Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117176
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53929
3. Bilantz olguta12 47898
4. J D E monica70 38148
5. A murit Laura! craciunitza 28970
6. Un nou inceput...(2) danangie 27393
7. scrisoare catre mama Picasso 22114
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Emigrant in lume
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 26/03/2008 la 01:39 .:. 3331  vizionari .. Exista 8 raspunsuri la acest anunt
Intrucit asta va fii un subiect mai delicat imi cer scuze de la inceput tutulor persoanelor care se simt ofensate,asociatilor politice si apolitice,oamenilor de bine,partidelor,tarilor,continentelor.Tutulor care citesc rindurile astea.
Aveam vreo 15 ani cind la scoala am hotarit impreuna cu 2 prieteni sa emigram in Australia.Nu retin exact motivul,dar ne-am decis ca deschidem o ferma de canguri.
Ma duc acasa si ii comunic lui maman chestia asta.Ziua urmatoare agitatie in familie,bunica-mea tipa ca din gura de sarpe sa ma lege astia de calorifer;cum sa plec in Australia cind eu nici sa-mi spal chilotii singura nu stiu.
Trece o vreme,uit de proiectul Australia,dar in capul meu se naste o idée-ca vreau sa plec.
Nu cred ca concretizasem exact motivele,dar suna exotic;plus ca tot ce venea din Germania mirosea mai bine si avea gust de Occident si libertate.Din cite auzisem toti o duceau bine acolo,aveau apa calda si cistigau bani de nu stiau ce sa faca cu ei.
Cind am ajuns la facultate aveam multime de colegi straini.Mi-a trecut prin cap sa ma lipesc de vreun Fat Frumos care sa ma duca calare pe un cal alb pina in Germania,dar nu am gasit nici unul.
Am mai gindit problema si am hotarit ca imi termin scoala,apoi fac stagiatura ca era o smecherie ca fara stagiatura nu capeti diploma sau asa ceva si apoi plec eu cumva.Nu vroiam neaparat sa fug peste granita ca mi-era frica sa nu ma impuste nebunii;cum mai aveam niste ani de scoala mi-am zis ca o sa gasesc eu calea.
Eram studioasa nevoie mare si cu note mari.In anul 2 au inceput sa bage oamenii de nadejde in Partid.A venit unul la mine si m-a intrebat daca vreau si eu(ca era pe gratis)dar am zis nu,multumesc.
In anul 3 ma intreaba iar si eu refuz politicos.Ma duc acasa si le spun alor mei care sar in sus ca sint nebuna si inconstienta ca daca nu ma bag in partid nu pup eu oras la repartizare in vecii vecilor.Se lasa cu plinsete,eu zic ca nu vreau,ei zic ca ma omoara cu mina lor si tot ma baga in PCR.O tinem asa toata vara.In toamna se duce taica-meu sa vorbesca cu unul de era ceva sef la facultate,om bun si dragut de felul lui,nimerit acolo cred ca din greseala.Ala zice ca imi pune o pila.
Daca nebuna nu a vrut in partid cind se bagau la gramada acum trebuie sa detin o functie ca sa ma bage.Vorbesc cu colegii si ma aleg aia ceva,nici acum nu stiu cum se chema,dar avea treaba cu propaganda.In functia asta trebuia sa mergi o data pe luna la o sedinta.Dar cum cafeaua si tigara impartita cu prietena mea erau mai atragatoare decit sedinta,nu am servit.Madam care era adjuncta mea si plina de importanta functiei s-a dus sa ma pirasca la organ.Si intr-o zii vine organul,sub forma unei cucoane activiste,sa ma faca troaca de porci ca imi ignor atributiile.Cum eram tinara si cu minte putina ma apuc sa-I spun cucoanei ca mie mi se rupe de functie ca am luat-o sa intru in partid,dar ei baga acolo tot felul de terchea berchea si pe mine nu.M-a amenintat aia in fel si chip.Ma duc acasa mindra de realizarea mea,iar ai mei sa intre in stare de soc cind aud povestea.Apeleaza iar taica-meu la omul cu functie care calmeaza activista si in 2 saptamini ma baga in partid.Ma anunta aia in Noiembrie ca mi-e gata carnetul si sa ma duc sa-l iau.eu nu ma grabesc ca nu am motiv;in decembrie incep amenintarile ca daca nu ma duc se lasa cu chestii nasoale.In 12 decembrie ma hotarasc si eu sa ma duc,dar cum mi-e lene si nu am pofta de mers pe jos il rog pe prietenul prietenei sa ma trambaleze cu masina.Omul era roman plecat la Germania si ca atare avea masina cu numar de strain;aflu ulterior ca la astia in masina nu ai voie sa te sui si trebuie sa te porti cu ei ca si cind ar avea toti Sida.
In 16 decembrie vine Revolutia.
In 91 vin la noi in vizita un grup de francezi,probabil sa se laude si ei ca au fost in Romania si s-au uitat la romani ca la cimpanzeii de la zoo.Noi cazam 2 si oameni finuti se ofera sa intoarca favorul.Cum in vara termin facultatea,familia ma alege castigator si ma impacheteaza o luna la Franta.Prima mea iesire in Occident;recunosc ca m-am udat in chiloti de placere si dupa citeva zile I-am spus aluia ca eu vreau sa ramin.Omul superdragut si amabil,de virsta alor mei,intelege problema si zice ca se intereseaza.Ziua urmatoare imi spune ca nu tine figura ca francezii nu ma lasa sa ramin..Ma izbeste plinsul.
Urmatoarele 2 saptamini ma mut la cealalta cucoana cazata,care e amabila,dar nu asa sufletista.Incerc si cu asta,dar mi-o taie scurt ca nu pot sa ramin,insa imi spune o chestie care mi se lipeste pe creier-daca iti doresti ceva foarte mult pina la urma se va realiza.
Ma intorc in Romania,fac urit si o luna nu vreau sa ies din casa.
Cunosc un dobitoc care insa are si el un punct bun ca aude ca Africa de Sud primeste emigranti.Nu le zic nimic la ai mei,el duce actele la Budapesta;primesc raspuns numai ca aia vor bani si eu nu-I am asa ca informez familia.Spre surprinderea mea sint de acord.
Ma apuc sa invat engleza din greu.In timpul asta apare domnul Pitpalac in vizor;nu-I spun nimic,dar afla.Ne certam ca si chiorii citeva ore in care eu ii spun despre binefacerile Occidentului,el incearca sa ma lamureasca despre oportunitatile din Romania.Ajungem la concluzia ca eu ma duc la Bucuresti sa dau examenul de limba.
Il pic cu brio;proful de engleza,un tip jos cu palaria,se simte responsabil si ne apucam sa studiem de 3 ori pe saptamina.Ajung sa si visez in engleza.
De data asta vreau sa dau si testul de legislatie si cel de dentistica.ma apuc sa invat cu sirg din cartile datind din anii 70.Iau cu brio examenul de limba si legislatie,dar il pic pe cel de stoma ca aia ma intrebau de niste chestii de nu am auzit in viata mea.Sint complect dezumflata si hotarasc in mod oficial ca oasele o sa-mi ramina la tara muma.
Daca tot ramin patrioata trebuie sa-mi caut si loc de munca asa ca lucrez la facultate.In vara devin oficial madam Pitpalac,dar anunt fericitul cistigator al concursului cine se incumeta sa se insoare cu nebuna,ca eu o sa am de facut studii asa ca voi fii foarte ocupata.Apropo de asta bunicul-meu ridea si zicea ca la nunta mea el o sa cinte”noi stim pe cine dam,voi nu stiti pe cine luati”.
La servici,nu mi se arata nici un studiu,dar cucoana de mi-e sefa si se presupune ca imi va impartasi din tainele stiintifice ale stomatologiei ma trimite in fiecare zii sa-I iau ziare si piine.Imi zic ca asta o fii inceputul uceniciei,dar dupa citeva luni tot la stadiul asta ramin.Ma duc la seful cel mare sa ma laud ca sint apta de munca si ca vreau sa-mi aprofundez cunostiintele..Timpita cum sint ii spun ca vreau sa mut muntii din loc,la care omul cu o fata plictisita imi raspunde sa ma linistesc ca nu e cazul sa mut nici un munte.Si cu asta parca mi-a tras o palma peste obraz si mi-a schimbat viziunea de viitor.
In timpul asta devenise o moda sa pleci in Canada.Maman imi zicea in fiecare zii sa plecam si noi,eu o tineam pe a mea ca nu vreau la capitalisti.Dar dupa revenirea la realitate am inceput sa studiez problema.
Intr-o marti la prinz ma reunesc cu sotul la ai mei acasa.Eu trag a moaca dintr-o tigare,el suge din cafea si pipa(ca la vremea aia era inca normal)si ii spun hai sa plecam in Canada.Nebunul zice,hai,cind plecam.Eu ii zic bai eu vorbesc serios;el zice si eu.Si uite asa am pus-o de Canada.
M-a intrebat lumea de ce vreau sa plec ca doar aveam casa,masina,servici bun.Unii m-au inteles,altii nu.Am plecat pentru ca nu vedeam un viitor pentru mine acolo.Vedeam doar intuneric in fata ochilor si nici o lumina cit de mica la capatul tunelului.
Poate am plecat si din spirit de aventura,poate din inconstienta,nu stiu.Dar pot spune sincer ca nu mi-a parut niciodata rau ca am facut pasul asta.
E ciudat sa fii emigrant pentru ca vezi lumea cu alti ochi,nu doar lumea de aici ci si pe cea lasata in spate.
Personal nu cred ca te faci mai destept sau mai smecher ci ti se largeste orizontul si vezi ca oamenii traiesc si altfel decit stiai tu.Vezi mai departe de mica ta lume si descoperi ca de fapt mai exista si o alta lume.Devii intr-un fel un om universal pentru acasa nu mai este acasa,iar aici parca nu e in totalitate acasa.
Canadienii sint fete palide;toti se dau ca sint politically correct,dar in vizuina personala fiecare are opinii ca doar de-aia sintem oameni.
Aici nu iti spune nimeni pe strada vorbe de duh si nici nu te invita la una mica in prima tufa din parc,dar cind trece o fitza cu fusta intrata la apa le ies masculilor ochii ca la broasca.
Cica nu conteaza cum arati ca frumusetea vine din interior.Aha.Si mitul asta a fost spulberat dupa ce am vazut o grasana si nici nu a iesit aia bine ca toti comentau si faceau pariu ca cica cite pizza maninca aia la o masa.
Cu alte cuvinte oamenii sint la fel peste tot in lume doar ca unii iti spun verde in fata ce gindesc,iar altii gindesc la fel dar isi tin pentru ei impresiile.
Sportul national e mersul la mall,mai ales in week end-uri si de sarbatori.Cu 2 luni inainte de Craciun zici ca au deschis astia granitele atitea masini sint in parcare.Cu o saptamina inainte daca ai noroc gasesti loc undeva la un capat de nici nu stiai ca e parcare si acolo.
Gatitul e o chestie pe care in general o fac emigrantii si restaurantele.Cind un Canadian adevarat gateste inseamna ca mesteca 3 conserve si le pune sa se incalzeasca.(la microwave).Dar e o moda ca toti vor bucatarii cit mai mari cu stainless steel appliances.In general ma intreb de ce,ca sa-si incalzeasca ceaiul?
Si mai au astia o buba mare-muncesc de le sar capacele,au 2 saptamini de concediu pe an si marea majoritate aleg intre cele 2 variante populare-stau pe linga casa si fac reparatii/imbunatatiri sau aia mai norocosi se duc o saptamina la cottage.
Acum nu ma intelegeti gresit ca nu-I birfesc ci doar constat.Vorba uni vecin care daduse in judecata toata strada si care intr-o zii ii spuse unuia ca e timpit;ala sare in sus si striga cum dom;le m-ai facut timpit?Nu dom’le eu numai am constatat.
Mi-e imi place aici-ca oamenii iti zimbesc si te intreaba how are you chit ca li se rupe,sint amabili la magazine de frica sa nu te duci sa cumperi de la altul,te lasa in pace si nu au treaba cu capra vecinului.Iar in rest fiecare isi vede de munca si de viata lui.
Me enerveaza unii romani care sint aici,nu le convine nimic,se pling continuu,dar nici inapoi in Romania nu se duc.Dupa cum ma enerveaza si unii romani care se pling de tot si de toate dar cind un emigrant spune ceva de rau sar in sus ca si cind I-ai injurat de mama.
Nu cred ca exista tara perfecta pe lumea asta,fiecare are parti bune si parti mai putin bune.Romania e tara in care m-am nascut,am crescut si mi-am facut nebuniile tineretii.Canada e tara in care traiesc si in care s-a nascut copilul meu.Cu bune si rele ambele tari si-au pus amprenta asupra mea si vorba astora ma declar Romanian-canadian.

