Viata spartana

Viata spartana | Autor: olguta12

Link direct la acest mesaj

Vreau o viata spartana.
O rogojina, sabia si scutul, doua perechi chiloti tetra(spartan modern nu se poate?) si un blid din care sa-mi molfai grauntele si ovazul.
Atit. Nimic mai mult.
M-am saturat de "avuturi obsesti". De case, mochete, lampadare, si chiuvete ( mi se pare mie, sau suna a poezie??? AOLEU!! Alta rima!!! E grav!!!!!).
Totusi... nu mai vreau "camin", nu mai vreau mobila.Nu mai vreau societate si civilizatie.
M-am saturat. De vreo doi ani incoace, imi tot zdrobesc creierii cum sa-i dau si pe-ai "mei" pe brazda. Sa facem precum cei ce gasesc cate un cult, se debaraseaza de "avutie" si pleaca in vreo jungla, sa imparta bananele si cocotierii cu maimutzele bastinase. Traiesc mai fericiti. Nu mai tre sa stearga praful, nu mai stau in bucatarie ore intregi, cu nasu-n oala, nu mai tre sa frece la nici o cada, uita ce-i ala aspirator, iar PRO TV International nu e nici macar un vis urit.

Tin minte cand viata mea era pe cat se poate de "sanguina". In "tinerete", in primul meu apartament, la orice ora din noapte ma trezeai, legata la ochi, te duceam tzinta la sertarele cu indispensabili, ciorapi, sau linguri de ciorba. Puneam un nasture intr-un coltz al casei, tot acolo il gaseam si dupa 2 ani. Acum, daca-s norocoasa, de-mi uit ochelarii de soare 30 de secunde pe masa din hol, am sanse sa-i gasesc din nou, in urmatorul cincinal.
Eram titirita, aranjata, coafata, parfumata. Eram ca scoasa din cutie. Acum sint ca scoasa din etuva. Am ajuns sa-mi fac baie la 3 noaptea(daca-s norocoasa), sau in cele mai grave cazuri, la 7 dimineatza, cand sint intr-o criza de timp acuta. Ca la armata- 3 minute,urla sergentul la tine, si ti se inchide apa. La mine urla mama ca tre sa foloseasca tronul, si nu mai ajunge pina jos, la cealalta baie;asa ca nu ma supar daca ies cu clabucii in cap, nu?

Eram "organizata" cat de cat, imi gaseam hartzoagele, bijuteriile, trusa de machiaj. In ultimii 2 ani, mi-am pierdut portofelul de 7 ori si trusa de machiaj de vreo 5. Decat sa caut ceva in geanta, mai bine ma duc si cumpar de la magazin. Am sanse mai mari de reusita.

Am senzatia ca ma sufoc. Haine-ori prea mari, ori prea mici, pantofi demodati, blide, farfurii(cate 3 de 15 feluri, ca pe cele ce-s seturi complecte, deh..le tine coana mare pt "zile bune"- chiar daca avem vreo 6-7 seturi, si chiar daca pana la venerabila varsta de 38 de ani tot n-a reusit sa imi explice si mie CARE zile se califica in categoria "zile mari"), asternuturi de pat, perne, si jucarii. Munti de jucarii, care-mi aduc aminte de zilele de odinioara, cand treceam prin fatza vitrinei de la Romarta Copiilor, si ma intrebam cum ar fi sa locuiesc intr-un magazin de jucarii. Ai grija ce-ti doresti, ca Doamne Doamne iti implineste dorintele.Carti citite de mult, reviste care m-au plictisit si cand le-am citit prima-si singura- data, si hartzoage de zici ca sint in arhiva de la Primaria Bucurestiului.
Printre toate aceste 'obiecte" imi duc eu traiul. Mai adauga la ecuatie si doi babaci, una bucata sotz cu cununie, odrasla naravasha, 3 pisici care naparlesc mai mult decat o turma de ciobanesti(si vomita ca un pluton de dame gravide), plus 2 acvarii de pesti care ori mor pe capete, ori se inmultesc precum iepurii.

Vreau sa fiu spartan. Nu mai vreau "carutza" la scara. Avem 4 , si toate ma scot din sarite. Schimba uleiul, da $3.50 pe galonul de benzina, fa curatenie( IAR CURATENIE????) in interior, si cand iti e lumea mai draga- de obicei pe-o ploaie torentiala- afli ca nu-ti mai merg nici stergatoarele, si ajungi sa conduci cu capu-afara, pe geam. Nici motocicleta(fara atas) nu mai vreau, cu toate ca ne-a mancat in... nas, si atit eu cat si soatza avem cate una(nu degeaba le spune tata "costiuge pe doua rotzi"). Alti bani, alta distractie. Asa ca... vreau un CAL. Un armasar care n-are nevoie nici de stergatoare, nici de schimb de ulei.Un armasar pe care sa-l botez Mitica, si care sa-mi tina de urat. Imi impart fericita ovazul cu el. Low maintenance, baby. Low maintenance!!!

Vreau sa stiu secretul. Secretul femeilor cu 4 copii,zambaretze, pline de voie buna, fara riduri, si cu casa PAHAR. Nu vaz pe niciuna legata de aspirator, niciuna care sa doarma-n cada de la baie, ca sa o lustruiasca in timp ce se intoarce de pe o parte pe alta, in timpul noptii. Mie de ce nu-mi ajung orele din zi??? De ce-s pe fuga 24 din 24? De ce am ajuns sa citesc romanele mele de duzina in lift, sau ascunsa in baie, in pauza, ca un refugiat politic? De ce plec dimineatza cu parul ud, in ciorapi, cu cizmele in dinti, si cu sticla de diet pepsi sub barba? De ce ajung la servici de zici ca a tras o turma de maidanezi de mine?? Casa mea de ce e mai mult tigaie, pe cand a lor e pahar?
Unde-au disparut dupa-amiezele petrecute pe canapea, cu o cana de ceai si o carte banala??? De ce aveam timp pt toate cele, si acum nu mai am timp nici sa dorm, sau sa ma arunc in fatza unui tren?
Acum cateva zile ma intreba o colega de servici cum de ma "lupt" cu boala ce m-a pocnit in "moalele capului"? "N-am timp nici sa mor, dragutza, dar sa fiu bolnava!"...si chiar n-am mintit...

De ce la mine in bucatarie, la doar 24 de ore dupa ce am stat in 4 labe precum Grivei si am spalat cu carpa de mi-am lasat si oja OPI pe jos, arata ca dupa batalia de la Plevna? Mama are un raspuns stas:"pai e casa de OAMENI, mama. Nu e MUZEU!!"
Bine, bine..si unde ma pot inscrie sa ma mut si eu intr-un muzeu, daca se poate, va rog?

Locuim in catamai shandramaua. Trei etaje, plus subsolul. Si mai avem putin si plesnesc peretii pe langa noi. parca-mi si vad sutienele si chilotii in salcimul vecinului...
In total sint 15-16 camere- cu tot cu cele 3 bai si 2 bucatarii. Si tot n-avem loc. Si care-i solutia? Pai..cumparam o coshmelie mai mare. Acu' cica ne mutam. Si toata lumea imi spune MIE "tre sa impachetam". Pai impachetati, neamule!!! Impachetati pina va vine ametzeala. Ca doar nu-s responsabila cu cutiile si cu mutatul. Ca nu m-a facut mama hamal. INCA. Dupa toate calculele mele, daca incepem sa impachetam de pe acum, sa tot terminam prin Mai... 2011. N-au astia cutii in tot statul Ohio cat avem noi cartafuse. Azi-noapte ma tot gandeam... daca imi dau silintza putin, as putea rezolva parte din problema... as putea incarca un camion cu marea majoritate a catrafuselor, si-n timpul mutarii..sa-l fac pierdut. Asa, ca pe un geamantan in Gara de Nord... Dar daca o stiu eu pe coana mare, o sa stea protzap, calare pe camion pina la destinatie...asa ca n-am sanse prea mari...

Si TOTUSI... vreau sa ma inrudesc cu Spartanii.

E aproape 2 noaptea. Ma duc sa dau o raita prin baie, sa vaz daca ma pot imbaia..si maine, dis-de-dimineatza, plec in cautarea lui Mitica.




olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Draga Olgutza, esti absolut delicioasa. Iti savurez intotdeauna povestile, mai ceva decat as savura o inghetata de ciocolata (si crede-ma ca-s fan inrait). Sa-ti dea Dumnezeu sanatate pentru fiecare zambet pe care mi l-ai adus in suflet (si-s, vorba cantecului, fara numar, fara numar, fara numar).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

olguto, se uita colegii la mine cum chicotesc la monitor;)) shaishpe camere? da` stiu ca ai citeva;)) io am numa` doo si cind fac curat incep vinerea si termin simbata si niciodata nu`i muzeu sau nu-s io cu toate tiglele pe casa, nu`st sigura;)) simbata mi-am propus sa`mi schimb aspiratoru` cu unu mai puternic ca asta deja nu mai face treaba cum vreau io:D ehh, boala grea, pin`acu nu trecu cu virsta ba mai mult se acutiza. iti doresc supces in catarea lu` mitica si cum zicea si Alynutza, sanatate pentru fiecare zimbet care mi l-ai adus


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

draga mea, esti totala...16 camere. ti-as propune o menajera, sau o echipa?, da` ai suporta-o? hai ca ne facem o pomana si venim noi la o claca, c-acu stim toate colturile , tu doar stai cu barosu-n mana si ne dai indicatzii, ce nu facem noi pt atatea povesti frumoase. nu de alta, da-n timpu` cat scrii ai putea freca si tu faiantza-n baie. glumesc, glumesc, nu sariti
ok, hai ca am alta idee, mai potenta: cand v-apucati de impachetat, scuza-ma, cand se apuca ai tai de impachetat , e ocazia unica de a va debarasa de lucrurile ce nu le-ati folosit de mai bine de un an, haide doi ani. e al dracu` de greu, pe mine cand m-apuca curatzenia prin dulapuri si debarale, mai bine m-ai duce la inmormantare, si-ar fi jale mai putina. cum sa las cizmele de piele intoarsa verzi ce le port de n-shpe ani si le tot duc la pantofar de si el s-a saturat de ele? las ca poate, poate, le mai port undeva ...cu conditzia sa nu ma vada sotzul, ca mi le da de cap

pupici si spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Olgutza pe ce data esti nascuta; sa notez ca sa-ti trimit si multi multi virtuali!
De fapt eu as vrea sa-mi zici in ce zodie estinascuta de ai atata inspiratie?!
Multi pupicei si galushtei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:


Iubita-inteleg bine situatzia,ca am 13 camere,2plozi sau 3 cu husbandu'si dupa cum tzi-am spus tot ne treb casa mai mare si nu am nici ajutoare si nici menajera ca una buna si rezonabila e f.greu de gasit.
Multumesc din inima ca mi-ai inseninat ziua ca sunt intr-o pasa proasta,desi vineri plecam in Mexic.Pupici dulci!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Olguta, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa tot scrii din astea. Am ras cu lacrimi. Noroc ca sunt singura in camera, ca altfel ma luau ai mei la control, sa vada daca sunt intreaga. Bafta multa cu Mitica.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Fetelor, cumnata mea nu mai dovedea nici ea la un moment dat si-a intrebat in stanga si-n dreapta si-a gasit o batranica de aia tipicara, care freaca si coltzul , si culmea il aduce si pe barbat-s-o care scoate si curata covoarele in timp ce ea se desfasoara prin casa. Deci sunt sanse la batrane proaspat iesite la pensie, care fac menaj de nevoie...si poate si de placere , stiu si persoane care fac curatenie in propria lor casa cat e ziua de lunga, si-a doua zi o iau de la capat... - o fi si asta un tip de fobie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Mai fetelor,
Voi vorbiti de lucruri sfinte!!!!
UNDE gasesc eu dama sa vina sa se lupte cu persanele lu' mama??? Si cu mama si cu tata?? Si colac peste pupaza, si cu Piscoata????
Dupa o ora petrecuta in compania babacilor si a Piscoatei, ori fuge aia mancand..cozonac, ori incepe sa planuiasca rapirea copchilului si asasinarea babacilor.
Mi-o si inchipui pe mama pe urmele femeii, tiptil- tiptil, ascunsa dupa perdele, prin debarale, nu cumva sa o “caute” madama cu menajul prin sertare- ca mama de asta sufera- teroarea ca o sa descopere tot cartierul (prin intermediul femeii din casa) cum arata chilotii ei tetra, si shosetele aduse din Florida, brodate cu palmieri. Sau si mai rau, sa ii fure frumusete de sosete si indispensabili. De multe ori am incercat sa-i explic ca…. mai greu sa gasesti pe cineva care sa se dea la palmierii tai brodati, dar n-am cu cine vorbi.
Cat despre “aruncat”…mai degraba imi da MIE branci in jos pe scari, decat sa scoata asternuturile de pat (pe care le-am carat taman din Romanica cu noi, acu’ un sfert de secol!!!) din dulap, si sa faca ceva cu ele. Unde mai pui ca nu exista pat, canapea, saltea, sau alta dracie –cel putin aici, la capitalisti- la care sa se potriveasca cearceafurile din zestrea mea de “fata mare”. Asa ca… e o cauza pierduta


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu am o mare curiozitate
tu esti o viteaza si o independenta
mama ta e...mama mea (iti spune ceva faptul ca sunt in Canada?)
cum ati rezistat in aceeasi casa atatia ani?



Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

apropo de mame...... ca sa arunc lucruri, si ma refer la haine in general, le taiam strategic cu foarfeca..... si ce-am descoperit? ca are o buna prietena, croitoreasa, care le coase la loc! Si imi amintesc de o pereche de pantaloni de pijama, cu care stersesem pe jos la repezeala cand inundasem in baie, pe care ea mi-i aranjase si mi-i dadea sa dorm in ei(nu uit fata lui barbatu-meu care traise inundatia si imi cerea sa-i spun a taspea oara maica-mii ca nu m-a luat de nevasta ca sa ma tina dezbracata,! )
in privinta curateniei, moare si nu se preda, nu accepta ajutor in casa si simt ca ma dezaproba cand "dau bani pe fereasta"la o femeie sa-mi tina casa pahar.

Dar sunt ale noastre, le iubim si sa ne fereasca Dumnezeu cat mai mult de ziua in care nu va avea cine sa ne mai critice


10+


aluna
foto

Mergi la inceput