Timisoara, Impreuna! ( 52 )

Timisoara, Impreuna! ( 52 ) | Autor: Doris-Alina

Link direct la acest mesaj

Bun venit tuturor in mica noastra Timisoara virtuala !

Asteptam cu drag toti timisorenii de pretutindeni, dar nu numai!
Toti cei care iubesc Timisoara si spiritul ei, veniti cu noi, "Impreuna, Timisoara"!


Arhiva sau din vremuri de demult....

Geneza, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51




Timisoara in imagini...

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12


Sa facem cunostinta...
Noi suntem:


Silvana , mamica de Paul

Doris-Alina , mamica de Ines-Andrada

Gabi Rus , mamica de Lucas si de Eva

Mihi , mamica de 2 Lorand si Arpad

Amutza (Amalia) , mamica de Alisa-Talida

Ana68 (Ana-Maria) , mamica de Luana si de Alex

alexa00 , mamica de Paul

Anda , mamica de Edi

danitin , mamica de Loriana

katik , mamica de Krisztina si de Robi

ValiM , mamica de David

Ciocolata cu piper (Angy) , mamica de Bianca

Diana68 , mamica de Robert

Gonghy (Laura), mamica de Maya

Mariaa (Simona), isi doreste nespus un copil...

Aida ,mamica de Emma

Album special cu noi toate....


Ne chefuim dupa cum urmeaza:



Ianuarie

09.01.2001 Paul, kupil de Silvana, zodia Capricorn
15.01.1974 Vali, nasa de Doris, zodia Capricorn
23.01.1976 Cosmin, sot de Anda, zodia Varsator

Februarie

11.02 Alexa, zodia Varsator
18.02.1996 Alex, kupil de Ana, zodia Varsator

Martie

10.03.2004, Loriana, kupila de Danitin, zodia Pesti
16.03.2001, Bianca, kupila de Cioco, zodia Pesti
20.03.1074 Mihi, zodia Pesti

Aprilie

03.04.1977 Laura, zodia Berbec
07.04.2001 Lorand, kupil de Mihi, zodia Berbec
10.04.1975, Anda, zodia Berbec
18.04.1977 Dan, sot de Amutza(Amalia), zodia Berbec

Mai

28.05.1976 Jaki, sot de Mihi, zodia Gemeni

Iunie
01.06.1975 Aida, zodia Gemeni
08.06.1964 Marius, sot de Ana, zodia Gemeni
22.06.1969, Katik, zodia Rac
24.06.2002, Emma-Aida, kupila de Aida, zodia rac
25.06.2005 Alisa-Talida kupila de Amutza, zodia Rac
27.06.1976, Clau, sot de Laura, zodia Rac
29.06.2002 Ines-Andrada, kupila de Doris, zodia Rac

Iulie

03.07 Paul, kupil de Alexa, zodia Rac
09.07.1970 Radu, sot de Doris, zodia Rac
10.07.1973 Florin, sot de Silvana, zodia Rac
15.07.1973, Romeo, sot de Cioco, zodia Rac
19.07.1987 Dunia, kupila de Marius, sot de Ana, zodia Rac
25.07.2000 Eva, kupila de Gabi zodia Leu
28.07.2006 Krisztina, kupila de katik, zodia Leu

August

07.08.2005, Lucas, kupil de Gabi, zodia Leu
10.08.1971, Calin, sot de Danitin, zodia Leu
15.08.1968 Diana, zodia Leu
19.08.2006, Robi, kupil de Katik, zodia Leu

Septembrie

13.09.1973 Doris, zodia Fecioara
17.09.2002 Robert, kupil de Diana, zodia Fecioara
18.09.1968 Bogdan, sot de Katik, zodia Fecioara
19.09.2006 Maya, kupila de Laura, zodia Fecioara
21.09.1967 Ladislau, sot de Mariaa, zodia Fecioara
22.09.1974, Calin, sot de gabi, zodia Fecioara
25.09.1980 Amutza ( Amalia) zodia Balanta
26.09.2002 Edi, kupil de Anda, zodia Balanta

Octombrie

01.10.1975 Silvana, zodia Balanta
07.10.2003, Arpad, kupil de Mihi, zodia Balanta
15.10.1979, Gabi zodia Balanta
28.10.2003, Luana kupila de Ana, zodia Scorpion
28.10.1974, Mariaa, zodia Scorpion

Noiembrie

15.11.1968, Ana zodia Scorpion
20.11.1970 Danitin, zodia Scorpion

Decembrie

10.12 sot de Alexa, zodia Sagetator
23.12.1974, Cioco, zodia Capricorn
31.12.1970, Laci, sot de Aida, zodia Capricorn

Sa scriem istoria noastra si a copiilor nostri, pentru ca mai tarziu, sa avem cele mai frumoase amintiri!
Poftiti la dat din degete...




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ INES

POZE CU NOI


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">[red]Poves[red]tea pr[red]intesei mele

www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ INES

POZE CU NOI


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda spune:

dorisake mama, mai baga un ibric ca-s tulbure rau.
si baga si tu resoul ala-n priza ca-s ca pinguinu'.

hai s-aveti o zi faina si spor la trebi.

anda & iedutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Buna dimineata si voua!!! Ploua.... mai ca as zice naspa da imi amintesc de canicula si tac malc. Oricum am auzit ca pana vineri se face din nou cald.

Anda / muraturi cu ciuperci nu stiu.... numa am mancat! Hribi murati excelenti se mananca @La Rascruce@ la Garana. Io pun numa castraveti, gogonele si conopida - preferatele mele, iar maman si socrela pun si varza, ardei umpluti cu varza, gogosari, lubenita - e, asa ca lumea care are timp.

Doris ok, ma pregatesc de Londra! Cu cura asa si asa, azi vin nasii pe la noi in vizita sa vada pozele din vacanta - mai greu. Da in concediu am luat niste pastilute pe baza de plante (nemtesti) si nu m-am ingrasat prea tare chit ca am mancat ca

Katik esti bine? A trecut?

Laurelu da tu? Pai de ce a amortit mana?????


Uite seara de toamna perfecta pt mine: ieri spiridusul se juca la el in camera, al meu sotior se uita pe Discovery, io scriam articole in birou. Am langa calculator o lumanare aromata - flori de tei pe care am aprins-o si, culmea rasfatului, am dat un piculet drumul si la caloriferul electric - asa, in dorul unei sobe. Pe la 9 am cinat omleta cu branza de burduf si salata de vinete, ne-am dus in camera spiridusului, am citit povesti - vedeti ca a aparut o colectie cu Guliver, Colt Alb, Robinson Crusoe, Heidi in rezumat si cu ilustratii ff frumoase. Dupa ce spiridusul s-a dus la nani am mai atarnat un pic pe net, sa vina somnul si am dormit de minune ascultand ploaia cum batea in pervaz.
Acum cochetez cu o para dulce si zemoasa!

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

neatza si de la noi, asa pe la prinz!
doris, felicitari mama! auzi, da' cu ce le-ai lipit acolo, cu super glue? (asta e o intrebare de la o profana in ale coafurii).
si eu ma inscriu pt. londra, io nu stiu sa iau interviuri da' stiu sa fac .
danitin, ce idei ai mama! frumos! si la noi a fost aproape asemanator, chestia cu para si cu netul, fata insa n-a avut stare.
acu, la modul serios, imi trebuie si mie o reteta buna de muraturi din alea asortate conopida, gogonele, castraveti, morcovi si ce mai e. am pus intr-un an dar mi s-a inmuiat rau de tot, ceva n-am facut bine si nu stiu ce. deci, astept helpuire, pina mai este materie prima.
da, mi-a trecut, maninc aproape normal, de scrumiera inca n-am nevoie ca oricum nu-mi vine sa maninc mult, am dat jos 2 kg, acu am 62.5, deci as mai avea vreo 3 hai 4 de dat jos dar asa, incetisor, nu intr-o zi.
acu ma bate gindul sa ma urc pe bici un pic, sa avd daca ma lasa robi.
va pup, sa aveti o zi buna!

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

am uitat sa va spun ca la semnatura am pus citeva poze noi din concediu, daca aveti chef sa ne vedeti...

Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare...

Bay...pe mine ma enerveaza si ma deprima cumplit vremea asta de cacao de afara...ma enerveaza rau,da' rau de tot...de as musca pe cineva de gat acum,numa' asa...sa ma calmez...se vede treaba ca stau prost cu mansarda...In fine..


Mah Doris,nici nu mi-am pus vreo secunda problema ca nu vei castiga...asa ca felicitari si bravo din tot sufletul,la mai mare...si de-oi ajunge VIP sa nu ne uiti,bay!(ma refeream cu plecatul la Londra...poate nu te mai intorci de colo).Si mie tot freza aia cu bobii mi-a placut mult...si celelalte coafuri,cocuri si tot ce-ai mai stilizat mataluta p-acolo...da' aia cu bobii e beton...Bravo!
Dana draga...esti o romantica iremediabila...sector care pe mine nu ma prinde si nu ma avantajeaza sub nici o forma si sub nici o culoare...zic pas!Eu is deprimata rau si am niste carcalaci la creier la ora asta,de nici cu cel mai bun psihoterapeut din lume n-as ajunge la un consens...ma scoate din toti pepenii frigul si ploaia asta,sunt meteo dependenta,ma mai dor si toate incheieturile...ce mai?Sunt varza,neuronii mei sunt terci...as pune capul in perna si as dormi pana apare soarele...Te pup!
Kati...may,bine ca ti-ai revenit si ca te simti ok...am vaz't pozele din Costinesti...ce-ti pasa?!Tare misto stateai pe colacul roz tolanita la soare.....
Cred ca tu spuneai ca ti s-au inmuiat muraturile...mah,pe mine bunica lu' fi-miu m-a invatat ca,daca vreau ca muraturile sa ma tina din toamna in primavara(si asa am si experimentat) sa pun o lingura in plus de sare si una in plus de otet in zeama si sa nu fierb apa in care murez vegetalele...Cand le servesti le clatesti oleaca sub jetul de apa,daca ti se par prea sarate.Ea punea asa:la 1L de apa 2 linguri de sare grunjoasa si 2-3 linguri de otet si folosesti apa abia dupa ce s-a dizolvat complet sarea.

Hai ca va pup,ca am pitici la cap,sunt tzavnoasa si rea...si nu vreau sa ma cert cu nime' acu'...plec,pa!Mai vorbim noi!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

hai bey ano, nu fi asa de tare tuflita ca nu-ti sta bine!
hai capul sus, ne bucuram cu totii ca suntem sanatosi, las ca mai iese si soarele
multam de reteta de muraturi. apa n-am fiert-i nici eu dar cred ca n-am pus destula sare. o sa fac acu ca stiu
va pupez, mai arunc cite un ochi pe aici!


Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert(19.08.2006)
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Salutti a tutti!!

In primul rand:


Dorisuca draga.Felicitari!!! Am avut eu asa...un simt ca vei merge mai departe hehehehehehe



Acum cand ne vom intalni sa detailezi draga freza aia incarligata ca eu nu pricepui nika din ea
Si nu astepta sa te tragem de manecutza cu intalneala ca abia astept sa ne vedem si sa

Andooo draghe hai ca dau eu o galeata de la ora asta. Vriaiiii??
Si eu mi-s ca un pinguin de zgribulita,mamaaaaa da ce frigalau a venit......merge o tuica fiarta

Katik vaz ca te dai pe facut muraturi,spor la trebi. La iarna daca mi se face vreo pofta de acritura trag o fuga la voi

Danitin cred ca stiu de la ce mi se trage durerea de mana. In ianuarie m-am impiedicat pe scari si ca sa nu imi rup gatlejul mi-am sprijinit mana intre gratiile de la balustrada si de atunci a inceput totul. Cred ca de la schimbarea asta de vreme am durerea asta. Cred ca ar trebui sa merg si sa imi fac un film la incheietura.

Ana si mie imi vine sa imi smulg parul din cap de la nashparlia asta de vreme. Asa nu-mi place,parca mai tot timpul mi-e somn si parca intru la depresii

Azi am fost cu Maya sa ii i-a sange din venisoara
A plans putintel dar nu tare si a apucat-o si pe masa(adica mua) imi era asa de mila de ea saracutza. Se uita ba cum picura sange in eprubeta,ba la mine,ba la asistenta si .
Sa o pape mami de scumpa si draga.
Acum astept sa vad rezultatul
Fetelor daca tot stam in casa,asta e vreme numa buna de
Eeeee cred ca azi mi-o iau pana la urma pe cocoasa ...
Si ca sa fie totul minunat ieri am crezut ca o sa dau la ratze de ca kk-tele alea de alune glazurate.Am bagat ca proasta in mine pana mi s-a facut rau. Asta a fost blestemul SCRUMIEREI

Na gata ca nu mai pot sa stationez aiurea,ca ma asteapta conopida in bucatarie sa o fac salata cat timp face bubulina mea.
Va tzuc pe tace si stiti voi ca mie imi lipsesc ceva pasarele de la mansarda

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Ana stai linistita ca mai 3 saptamani si gata cu frigul si ploaia Pe bune, asa mi/a zis un coleg de la Bucuresti.

Katik io stiu de la bunica mea care face niste muraturi doua trucuri ca sa nu se inmoaie sa nu folosesc sare iodata si sa pun cateva radacini de hrean.

Laurelu pai fa filmul ala sa nu-ti fi lezat un nerv ceva ... Da de ce i-a luat sange comorii mici?

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Dana pai i-am luat sange ca sa vedem cum sta cu fierul,calciul si si asa nu manca mai nimic aproape. Tot am sta si m-am gandit cand venim din concediu sa ii facem analizele.
Si uite ca a dat DD sa primeasca cuponul asta de gratis ca altfel ce analize ii faceam la bubulina ne costau aprox 3 mil lei vechi.
Numa analiza de scaun si urina la Bioclinica sunt 55 RON

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Stiu ce scumpe is. Da/i in spumele marii dupa ce platim o gramada de bani pt asigurari medicale cand e la o adica tot te usuca. Cat despre pofta de mancare, avea si Spiridusul o perioada in care ne teroriza prin lipsa ei. Si i/am dat, la recomandarea dr. in fiecare dimineata cateva bobite de polen, asa cat cuprinzi intre degete. Si dupa 2 saptamani i/a venit pofta de mancare.


Reteta anti melancolie de toamna (sau furie de toamna in cazul Anei)

Astazi am avut muult de asteptat la birou dupa diverse chestii. Cand in sfarsit am reusit sa plec m-a prins ploaia si pana la masina eram cam murata. Ajunsa acasa constat ca rulourile sunt trase si e cam frigureala. Si incepe sa ma ia asa un fel de somno lene melancolie etc. Asa ca am pus urgent la facut o prajitura cu mere. E reteta noua si sper sa-mi iasa. Dar ... miroase superb a mere si vanilie, in bucatarie e cald cald, spiridusul a ajutat la conceperea operei de arta culinara si s-a sters pe maini apoi de perdeaua din dormitor. Mai am putin si vin musafirii. Ii servesc cu platou rece - oua, branza, sunca de Praga si piept de pui - salata de rosii si ardei si, daca iese, prajitura cu mere


Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput