FIV in Ungaria 4

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Crinuta cu bagajul sunt o harnicuta ...si in week-end am sa studiez pe viu "facutul" injectiilor...daca ma impotmolesc te sun...
Pussi drum bun maine la Szeged si sa vii numai cu vesti bune...cu statul acasa...cred ca fetele nu-ti raspund pentru ca nu este o reteta si pentru ca parerile sunt impartite si printre doctori si printre pacienti...Cred ca este mai mult o abordare proprie a fiecareia...din experienta mea la primul FIV am stat in pat 10 zile , la ET nu am stat in pat decat o zi...rezultatul in ambele cazuri a fost identic...deci...
Liana sa vii cu vesti bune...

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Pussilina, sfatul meu e sa-ti iei 2 saptamani incepand cu punctia, si asa stai linistita cat trebuie ! in timpul stimularii nu ai nevoie sa stai acasa pt injectii, doar ca o sa te cheme cam la 2 zile la Szeged si sa te poti duce. Eu mereu mi-am luat minim 3 saptamani, dar la mine a fost distanta. Multa bafta maine si sa vii cu vesti bune!
Mi-Ka, LA MULTI ANI! ( ai primit mesajul meu?)sa-ti traiasca printesa si La multi ani si pt ea, pt duminica! ma bucur ca va merge asa de bine, va uram sa cresteti mari si sanatoase!
Irina, am vb eu cu ZoRi saptamana trecuta si era bine, fizic, psihic, ii trebuie timp sa-si revina si e normal! oricum, n-o sa renunte, asta mi-a spus-o chiar ea!
Liana, sa ne spui cum a fost! sa vii cu vesti bune!

fetele!

Imi vine si mie randul... /Pozele mele
Ajutati-l pe Andrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by mirabela11

Fetelor, ati stiut ca daca ai probleme cu tiroida, iti afecteaza sistemul imunitar si acesta devine hiperactiv? In cazul meu care am facut doua FIV-uri se explica pe undeva de ce nu s-au prins embrionii.Cica sistemul meu imunitar ii percepe ca pe un corp strain si ii elimina.Asta am aflat-o in urma unei diagnoze bioenergetice.Informatia se coreleaza cu tratamentu administrat dupa ET cand am primit pe langa utrogestan si metilprednisolon, administrat in acest scop, dar care nu a fost suficient datorita cauzei pe care am descoperit-o recent.S-a mai confruntat cineva cu o problema similara?
Va pup

Mirabela 11




M-ar interesa si pe mine daca problemele cu tiroida au fost depistate inainte de FIV sau dupa si prin ce analize?
Si inca ceva: doctorii de la Szeged te-au pus sa faci investigatii suplimentare in legatura cu aceasta activare imunitara?
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda76 spune:

Crinuta, Moni si eu sunt in aceeasi situatie ca si voi. Totul e bine, hormonale, analize ...habar nu am ce sa mai fac. Am facut si tot felul de tratamente naturiste si tot nimic. Acum, dupa nereusita de la fiv as vrea sa ma apuc sa fac o cura cu aloe vera. Am citit pe aici ca ar ajuta.
E rau cand nu ai o explicatie, nu stii motivul pt care nu poti ramane insarcinata, ma macina tot felul de ganduri...

la toata gasca !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Pis poti sa ma suni linistita oricand.
Pussi iti tin pumnii pe maine. Va fi bine, ai sa vezi. Eu nu l-am intrebat pe dr. cat sa stau acasa. Mi-am luat din start concediu inca doua saptamani dupa ET (de fapt in total mi-amluat 4 saptamani). La mine la lucru e mai stresant, programul e chiar aiurea uneori, asa ca am preferat sa nu merg. Cel mai bine e sa-l intrebi pe dr. (daca nu vrei sa-ti iei atata concediu dupa ET), el stie sa te sfatuiasca cum e mai bine.
Monica, Magda cel mai bine e sa nu ne mai punem intrebari. Eu am reusit asta in timp, dar acum, fiind atat de aproape de ultima nereusita (inca nu au trecut doua saptamani de cand am aflat rezultatul), iar am inceput. Dar m-am hotarat sa nu mai imi pun atatea intrebari, (de fapt deloc, ca nu are nici un rost, doar ma necajesc pe degeaba) din nou, si sa am incredere ca data viitoare va fi bine. Ma bucur, insa, ca am gasit oameni care chiar se straduiesc sa faca ce e mai bine pentru noi (eu am trecut, anul trecut, si printr-o experiente negativa, in care interesul celor care mi-au facut FIV-ul a fost doar sa ne ia banii, dar nu la Szeged s-a intamplat). Trebuie doar sa fim cat mai linistite si sa speram ca Dumnezeu ne va ajuta sa reusim ce vrem.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

sa-mi titneti pumnii pe maine!!!! am emotii nu stiu de ce

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

[quote]Originally posted by Avalon

M-ar interesa si pe mine daca problemele cu tiroida au fost depistate inainte de FIV sau dupa si prin ce analize?
Si inca ceva: doctorii de la Szeged te-au pus sa faci investigatii suplimentare in legatura cu aceasta activare imunitara?
Merci



avalon,da, mie dr.zadori mi-a cerut suplimentar analiza genetica :kariotipul,sa o fac inainte de prima consultatie
si mi-a mai zis pe cat posibil sa am TSH-ul in limite normale
si tu ai probleme cu glanda tiroida?
vroiam sa urez mult succes pentru liana,pussi si celelalte fete care sunt la inceputul protocolului,mult succes,va tin pumnii



"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZoRi spune:

Irina asa cum ti-a spus si Andicu fizic sunt bine, cu psihicul insa e mai greu. Nu reusesc sa ma abtin sa ma gandesc mereu la ce mi s-a intamplat si sa-mi repet la nesfarsit de ce? Acum nu pot sa ma gandesc la ce vom face in continuare, sunt insa sigura ca deocamdata nu renunt la gandul de a avea un copil. Mi-e foarte greu cand ii aud pe unii care spun ca poate ar trebui sa te impaci cu ideea ca nu vei avea niciodata un copil al tau. Eu deocamdata nu pot sa ma impac cu aceasta idee.
Iti multumesc pentru sustinere si ca te gandesti la mine.
Pussi bafta maine si drum bun!
Andicu sa ai grija de burtica!
Crinuta ma bucur ca ti-ai revenit si ca te gandesti la urmatoarea incercare, dar lasa cel putin trei luni organismul sa se refaca. Sunt convinsa ca a doua oara vei reusi, asa ca Andicu.
MRL gravibinonul este un derivat al progesteronului. La noi progesteronul se fabrica numai sub forma de ovule(utrogestan).
Sheritra scuze ca te intreb o sa iei progesteron injectabil fara recomandarea medicului?
Va pe toate si va doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Zori eu ti-am spus ca la tine fiecare incercare a fost un pas inainte, mai trebuie sa incerci pana ajungi la destinatie...Si pregateste-te ca o sa te termin cu intrebarile, o sa-ti zic din timp cand fac primele injectii... ca daca nu ma descurc...sau o sa-mi fie teama... sa sti ca la tine apelez

Cornelianeli o sa-ti dau pumnii stransi inapoi tie de ce ti-a cerut kariotipul??? nu am mai auzit de asta pana acumpe cand ai programare???

De liana stie cineva ceva??? Te pup legaturo !!!

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Ciao fetelor !
Zori ma bucur ca nu te lasi coplesita ! Imi place optimismul tau ! Lasa-i pe altii sa vorbeasca, lor le e mult mai usor, neavand experienta noastra ! Cel mai important lucru e ca toate credem in visul nostru si ca am gasit oameni care sa ne ajute sa devina realitate ! Va fi bine !
Acum sa ma plang un pic ! de fapt plang... Mi-e ciuda pe mine, dar nu ma pot abtine . Pe 16 nov trebuia sa fiu la Szeged la prima consultare. L-am rugat pe socru-meu sa sune la clinica pt. confirmare si ne-a spus ca nu figuram cu programare . Nu stiu ce s-a intamplat ! In 24 sep i-am trimis la dr Zadori un e-mail la adresa lui (am gasit-o la primul capitol ) si pe 25 sep mi-a raspuns ca suntem programati pe 16 nov de la 13.30 ! Mi-e ciuda ca nu m-am gandit sa sun mai repede ca clinica, dar am fost sigura ca e ok din moment ce mi-a rasruns dr.. Daca aveti careva nr de tel al lui Zadori (mobil, fix ) va rog sa mi-l dati, daca se poate ! Is necajita pt nimica toata, dar mi-am facut planuri si acum ...

Mergi la inceput