Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117312
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54196
3. Bilantz olguta12 48133
4. J D E monica70 38384
5. A murit Laura! craciunitza 29164
6. Un nou inceput...(2) danangie 27543
7. scrisoare catre mama Picasso 22236
8. Curiozitate! Ana68 21582
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20203
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20179

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Viata spartana
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 31/03/2008 la 08:50 .:. 7003  vizionari .. Exista 21 raspunsuri la acest anunt
Vreau o viata spartana.
O rogojina, sabia si scutul, doua perechi chiloti tetra(spartan modern nu se poate?) si un blid din care sa-mi molfai grauntele si ovazul.
Atit. Nimic mai mult.
M-am saturat de "avuturi obsesti". De case, mochete, lampadare, si chiuvete ( mi se pare mie, sau suna a poezie??? AOLEU!! Alta rima!!! E grav!!!!!).
Totusi... nu mai vreau "camin", nu mai vreau mobila.Nu mai vreau societate si civilizatie.
M-am saturat. De vreo doi ani incoace, imi tot zdrobesc creierii cum sa-i dau si pe-ai "mei" pe brazda. Sa facem precum cei ce gasesc cate un cult, se debaraseaza de "avutie" si pleaca in vreo jungla, sa imparta bananele si cocotierii cu maimutzele bastinase. Traiesc mai fericiti. Nu mai tre sa stearga praful, nu mai stau in bucatarie ore intregi, cu nasu-n oala, nu mai tre sa frece la nici o cada, uita ce-i ala aspirator, iar PRO TV International nu e nici macar un vis urit.

Tin minte cand viata mea era pe cat se poate de "sanguina". In "tinerete", in primul meu apartament, la orice ora din noapte ma trezeai, legata la ochi, te duceam tzinta la sertarele cu indispensabili, ciorapi, sau linguri de ciorba. Puneam un nasture intr-un coltz al casei, tot acolo il gaseam si dupa 2 ani. Acum, daca-s norocoasa, de-mi uit ochelarii de soare 30 de secunde pe masa din hol, am sanse sa-i gasesc din nou, in urmatorul cincinal.
Eram titirita, aranjata, coafata, parfumata. Eram ca scoasa din cutie. Acum sint ca scoasa din etuva. Am ajuns sa-mi fac baie la 3 noaptea(daca-s norocoasa), sau in cele mai grave cazuri, la 7 dimineatza, cand sint intr-o criza de timp acuta. Ca la armata- 3 minute,urla sergentul la tine, si ti se inchide apa. La mine urla mama ca tre sa foloseasca tronul, si nu mai ajunge pina jos, la cealalta baie;asa ca nu ma supar daca ies cu clabucii in cap, nu?

Eram "organizata" cat de cat, imi gaseam hartzoagele, bijuteriile, trusa de machiaj. In ultimii 2 ani, mi-am pierdut portofelul de 7 ori si trusa de machiaj de vreo 5. Decat sa caut ceva in geanta, mai bine ma duc si cumpar de la magazin. Am sanse mai mari de reusita.

Am senzatia ca ma sufoc. Haine-ori prea mari, ori prea mici, pantofi demodati, blide, farfurii(cate 3 de 15 feluri, ca pe cele ce-s seturi complecte, deh..le tine coana mare pt "zile bune"- chiar daca avem vreo 6-7 seturi, si chiar daca pana la venerabila varsta de 38 de ani tot n-a reusit sa imi explice si mie CARE zile se califica in categoria "zile mari"), asternuturi de pat, perne, si jucarii. Munti de jucarii, care-mi aduc aminte de zilele de odinioara, cand treceam prin fatza vitrinei de la Romarta Copiilor, si ma intrebam cum ar fi sa locuiesc intr-un magazin de jucarii. Ai grija ce-ti doresti, ca Doamne Doamne iti implineste dorintele.Carti citite de mult, reviste care m-au plictisit si cand le-am citit prima-si singura- data, si hartzoage de zici ca sint in arhiva de la Primaria Bucurestiului.
Printre toate aceste 'obiecte" imi duc eu traiul. Mai adauga la ecuatie si doi babaci, una bucata sotz cu cununie, odrasla naravasha, 3 pisici care naparlesc mai mult decat o turma de ciobanesti(si vomita ca un pluton de dame gravide), plus 2 acvarii de pesti care ori mor pe capete, ori se inmultesc precum iepurii.

Vreau sa fiu spartan. Nu mai vreau "carutza" la scara. Avem 4 , si toate ma scot din sarite. Schimba uleiul, da $3.50 pe galonul de benzina, fa curatenie( IAR CURATENIE????) in interior, si cand iti e lumea mai draga- de obicei pe-o ploaie torentiala- afli ca nu-ti mai merg nici stergatoarele, si ajungi sa conduci cu capu-afara, pe geam. Nici motocicleta(fara atas) nu mai vreau, cu toate ca ne-a mancat in... nas, si atit eu cat si soatza avem cate una(nu degeaba le spune tata "costiuge pe doua rotzi"). Alti bani, alta distractie. Asa ca... vreau un CAL. Un armasar care n-are nevoie nici de stergatoare, nici de schimb de ulei.Un armasar pe care sa-l botez Mitica, si care sa-mi tina de urat. Imi impart fericita ovazul cu el. Low maintenance, baby. Low maintenance!!!

Vreau sa stiu secretul. Secretul femeilor cu 4 copii,zambaretze, pline de voie buna, fara riduri, si cu casa PAHAR. Nu vaz pe niciuna legata de aspirator, niciuna care sa doarma-n cada de la baie, ca sa o lustruiasca in timp ce se intoarce de pe o parte pe alta, in timpul noptii. Mie de ce nu-mi ajung orele din zi??? De ce-s pe fuga 24 din 24? De ce am ajuns sa citesc romanele mele de duzina in lift, sau ascunsa in baie, in pauza, ca un refugiat politic? De ce plec dimineatza cu parul ud, in ciorapi, cu cizmele in dinti, si cu sticla de diet pepsi sub barba? De ce ajung la servici de zici ca a tras o turma de maidanezi de mine?? Casa mea de ce e mai mult tigaie, pe cand a lor e pahar?
Unde-au disparut dupa-amiezele petrecute pe canapea, cu o cana de ceai si o carte banala??? De ce aveam timp pt toate cele, si acum nu mai am timp nici sa dorm, sau sa ma arunc in fatza unui tren?
Acum cateva zile ma intreba o colega de servici cum de ma "lupt" cu boala ce m-a pocnit in "moalele capului"? "N-am timp nici sa mor, dragutza, dar sa fiu bolnava!"...si chiar n-am mintit...

De ce la mine in bucatarie, la doar 24 de ore dupa ce am stat in 4 labe precum Grivei si am spalat cu carpa de mi-am lasat si oja OPI pe jos, arata ca dupa batalia de la Plevna? Mama are un raspuns stas:"pai e casa de OAMENI, mama. Nu e MUZEU!!"
Bine, bine..si unde ma pot inscrie sa ma mut si eu intr-un muzeu, daca se poate, va rog?

Locuim in catamai shandramaua. Trei etaje, plus subsolul. Si mai avem putin si plesnesc peretii pe langa noi. parca-mi si vad sutienele si chilotii in salcimul vecinului...
In total sint 15-16 camere- cu tot cu cele 3 bai si 2 bucatarii. Si tot n-avem loc. Si care-i solutia? Pai..cumparam o coshmelie mai mare. Acu' cica ne mutam. Si toata lumea imi spune MIE "tre sa impachetam". Pai impachetati, neamule!!! Impachetati pina va vine ametzeala. Ca doar nu-s responsabila cu cutiile si cu mutatul. Ca nu m-a facut mama hamal. INCA. Dupa toate calculele mele, daca incepem sa impachetam de pe acum, sa tot terminam prin Mai... 2011. N-au astia cutii in tot statul Ohio cat avem noi cartafuse. Azi-noapte ma tot gandeam... daca imi dau silintza putin, as putea rezolva parte din problema... as putea incarca un camion cu marea majoritate a catrafuselor, si-n timpul mutarii..sa-l fac pierdut. Asa, ca pe un geamantan in Gara de Nord... Dar daca o stiu eu pe coana mare, o sa stea protzap, calare pe camion pina la destinatie...asa ca n-am sanse prea mari...

Si TOTUSI... vreau sa ma inrudesc cu Spartanii.

E aproape 2 noaptea. Ma duc sa dau o raita prin baie, sa vaz daca ma pot imbaia..si maine, dis-de-dimineatza, plec in cautarea lui Mitica.




olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /3  

Ruby.
nou venit

Posted 31/03/08 @ 23:00 (Edited 31/03/08 @ 23:27) Reply with Quote
Fetelor...pun si eu o intrebare...
Sau daca se poate,poate se poate(repetie intentionata,hihihi)ca directiunea sa faca ceva in acest semns,adica sensul de a pune o optiune de TRACKING.Langa numele userului acolo,sa avem un boton pe care putem sa-l activam cand mai dam de useri ca Olguta.Sa ne tziuie computerele ca alarma de foc,atunci cand se mai scrie cate ceva ce poata semnatura lor.Hehehe.Ca pe aishti useri nu trebuie sa-i scapi din vedere ca pierzi o ocazie sigura de ati inbunatati ziua.Eu m-am declarat deja adicta de susnumitul user,si daca ma mai supara mult infiintez si un FAN CLUB oficial.Ashea.
Si totusi...parca nu te prea invidiez cu atatea tzashpe mii de camere.Mie mi-e oarecum lehamite de 5,nici nu vreau sa ma gandesc cum e de trei ori mai mult de atat.BRRRR...
Pup adicta la tine.
Back to top

emag
membru incepator

Posted 01/04/08 @ 00:19 Reply with Quote
Ruby, bine ai venit in Fan Club!
Ca sa-ti usurez "munca", iaca cum procedez eu, cand cutreier DC-ul in urmarirea Olgutei. Dai click pe "numele de cod" al userul pe care il urmaresti, vezi ultimele topicuri la care a exprimat lucruri. In dreapta, la numar total de mesaje, cu inca un click pe "toate subiectele, (nearhivate), la care a post "cutare"... vezi tot ce a scris in minunatul site.
Aici ar fi minunat daca s-ar aduce niste imbunatatiri... in cazul in care subiectu` are 20 de pagini, tre` sa le buchisesti pe toate. Ca nu afli decat topicul, nu si pagina pe care a scris persoana urmarita...
Cum pentru tot ce-i bun trebuie sa mai depui si efort... Dar merita!

Olguta! Esti o! Ia si scrie, scrie, scrie, rogu-te!

Ziana - povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116417
Back to top

Ruby.
nou venit

Posted 01/04/08 @ 00:43 Reply with Quote
Hehe Emag.Multumesc tare mult pentru sfaturi.Esti o dulce.
Era mai mult vorba de o gluma.Asta ca sa vada Olguta ce ravagii face prin targEu oricum am la favorite toate jurnalele Olgutei,dar inca odata,mersi mult de tot.
Pupa adicta pe toata lumea.
Back to top

emag
membru incepator

Posted 01/04/08 @ 01:07 Reply with Quote
Gluma venita la fix, Ruby, tre` sa stie Olguta, sa nu uite nici o clipa ce "urmari" au scrierile ei.

Cu Jurnalul a fost , ca e usor de gasit... Dar cat mi-a luat sa citesc ce-a scris prin forum, pe la alte subiecte, luaind la "verificat", conform procedurii descrise in post-ul precedent, pagina cu pagina...

Ca tot veni vorba, nu se pot aduna din scrierile alea vechi de prin forum si pune aici, macar o parte?
Olguta? Olgutaaa? Se poate?



Ziana - povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116417
Back to top

Ramona J
membru de baza

Posted 01/04/08 @ 01:49 Reply with Quote
Olguta... garage sale!

The best thing you can do for your children is to love your wife.
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 01/04/08 @ 04:15 (Edited 01/04/08 @ 04:17) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Sinteti de belea la casa omului. Of of of.
Maru- cum rezist de aproape 5 ani?
Cu mult ajutor din partea sotzului. Cu tigari din belsug. si umor- fie el si prostesc- cat incape. Gasesc ridicolul si "poantele" in cele mai mici intamplari, si incerc sa ma conving sa zambesc, si sa trec mai departe, sa imi aduc aminte ca TOTUSI, ei mi-au dat viata, si ca sint singurii parinti pe care-i am- si pe care mi-i doresc. Si de multe ori incerc sa ma pun in condurii Galushtei,in rolul ei de bebe nevinovat si neajutorat. Si sa-i vad pe ei in rolul meu de parinte care incearca sa-si vada copilul fericit,sanatos, sa-l ocroteasca de toate relele din lume, si sa-l calauzeasca cat poate mai bine. Mama si tata inca ma vad ca pe o copila de 12 ani, chiar daca am 38. Si pina la urma, pe toti ne asteapta acelasi drum, aceeasi destinatie: batranetzea.

damele fine si zurlii

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

Nemhi
membru incepator

Posted 03/04/08 @ 20:40 Reply with Quote
Buna seara! (la mine-i 20:00). Sunt membru al acestui forum din 2002 insa am timp f.f. putin sa intru si sa postez, insa de intrat, intru aproape zilnic, citesc si ... fug.
In general intram si cautam sa vad ce mai spun, ce mai fac Papadie, Ortansa, Mariaa, prieteni vechi de forum si-n special de chat in 2002. Am plans mult si n-am apucat sa postez nimic, intaia oara pentru ca nu m-am putut opri din plans, apoi pentru ca n-am avut timp, iar mai tarziu pentru ca trecuse ceva timp de la tragica intamplare si m-am temut oarecum de penibil, cand am aflat ce s-a intamplat cu Florys.
De la o vreme insa, am o grija teribila sa caut si sa citesc ce-ai mai scris tu. Citesc cu foarte mare placere tot ceea ce postezi Olguta! Esti deosebita, esti un om deosebit, ai talent in a pune pe 'hartie' ceea ce traiesti, ce simti, dar ai, mai presus de acestea, un har rar intalnit de a aduce zambete (cu siguranta e putin spus) pe fetele si-n sufletele multora.
Sa fii sanatoasa, sa fii in continuare la fel de puternica si bineinteles, sa ramai membru al acestui forum pentru ca ... ce ne-am face fara tine?
Pupici
Back to top

chiccutza
membru junior

Posted 19/05/08 @ 12:56 Visit chiccutza's Homepage Reply with Quote
cand citesc parca vad scene din viata mea.mai ales muntii de jucarii si seturile de farfurii pentru "ocazii"de cand am copiii nici eu nu mai gasesc nimic.
Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 17/04/09 @ 17:39 Reply with Quote
Asta ma intreb si eu : cum reusesc alte femei sa faca 4 copii si sa mai aiba timp si de celelalte treburi prin casa !

Raspunsul : cred ca ele sunt mai talentate decat mine...

Si eu mai am momente cand ma apuca disperarea ca azi fac curat si maine iar e dezordine sau a facut fii-mea firimituri prin casa.

Dar mai cred ca, pe masura ce copiii cresc, si mamele se mai relaxeaza. Eu asta am observat si la mine si la celelalte mame pe care le cunosc.



lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top

AB
ABurel ABurit si el

Posted 17/04/09 @ 22:51 Reply with Quote
Olgutaa LOOOL .
zau ca esti talentata si inimoasa.

Mey eu dupa doi cupii, aveam o singura intrebare cum apuca unii sa mai faca alti copii ... ce casa, care casa?

Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page