Pepenasi de iulie- august 2008 (148)

Pepenasi de iulie- august 2008 (148) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj




Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141, 142, 143,144,145,146, 147

www.onetruemedia.com/shared?p=8cb2de8660b554ddfeeb28&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Avem un anisor

www.onetruemedia.com/shared?p=827c08654dee4c5de3c85f&skin_id=1012&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">A venit primavara in bostana

www.onetruemedia.com/shared?p=784fc94cbba03c511361db&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul Craciun al pepenasilor
Retetele mamicilor de pepenasi
Poezici pentru mamici si pepenasi

Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,6,7
Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Albume cu poze: mamici iulie-august si pepenasiMail comun

Sarbatoritii lunii Octombrie :

2 - dma2007, 12 - mada_mxm, 13 - mitzi76, 15 - maria-86, 17 - Vladimir (Sybille), 18 - truli-luli,
22 - Violeta_m_tm, 25 - narcisa.s, 29 - Carmenela, 31 - mcoca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

deci cum spuneam...have fun

pusei pozici



-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Fetele, am nevoie de ajutorul vostru pentru o chestie importanta . Am ocazia si vreau sa-l bag pe barbata-miu la facut sedinte foto cu copii. Dar, el nu vrea sa se ocupe decat de facut poze, nu de partea financiara, de gasit clienti si alte detalii de marketing. De asta trebuie sa ma ocup eu. Sedinta ar fi facuta in parc sau acasa la copil, pentru ca acesta sa nu fie stresat si sa fie in elementul lui si ar dura intre 40 si 90 de minute, ca sa nu se plictiseasca copilul.
Am mai multe intrebari:
1. v-ati dori sa faceti o sedinta foto profesionala copiilor vostrii?
2. care vi se pare a fi un pret corect pentru o sedinta foto?
3. care este insa pretul pe care ati fi dispuse/v-ati permite sa-l platiti?
4. cat credeti ca ar trebui sa dureze sedinta foto?
5. cate poze vi s-ar parea corect sa va fie livrate?
6. ati vrea ca ele sa fie toate naturale, sau v-ati dori sa fie si unele prelucrate un pic (gen alb-negru, sepia, stralucire, etc)?
7. ati fi deacord sa apara unele din pozele voastre pe siteul fotografului?
8. fetele care au mai facut sedinte foto la pitici, imi puteti spune cat ati platit, cate poze ati primit si cat a durat sedinta foto? si daca ati fost multumite?

Si mai urmeaza, intrebari legate de fotografiat momente importante din viata, gen nunta, botez si altele (in episodul urmator) .

Multumesc anticipat pentru raspunsuri . Pe criza asta, trebuie sa gasesc solutii ca nu ne mai descurcam.

pup you all,


In concursul Klorane, o puteti vedea pe Ilinca, si daca va plac pozele ei, vota, www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=3" target="_blank">aici,
in pozele mele: cap1 si cap2, si in pozele lui tati: BFL1 si BFL2.
Multumim frumos.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Povestea nasterii Ilincutzei
Blogul meu - manute talentate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

1. v-ati dori sa faceti o sedinta foto profesionala copiilor vostrii?

da

2. care vi se pare a fi un pret corect pentru o sedinta foto?

4-5 mil?!

3. care este insa pretul pe care ati fi dispuse/v-ati permite sa-l platiti?

cam tot atata poate depinde de cat de bun e fotograful

4. cat credeti ca ar trebui sa dureze sedinta foto?

1-2 h. depinde si de cadru, daca bebe e hranit, daca a facut nani, etc

5. cate poze vi s-ar parea corect sa va fie livrate?

la banii astia si in timpul asta ar merge 100

6. ati vrea ca ele sa fie toate naturale, sau v-ati dori sa fie si unele prelucrate un pic (gen alb-negru, sepia, stralucire, etc)?

pot fi si prelucrate insa cu gust. fara raze care sa iasa din diverse parti ale corpului, bule, etc

7. ati fi deacord sa apara unele din pozele voastre pe siteul fotografului?

nope

8. fetele care au mai facut sedinte foto la pitici, imi puteti spune cat ati platit, cate poze ati primit si cat a durat sedinta foto? si daca ati fost multumite?

mie mi-au placut mult ale lui sebi de pica



-------


mamica fericita de Alexandra


-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

Capri pe scurt:
1. v-ati dori sa faceti o sedinta foto profesionala copiilor vostrii?1. v-ati dori sa faceti o sedinta foto profesionala copiilor vostrii?
DA

2. care vi se pare a fi un pret corect pentru o sedinta foto?
150 EUR

3. care este insa pretul pe care ati fi dispuse/v-ati permite sa-l platiti?
150-200 EUR

4. cat credeti ca ar trebui sa dureze sedinta foto?
90-120 minute

5. cate poze vi s-ar parea corect sa va fie livrate?
250 poze

6. ati vrea ca ele sa fie toate naturale, sau v-ati dori sa fie si unele prelucrate un pic (gen alb-negru, sepia, stralucire, etc)?
partial prelucrate

7. ati fi deacord sa apara unele din pozele voastre pe siteul fotografului?
depinde de situatie

8. fetele care au mai facut sedinte foto la pitici, imi puteti spune cat ati platit, cate poze ati primit si cat a durat sedinta foto? si daca ati fost multumite?

150 EUR/ 226 poze + dvd cu absolut toate pozele ( nu stiu cite au fost) + 75 EUR pe un album cu o selectie de 50 poze.
Selectia pentru album a fost facuta de fotoografi pentru ca am vrut eu. Sedinta a durat cam 3 ore cu pauza de somn si masa a lui Sebi.
Eu unaa am fost multumita de acea sedinnta foto.
Pot sa iti spun cam care ar fi dezavantajele unei munci de genul asta: este o munca mai mult de w-e. Pentru ca sunt putini parintii care pot fi acasa mai devreme ca sa faca copilului o sedinta foto, mai ales ca vor vrea o poza impreuna cu cupilul. Trebuie sa incropest de o recuzita destul de babana care se deterioreaza in timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Salutare!
Sunt la zi cu cititul dar nu am avut timp sa scriu...sunt prinsa cu meditatii...
Caprioara:
1. v-ati dori sa faceti o sedinta foto profesionala copiilor vostrii?DA

2. care vi se pare a fi un pret corect pentru o sedinta foto?
100-150 EUR

3. care este insa pretul pe care ati fi dispuse/v-ati permite sa-l platiti?
100 EUR

4. cat credeti ca ar trebui sa dureze sedinta foto?
90-120 minute

5. cate poze vi s-ar parea corect sa va fie livrate?
100-200 poze

6. ati vrea ca ele sa fie toate naturale, sau v-ati dori sa fie si unele prelucrate un pic (gen alb-negru, sepia, stralucire, etc)?
Prelucrate

7. ati fi deacord sa apara unele din pozele voastre pe situl fotografului?
nu prea ma incanta ideea

8. fetele care au mai facut sedinte foto la pitici, imi puteti spune cat ati platit, cate poze ati primit si cat a durat sedinta foto? si daca ati fost multumite?
nu am mai facut si nu am idee cat costa

Va pup,noapte buna



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

AnnaB multam de raspuns, notat!

Capri mie imi plac la nebunie pozele profesionale

1.v-ati dori sa faceti o sedinta foto profesionala copiilor vostrii?
da
2. care vi se pare a fi un pret corect pentru o sedinta foto?
100-150e
3. care este insa pretul pe care ati fi dispuse/v-ati permite sa-l platiti?
hmmmm daca s-ar putea gratis glumeam....cred ca 100 euro
4. cat credeti ca ar trebui sa dureze sedinta foto?
90-120 min.
5. cate poze vi s-ar parea corect sa va fie livrate?
250
6. ati vrea ca ele sa fie toate naturale, sau v-ati dori sa fie si unele prelucrate un pic (gen alb-negru, sepia, stralucire, etc)?
da, cateva
7. ati fi deacord sa apara unele din pozele voastre pe siteul fotografului?
depinde....poate ca da
8. fetele care au mai facut sedinte foto la pitici, imi puteti spune cat ati platit, cate poze ati primit si cat a durat sedinta foto? si daca ati fost multumite?
nu am facut...





Are mama 2 baieti: un fulguletz si un pepenash!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

'Neatza fetele!

Capri....cu sondajul vin cu raspunsuri mai tarziu putin.
Noi avem studio foto, dar in ultima vreme am fost asa de prinsa cu altele ca habar n-am cat cum si in ce fel!


In alta ordine de idei Antonina tuseste destul de urat, are muci si se ineaca in secretii.....are 2 masele si un dinte pe teava si saliveaza crunt.
Asta cu salivatia excesiva a avut-o si inainte de tuse ca i-au mai dat 2 masele si un dinte....asa ca e distractie mare la noi!
Sunt chiauna de somn si ea are tendinta sa adoarma pe unde nimereste mai mult de 1 data pe zi cum isi fixase programul.

Acuma....doctorita ne-a dat Rhinathiol 2% pentru tuse si Augmentin daca face febra mai mult de 3 zile la rand.
Febra n-are deloc, dar ma "seaca" tusea asta

Am citit prospectul de la sirop si mi s-a ridicat parul pe mine...pe langa Carbocisteina care e substanta activa si-i ok ...are tot felul de goange...inclusiv E124 care da reactii alergice si agitatie.ufff

Ce sirop de tuse productiva ati dat puilor care sa fie cu mai putine prostii in el?

Multumesc anticipat de raspunsuri!


Pupicim bostanaria!

Irda

cu Daria 13 iulie 2005 si bebe Antonia 23 mai 2008


Nasterea Antoniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Neata pepenime!

Capri si mie imi plac mult fotografiile facute de profesionisti, nu se compara cu instantaneele mele. Din fericire am avut noroc pana acum de prieteni priceputi care le-au facut poze copiilor de placere. Pt o sedinta foto eu una cred ca m-as urni mai greu. Cat despre bani, daca ma intrebi acum nu cred ca as da mai mult de 300lei dar daca m-ai intreba dupa ce imi intra indemnizatia poate as fi mai darnica . Cat despre prelucrare, daca nu ar fi chestii exagerate cred ca prin prelucrare ar putea iesi rezultate foarte frumoase.

Irda multa sanatate Antoniei! Din pacate eu sunt foarte experimentata in tuse productiva. Rinathiolul e pentru fluidificarea secretiilor astfel incat sa le poata elimina mai usor prin tuse. Daca nu vrei asa ceva poti incerca niste variante naturiste de genul sirop de patlagina sau Prospan care e foarte laudat. Tot pt tuse e bun si Eurespal care e si antiinflamator dar care e cam amar la gust si se poate sa nu il vrea. In plus are si el niste Euri in dotare. Pt Victor in caz de tuse productiva de baza sunt aerosolii. Acolo nu sunt Euri pt ca pun doar substanta recomandata (in cazul nostru hemisuccinat de hidrocortizon sau salbutamol) si ser fiziologic.Dar noi am ajuns aici dupa ce am dat gres cu siropurile si din fiecare racela se ajunge la bronsita. Cam atat stiu sa te ajut. Din pacate cam toate medicamentele au si bazdaganii de genul Eurilor pe langa. Eu m-am ingrozit prima data cand am citit prospectul la Calpol si nu i-am mai dat. Va doresc multa sanatate!

Victor al meu e bine acum, are 2 maselute iesite sus si un canin de sus care sta sa apara, plus 2 maselute de jos care vor si ele sa iasa. De o saptamana ii dau Septilin pt cresterea imunitatii si am observat de atunci ca mananca de sparge. Am citit prospectul si nu scrie nimic legat de efectul asta asa ca s-ar putea sa fie si din cauza ca a scapat de cele 2 maselute de sus care l-au chinuit tare. Oricum eu ma bucur pt ca e vesel si mancacios Eu inca nu am reusit sa il trec pe un singur somn pe zi, adica reusesc cateva zile la rand dupa care se trezeste intr-o dimineata devreme si pica de somn dupa 2 ore. Nici gand sa il pot tine pana la pranz. Vreau mult sa ajungem la un singur somn pt ca altfel nu o pot culca nici pe Ana cand vine de la gradi si apoi am parte tot de maraieli si mofturi de la amandoi. Asa ca va rog sa imi tineti pumnii.

Gata, fug ca am niste treburi de rezolvat! va pup si va imbratisez cu drag!


poze Ana si Victor
varsta Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

OOKA multam pentru urari. Te-ai intors in Bucuresti? Pune si tu poze cu frumusetea de fi-ta care a facut ravagii prin Brasov.

IRDA, la noi functioneaza bine Prospan cand are Luca secretii in gat si e harait, e natural, din iedera parca, cauta si tu pe internet prospectul pt. mai multe informatii. Stiu ca mai este Stodal care e homeopat, la noi insa n-a avut efect.

CAPRI, eu nu prea ma omor cu sedintele foto profesionale si acum nici nu prea ne-am permite, asa ca nu cred ca-ti sunt de folos raspunsurile mele, insa va doresc multa bafta si sa reusiti sa faceti ceva frumos din asta!

Monica, mami de Luca si 6+
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Dragostea este indelung rabdatoare, este plina de bunatate: dragostea nu pizmu ieste; dragostea nu se lauda, nu se umfla de mandrie, nu se poarta necuviincios, nu cauta folosul sau, nu se manie, nu se gandeste la rau, nu se bucura de neleguire, ci se bucura de adevar, acopera totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul. Dragostea nu va pieri niciodata." (1 Corinteni 13)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Salutare din nou!!!

Capri mi se pare o idee f buna. Eu zic sa nu incerci sa tragi tunul cel mare si sa mergi pe preturi mai mici. Cred ca s-ar merita si asa. Eu cred ca multa lume ar face foto profi la copii, dar 4 - 5 milioane te fac sa te gandesti de nshpe ori. Eu as merge la un 2 milioane o perioada, ca sa imi castig clienti si as mentiona ca sunt preturi promotionale. Sigur in astea 2 sa intre numai CD-ul si poze neprelucrate (oricum cele facute de un profi sunt deja misto). Si apoi adaugi cost pt prelucrare si cost pt album fizic pe hartie. Sigur ca depinde cum va aranjeaza pe voi. Ca poate sotul tau nu are chef sa isi rupa we-ul in 2 pentru 2 sedinte de 4 milioane spre ex. Si nici tu nu ai chef sa iti spargi capul cautand clienti pentru banii astia. Asta stie fiecare dupa socotelile lui. Eu am gandit asa ... la suprafata. Iar la cei care nu accepta sa tina poza pe site la voi, le poti oferi o reducere. Mai ales daca a iesit vreo poza pe care chiar o vreti in palmares. Sau daca nu vor poza pe site le poti cere acordul sa o tii macar intr-un album de prezentare pe hartie.

Irda iti tin pumnii draga mea. Cu tusea nu am avut experiente so far.

About me ... nu is asa de bine. Vladutzi a fo bolnav toata saptamana trecuta, cu febra pana in 39.5 si afte in gura. Am trecut de asta (dr-ita se pregatea sa ma interneze si m-a bushit realmente plansul pt ca nu imi imaginez cum as supravietui in spital cu nebunache rasfatzila si pretentios si demanding). Insa am ramas cu o stare de nervi si isterie, la modul ca se trezeste din ora in ora zbierand ca un bebe din ala mic si am facut 3 sferturi din nopti cu el pe picioare pur si simplu. Asta in conditiile in care eu la 1 nov ma intorc la servici. Pentru ca mi-au facut astia o oferta tentanta si pen' ca m-am saturat sa imi explice barbac-mio evri dei ce tre' sa mai fac eu, dat fiind ca "stau acasa". Sigur ca oricum o sa ma ia gaia pentru ca "barbatul casei" in continuare este prezent acasa numai in we, asa ca va dati seama ce misto o sa fie: dimi arunca copilul la bona, stai 8 ore la munci + trafic de bucale, vino, preia copilul de la bona, crapa pana la 11 seara, si apoi pregateste-te pt maine. So ... nu's foarte optimista.
In fine, legat de Vladutzi dr-ita mi-a pove ca nu e ceva anormal ca unb copil sa ramana traumatizat dupa boala si sa reactioneze asa dupa ce a fost agresat fizic si psihic. Si eu il cred ca asa s-a simtit cand dupa atata rasfatz s-a trezit ca am inebunit si il fortez violent cu diverse chestii in gura si in fund. Acuma ea mi-a recomandat Peritol si Calma Baby ca sa il repun in ritm. I-am dat 2 seri Peritol si in seara asta nu mai vreau sa ii dau (desi maine am un meeting la sv). Am un sentiment naspa legat de Peritolul asta desi dr-ita zice ca nu e nici cea mai mica pb. Imi tot amintesc discutii "grijulii" pe aici de acum multe luni. Dar nu retin care era problema pt ca ... atunci nu ma interesa. Imi puteti voi reimprospata memoria??

Mai imi pare rau ca ai pierdut sarcina. Stii si tu ca embrioanele cu probleme se elimina. Si mai stii si tu cred, ca un copil vine cand vrea el . Toate au un sens ... pe care nu il vedem noi.

Felicitari la toate gravidutzele!!! Eu una nu ma mai bag la asa ceva, cu un barbat imatur si rasfatat langa mine.

Mergi la inceput