Pepenasi de iulie - august 2008 (156)

Pepenasi de iulie - august 2008 (156) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141, 142, 143, 144, 145,
146, 147, 148, 149,
150,151,152,153,154,155

Flavius, cel mai special pepenas
www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor
www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana
www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilorRetetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Noiembrie :

1 - Tecky, 2 - maryb, 4 - dara_d, Gini_75, 5 - danabb1, 6 - maggyc,17- pica, mobriq, Fabian (de paqurschimag),18 - Didi81, 20- lylis, 24- motanik, Jael (de Yael), 26-AndreeaOr, 27- iriss27

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iul-aug2008 spune:

spor la scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

MARINA - seminte de in iei de la plafar, 3 lei 50 o punguta. Poti sa pui in iaurt, de ex e misto dimineata, mie imi place iaurt cu cereale, atata ca tre' sa pui o lingurita de seminte nitel mai devreme, ca se mai umfla. In paine nu se umfla. Uite la ce sunt bune ele (copiez de pe 121):

Sunt bogate in acizi grasi omega 3
..... semintele de in sunt mult mai bogate in acizi grasi omega 3 decat pestele. ....... te ajuta daca vrei sa dai jos din kilogramele nedorite sau daca vrei sa nu te ingrasi si iti protejeaza inima. Acizii grasi din semintele de in sprijina organismul in procesul de ardere al caloriilor, iti mai taie din pofta de mancare si sunt o binecuvantare pentru sistemul cardiovascular, cat si pentru creier. Inima devine mai puternica si previi bolile specifice, iar sistemul nervos central si cerebelul isi vor imbunatati capacitatile. Pentru a evita problemele ce tin de ficat, rinichi sau chiar diabetul, e indicat sa iei foarte in serios rolul acizilor omega 3.

Contin multe fibre
Tot semintele de in reduc nivelul colesterolului, gratie fibrelor din compozitie si scad presiunea arteriala. Evident ca ajuta si impotriva constipatiei. .... semintele de in drept una dintre cele mai bune alegeri pentru sanatatea noastra. Ea subliniaza si proprietatile lor anticancerigene, fie ca e vorba de cancer de colon, de san sau de prostata. Aceste seminte intaresc imunitatea.

Uleiul din seminte de in
Incearca si acest ulei. Se spune ca e de folos daca ai probleme cu intestinele. Dar, atentie unde il tii. Si semintele de in si uleiul trebuie tinute la frigider. Nu folosi uleiul la prajit, nu il expune termic.

Oleaginoasele, familie din care fac parte nucile, alunele, migdalele si implicit semintele au 150 de calorii la 25 de grame. Asadar, nu te avanta sa consumi cantitati semnificative. In ceea ce priveste semintele de in, celebra Gillian McKeith ne sfatuieste sa mancam de trei, patru ori pe saptamana cate doua pana la patru lingurite de seminte de in o data, fie intregi, fie macinate. Cea mai simpla maniera de a le consuma este sa le adaugi la salate sau sa le combini cu iaurt ori cereale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Prima???

Pfai, ma doare capul de atata lectura! Bai, eu cred ca e ceva de la astre, ca vazui la teveu ca si parlamentarii tinura o sedinta in versuri, sa mor de ras, nu alta (evident, tot pe banii nostri).
Tre sa recunosc ca sunteti f talentate, eu n-am neuronu ala care le are cu versurili, sau o fi in concediu, io stiu ...

Eu am facut ins eara asta, un peste la cuptor, cu unt, a iesit o nebunie. Am pus si ghimbir si usturoi, ceapa verde, putinanucsoara si boia dulce. N-am pus apa deloc, deja s-a terminat, si era mancarea mea pt maine !! Si am mai facut o tavita cu cartofi copti si ciuperci, acelasi principiu, dar am pus si putina apa, 1 deget si am acoperit cu folie. Tot bestial si s-a ras si asta.
Am mai facut is o budinca de branza de vaci, asta cred ca ramane si pt maine, ca si-au umplut burtile cu peste.

Didi tu ce programezi? baga si tu messu meu, sa mai vb.

Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne
BLOG

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

hormonate forumiste
pe la laptopuri se-aduna
si balesc cu insetare
la o tzatza buna


doar 99% suspina
pe cand mai3 in tihna tace
se gandeste la banderas...
tace, tace da' si face


trece profa sa se culce
dar tzatza-n gat i se umfla
cand vazu ca toata gasca
sta la panda.


"las' ca si maine e o zi"
isi zise mangaindu-si tzatza...
luna o sa-mi sufle poezii
noapte buna!




-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Fetelor sunteti minunate si va multumesc pentru urari chiar nu ma asteptam la atatea felicitari. A fost ziua mai frumoasa datorita voua, e placut sa vezi ca cineva isi aduce aminte de tine.Eu nu am mai scris ca nu prea am o stare prea buna, am o perioada mai naspa, multe probleme rezolvari nu prea gasesc,timpul trece si eu nu reusesc sa fac nimic din ce imi propun, asa ca prefer sa stau la mine in barlog, dar citesc aproape tot.
Sun ma bucur ca maine Camy ajunge acasa , abia astept sa vad un mesaj scris de ea si o poza cu bebe in brate.
GINI LA MULTI ANI FERICITI ALATURI DE FAMILIE! Cred ca e greu cu revenirea la serviciu.
tuturor mamicilor si pepenasilor.

http://lb2f.lilypie.com/pLsGp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

DARA
GINI
SA FITI SANATOASE, FERICITE SI SA AVETI PARTE DE MULT NOROC SI BUCURII!!

Eu scriu in proza acum, n-am inspiratie de versuri, ca m-a ienervat medicul meu ginecolog de numai...

ANNA, ce parere a avut Ioana de zapada? Ca abia astept sa fie si aici, sa vad ce zice Luca, anul trecut era prea mic sa constientizeze.

SUN, wow, Africa de Sud... Mult succes, sa va iasa asa cum doriti! Cat despre reclame, chiar voiam sa intreb si eu de mult daca mai sunt pepenasi la care le plac reclamele. Luca mai demult avea preferate, cele de la orange, dero flori balsam, jacobs, la care statea nemiscat, insa acum deja numai cand e semnalul de publicitate alearga spre tv si sta nemiscat pana la sfarsitul calupului publicitar! Imi vine sa mor, parca nici nu clipeste, e transfigurat... Deja am ajuns sa schimb posturile cum scrie publicitate, ca nu mi se pare normal...

DIDI, ce scumpa e Aida cum imbratiseaza ea piticii!!

DIARUX, tzz tzzz, cum sa compui tu asa poezii agresive, cand noi suntem mute de admiratie in fata ta si am vrut sa-ti inchinam o oda nemuritoare...

VICKY, multa sanatate va doresc!

DIDI,SIBYLLE, MADA super poezicile!!!

Mama, da ce mancaruri complicate aveti voi in meniu, ma rusinez si ma duc la un colt in micimea mea...

Am vorbit si eu cu Camy si a promis ca pune poze cu Flavius, ca are deja o multime si un pic timp tot isi face, o mai ajuta mama ei la inceput cu Minunelul.

MAYTREYI, tu ai trecut la cu totul alt nivel cu poezia ta, e deja si arta vizuala, nu doar literatura

CRIS, am luat de pe mailul comun nr. tau de tel., as putea sa te sun maine dimineata? As vrea sa te intreb ceva si nu cred ca am timp pe mess, ca n-o sa ma lase Luca sa scriu. Pe la ce ora as putea sa te sun?

Monica, mami de Luca Andrei si 10+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu79 spune:

Hihihi

Mai fetelor trebuie sa recunoasteti ca asa atmosfera n-a mai fost de mult la noi

Ce ma bucur ca maine Flavius va fi acasa

Didi, Mada, Sib, Maitreyi-

Anna- te inteleg tare bine cu mancatul. Nu pot sa iti spun decat sa incerci sa te relaxezi ca asa ai o sansa. In rest- sa stii ca nu se pot infometa voluntar. Ceva ceva tot o sa manance si rabare

Asaaaaa- Ruxule- ai grija ce-ti doresti cu scosul de pe liste, voodoo si alte cele. Ia sa-ti arate baba in gloaba de cristal cam ce ai zice tu atunci:

Balada ultimei forumiste

Dormeau adanc femeile zambind,
Pe pruncii lor alene leganand
Numai pe mine ma batea un gand
Plangand si suspinand.

Mai am un singur dor
In linistea serii:
Sa fiu din nou cu voi
In lipsa tacerii.

Pe Sora mea iubita
Eu n-o s-o mai lovesc
Pe voi, fete dragute,
Nu va mai voodoo-iesc.

O ramaneti voi cu mine
Va iubesc atat de mult,
C-ale mele tzatze pline
Vi le dau cu imprumut.

Pupicei tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Seara buna fetele!

LA MULTI ANI DARA!!

LA MULTI ANI GINI!!

Sa fiti sanatoase, fericite si sa va dea Domnul tot ce-i mai bun si mai frumos in viata!!


Haioasele lu' mama!! Asa bine rad de trei zile-ncoace!

Noi nu suntem stralucit de bine, ii ies caninii de jos si azi noapte a urlat intr-una, abia pe la 3.30 s-a linistit si s-a culcat. Eu azi am fost (si inca sunt) ca teleghidata, parca eram pe pilot automat. Azi nici nu a prea mancat...

Am si eu o rugaminte: stiti ceva jocuri/activitati/jucarii pt. copii care nu stau locului? Deci ceva ce implica miscare? Ca la noi nu tine pictura, desenatul, decupatul/lipitul si alte asemenea ca se plictiseste si nu are rabdare sa stea locului...

Aaa, si pliiizzz, cine isi aminteste sa fi spus de o reteta cu paste cu smantana si nu-mai-stiu-ce la cuptor?? Suna asa de bine si nu mi-am notat-o pe loc... De fapt nu era data reteta, povestea cineva ce a mancat copilul in seara respectiva (cred ca era pt. adulti).

Fug si eu la dus si la nani! O noapte buna si linistita va doresc!


Dia, mami de Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

la multi ani dara si gini! sa fiti sanatoase, iubite si fericite!

marina, cum fac rost de link il pun aici, eu l-am salvat dar in calculatorul meu si acum sunt pe-al sotului de la job

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

titze again???
unde e emoticonu care se impusca in cap???

Sunushor
tzitzos, gripa cam incepe cu febra si oboseala maxima. Tuse seaca, uneori si ceva digestiv, la noi nu a fost cazul, decit Anna a vomitat de citeva ori da ea asa face de la febra mereu. Acu eu ti-am zis sa nu te mai pupi cu toti aia pe la examene da na, tu faci tot cum stii

Dia pai activitati fizice inventezi cite vrea mushchii tai: eu dau jos pernele de la canapea si fac munti in mijlocul casei si se catzara astia ca maimutzele; danseaza, alearga etc poti improviza un joc de popice, iar de maare succes, cu o minge oarecare si pui ceva jucarele si ii arati cum sa le darime. asta imi vine in cap

Fetele multu' de idei. Am facut pina la urma cum zise Sunu ce aveam prin frigi: varza cu bacon, dovlecei pane cu mujdei
Cred ca miine ma bag si la o fasolica - chestia e ca sotzu nu maninca si mi-e lene in general pt mine, da mi-ati facut pofta.
Pica ai grija cu ciupercile uscate, eu am incercat in supa si tot nu mi-a placut ca nu s-au hidratat suficient. Poti sa le fierbi un pic, de fapt cred ca la o oala cu presiune ar iesi ceva mai bine, nu stiu, ca mie de cite ori le-am folosit tot tari mi s-au parut.


Mami de Anna (5.02.2007) si Anthony (27.06.2008)

Mergi la inceput