Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117178
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53933
3. Bilantz olguta12 47903
4. J D E monica70 38151
5. A murit Laura! craciunitza 28975
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22116
8. Curiozitate! Ana68 21453
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20106
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20023

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
Pitpalacii in Europa
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 24/03/2008 la 15:58 .:. 2927  vizionari .. Este 1 raspuns la acest anunt
Ne hotarim sa mergem in Romania cu maimutza dupa noi sa-l aratam la lume si sa-l vada bunicu-su ca el e singurul care nu l-a vazut pe natural.
Bineinteles cind anunt bunicii Pitpalaci prima chestie care le iese din gura este nu;ca nu se calatoreste atita drum cu un copil asa mic,ca ii schimbam programul,ca il inebunim de cap ca asa si pe dincolo cite si mai cite nu se pot intimpla.
Recunosc ca nu am habar cum se merge cu avionul cu o persoana in miniature.Citesc pe internet,ma informez,declar ca ii cumparam loc si caram scaunul de masina dupa noi.O tin asa pina suna sotul si aflam cit costa un loc dupa care imi trece si hotarim ca pe banii aia il putem tine in brate 8 ore jumate.
Ma apuc sa fac liste cu ce luam dupa noi si constat cu stupoare ca e mai usor daca incarcam casa si o punem rulota la avion.
Mai avem vreo 7 luni pina plecam dar bunica Pitpalac incepe deja sa cumpere variate mobile,jucarii,obiecte trebuincioase ca si cind ar fii sa mai nasc o data in Romania.Cumpara inclusiv monitor care are si muzica fiindca nepotu-su adoarme seara cu muzica de la pesti(aia fiind chestia de se agata deasupra patului la bebelasi care nu stiu cum se cheama pe romaneste si care se da jos cind are copilul 4-5 luni,dar cum al nostrum nu are aptitudini de a-si trage pestii in cap I-o lasam).
Cum in avion te lasa numai cu o anumita cantitate de kile si nu cu toata casa reusesc cu success sa indes in 4 geamantane mari si unul mic(pentru copil) cam jumate de casa.
Eu daca urasc ceva pe lumea asta e sa zbor;cred ca mi se trage de la frica de inaltime.Apropo de asta cind eram bortoasa Pitpalacul se trezeste vorbind degeaba si zice ca pe fiu-su il facem avocat si pilot particular.Eu care am picioarele mai pe pamint ii spun ca poate omul o vrea sa se faca altceva de exemplu balerin.Pitpalacul se uita lung la mine,crede ca hormonii sint de vina,dar eu o tin pe a mea ca juniorul o sa se faca ce vrea muschii lui si nu ai nostri.
Ma rog,in ziua plecarii inghesam cu greu gemantanoacele in masina,mai avem dupa noi genti de mina care de fapt sint niste geamantane mai mici cu cele trebuincioase copilului.Ne suim in avion,e deja tirziu,asta mic nu maninca deloc,eu incep sa fac cu nervii ca am fost nebuni cind ne-am hotarit sa-l caram de acasa atita drum.
Mai sint si alti bebelasi in avion asa ca e o chiraiala monstruoasa,macar asa nu ne injura lumea numai pe noi.Ne aduc aia un cos de se agata de perete,depunem odrasla in el si adoarme bocna.Noi cucaim,numaram orele pierdute de somn si ajungem la Viena.Intre avioane avem 5 ore asa ca ne invirtim prin aeroport.Noi sintem fara vlaga dupa o noapte nedormita,copil e plin de energie si se invirte ca un titirez.
Ajungem intr-un final in Romania;ala cind ne vede la vama cu atitea geamantane crede ca am adus cel putin jumate din aparatele electronice din Canada.Tac si nu ii zis bai desteptule nu stii ca Nord americanii sint mai cu motz si curentul de acolo cu asta din
Europa nu se potrivesc.Ma gindesc sa nu ambitionez omul sa ne scoata toti chilotii la vedere de ne mai ia o ora sa-I punem la loc.Asa ca la intrebarea lui ce caram in valize ii spun ca lucruri pentru copil;nu ma crede si ma pune sa deschid o valiza.Cind vede ca e plina de diapers si izmane pentru ala micul constata ca nu am mintit.
Ne reunim cu toti bunicii pitpalaci,mergem eu si odrasla la ai mei,sotul la ai lui.
Culcam juniorul pe la 8,mie nu mi-e somn ca in Canada e prinz.La 10 noaptea cind pe mine parca ma paleste somnul el se scoala si vrea haleala;ne culcam amindoi la 1 noaptea se scoala si iar vrea haleala.Fac eu repede calcule si realizez ca in Canada e 6 dupa masa si lui I-a sunat ceasul in burta pentru dinner.Ne invirtim vreo 2 ore,eu sint buimaca de cap,ne culcam.Ziua urmatoare vine Pitpalacul bine dispus si cind ma reped in el se uita mirat si nu intelege de ce ca el doar a avut asa un somn bun de la 8 aseara pina la 7 azi dimineata.
Incep sa curga valuri de rude,vecini,prieteni,oameni necunoscuti care vin sa vada nepotul Pitpalac de parca ar fii bun de pus la muzeu.Fiecare aduce dupa el o zdreanta sau o jucarie de o mai punem de un geamantan.
Copilul Pitpalac e in al noualea cer ca doar are atitia fraieri in jur care sa-l scarpine in coarne si sa-I faca pe plac.
Noi descoperim niste gogosi cu dulceata si balotam ca nemincatii la ele;ii dam si lui o bucatica de gust si ii place atit de mult incit ne lasa pe toti cu gura deschisa cind intinde mina si zice “dai”.Pe linga mama,tata si nana adica nani asta e primul cuvint cu sens pe care il scoate din el.Bunicii il declara geniu,noi ne umflam in pene ca ce copil inteligent avem.
La intoarcere ne oprim citeva zile la Viena.Copil haleste de la restaurante ca si cind e prima oara in viata cind vede mincare in fata ochilor.
Ne intoarcem acasa intregi si il intrebam daca I-a placut voiajul si daca mai vrea si alta data.Nu cred ca pricepe el exact ce ii spunem dar ne aproba.

Trimite reactia ta
 

Alinutza1979
membru incepator

Posted 24/03/08 @ 16:32 Reply with Quote
Super tare! Imi plac foarte mult blogurile tale , sunt foarte amuzante!:)
As fi interesant daca am vedea si niste poze :)
Multi pupicei virtuali ca d'aia reali nu-ti plac!
Astept urmatoarea "aventura"!

Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj