Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117177
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53931
3. Bilantz olguta12 47901
4. J D E monica70 38148
5. A murit Laura! craciunitza 28971
6. Un nou inceput...(2) danangie 27394
7. scrisoare catre mama Picasso 22115
8. Curiozitate! Ana68 21452
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20105
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20022

post an entry in your weblog   Jurnalul lui mamitzica  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
mamitzica
primul an
Acest mesaj a fost trimis de mamitzica pe data de 21/03/2008 la 11:44 .:. 3125  vizionari .. Exista 3 raspunsuri la acest anunt
Acasa ne asteapta bunica Pitpalac si ciinele care era persoana cu drepturi depline in casa.Deschidem usa,intru eu prima,Pitpalacul cu odorul in carrier il prezinta ciinelui care ii trage o limba peste fata.Bunica turbeaza pe moment,eu ii spun ca asta se cheama imunizare.
Ducem odrasla sus in dormitorul principal in care vom convietui noi doi pentru o vreme.
De bucurie trage un rahat de ne inebuneste-eu zic nu te mai pup o luna,ta-su zice deschideti geamurile si apoi ne intrebam ce sa facem cu el.Bunica Pitpalac se ofera sa deal-uie cu problema si nicicare din noi nu se opune.
In mod clar pe internet circula minciuni gogonate.eu citisem ca noi nascutii dorm cam 20 de ore din 24.Asta daca doarme peste zii o ora fugim sa vedem ce e rau cu el.
Haleste bine si ii dau numai din biberon ca ii e lui mai usor.Eu imi pun pompa o data la 2 ore si viata mea se rezuma acum la schimbat scutece,dat de mincare la copil,pus pompa si luat de la capat.
Ii dau cind vrea el nu la interval regulat.Ziua maninca la 2 ore,dupa masa ma inebuneste ca vrea la o ora.Adica incepe oracaiala la 4,dureaza pina la 4.45 ca sa se sature si la 5 vrea din nou.
Am uitat sa spun povestea primei nopti-Pitpalac doarme separate ca merge la munca,bunica ia medicamente de depresie si se ofera sa faca orice vrem noi dar sa nu o sculam noaptea asa ca pica pe mine chestia asta.
Nu sint neaparat de acord sa-I dau haleala la 3 ore noaptea dar ma gindesc ca aia de la spital or fii mai cetiti decit mine asa ca pentru inceput zic ca fac ca ei;imi pun ceasul sa sune la 11 noaptea adica 3 ore dupa ultima masa.Sint in faza ca adorm inainte de a stinge lumina,daca zic instantaneu e incorect pentru ca adorm inainte de a inchide ochii asa obosita sint.Dorm bustean si ma trezesc ca bebe pitpalac plinge;cind ma uit la ceas e 12 noaptea;ma rog,hranesc odrasla,il schimb si in timpul asta ma intreb cum de nu a sunat ceasul.Studiez problema si constat ca am uitat sa-l trag.De data asta il pun sa sune la 3,il trag si verific de citeva ori.Ma trezesc pe la 4 jumate in plinsete;se repeat toata actiunea,iar mirarea mea e si mai mare ca doar am tras ceasul.Constat ca l-am pus sa sune la 3 pm in loc de am.Si hotarasc ca fiu-meu e mai destept decit toata armata de filozofi de la spital fiindca se scoala singur cind ii e foame asa ca de azi inainte nu mai pun nici un ceas fiindca are el unul in burta.
Luni trebuie sa mergem la dr de familie ca asa e regula in timp de 48 de ore de la iesirea din spital te duci la ala sa se uite la progenitura.
Din ce am citit eu am vazut ca nu are rost sa cumperi multe toale ca nu stii niciodata cit e de mare sau de mic copilul asa ca am luat citeva dar acum ca stim exact cit e de lung si de lat putem cumpara pe masura.
Informam bunica Pitpalac ca de la dr mergem la magazine sa imbracam feciorul.Mama si ce furtuna de proteste si zbierate se lasa ca sintem nebuni si nu stim ce facem si vrem sa ne omorim odrasla cu bunastiinta ca il ducem sa ia microbi ca la magazine sint o mie de virusi pe centimetru patrat si aia stau la panda sa sara pe copil si sa ni-l imbolnaveasca.Si uite o tine tot asa in timp ce noi plecam din casa cu copilul dupa noi.
Eu induiosez pitpalacul pina la lacrimi cind ma aude intr-o zii spunindu-I uneia de nu are copil dar parca ar vrea ca nu stii ce pierzi pina nu ai un copil.Cred ca Pitpalacul gindeste ca s-a culcat aseara cu Baba Cloantza si s-a trezit linga Ileana Cosinzeana ca se uita la mine ca si cind si-a luat alta nevasta.
In timpul asta ma tot sui pe cintar,dar ma sui degeaba ca nu dau jos nimic nici de-al dracului.Cica daca alaptezi scapi mai repede de kilele puse,la mine parca e pe invers ca nu dau jos nici un gram.
Nu am voie sa conduc vreo 6 saptamini din cauza de taietura.Cind se fac 6 saptamini exact ma duc la coafor,aici dupa colt dar simt ca devin din nou normala-desi sint inca ca un balon ma imbrac,ma fardez si parca sint iar om.
Cum am mai zis cred ca Dumnezeu tine cu mine;imi fac un living scobind masele si cu un an inainte de marele eveniment imi cumpar un cabinet.Bine ca e cumparat ca acum avind copil nu mi-as mai cumpara in veci ca e prea multa bataie de cap.Hotarasc sa stau acasa cel putin 3 luni si iau un imbecil care vine de 2 ori pe saptamina,dar care nu aveam cum sa stiu ca ma suge de bani si nu lucreaza nimic.Sa fac bani nu m-am asteptat dar in ritmul asta prevad ca falimentul se va produce in curind asa ca dupa o mare chibzuiala hotarasc ca ma intorc la servici dupa 8 saptamini.Bunica pitpalac era programata sa stea cu nepotu-su pina la 6 luni.
Mergem la vaccinul de 2 luni.Se lasa cu niste chiraieli si plinsete gigantice;aducem odrasla acasa,se culca.Cind se scoala frate ma speriu ca tremura si plinge si nu stiu ce sa-I fac.Face febra,ce mai face urit de tot.Imi pica fisa ca el daca s-a nascut ca domnul prin
cezariana crede ca viata e doar un sir de placeri nesfirsite si asta a fost prima lui experienta cu chestiile nasoale.Asta e luni si eu marti ma duc prima oara inapoi la servici.
Ca sa va spun drept nu stiu ce le-oi fii facut alora in gura ca eu in ziua aia nu ma gindeam decit cit mai e pina ajung inapoi la copil.Imi pun pompa de 3 ori,numar minutele pina plec acasa,sun bunica pitpalac de n-spe ori,conduc ca apucata.
Vineri suna maman la bunicul Pitpalac;o vad ca incepe sa plinga si imi zice ca ea mine trebuie sa plece.Bunicul Pitpalac avusese cu un an inainte cancer de piele,operat totul ok,dar si-a descoperit un ganglion cu vreo 2 saptamini inainte de plecarea nevesti-sii si de teama ca asta nu mai pleaca nu I-a zis nimic.dar s-a dus intre timp la dr si ala I-a zis ca trebuie scos.Asa ca saptamina ce vine marti e programat la operatie.
E ca si cind mi s-a darimat lumea in cap,s-a sfarimat in bucatele si fiecare bucatica imi trozneste capul o data pe minut.Suna sotzul si ii dau aia bunicii pitpalac bilet mine seara.
Ea ne intreaba ce face,noi zicem ca vedem noi ca ne descurcam;ne frecam neuronii sa ajungem la o concluzie si Pitpalacul zice ca ii suna pe ai lui.
Suna sa vina aia cit de repede.Parintii de baieti sint mai altfel si nu isi schimba viata si obiceiurile la cerere asa ca aflam ca cel mai devreme vin in septembrie,iar acum e 31 Iulie.Pitpalacul se intereseaza de concediu de maternitate dar il taie rau la bani asa ca nu merge.Facem planuri ca eu ma duc la servici 3 zile pe saptamina,Pitpalacul sta cu fiu-su in timpul asta si se duce 2 zile la servici,pe ai lui ii tinem o luna si trimitem odrasla la day care la 4 luni jumate.
Simbata pleaca maman.se lasa cu plinsete si scuturaturi;ma intreb ce ne facem noi si ce va fii cu taica-meu si pling si mai tare intrebindu-ma daca va apuca sa-si vada singurul nepot.
O tinem according to the plan pina la mijlocul lui septembrie cind vin ceilalti bunici Pitpalaci.
Copilul e pe waiting list la day care cu vreo 4 luni inainte de a se naste asa ca ni-l primeste de la mijlocul lui Octombrie.
Vine si simbata cind pleaca bunicii,asa ca il mutam in camera lui.eu imi fac griji,ma intreb cum va reactiona,ce va face.El doarme bustean,nici nu-I pasa in timp ce eu dorm cu monitorul in ureche sa-l aud cum respira.
Luni il duce ta-su la day care, ca eu am o ora de condus si nimeni nu il primeste la 6.30 dimineata.Sun si eu,suna si el sa vedem ce face copilul.Acasa 4 luni jumate ne-a chinuit cu haleala;de mincat maninca dar dureaza intre 30 si 45 de minute pina haleste sa se sature.Dupa 3 zile de day care avem alt copil care haleste in 5 minute.
Vad ca e intreg,fericit,maninca,doarme,”vorbeste” asa ca incepe sa-mi placa de day care-ul asta.
Acum sincer vorbind am vazut nu de mult o copila de 5 luni si I-am zis pitpalacului ca noi nu am fost normali sa ne dam copilul la day care la 4 luni jumate.Dar am supravietuit cu totii.
Am un jurnal in care scriu tot ce face copilul Pitpalac.Viata noastra s-a schimbat complect si se invirte in jurul lui.Mergem la servici ca sa avem bani sa-I cumparam lui ce ii trebuie.Intru numai in magazine care au raion de copii.Pot schimba un diaper in 3 secunde,cu ochii inchisi.Scoatem jumate din canalele de la tv ca si asa nu ne uitam;tinem numai ales de stiri caz ca vine sfirsitul lumii sa aflam si noi.
Copil e normal dar cam puturos;se pune pe burta pe la 4 luni si ceva,dar nu se rostogoleste nici sa-l picuri cu ceara.Bunica Pitpalac urla in telefon sa-l duc la dr,eu ii zic
ca il las in pace ca e numai puturos.La 10 luni copilul meu hotaraste ca e timpul sa se rasuceasca si el de pe o parte pe alta.
Prima iarna e nasoala rau,Pitpalacul sta mai mult pe acasa cu odrasla care face viroza dupa viroza si maninca antibiotice cit un cartier intreg.Creste,sta in fund,intr-o buna zii se hotaraste sa exploreze lumea si incepe sa o ia de-a busilea prin casa.Dupa putin timp devine expert de trebuie sa merg in pas saltat sa ma tin dupa el.Casa noastra arata ca un magazin de jucarii,cu porti puse in pozitii cheie ca sa-I taiem avintul de a explora pe scari.Ciinele e mirat ca nimeni nu-I mai acorda atentie dar e grijuliu nevoie mare fata de aratarea cea noua din casa.
Si uite asa noi imbatrinim si el creste si se face din ce in ce mai frumos.Nu stim cu cine seamana;Pitpalacul se uita prin vecini dar imi zice ca fiu-su e mai frumos decit vecinii asa ca se linisteste.
Regulile jocului au fost stabilite din primele 2 saptamini-cu nebuna nu te pui,o asculti dar cu tata fac ce vreau eu ca el ma asculta pe mine.

Trimite reactia ta
 

gabitzam
Mami de 2 pufi

Posted 21/03/08 @ 12:37 Visit gabitzam's Homepage Reply with Quote
N-am scapat nici un cuvintel din tot ce ai scris. Scrie inainte ca un cititor il ai asigurat oricum, imi place f. mult stilul tau


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)
Back to top

Alinutza1979
membru incepator

Posted 21/03/08 @ 15:21 Reply with Quote
Super tare!
Citesc si ma amuz grozav de ceea ce scrii:)
Ai un stil unic si foarte amuzant!
Sa ne mai scrii D-na Dr Pitpalac eventual cu niste poze attach!
Back to top

felicic76
mami de minune

Posted 21/03/08 @ 16:40 Reply with Quote
subscriu! astept in continuare povesti cu si despre Pitpalaci!


8+


aluna
foto
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj