FIV 89

FIV 89 | Autor: dana p.

Link direct la acest mesaj

Capitolul anterior, FIV 88

Multa bafta tuturor!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76124&whichpage=5" target="_blank">Analize minimale la Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=10" target="_blank">Cost si numar de telefon pentru programare FIV Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=11" target="_blank">Detalii despre FIV Giulesti
www.desprecopii.com/forum/topic.aspTOPIC_ID=77356&whichpage=13" target="_blank">Lista analize Medsana
www.med-new-life.ro/3_2.html" target="_blank">Lista analize Med New Life www.med-new-life.ro/adresa.html" target="_blank">Contact Med New Life
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74175&whichpage=8" target="_blank">Lista analize Szeged, www.kaali.hu/angol/index.html" target="_blank">Site-ul clinicii Szeged, Harta clinicii Szeged
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78147&whichpage=16" target="_blank">Laborator analize Bios Diagnostic
www.med-new-life.ro/3_1.html" target="_blank">FIV pas cu pas www.med-new-life.ro/3_3.html" target="_blank">Metoda FIV
Experientele fetelor de la FIV
Filmulet cu dezvoltarea bebelusului Devoltare bebe
Link cu dezvoltare bebelusului in burtica www.primulpas.ro.org/decizie/primele12.html" target="_blank">Dezvoltare bebe
www.ivf-herbal-support.com" target="_blank">FIV
www.visembryo.com/baby/stage1.html" target="_blank">Etape dezvoltare embrion

Preturi orientative pentru FIV:

Giulesti:
* FIV 1400 EURO
* ET(embriotransfer -transfer de embrioni congelati) 300 EURO

Medsana:
• ET(embriotransfer- transfer de embrioni congelati) 4000 Ron
• ICSI(injectie intracitoplasmatica de sperma) 8700 Ron
• IUI(inseminare intrauterina de sperma) 1800 Ron
• FIV (fertilizare in vitro) 6900 Ron

Med New Life
- FIV (fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Sabyc
- FIV ( fertilizarea in vitro) 3000 Euro

* aceste preturi nu includ medicatia si nici investigatiile efectuate anterior inscrierii in procedurile de mai sus

Szeged
Lista noua de preturi:
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Analize hormonale - 14.000 ft
Ecografia - 7.500 ft
Ovulometria si monitorizarea cu ultrasunete - 105.000 ft
Punctia ovariana - 105.000 ft
ET - 115.300 ft
ICSI -110.000 ft
hatching -50.000 ft

Budapesta
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Hormonalele (FSH,LH,E2,PROL) - 14.000 ft
Ecograf+citologice - 16.700 ft
Total 1 = 54.700 ft

Stimulare + monitorizare 105.000 ft
Punctie 105.000 ft
ET 115.300

Daca faci toate astea la ei te costa in total 380.000 ft. Bineinteles, daca ai analizele facute in tara nu mai platesti cei 54.700 ft , vei plati doar consulatia de inceput, adica 12.000 ft.

Cultura blastocyt - 50.000 ft
ICSI - 110.000 ft
AHA - 50.000 ft
Congelare embrioni pt 1 an - 50.000 ft
1 Euro=272.5 ft(septembrie 2006)

Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:
diphereline 0.1 mg - 24 RON
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 36 RON
gonal f 75 ui - 90 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)

Sfaturi utile:
Dieta recomandata pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.Dupa ET de papat o cana de fruct de ananas pe zi (cica te mentine hidratata si parca ar ajuta si la nidarea embrionului) si kiwi( este bogat in vitamina C).
De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si, cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).

Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.

Valorile estradiolului: Valoarea acestuia nu trebuie sa se dubleze. Daca azi ai 100 poimaine cand repeti trebuie sa ai maxim 398. Adica maine 199 si dupa inca o zi 398.
Si tot cu ajutorul estradiolului iti vei da seama cati foliculi maturi ai. Pentru fiecare folicul cu diametru mai mare de 18 mm trebuie sa exista un raspuns estradiolic bun (nivele plasmatice de 300- 400 pg/ml (1000-3000 pmol/l)

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Beta HCG
______________________________________________________________________
Daca considerati ca informatiile de mai sus nu sunt corecte va rog frumos sa-mi spuneti si voi modifica ce este necesar.


Dana
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Puiutfelicitari pentru reusita!!

Madalina, imi pare rau ca sotul tau nu a mai vrut sa faceti fiv, sper sa nu mi se intample si mie la fel ca tie. Eu cred ca-ldaca-mi face asa ceva.

Acum sa va spun si eu offul meu, ieri va spuneam ca trebuie sa-mi iau rezultatul de la analizele hormonale si surprize, surprize mi-a iesit FSH cu o valoare foarte mare 11,52 in conditiile in care limita maxima este de 12,5.Stiu ca in vara a fost o fata , (dar nu mai stiu cine) care a avut tot la fel o valoare mare spuneti-mi si mie cine este.
Azi noapte am visat ca facusem iar extrauterina si ma dusesem la un medic ,care ala tot spunea ca trebuie sa ma chiureteze si pana la urma mi-a facut o injectie, si m-am trezit din cosmarul asta cu o durere de cap.



Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Dana eu scriam pe la subiectul trecut, in timp ce domnia ta ne pregateai terenuri fertile.
Daca ai timp, poate reusesti sa aduci niste link-uri de la alte capitole FIV, cu informatii utile, ca atunci cand ne apuca cate o urgenta, sa avem unde apela la o informatie fierbinte.
Andicutza eu astept cu sufletul la gura sa ne anunti cate comori ascunzi.........

In ceea ce priveste rezerva ovariana (FSH de 11) nu e o veste prea buna, dar sa stii ca sunt fete care se apropie de o valoare de 20 si tot s-au incumetat la FIV-uri. Solutii exista si exista si reusite cu astfel de valori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Oana, eu le aduc pe toate pe cele care le stransesem din vara, dar am vazut ca in ultimele capitole nu s-au mai pus , si m-am gandit ca nu sunt atat de folositoare.Chiar ma gandeam acum ca ar fi bine de trecut pe prima pagina si sfaturile pe care le-a scris Lachi si Sheri cu privire la alimentatie , tutun , cafea, vitamine, etc.


La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi!!!

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Dana ma gandesc ca sunt multe fete care nu se incumeta sa scrie si doar citesc. Pentru ele, dar si pentru noi, veteranele, informatiile precise, la obiect, nu strica niciodata.
Aduna tot ce poti, ca nu se stie niciodata cate fete vei ajuta cu acele informatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Fivoaselor, la procedura FIV m-am imprietenit cu o tipa. Avea 2 extrauterine la activ. Ca si mine, a transferat 3 puiuti!
Mai pesimista ca mine! Va inchipuiti, eu paranoia, o imbarbatam pe ea! Am avut amandoua aceleasi simptome de-a lungul perioadei de asteptare. Ne-am intalnit la betahcg. Eu, deprimata, rau, pentru ca avusesem petele acelea maro. Ea, la fel! Am innebunit . E, asta, era, ne consolam amandoua. Am aflat in aceeasi zi ca, amandoua eram gravide! Nu ne venea sa credem! Nu constientizam. Amandoua ne intrebam daka nu cumva era vorba de o greseala... Pana azi, am vb cu ea din 2 in 2 zile. Mi-a zis ca are dureri ( la fel ca mine), nu o dor sanii absolut deloc, deprimata rau, nu simtea deloc ca ar fi fost insarcinata. Ieri, a sangerat. Desi Big M. nu e in tara, au programat-o de urgenta la echo.
Rezulatatul? Toti 3 bebeii s-au prins. Acum m-a sunat! Va avea tripleti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cate feste ne joaca propriul organism. Asa ca, nu va mai luati dupa simptome si sperati pana in ultima clipa!

Eu, vorbesc, de 3 zile nu pot dormi....
Paranoia.....
Musete, 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Oana, multumesc de incurajari. Ma duc in urma sa citesc ca am gasit un subiect cu fsh mare.
Musete, mama mia 3 bebelusi!!!Sa-i traiasca !!

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Multumesc Rami! Sunt cu capul in nori astazi.
LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITELOR DE AZI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINA38 spune:

Lachi, cu capul plecat, iti spun ca mi-am insusit perdaful, ai mare dreptate, de fumat fumez cca 15 tig/15, stiu, sunt destul de multe, iar cu cafeaua nu exagerez, doar una dimineata, cu alcoolul nu ma omor, beau cate o bere in week-end cand ma intalnesc cu prietenul meu. Iubita, ai trecut si tu prin perioada de tratament, punctie, et, asteptare, stii cat de stresant este, bine nu-i o scuza pentru a fuma, dar nici dr. Matei, nici dr. israelian nu mi-au interzis fumatul si nici nu mi-au spus ca ar fi un factor primordial in nereusita fiv-ului.Oricum, sa stii, am PROMIS ca in momentul cand voi avea un rezultat pozitiv, in secunda urmatoare ma las, chiar de-ar fi sa rod peretii.Cu greutatea nu am probleme, 1.70m si 57 kg, zic ca este bine.Daca nici de data asta nu reusesc, la urmatorul fiv voi fii o NEFUMATOARE, PROMIT.
Si mai promit ca voi urma sfatul Madalinei si voi bea cat mai mult ceai "3 frati patati" pentru o mica dezintoxicare.
Lachi, , nu m-am supart nici macar o secunda pe tine, nu pot, imi esti fffffffffff draga.

Mada, rabdare cu sotul tau, il vei convinge intr-un final, noi femeile avem tactica ... speciala, vorbesc din propria experienta.

va sarut pe TOATE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINA38 spune:

Lachi, scuze, LA MULTI ANI!!!SA-TI FIE VIATA ASA CUM ITI DORESTI!!!

LA MULTI ANI, tuturor fetelor si sotilor lor care isi sarbatoresc ziua numelui.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

musette, super. Sa inteleg ca tu nu dormi la gandul ca s-au prins si la tine toti?



Monica

Mergi la inceput