FIV 93

FIV 93 | Autor: dana p.

Link direct la acest mesaj

Multa bafta tuturor si sa va aduca mult asteptat!!

FIV 89 FIV 90 FIV 91 FIV 92

Analize minimale la Giulesti Cost si numar de telefon pentru programare FIV Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=10" target="_blank">Detalii despre FIV Giulesti Cum ne prezentam si cu ce acte la Giulesti in ziua punctiei
www.med-new-life.ro/3_2.html" target="_blank">Lista analize Med New Life www.med-new-life.ro/adresa.html" target="_blank">Contact Med New Life
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74175&whichpage=8" target="_blank">Lista analize Szeged, www.kaali.hu/angol/index.html" target="_blank">Site-ul clinicii Szeged, Harta clinicii Szeged
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78147&whichpage=16" target="_blank">Laborator analize Bios Diagnostic
www.med-new-life.ro/3_1.html" target="_blank">FIV pas cu pas www.med-new-life.ro/3_3.html" target="_blank">Metoda FIV
Experientele fetelor de la FIV
Filmulet cu dezvoltarea bebelusului Dezvoltare bebe
Link cu dezvoltare bebelusului in burticawww.primulpas.ro.org/decizie/primele12.html" target="_blank"> Dezvoltare bebe
www.ivf-herbal-support.com/" target="_blank">FIV

www.fertilitylifelines.com/serono/products/gonalf/pen/instructions.jsp" target="_blank">Instructiuni de folosire Gonal F

Preturi orientative pentru FIV:

Giulesti:
* FIV 1400 EURO( daca este nevoie de ICSI nu se mai plateste nimic in plus)
* ET (transferul de embrioni congelati) 300 EURO
* La al 2 lea FIV ai reducere 300 euro , la al 3lea si urmatoarele 600 euro
* Congelarea 150 Euro

Medsana:
• ET(embriotransfer- transfer de embrioni congelati) 4000 Ron
• ICSI(injectie intracitoplasmatica de sperma) 8700 Ron
• IUI(inseminare intrauterina de sperma) 1800 Ron
• FIV (fertilizare in vitro) 6900 Ron

Med New Life
- FIV (fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Sabyc
- FIV ( fertilizarea in vitro) 3000 Euro

CMU (Centrul Medical Unirea)
- FIV 1900 euro, ICSI 500 euro. Face : Cezara Bucur+Cocei.

Timisoara
- FIV + ICSI 2800 €
- cca 1100 € medicamentele
- cca 3.000.000 lei analizele de sange.
La a doua incercare cred ca fac cu 500 € in minus.

* aceste preturi nu includ medicatia si nici investigatiile efectuate anterior inscrierii in procedurile de mai sus

Szeged
Lista noua de preturi:
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Analize hormonale - 14.000 ft
Ecografia - 7.500 ft
Ovulometria si monitorizarea cu ultrasunete - 105.000 ft
Punctia ovariana - 105.000 ft
ET - 115.300 ft
ICSI -110.000 ft
hatching -50.000 ft

Budapesta
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Hormonalele (FSH,LH,E2,PROL) - 14.000 ft
Ecograf+citologice - 16.700 ft
Total 1 = 54.700 ft

Stimulare + monitorizare 105.000 ft
Punctie 105.000 ft
ET 115.300

Daca faci toate astea la ei te costa in total 380.000 ft. Bineinteles, daca ai analizele facute in tara nu mai platesti cei 54.700 ft , vei plati doar consulatia de inceput, adica 12.000 ft.

Cultura blastocyt - 50.000 ft
ICSI - 110.000 ft
AHA - 50.000 ft
Congelare embrioni pt 1 an - 50.000 ft
1 Euro=272.5 ft(septembrie 2006)

Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:
diphereline 0.1 mg - 24 RON
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 35 RON ( cu card este 33 RON)
gonal f 75 ui - 72 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)
pregnyl 5000 ui - 27 RON

Sfaturi utile:Dieta recomandata pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si, cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).

Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.
Alte sfaturi utile dupa ET

Valorile estradiolului: Valoarea acestuia nu trebuie sa se dubleze. Daca azi ai 100 poimaine cand repeti trebuie sa ai maxim 398. Adica maine 199 si dupa inca o zi 398.
Si tot cu ajutorul estradiolului iti vei da seama cati foliculi maturi ai. Pentru fiecare folicul cu diametru mai mare de 18 mm trebuie sa exista un raspuns estradiolic bun (nivele plasmatice de 300- 400 pg/ml (1000-3000 pmol/l)
Calcul valori estradiol

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Beta HCG

Cele mai fericite :
Monica-Elena 1 Fiv reusit cu Mihnea nascut pe 25.06.2005 -dupa 11 ani de tratament. Fiv facut la Medsana cu dr. Protopopescu Denisa
Saftoiu Gina 2 Fiv-uri - unul reusit cu Ana - fiv facut la Giulesti cu dr.B.Marinescu+M Dascalu
Anis- 1 Fiv reusit cu o dr. Niculescu+Cocei in prezent cu a doua -ramas natural
Vali02- 1 Fiv reusit dr. Dracea + Cocei cu o Alexandra, a doua Ioana ramas natural
Denisa73-Fiv reusit cu embrioni congelati are un Cristian
Delia21- 1 Fiv reusit cu Rudy
Gabid - este prima reusita FIV de pe forum, cu embrioni congelati - are o de 4 sau 5 ani Monica, pacienta prof. Ancar - Medsana
Anemona pacienta dr. D. Protopopescu-Medsana, FIV+ICSI reusit din prima in anul 2003, are o Denisa in varsta de 2 ani si jumatate
Romaniaau - FIV reusit din prima in Suedia, un singur embrion transferat, are un - Cristian in varsta de 3 luni si jumatate;
Veronici- FIV reusit din prima la Giulesti in febr. 2006, prof. Marinescu - sarcina gemelara, a supravietuit doar un singur - Rares;
Anja FIV reusit din a 4-a incercare in Danemarca, are 2 gemeni in varsta de ~ 3 anisori;
Mi-ka, Leliuta, Internet, Rh - Fiv-uri reusite la Szeged, dr. Zadori, au in prezent cate o .
MickeyD care are oobtinuta prin FIV+ICSI la sp. Giulesti cu dr. Laura Dracea si dr. Damian ( punctie testiculara - sotul ei avand azoospermie );
Nicole 74 are oobtinuta prin FIV, din prima incercare;
Mishi 2 FIV-uri din care 1 reusit in oct. 2005, pacienta dr. Marinescu - sp. Giulesti in prezent are un ;
Ja-FIV sp Giulesti dr. Marinescu+Cocei
Monbb1 - 2 FIV
Mara2004 Fiv in Germania
Cloe FIV + ICSI in USA are gemeni
Badjoke Fiv facut la Med New Life cu dr. RonEl are o Niko
Kikiriki Fiv facut la Sp. Giulesti are gemeni
LaurabybyFIV are gemeni o si un
Bety - 1 FIV reusit la Sp. Giulesti cu dr. Marinescu, are o



First Carmen 1 Fiv reusit cu
Cocutza mic- 1 Fiv reusit cu
Andicu- 2 Fiv-uri la Szeged -1 reusit cu
Musete- 1 FIV reusit la sp. Giulesti, cu dr. Marinescu + M.Dascalescu, in octombrie 2006.
Auburn -1 Fiv reusit la Szeged cu

Aspirante la titlul de prin FIV:
Victoria,38 ani, Infertilitate feminina secundara= 2 sarcini oprite din evolutie, 6IA nereusite, 2FIV-uri nereusite.
Antosit- 1 Fiv la Giulesti
Aniast72-in curs primul Fiv
Sheritra-1 Fiv si 1 ET la Giulesti
Cristinici-- 1 Fiv la Timisoara si 3Fiv-uri la Giulesti
Rubia-1 Fiv la Medsana
Aldolina-2 Fiv-uri
Zouzounaki- 1 Fiv in Atena
Betty78 in curs primul Fiv
Ciarli-1 Fiv
Andrada P.- in curs primul Fiv la Giulesti
Iliuta - 1 Fiv in Barcelona cu ovule donate
Pussi in curs primul Fiv la Szeged
Kla - 2 Fiv-uri in Madrid
Dasha-1 Fiv la Med New Life -oprita sarcina de evolutie la 5 saptamani
Silveana1 Fiv la Giulesti
Luli 2 Fiv-uri , unul nereusit iar celalalt a avut sarcina oprita din evolutie la 3 luni
Adelia Alin- 2 Fiv-uri in Dubai, 1 Fiv la Medsana, 1 Fiv la Giulesti(in curs)
delfi-1Fiv Giulesti (dr.M+Cocei)
Kitta
Madalina28
KoraPop
______________________________________________________________________
Daca considerati ca informatiile de mai sus nu sunt corecte va rog frumos sa-mi spuneti si voi modifica ce este necesar.



Dana
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

Buna fetelor!

Am reusit fetelor ... Azi la proba de Beta HCG am trecut, sigur cu un bebe s-ar putea chiar doi. Nu stiu care a fost valoarea ca am mult prea zapacita sa mai aud si asta.
Asta da cadoul de Mos Nicolae.

Va pup si va sustin in continuare,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Dana felictari!Prompta ca intotdeauna.Cu linkul mi se pare cea mai buna solutie!
Eu am fost ieri la eco,Z7 de stimulare:endometrul 10,5mm,pe ovarul drept 5 foliculi de 16-14mm,pe ovarul stang 3 foliculi de 10-11mm.Big M a zis ca-i bine,eu am fost cam tuflita,ma asteptam la mai multi,am eu un fix cu niste embrioni congelati.Acum ma rog sa iasa macar 2 buni pentru transfer.Sper sa fie bine.Joi merg iar la eco,s-ar putea sa-mi mai dea vreo zi ,doua tratament.Vom vedea.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Carmen superrrrr!!!!Felicitari din toata inima!sarcina usoara si un bebic(sau doi) super frumos,super sanatos si super dragastos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Carmen FELICITAAAAARIII!!!!Sa dea DD sa ai unul sau chiar doi sanatosi!!!!!!Wow cat ma bucur!!!Poate cand te mai linistesti ne scrii povestea ta!
Dana_p cred ca deja ai de lucru la listuta, uite a si aparut o noua !!!!

Adelia bafta multa multa!!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

SUPERRRRRRRRRR! Capitol nou + veste buna de la Carmen!
Carmen felicitari mamico si un bebe sau doi super cuminte/ti si sanatos/si!

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Adelia sunt bune valorile pt. Z7! Sti si tu decat multi si prosti mai bine putini si buni, multa bafta si sa vi un rezultat la fel de pozitive ca cel a lui Carmen!

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

first_Carmen, felicitari pentru . Sa ne spui povestea ta si sa te bucuri de el (ei).
Ce frumos am inceput fetelor capitolul asta...Fie sa avem numai vesti bune. Kla, te asteptam si pe tine cu o veste buna.

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Carmen felicitari,asta da cadou de Mos!!!!Sa dea Dumnezeu sa te urmam toate.Sarcina usoara!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Carmen , felicitari, sa ai parte de bebelusi sanatosi!!
Daca vrei sa-ti spui si tu povestea sa te trec si pe tine pe listuta cu mamici.
Gina, poti sa mai spui odata istoria ta si modific, pentru ca zic ca e bine de stiut ca si fetele care au pierdut sarcini inainte au putut duce o sarcina cu bine pana la capat.


Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Anto, nu am luat nimic. In ultimele 2 luni a venit exact la 28 zile. Eu inteleg ca s-a reglat.

Monica

Mergi la inceput