sint eu, mai amabila. sar in ajutorul oricui. sigur asta avem in comun-amabilitatea.
-hai, hai. lasa-ma cu unguentele tale de duzina. barbata-tu cred ca nu te suporta, fii-ta nu e asa o frumusete si desteptaciune cum crezi tu. oricum, are nasu' cam borcanat, si ochii de vaca.
-da? eh, atit timp cat dumneavoastra aveti un nasuc cirn, de papusica, si ochii ca doua albastrele,restul nu mai are importanta.
-tu lasama pe mine. fa ce faci si dispari. mai lasa si pe altii. ca nu mai are nimeni loc de tine.
- o sa cer voie de-acum incolo. O sa fac cerere la primarie cand intru pe DC. Altceva? Mai aveti de adaugat? Totusi, sant ocupata. Ma asteapta "publicul"
-esti increzuta si proasta, fa olgo. ar trebui sa-ti rupa careva paru din cap sa te invete minte.
- looooooooool. n-o sa vedetzi filmul ala niciodata, tanti amabila. Dar daca va oferiti, if you volunteer for the job!, spuneti unde, si ne intalnim. Asta asa, ca doua dame fine, intelepte si mature. Vad ca insistati sa procedati ca in tiganie. Bumbaceala cautati, bumbaceala gasiti. Duel la rasaritul soarelui, eh? Dar sa nu uitati sa invitati si un vraci. Ca SIGUR o sa aveti nevoie.Asta v-o promit. Si nici macar de-un fir din coama dumneavoastra leonina n-am sa ma apropii(asta in caz ca nu sinteti sora cu Kojak sau Vin Diesel. Aia ce-s mai "pletosi").
- crezi ca esti smechera, fa olgo? si ce daca esti batausa? pun tiganii pe tine.
- cu tot cu corturi si carutze? sau... fara? sa stiu sa ma pregatesc.
-fa, tu dispari. ia o pauza de vreo 3-4-5 ani. ca m-ai acrit.
-cred ca erati acra cu mult inainte de a apare eu.
dar sint sigura ca tot amabila erati si "in tineretze":)
- dute dracu
-dupa dumneavoastra:D. Cred ca aveti loc rezervat. Oricum,cu toate ca discutia noastra m-a distrat enorm-si a fost si educativa- m-am cam plictisit. O zi buna!

Si i-am dat ignore.


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Whaaaat???????
Olgutzo, scrie in continuare, ca noi asteptam!

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:



io-te ce de apasari are lumea... acu'asta inseamna IMPACT, sa stii:)

Cineva care se ataca in halu'asta e chiar preocupat, tu iti dai seama cu cita infrigurare citeste si tot citeste... si ce de suflet pune... asa, ca la meciurile de fotbal...:)) Da cu caciula de pamint :))) Adrenalina pura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

stimata doamna(apelativ fara ghilimele)
Te rog din tot sufletul meu sa ignori total astfel de interpelari, ptr ca se pare ca si aici, intr-un spatiu virtual, nu avem loc unele de altele. Iar cine se simte in plus este liber "sa-si dea demisia".(cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia)
Ti-am descoperit postarile foarte tarziu, iar cand am vrut sa-ti scriu, a aparut Bilantz si nu am mai avut putere, eram si sunt o ilustra necunoscuta tie si mi se parea ca intru cu bocancii in viata ta, neinvitata si fara ca tu sa vrei asta. Asta nu m-a impiedicat sa te "urmaresc", sa calculez ce faci tu, daca este zi sau noapte la tine, sa te stiu pe DC. Si da, damele fine de pe DC, citez"proastele" te-au sfatuit sa scrii, in mod sigur ai talent si esti o incantare pentru "publicul cititor". Nu te obosi cu duelul, mandateaza-ma pe mine, asa am chef sa smotocesc o perfecta!Si voi mai face ceva, de cate ori voi citi sau reciti postarile tale, voi scrie ceva si sigur se vor strange cel putin 20 de raspunsuri scrise doar de mine la fiecare blog al tau. Le pusesem intr-un fisier, sa-mi fie mai simplu, acum le voi citi doar pe DC.

ps: galushca ta este absolut dementiala, m-am gandit de cand am vazut-o, ca daca fac fata as vrea sa-i semene macar putin, nush daca se poate, ca genele ei sunt la tine


11+


aluna
foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraFlo spune:

Off, nu-i asa ca nu te-ai consumat, Olguta ? Si daca doamna ne considera proaste, nu-i nimic ca suntem multe si compensam ...exact ca la meci Elise...si vin si eu cu tine Felicic.....Chiar ca mare e gradina Domnului.....

Tu scrie pt noi te rog. Si pt tine, si pt Galuscha ....si apoi cu prietenele trebuie sa vorbesti....si ce daca nu ne ne vom intalni niciodata ? si ce daca nu ne intalnim la piatza si ne ne laudam odraslele te iubim si avem nevoie de tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaBo spune:

Olgutza draga mea, nici nu merita efortul sa discutam despre asemenea "specimene"........Desi, sincera sa fiu, am cam ramas uimita de ce a putut sa spuna.Si din cate vad eu, aici e loc (cclau) pentru toate mamicile(si nu numai) ce vor sa scrie si sa-si spuna pasurile.....nu?Ignorata e cel mai "placut" pentru asa "doamna".Are multe probleme si nu le poate rezolva aici cu noi, pe noi ne depasesc......Pup fata ( ca de la mimoza la mimoza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Olguta, e "pe bune" ? Am avut o vaga senzatie de ireal, de ...telenovele, if you know what I mean.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

N-am ajuns sa termin ce aveam de spus mai devreme, deoarece ma striga "ala care nu ma suporta" sa stau la taifas cu el.
Dyonise, iti raspund mai intai tie, mama draga. Da, chiar "pe bune" a fost intalnirea mea cu doamna amabila. am incercat sa o gasesc pe Yahoo- pacar profilul personal- si mi-a dat "eroare" din nou si din nou si din nou. Asa telenovela mai rar.
Eu eram doar curioasa sa aflu daca mai sint persoane care nu au loc de basanaul meu. Daca sint, sa spuna, neamule. Doua "deshte" sus, ca la scoala.Dar macar sa aiba discernamantul si curajul sa nu se ascunda in spatele unui id fictiv. Cat despre fiica mea aia "boccie"... pot sa-i faca condurii. E un copil nevinovat, care nu a facut rau nimanui, niciodata. Si care se mai ia de Galushca mea, ii ia mama dreq. ORICE. ORICAND. ORICAT. Poti sa vorbesti despre mine pina ti se umfla limba. Poti sa tastezi pina-ti pica deshtele. Dar daca te iei de copilul meu, ti-ai dat foc la valiza.
Mi-a provocat asa o scarba, dama...greu de descris.
Oameni fara scrupule, fara respect, fara decentza. Nepasatori, plini de ura, invidie, si prostie cat incape.
Si ma mai intreaba lumea de ce vreau sa ma mut in padure.
Oricum, cred ca o sa urmez sfatul lui Felicic. O sa incep sa imi raspund singura la postari. O sa vorbesc de una singura.Macar sa moara dushmanii de invidie. Cat despre "deranj", nu ai cum sa ma deranjezi, coana draga. Poti sa dai buzna si cu tancul, nu numai cu bocancii.
Laura, m-a distrat discutia(oi fi si eu masochista, naibii) pina cand s-a luat de fiica-mea. Ca apoi m-am controlat mai greu. Am avut doar un impuls- sa o spurc, sa-i piara pofta sa mai intre pe net vreodata. Daca as fi avut-o in fatza, cred ca-i rupeam o mana si-o bateam cu ea pina cand se lecuia de "sfaturi". Atita nemernicie si lashitate n-am mai intalnit de mult...
Elise-uite ca microbista nu mi-o inchipuisem. De i-ar sta andrenalina in gat. Uaaaaaai... ca iar ma apuca nervii.. Dar ai dreptate. Ori n-are "activitate", ori s-a indragostit de "je" in taina. Sau poate e vreunn fost "boufriend" de-al meu, din tineretze...mai stii?
Lora..si tu ai ramas masca? si eu. Dar am baut o dushca de "pishinata", si mi-a trecut
Oricum, ma repet. Care n-are loc de mine si de prostiile mele, va rog frumos lasati un mesaj aici. Ca nu ma supar. Sa crape camesha pe mine daca ma supar. PAROL! Dar vreau sa vaz daca intr-adevar tre sa fac cerere de fiecare data cand intru...

Gata, ca am batut campii destul, e aproape 4 dimineatza, si maine lucrez.

damele , si multzam pt ganduri si incurajare.

Si revin. Cu o alta postare

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Hai ca asta e buna!
Am ras cu pofta!
Bune raspunsuri ai mai dat Olguto! La mai mare! Eu care nu-s o dama asa fina ca tine, i-as fi spus mai multe de dulce....
Tu vezi-ti de ale tale, ca uite asa apar cate unii, ca musca-n......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ca sa citez din clasicii scandinavi ... multa lume nacajita

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mi-a venit o idee. Pentru astfel de postari (apelari) cred ca vom oferi si un premiu de consolare. O punga cu "moaje". Pentru cine nu stie sunt seminte de floarea soarelui. Daca tot este sa-si scuipe monitorul macar sa rontaie cu folos ceva specific.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa

Mergi la inceput