Ps Raspund la postari:
1.Nu stiu daca sint ruda cu Olguta;asteptam sa vina toamna,sa pice frunzele din cocotier si sa cautam la radacini relatii de eventuala rudenie
2.Ce ne dau astia de mincare-mie si la Olguta-pai steroizi.Avusai o revelatie saptamina trecuta cind I-am luat juniorului mazare organica.Cind ajung acasa zic ca nu vad bine-made in China.Pai frate mai bine iau steroida canadiana ca e mai ieftina si mai curata decit organica(????)chinezeasca
3.Nu punem poze ca la Pitpalaci le place anonimatul,dar credeti-ma ca toti 3 sintem frumosi(si modesti).

Trimite reactia ta
 

marius
Moderator

Posted 26/03/08 @ 09:08 Visit marius's Homepage Reply with Quote
Nici nu stiu ce sa-ti doresc. Liniste si sanatate tie si alor tai. Si o viata cat mai frumoasa oriunde ar fi. Mi-a placut segmentul tau de viata.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro / Mai multe...
Pagina legislativa
Back to top

ruxandraru
membru incepator

Posted 26/03/08 @ 14:52 Reply with Quote
OK, nu pune poze, n ai decit sa maninci steroizi canadieni sau chinezesti, cum ti e pofta, da MAI SCRIE!!!!!!!! esti bestiala!
Back to top

anangel_lexi
mami de sufletele curate

Posted 26/03/08 @ 16:24 Visit anangel_lexi's Homepage Reply with Quote
Foarte interesant, mi-a placut cum ai scris si imi plac constatarile tale referitoare la canadieni. Pentru mine e cu atat mai interesant ceea ce ai scris cu cat si noi am plecat de curand din tara.
Toate cele bune!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Back to top

alintaroma
membru junior

Posted 26/03/08 @ 17:16 Reply with Quote
Doamne da bine le mai zici exact asta simt si eu dupa 2 ani de luat lumea'n cap si locuit pe tarimul lui nea tufis.Si s-ar parea ca SUA si Canada parca ar fi surori ca prea seamana la toate ... acu ma intreb de ce o fi emigrat sefu lu a meu din Canada aici? doar sa schimbe peisajul probabil
Cam asta simt si eu si cred numai ca nu ma pot exprima asa de bine si coerent ca tine D-na Pitpalac eu is ca si cateii lup am privire inteligenta dar cu exprimarea mai greu




Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Back to top

monica70
cine se aseamana,se aduna

Posted 28/03/08 @ 09:41 Reply with Quote
Eu sunt din aia care n-as pleca din Romania sa ma pici cu ceara,dar imi place sa citesc despre astfel de esperiente intreresante ,mai ales cand sunt scrise cu atat talent

MONI SI www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA {01.01.2006}


"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

"Toti oamenii te aud cand vorbesti; prietenii insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte."

www.youtube.com/watch?v=p5Pg59N851M&feature=related" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=Tn1KFW2kcs8&feature=related" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/120591/autovindecare-naturala-fara-medicamente" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119327/#350 tii-ce-impact--au-gandurile-tale" target="_blank"> www.jurnalul.ro/articole/119993/fiecare-primavara-e-bucuria-unui-nou-inceput!" target="_blank">



Back to top

danat
Mama de Raduc

Posted 28/03/08 @ 12:43 Reply with Quote
Uite replica asta cu "de ce sa plecati din Romania, doar aveti casa, masina, servici, de toate..." ma ustura si pe mine in urechi cand o aud :-(
Iar inafara de parinti, cateva rude si cativa prieteni, nu vad nici un motiv sa nu pleci din Ro (sper sa nu inceapa cineva cu muntii nostrii, Putna, campiile cu maci si alte dintr-astea :-)))

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)


Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Back to top

desprecopii
Administrator

Posted 28/03/08 @ 13:08 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
vrem poze !



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
Back to top

limone
nou venit

Posted 06/04/08 @ 03:04 Reply with Quote
Iubita,esti nebuna rau de tot!!!Ai expus bestial tot ceea ce traim noi,cei din afara.Sei una brava ragazza!
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj