Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117318
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54199
3. Bilantz olguta12 48137
4. J D E monica70 38389
5. A murit Laura! craciunitza 29169
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22241
8. Curiozitate! Ana68 21583
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20210
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Elise  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Elise
decizie grea :(
Acest mesaj a fost trimis de Elise pe data de 26/05/2007 la 08:31 .:. 7183  vizionari .. Exista 30 raspunsuri la acest anunt
Omul cind n-are ce face se complica...
Pentru ca am avut o luna "libera", in care n-am putut pleca cu bblisa din Bucuresti (botez, vaccin, controale medicale, etc) si stau de vreo 6 luni acas' si aveam ceva dubii referitoare la evolutia pietei in domeniul meu.... ce m-am gindit eu, hai sa aplic pe la niste joburi sa vedem cum stau. Asha, de exercitiu. De multi ani ani n-am mai participat la interviuri decit ca intervievator.
Era vb. de joburi de management oarecum "strategice", peste ultimul meu nivel, genul de pozitie ocupata de obicei de cineva din interiorul firmei, de obicei de expati.

Toate bune si frumoase, am sunat, am luat legatura, am trimis CV - am fost chemata la interviu. Si se pare ca stateam mai bine decit ma banuit, pentru ca pina acum am primit trei oferte de munca. Adica pe toate la care am aplicat.

Vreo doua imi surid. De fapt, una. Cealalta e in curs de "coacere" pentru ca am renegociat-o. Tot de exercitiu.... Si o astept in forma finala.
Am plecat de la premisa ca nu ma angajez, no way, doar mai ies din casa si mai vad lume din business, sa nu uit de tot. Ei bine.... acu' m-am trezit cu niste nostalgii, si calculind ce i-as lua copilului meu de banii respectivi (destul de multi).
Si m-am mai trezit intrebindu-ma daca bblisa mea n-ar putea sta cu niste bunici care sint topiti dupa ea - si ar ingriji-o excelent, asa cum m-au ingrijit si pe mine in copilaria mica, si ar face-o si cu alti 1000 de copii, copii mici sa fie.
Si peste sase luni/1 an de acum incolo tot asta s-ar fi intimplat. Da' macar ar fi fost mai marisoara, ar fi mers in picioare...ar fi vorbit... n-ar fi fost asa micutza. Ea fragila nu e, e foarte "strong", da' e MICA.

Ce sa zic... imi vine sa-mi dau palme ca m-am complicat cind nu era cazul: eram sigura ca sum 1 an n-am sa plec de langa ea, no way. Si acum deja incep sa am indoieli ca e cel mai bun mod de abordare - si ca n-ar fi mai bine taman invers, adica sa o las 8 ore pe zi cu maica-mea, taica-meu si tat-su bblisei, toti gramada, si eu sa fac lejer e 4 ori mai muti bani decit face barbatu-meu in acelasi interval de timp. Bani cu care as putea sa platesc in citva timp avansul pt. o casutza cu curte unde sa se joace, de exemplu....?!
Sau cu care as putea rapid sa imi modific tot apt. si sa il fac adaptat si ultra safe pt. ea? Kestii de mare fitze oricum n-am sa imi iau pentru ca bb e mica, si o sa scrie pe peretzi, o sa rupa si o sa sparga, si vreua sa poate sa "distruga" in sigurantza si dupa voia inimii, nu sa ii spunem "aia nu si ailalta nu".

Pe de alta parte, as fi linga ea cit sa-i dau prima masa de dimineatza, m-as intoarce seara pe la 6 - ea mai nou adoarme pe la 10 - am ieshi la plimbare, am papa, am face baitza, si ar adormi...si ar dormi cu mine.
Ma intreb daca e esential intervalul ala in care eu n-as fi, considerind ca oricum e rasfatzata tuturor si n-ar fi in nici un caz neiubita sau neglijata alea citeva ore.

Greu....... uite asha isi complica omu' existentza...cine m-o fi pus sa ma duc.... Nici macar n-am banuit ca mi se fac oferte imediat - n-am banuit ca mi se fac deloc, m-am dus doar sa vad ce si cum si erau suficienti pe loc cit sa nu ma agit. In plus, eram f. sigura ca nu-mi mai trebe, si o sa gasesc acceasi atmosfera congelata si la propriu si la figurat de multinationale. Ei bine.... nu. Chiar mi s-a parut ok, din ce am vazut pina acum. Si este un nivel la care mi-ar fi luat vreo sase ani sa ajung in mod liniar, daca imi continuam activitatea la firma anterioara.
Si sint sigura ca o sa regret destul de rau si daca accept postul (unul dintre ele, evident...) si daca nu.
Si ma mai gindesc si ca, peste un an, doi, s-ar putea sa nu mai prind aceleasi oportunitatti, mai ales ca o sa fiu cam stressata si cu morcovul in fund ca ajung la fundu' sacului intre timp. Iar fie-mea acu' nu face comparatii, da' in citiva ani... o sa inceapa cu "vreau aia, si aia, si aia..."

Chiar nu stiu ce sa fac.
Pina acum citeva zile stiam....

Elise & BBLisa

Trimite reactia ta
Next page
# /3  

alexis2002
membru incepator

Posted 26/05/07 @ 10:17 Reply with Quote
Elise eu zic sa accepti,mai ales ca pe fetita o lasi cu bunicii ei, deci pe miini sigure.stiu ca ti-ar place sa nu pierzi nici un moment din viata ei,ca ai vrea sa-i stai mereu alaturi.si cind va merge la gradinita vei avea o senzatie ciudata,te simti intr-un fel vinovata,intr-un fel abandonata.din proprie experienta iti spun ca acea senzatie trece destul de repede mai ales cind te va surprinde cu progresele ei.din cite inteleg este vorba de un job gratificant nu de un job de vinzatoare deci nu mai sta pe ginduri.s-ar putea sa mai gasesti altul in viitor,s-ar putea sa nu.iti urez multa sanatate si putere ptr a lua decizia corecta.
Back to top

smaranditza
popii

Posted 26/05/07 @ 10:31 Reply with Quote
Elise, tu ai luat deja decizia in mintea ta; numai ca, ai nevoie cumva de o confirmare din partea celor din jur ca este bine ce faci. :)

De fapt, daca mai citesti inca o data ce ai scris, vei vedea ca descrii totul in favoarea deciziei pe care ai luat-o deja (inconstient poate).
Oricum, cred ca inca de cand te-ai prezentat la interviu ati avut in vedere (ca familie) posibilitatea de a te intoarce tu la lucru.

Acum, depinde cat de solicitant este jobul, si cat de "fresh" te vei intoarce acasa seara (ca sa mai fii apta de plimbari, joaca cu bbLisa, etc, etc...). Inca ceva: e sigur ca la 18.00 se incheie programul de lucru, sau asta e numai pe hartie...dar de fapt, trebuie sa stai pana termini (20.00, 21.00...cat e nevoie??) Tu stii cel mai bine. Insa, intr-adevar, cum spui tu, e o sansa unica probabil, care nu se stie daca o vei mai avea peste ceva timp.

Hm...grea situatie...
Ce-si face omul cu mana lui...se numeste...lucru manual :):)


Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 26/05/07 @ 10:40 Reply with Quote
Stiu cum e sa te doara sufletul gandindu-te ca nu mai poti sta non-stop cu bblisa ta, si mai stiu si cum e cand (Doamne-fereste) ai nevoie de cel mai bun doctor, cel mai bun spital, cea mai buna clinica si cele mai bune medicamente pt copilul tau, pt ca nu concepi sa nu ii oferi ceea ce e cel mai bun. Ai nevoie de banii astia, care sa ii ofere in cativa ani curtea prin care sa fugareasca pui de catzel, are nevoie sa vada cum arata gargaritele si furnicile in peticul de iarba pe care sunt sigura ca-l va avea acolo fara sa trebuiasca sa imparta paturica de picnic cu rahatii din iarba parcului.
Are noroc de o familie iubitoare care sunt sigura ca abia asteapta sa o scoata din ghearele tale :))sa o poata rasfata si ei, macar 8 ore pe zi.
Daca eu as avea cu cine sa las grasana si mi s-ar oferi asa, un super-job, as zice DA.
Btw: care-s celelalte 2 oferte care tie nu ti-au placut? poate-mi plac mie :))

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 26/05/07 @ 11:43 Reply with Quote
Hahaha, scuze ca imi vine sa rad, Elise!

Felicitari! Atata pot sa spun! Si ai sa vezi ca n-o sa-ti para rau, e mai greu la inceput, dar o sa va gasiti echilibrul si asa, in scurt timp! Si ma bucur foarte tare pentru tine! Si sper sa va luati casuta pe care o visati!

Adina + Olivia 04.03.2004
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 26/05/07 @ 15:50 (Edited 26/05/07 @ 15:53) Reply with Quote
Alexis,
cam asa ma gindesc si eu - ca sa nu o am "in vizor" e dureros la orice virsta, nu neaparat acum. AM inceput sa realizez ca ingrijorarea nu trece. :) Nu as fi cu inima mai impacata nici la 1 an, nici la 2, nici cind as duce-o la gradinitza - probabil o sa jelesc si cind se va marita si nu voi fi langa ea sa verific eu ca o duce bine si se poarta barbatu-sau cum trebe :)
Deci... e o grija life-time, macar acum e numai grija mea. Mai tirziu va fi si a ei, cind va incepe sa realizeze diferentza dintre noi. Acum macar se distreaza la fel de bine si cu tat-su, si cu bunicii. La un moment dat isi va forma preferintze....

smaranditza,
rational, da, inclin spre a relua jobul.
Pentru ca imi dau seama ca bb va fi la fel de in sigurantza si de iubita ca si cu mine.
Problema nu e bb, ci eu - EU sint suficient de egoista sa nu las pe nimeni altcineva sa imi rapeasca vreun minut de linga ea :) Imi dau seama ca nu e bine, deci rational balantza se inclina spre a merge totusi la job. Insa ma cam doare sufletul, asta e problema. :)
Pe de alta parte, si eu am inceput sa imi doresc provocari profesionale - daca le-as avea cu bblisa in bratze, ar fi solutia ideala :) Sa am si o cariera, si copilul linga mine, dar impreuna daca se poate...si nu se poate....

notquiteso, eu ti le spun, ma rog, pe ala 1 pe care nu l-am vrut clar - dar nu cred ca iti pui nici tu parul pe moatze cu deplasari saptaminale si o lashi pe grasa ta singurica.

Adina Iulia - de ce razi, e ceva tipic, cumva?
Multumesc, sper sa ne vedem shi casutza cit mai repede, shi pe bblisa jumulind cu interes toate floricelele din gradina.

Elise & BBLisa
Back to top

A_Iulia
membru de baza

Posted 26/05/07 @ 16:22 Reply with Quote
Pai rad si eu Elise, ca tocmai ma gandeam cat mai astept pana apare topicul asta

PS: Deplasarile saptamanale nu-s intotdeauna dureroase - eu de ex am cateodata si 2 drumuri/sapt, dar de cate 1-2 zile, dar in rest sunt libera, pot sta mai mult acasa - n-as mai da programul de acum pe ala de dinainte - GM implica responsabilitati mari si foarte mult timp alocat. Initial ma gandeam sa accept pentru 1 an, doi, asa, pentru CV... acum insa realizez ca a dat norocul peste mine.

Adina + Olivia 04.03.2004
Back to top

Ramona J
membru de baza

Posted 26/05/07 @ 20:44 (Edited 26/05/07 @ 20:44) Reply with Quote
Eu am doi copii si dupa primul m-am intors la job. La al doilea am ramas acasa, am mai recuperat si din timpul pierdut cu primul.
Cistigam asemanator cu sotul meu, deci pierderea financiara a fost considerabila.
Nu regret cu nimic, dimpotriva - ma felicit mereu ca am ales sa ramin acasa. Serviciul era solicitant, dupa atitea ore veneam obosita si fara chef de joaca, de hranit copii etc. Acum e cu totul altceva.
Tu cunosti mai bine situatia ta si ce va doriti, asta e doar experienta mea.

The best thing you can do for your children is to love your wife.
Back to top

tinatache
mama mamutilor mahmuri

Posted 26/05/07 @ 21:44 Reply with Quote
Eu am plecat de la ideea ca joburi de gasesc si peste 1 an, pe cand copilul meu e copil doar 1 data. Dar asta sunt eu...

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 26/05/07 @ 22:19 Reply with Quote
Oportunitatile nu bat la usa non stop; cred ca ar trebui sa accepti unul din cele doua posturi. In cel mai rau caz renunti dupa un timp, daca vezi ca nu merge cum ai vrea.

Te inteleg perfect, si eu am de luat o decizie profesionala cu avantaje si dezavantaje, nu e usor, dar e o ocazie destul de rara si cate poti avea in viata? Deocamdata si eu ezit...

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Back to top

corinadana
Raluca & Francesca

Posted 26/05/07 @ 23:37 Reply with Quote
Acum este micuta dar mai tarziu nu stiu daca i ok s o lasi pe mana bunicilor. ti o fac harcea parcea, o s o rasfete peste masuraaaaa si apoi o sa te iei cu mainile de cap. Si daca o sa i faci observatii fuge la bunici ca ei ii permit orice.
Mai bine mai asteapta un picut pana se face mai marisoara. Ofertele daca au sarit acum o sa sara si mai tarziu (rezume ul iti este acelasi) si pe domnisorica s o duci la ceva privat.
Cu cat mai putin bunici cu atat mai bine! parerea mea! Am patit o....Din mult prea multa dragoste ptr ei ii lasa ORICE sa faca si apoi greu de tot mai te intelegi cu ea.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Back to top
# /3  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page