Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53931
3. Bilantz olguta12 47900
4. J D E monica70 38148
5. A murit Laura! craciunitza 28971
6. Un nou inceput...(2) danangie 27393
7. scrisoare catre mama Picasso 22115
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
De ce imi place sa scriu la DC
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 27/03/2008 la 11:27 .:. 4708  vizionari .. Exista 12 raspunsuri la acest anunt
Mai oameni,trebuie sa recunosc ca ii sint indatorata la Olguta ca intr-o zii ma apucai sa citesc bloagele si dadui peste al ei.M-am imburdat de ris si am simtit asa cum se isca o furtuna literara in mine de nu mai stiu cum sa o opresc.
Acum cind pe nebuna o apuca o pasiune e greu sa o mai stavilesti.Asa ca mi s-a pus pata pe creieri si m-a lovit o pofta nebuna sa scriu.
Cred ca mi-a produs ceva schimbari in creieri ca seara ma prabusesc la somn instantaneu pe la 8.30 sau daca am noroc 8.45 de poti sa tai nu lemne,poti sa tai casa in jur si sa ma muti cu pat cu tot si eu nu stiu nimic.Cu alte cuvinte de cind s-a nascut juniorul dorm ca si cind sint in coma.Si inainte dormeam bustean,dar acum se opreste uneori sotzul sa vaza daca mai respir sau am dat ortul popii si sa fuga repede la asigurare sa ia bani de pe urma mea.
Deci revenind la oile noastre de cind am inceput cu blogurile astea ma trezesc de nebuna la 4.30 dimineata si bat in tastatura asta de fac bataturi la degete.Ca trebuie sa fie liniste si sa nu-mi conturbe nimeni elanul artistic.
Sar de la una la alta,dar sotul daca e bolnav lumea trebuie sa se opreasca in loc si vorba astora(ca suna mai bine pe engleza)sa attend his needs(si are o droiae de needs).Daca eu sint bolnava lumea trebuie sa continuie ca pina atunci ca doar nu o sa se opreasca in loc pentru 10 stranuturi si o tuse de magar(tutunul bata-l vina).Dupa cum daca sotul vorbeste la telefon chiar daca dureaza o ora el are o conversatie inteligenta,incheie afaceri,invata ceva nou,afla informatii etc.Eu cind vorbesc la telefon,caz ca uit ca telefonul se poate si inchide,dupa jumate de ora vine si imi arata prin semne ca e mort de foame sau copilul s-a cacat sau ciinele are vreo nevoie;cu alte cuvinte daca ma dau disparuta imediat e nevoie de mine.Ca atare singurele momente cind sint dispensabila e dimineata,cu noaptea in cap cind restul Pitpalacilor sforaie de se cutremura cartierul.
Deci alde Pitpalac nu stie de avinturile mele literare si nici nu-I spun ca sint secretoasa la intimitati.Il las sa vad cind va descoperi ce podoaba are linga el.Nu de alta dar el e computeristul familiei si sint sanse sa-mi aprecieze capodoperele ca el ca tot inginerul are privire inteligenta dar se exprima mai greu.
Asa,deci ca sa incep povestea de la Pazvante chiorul(caz ca ati auzit de el)si pina in vremurile noastre…am cam avut talent la compuneri de cind ma stiu.Numai sa-mi dai o tema de gindire si incep sa bat cimpii fara probleme.
In clasa a 8-a ne pregateam toti de treapta(ca pe vremea mea se practica sportul asta).La matematica nu eram timpita complect dar nici nu straluceam,eram asa average.La romana eram un geniu.Imi aduc aminte cum un coleg de clasa zicea intr-o zii ca si el ar vrea sa fie asa bun la gramatica (scuzati cacofonia)ca mine.Ei si daca nu am stiut pe vremea aia de cine sa ma lipesc asa imi trebuie sa ma duc acum sa scobesc masele,sa le zimbesc alora gales in timp ce imi vine sa le sparg capul si sa numar orele pina se face 4.30.Poate ca ati auzit de fratii Cristescu,ala era unul din ei.(Vai de mine ca am un copil de crescut,sper sa nu trimita pe vreunul sa-mi dea in cap ca am pomenit de ei fara autorizatie in scris).
Am fost si pe la olimpiade de romana,dar cum la vremea respectiva nu conta cite cimpuri bati ci copilul cui esti,nu am devenit celebra.
Cind mi se nascu feciorul ca tot omul ma apucai sa bat internetul sa gasesc sfatul care sa-mi zica cum sa-l cresc mai bine.Daca tot sint bilingva am cautat in ambele limbi.Si asa dadui peste DC si peste un site Canadian.Apropo se poate zice si canadez ca lumea buna de aici de origine romana si cu nu foarte multe clase la activ asa zice.
Ma bag in forumul Canadian-dom’le o placere.Pun alea intrebari inteligente,li se raspunde intelligent si in general cam ce asteapta ele.
Sa va dau un exemplu-scrie o cucoana ca intr-o zii se duce sa-si ridice odrasla de la daycare si in masina din fata vede un nene cu 2 plozi,nene care suge dintr-o sticla ceva de culoarea whisky-ului.Doamna in cauza fiind o persoana perfect responsabila,ii trage un cot sotului si il intreaba ca oare ce bea omul ala,bautura alcoolica?Sotul zice ca nu stie,poate ca da poate ca nu.Doamna intra la idei si zice ca daca ala bea alcool nu poate conduce.Incepe sa-si puna intrebari existentiale,se zvirle cu capul de peretii masinii,se da de zidul mortii,se intreaba daca e civic sau nu sa faca ceva si hotaraste ca nu poate lasa situatia in afara controlului.Asa ca se duce in day care,suna la politie si le prezinta situatia.Vine imediat un echipaj care il ia de guler pe nene,il smotoceste bine si il intreaba de sanatate.Nefericitul individ era fumator care incerca sa se lase de fumat ca sa aduca mai multi bani familiei.Intrucit era slab de inger ca sa nu fumeze si el o tigara isi pusese 7 Up intr-o sticla de plastic si sugea in dorul lelii din ea cind ii venea pofta de o tigara.Se lamureste problema,toata lumea pleaca acasa fara catuse,dar doamna in cauza se simte rusinata de aventura si intreaba alte doamne de bine daca si ele ar fii facut la fel.Bineinteles ca urmeaza circa 20 de raspunsuri(din 20)de bine cum ca bravo dom’le asa trebuia facut.
Asta imi place aici ca ce nu a reusit Ceausescu in 45 de ani de comunism fortat astia au reusit cu capitalismul lor de buna voie.Adicatelea nu se cheama ca iti torni vecinul/prietenul/dusmanul ci ca ai simt civic si esti un cetatean de bine.
Si uite asa o tin intruna.Intreaba cineva ceva,I se raspunde civilizat si la obiect dupa asteptari.Caz ca una din cucoane nu e neaparat de accord cu comunicarile formumului incepe prin a-si cere scuze la forum,la societate,la Canada,la continent,la omenire dupa care cu cuvinte frumos mestesugite minjeste totul cu rahat.Dar o face foarte civilizat si finut de chiar si alea de au scris contra incep sa devina de accord cu ea.
De obicei se scrie ceva de genul ca imi cer scuze,ma iertati,nu dati cu parul se aplica numai in cazul familiei mele,e o chestie intima si personala care nu trebuie generalizata deci nu se aplica la toata lumea si ca urmare va rog din nou sa ma iertati si daca am gresit imi asum raspunderea in fata societatii si nu faceti ca mine ca nu sint responsabila de rezultate,iar daca faceti ca mine nu ma dati in judecata fiindca eu v-am atras atentia ca asa cum e mentionat mai sus este un caz particular bla bla bla.
Ce sa mai spun dupa ce citesti 2 postari te ia cu soamne profunde de nici bomba atomica nu te mai scoala.Si cind scriu astia ceva exciting rau atitea scuze isi cer si scriu asa boring ca te ia cu lehamite si te intrebi la ce dracu te-ai sculat cu noaptea in cap ca erai mai cistigat daca dormeai.
Ei,si dupa aia te muti la forumul romanesc unde cauti subiecte sensibile si constati ca se lasa cu paruiala de mama si de tata.
Romanii sint latini,aprigi la minie si iti spun verde in fata ce au de spus.Si fratele meu cind intri la DC simti ca traiesti ca se expun pareri mai mult sau mai putin personale si mai vine cite una si ti-o zice verde in fata ca I-a zis dr sa faca asa,chit ca dr respectiv trebuia sa se pensioneze de mult sau daca nu e de virsta pensionarii trebuia sa mai citeasca si el chestii de actualitate.
Adevarul e ca romanii au patos in ceea ce fac sau in ceea ce spun.De ce as scrie in engleza ca nu are farmec,pe cind in romana sucesti doua cuvinte si tragi o injuratura mai rea decit cea de mama.Cind intri la Dc simti ca traiesti sau daca esti in pragul sinuciderii
te bagi la un subiect cu multe pagini,te iei in git cu toata lumea,se arunca cu rosii,mere,bolovani in tine,dar te declari multumit si simti ca ai facut ceva in ziua aia.
Acum adevarul e ca am primit atitea complimente la aberatiile mele literare ca aproape mi s-a urcat la cap.Saptamina trecuta I-am zis sotului ca ma bate gindul sa-mi schimb profesia si sa ma fac scriitoare.S-a uitat asa lung la mine,a gindit in mos sigur”asta e timpita sau s-a sclerozat” si m-a intrebat ca de unde mi se trage.La drept vorbind mi-ar place mai mult sa bat in calculator,sa stau cu cafeluta si tigara atirnata de buza decit sa am de-a face cu pacientii mei(nu toti ca unii sint ca lumea).
Cealalta fata a monedei e ca odata devenit popular incepi sa iti pui intrebari despre calitatea produsului finit.Adica vorba acelui om de bine de la revolutie ma vrea mesele,dar oare pentru cit timp…
Uite din punctual asta de vedere o invidiez pe JK Rowling,mama lui Harry Potter ca a reusit sa scrie 7 carti si sa nu piarda interesul cititorului pe parcursul lor.
Hai ca va mai spun si povestea asta si iau o pauza.Pe vremea lui Ceasca cum altceva nu era de facut am citit si eu ca tot omul ce aveam in biblioteca.Dupa revolutie am dat in patima tv,iar cind am venit aici ma binoclam ca prostul tot timpul la tv.Prin 2002 am avut pacienta o fatuca ce parea inteligenta si aia ma intreaba intr-o zii daca am citit pe Harry Potter.I-am zis ca nu,dar stiam ca e ceva pentru copii si ca grupurile de bine din lume aveau ceva de impartit cu autoarea.Fatuca imi zice ca ea a citit tot si ca e misto.Cum fata parea ca stie ce vorbeste,mi-am luat si eu prima carte a lui Harry Potter si am zis sa vad despre ce e vorba.Frate,si dupa ce am citit primele 40 de pagini m-am dus la magazin si am luat restul de ele si de atunci sint fun declarat.Sotul face misto de mine pe tema asta,dar I-am zis sa-si tina gura ca el nu a citit,nu stie despre ce e vorba si imaginatia lui se rezuma la chestii tehnice asa ca mucles.
Apropo de imaginatia Pitpalacului-de mult de tot ne-am certat si I-am zis sa nu vina cu flori la mine ziua urmatoare ca I le dau de cap.A stat omul cit a stat si dupa vreo 3 zile ma intreaba”dar miine pot sa-ti aduc flori?”.Ce era sa-I mai zic,mi-a trecut si supararea si I-am zis fa-mi o surpriza si ada-mi flori.
E si cu asta chiar ca iau o pauza acum.

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

monica70
cine se aseamana,se aduna

Posted 27/03/08 @ 11:49 Reply with Quote


MONI SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA {01.01.2006}


"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

www.youtube.com/watch?v=p5Pg59N851M&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=Tn1KFW2kcs8&feature=related" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/120591/autovindecare-naturala-fara-medicamente" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119327/#350 tii-ce-impact--au-gandurile-tale" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119993/fiecare-primavara-e-bucuria-unui-nou-inceput!" target="_blank">



Back to top

desprecopii
Administrator

Posted 27/03/08 @ 12:03 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
buna, mi-ai inveselit dimineata. Mai scrie pentru ca citim cu placere.







Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
Back to top

emag
membru incepator

Posted 28/03/08 @ 00:59 (Edited 28/03/08 @ 01:03) Reply with Quote
"Epistola" de mai jos se doreste a fi o erata la alta bagare-n seama a mea, in care opinam ca ar putea exista legaturi de rudenie intre dvs. si Olguta.
M-am razgandit. Nu cred ca sunt. Cu voia dvs. imi voi justifica “razgandirea”.
Atentionez ca randurile mele vor putea fi interpretate drept rautacioase… Nu sunt, chiar daca asa vor suna. Emit si eu o parere… Doar pentru ca sunt permise parerile. Nu este un atac, nici la persoana nici la “texte”.

Olguta n-ar spune/ scrie/ gandi vreodata, simt eu asta, despre domnisoara Pishcot ca este “jigodia mica”. Niciodata. Umorul ei, care e atat de situatie, cat si de limbaj (are toate condimentele necesare), mai are in plus si o gramada de suflet. Si este evident o sursa de inspiratie pentru cititori... atat de buna incat pe alocuri mai zaresc idei, expresii ... care ma fac sa ma gandesc la plagiat.
Asta era erata privind legaturile de rudenie, nu o comparatie intre stiluri sau intre voi.

Acum imi dau si cu parerea, asa, neintrebata...
Umorul tau exista, nu zic nu. Eu il percep doar pe ala de limbaj, care pe alocuri e putin cam “tare” pentru mine. Si cam fara … suflet. Incarcat de rautati mai mici sau mai mari, de ironii, care pana la un punct m-au distrat si pe mine. Pana la un punct. Poate e doar de amorul “literaturii” ... Este?

Mi-a placut foaaaarte tare urmatoarea “destainuire” : "La romana eram un geniu.Imi aduc aminte cum un coleg de clasa zicea intr-o zii ca si el ar vrea sa fie asa bun la gramatica (scuzati cacofonia)ca mine.Ei si daca nu am stiut pe vremea aia de cine sa ma lipesc asa imi trebuie sa ma duc acum sa scobesc masele,sa le zimbesc alora gales in timp ce imi vine sa le sparg capul si sa numar orele pina se face 4.30.Poate ca ati auzit de fratii Cristescu,ala era unul din ei.
(Vai de mine ca am un copil de crescut,sper sa nu trimita pe vreunul sa-mi dea in cap ca am pomenit de ei fara autorizatie in scris)."

De ce mi-a placut? Pentru ca am aflat, prin intermediul ei, ca genialitatea, cel putin aia "la romana", se poate vindeca, cu timpul. Suna cam dur! Dar ce sa fac? Asta cred!
Mi-e teama sa intreb de care frate Cristescu regreti ca nu te-ai “lipit”… Oricum ar fi cam tot aia… Cred ca acum ar fi fericit sa constate ca e la fel de bun ca si tine in ale gramaticii.

Ma opresc aici, sa nu supar mai tare decat am facut-o, probabil, deja.
Constat acum ca mi-am exprimat opinia ca o romanca, adica lipsit de “cuvinte mestesugite”, precum cucoanele din Canada (“Caz ca una din cucoane nu e neaparat de accord cu comunicarile formumului incepe prin a-si cere scuze la forum,la societate,la Canada,la continent,la omenire dupa care cu cuvinte frumos mestesugite minjeste totul cu rahat.Dar o face foarte civilizat si finut de chiar si alea de au scris contra incep sa devina de accord cu ea.”)

Macar am o scuza, cum ai scris tu… “Romanii sint latini, aprigi la minie si iti spun verde in fata ce au de spus.”
Iar eu sunt foarte romanca...

Ziana - povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116417
Back to top

devylla
mama gazelor migdalate

Posted 28/03/08 @ 04:23 Visit devylla's Homepage Reply with Quote
Super truper.
O a doua Olguta.:)


Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)
Back to top

Stefanna
membru junior

Posted 28/03/08 @ 05:13 Reply with Quote
se zice ca aici e loc sa ii scriu doar la Pitpalaca, da uite asa "un spirit de romanca" ma face sa sar la gatu cuiva....
Madam Pitpalac si-o facut pitpalacii mneaei cum i-o poftit inimioara, nu vad de ce se ofenseaza publicul de viata ei care nu incurca pe a nimanui...
nu a mentionat femeia ca ii face concurenta Olgutei( mii de pupi de ma mine) .Si plus ca asta e jurnalul omului.Iti place citesti, nu, pleci din "casa" lui si il lasi cu gospadaria ce si-o facut, ca nu a postat aici ca sa ceara pareri cum poate fi salvata de ea insasi....
cat despre coerenta,punctuatia si ortografia subsemnatei sa nu te obosesti sa mi le cataloghezi ca am numa 4 clase primare si sint vindecata de orice ce uram de genialitate.
Back to top

adana
membru incepator

Posted 28/03/08 @ 08:53 Reply with Quote
Bravo Emag ai pus punctul pe I si ai avut curaj sa zici asa cum se cuvine
Back to top

monica70
cine se aseamana,se aduna

Posted 28/03/08 @ 09:29 Reply with Quote
Eu nu ma prea bag in polemici,dar nu mi se pare frumos sa vi si sa te iei de om in "blogul lui" ,e ca si cum vine un musafir in casa si se pune sa iti spuna ca nu asa trebuia sa iti aranjezi mobila etc.Cred ca sunt destule subiecte pe DC unde e loc de ,macar la blog-uri era dragutz sa nu se intample asa ceva ...

MONI SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA {01.01.2006}


"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

www.youtube.com/watch?v=p5Pg59N851M&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=Tn1KFW2kcs8&feature=related" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/120591/autovindecare-naturala-fara-medicamente" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119327/#350 tii-ce-impact--au-gandurile-tale" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119993/fiecare-primavara-e-bucuria-unui-nou-inceput!" target="_blank">



Back to top

mamitzica
membru junior

Posted 28/03/08 @ 16:58 Reply with Quote
Fetelor si baietilor,
Nu astept ca toata lumea sa ma laude despre talentele mele de a abera pe blog.Nu astept ca toata lumea sa se hizileasca la timpeniile de le scriu eu.Nu intentionez sa imi cer scuze nimanui pentru ceea ce scriu sau forma in care aberatiile mele apar in blog.
Nu pretind ca impresiile mele sint universal valabile,dar sint ale mele.Nu ma dau ca sint romanca sau canadianca ci exact cum am zis sint un amestec de 2 culturi si nu ma cred nici mai desteapta si nici mai proasta decit altii.
Rautatea sau intepatul gratuit e o caracteristica tipica unor persoane care scriu la DC.Poate ca am muscat persoana in trecut si am atacat-o la sentimentul personal.
Nu ma bag in discutii ca nu am pofta.Dar cred ca am dreptul la opinia mea ca altfel daca gindim toti la fel stagnam.
Despre Cristesti zau ca ma doare la 5 kilometri de spate;pur si simplu imi amintesc ca unul din ei a spus asta despre mine si crede-ma ca nu regret nimic.Era o pura comparatie literara facuta la misto.Iar despre corectitudinea frazelor mele sau a gramaticii ura si la gara scriu de placere ce imi trece prin cap.Si daca mai postez sau nu o sa scriu ca am descoperit ca ma relaxeaza si imi ia gindurile de la chestii nasoale.
Dar vorba uneia daca nu iti place blogul meu nu il citi ca nu te pune nimeni.
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 01/04/08 @ 12:03 Reply with Quote
INCREDIBIL, HAI CA MI A FOST DAT S O VAD SI PE ASTA!
BLOGUL, dragilor, e intr adevar o casa virtuala in care o persoana se desfasoara asa cum doreste si in care casa nu este nimeni adus cu forta! Este ORIBIL sa vii sa critici niste postari care nu ti au fost adresate direct. Come on, people, nu va place ceva, nu cititi, mergeti mai departe, priviti in alta parte!
Nu mai dati cu bidineaua cu rahat asa, numai pentru ca va aflati in preajma si se poate.
Doamna Pitpalac, scrie in continuare! Scrii misto si chiar daca ai scrie urit ar fi oricum dreptul tau sa scrii tot ce vrei pe un blog. Care, intimplator, mie imi inveseleste timpul. Imi place umorul tau sec, dur si pot sa depun marturie in fata marii adunari nationale ca scrii cu suflet, numai ca nu tii mortis sa l bagi in ochii cititorului, motiv pentru care iti multumesc.
Keep it up!
Back to top

ciarli
membru incepator

Posted 02/04/08 @ 12:56 Visit ciarli's Homepage Reply with Quote
Sincer, si eu m-am apucat de scris tot din cauza stimabilie, simpaticei si nestavilitei Olguta, ha,ha..

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page