Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117331
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54211
3. Bilantz olguta12 48153
4. J D E monica70 38407
5. A murit Laura! craciunitza 29197
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22253
8. Curiozitate! Ana68 21600
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20273
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20187

post an entry in your weblog   Jurnalul lui ruxandraru  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
ruxandraru
biped
Acest mesaj a fost trimis de ruxandraru pe data de 24/10/2007 la 12:24 .:. 1905  vizionari .. Exista 2 raspunsuri la acest anunt
Esti un om mic si indesat, cu ochi incerti in care se bat pentru suprematie albastru #351;i verde, cu parul fin si rar organizat in departamente obraznice si caraghioase de cirlionti care uneori iti ies la spate de sub caciula. Ai emotii. Nervi. Bucurii. O bucata de prajitura rece te face sa te scuturi de dezgust daca iti atinge mina. Esti carnivor declarat. Ai opinii. Ciinele Zuza este bun, radiatorul fierbinte este rau. Ai ucis o giza in parc. M ai ajutat sa string niste chibrituri cazute. Unul cite unul mi le ai dat in mina. Scoti sunete si vorbesti. Daca telefonul mobil chinezesc, urlator si roz iti spune i love you ii raspunzi prompt alalu. inca nu stii sa spui alalu too. dar nu i nimic. o sa nveti tu si asta, e de folos in viata omului. care esti. primii pasi i ai facut la un an si citeva zile, pentru ca tatal tau nu iti acorda atentie la intrarea in parc. Mi ai dat drumul la blugi si te ai dus la el, concentrat si serios. Te impiedici de covoare si scoti un lipait unic in lume cind vii din camera ta in bucatarie incaltat cu papuci de casa. Rizi victorios cind ajungi si eu am onoarea sa ti spun “bravo”, dar ma temperez ca sa nu iti dai seama ce grozavie faci si nu care cumva sa te sperii. Ai abilitati de diplomat si ai iertat o pe Oana ca te a muscat pentru un pufulet si acum va jucati impreuna cu acelasi carut, cu aceeasi roata plina de noroi. Iti place sa ma pupi ca n filme si sint in egala masura topita si surprinsa cind vii cu gurita larg deschisa sa ma pupi. Sa ma maninci toata, asa cum si eu te maninc tot. Ai demnitatea ta si iti cer iertare pentru ca uneori te imobilizez si iti dau cu forta vitamine. Ai muscat trei sferturi dintre gogosarii cumparati pentru murat pentru ca ai descoperit sacul si eu m am bucurat ca te joci in liniste, desi in strafundul mintii mele stiam clar ca faci prostii. Iti place sa maninci piine goala, sa stropesti cu apa si sa apesi butoane, sa vina tata acasa, sa mergem in parc, sa ne jucam cu ciinele si sa stai in brate. Iti place sa te pup pe picioare cind te schimb, sa iti miros talpile si sa ma prefac ca miros urit. Iti place sa dansezi. Nu iti place sa iei vitamine, sa maninci, urasti scaunul de masa, statul in carucior, urasti ca noi sa dormim cind tu te trezesti (de obicei la 6 dimineata), nu iti plac hainele groase, calatoriile lungi cu masina si vecinii care nu te baga in seama. Am inceput sa fim trei, pina acum ceva timp eram noi doi si copilul. Stam pe canapea si ne uitam la televizor pina cind hotarasti tu sa apesi butoanele telecomenzii si sa muti pe teletext. Iti place mai mult sa afli cum functioneaza CD playerul decit muzica pe care o emite si ar fi culmea sa te faci inginer intr o familie de umanisti. Ai fi singurul om cu capul pe umeri in casa. Ai implinit un an dar eu aveam pneumonie, tu erai mucos si nu a fost asa cum as fi vrut. De frustrare si vinovatie, ti am cumparat multe jucarii si doua torturi. Ti au placut mult cutiile. Promit sa ma revansez la anul, Doamne ajuta. Ai fost cu masina, cu metroul si cu avionul, daca nu punem la socoteala tricicleta si n o punem. Cu masina esti obisnuit, cu metroul a fost interesant pentru ca erau multi oameni si multe fulare care ajungeau pina la tine. Dar nu prea vedeai pe geam. Cu avionul ti a placut si ai adormit (sau lesinat?) la decolare. Si la dus, si la intors. Apoi, cind te ai trezit, te ai hlizit cu niste copii arabi din spate nostru si v ati imprietenit pina cind a venit doamna aceea frumoasa si rea si m a pus sa te leg de centura mea pentru aterizare. Dar ati ris in continuare printre scaune. Nu iti place la munte, preferi orasul, galagia, aglomeratia si sper sa te schimbi cind vei creste. Sa ti placa ambele. Macar pentru chefurile monstru pe care le vei putea gazdui la casa de la munte, cu prietenii si colegii tai. Voi incerca sa nu apar pe neasteptate, sa nu te intreb cu ce se ocupa parintii lor si nici sa nu numar cu coada ochiului sacii menajeri si sticlele din ei. Sau poate vei fi altfel tu. Vei fi serios, preocupat de cifre, de olimpiade si de lecturi suplimentare. Putin probabil, totusi, avind in vedere zestrea ti genetica. Dormi singur in patut pina la ora 12 noaptea cind venim ca doi nebuni sit e luam incetisor la noi in pat pentru ca nu putem fara tine, fara felul in care mirosi, respiri, faci pirtz si oftezi a bine. Din ianuarie, vei avea o bona grozava si eu voi incerca sa ma apuc de munca. Ma simt tare prost ca fac asta, dar imi voi face programul in asa fel incit sa ne vedem cel putin 4, 5 ore pe zi. Iar tu o vei tine minte peste ani si ani si poate o vei suna sa vezi ce mai face. Pentru ca sigur o sa ai telefon mobil, probabil il vei desface sa vezi cum functioneaza si noi, cu mindrie disimulata, vom merge cu el la reparat zimbind in coltul gurii. Te iubesc fara drept de apel si tu stii sa profiti de ocazie. Mai omule, mai!
Trimite reactia ta
 

olguta12
Voi invinge!

Posted 24/10/07 @ 15:52 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Deci...este PERFECT!
Sa va traiasca! Aventura doar ce incepe!
( Eu sint curioasa sa-ti vad reactia atunci cand va veni acasa cu prima "duduie", sa ti-o introduca. Lasa toate cutzitele si foarfecile in dulap... nu e cazul sa devii violenta din prima. Eu una il compatimesc pe amaritul care o sa aiba curajul sa-mi calce pragul cu fiica-mea la bratz. Sper sa fie un om cu frica lui Dumnezeu)



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

J G
pescarus

Posted 24/10/07 @ 16:49 Reply with Quote
Ce frumos ai scris... superb.

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj