TIMISOARA, impreuna! (47)

TIMISOARA, impreuna! (47) | Autor: gabirus

Link direct la acest mesaj

Bun venit tuturor in mica noastra Timisoara virtuala !

Asteptam cu drag toti timisorenii de pretutindeni, dar nu numai! Toti cei care iubesc Timisoara si spiritul ei, veniti cu noi, "Impreuna, Timisoara"!

Sarbatoritii lunii octombrie:


Silvana, 1 octombrie
Arpad, fiul lui Mihi, 7 octombrie
Gabi Rus, 15 octombrie
Lili, bulina_buclucasa, 23 octombrie
Anda, 26 octombrie
Luana, fiica Anei, 28 octombrie



(pentru completari, va rog sa-mi trimiteti PM sau Email)

Trupa noastra (mereu in extindere) :



  • Silvana

  • Ionela-roxana

  • Doris-Alina

  • Gabi Rus

  • Mihi

  • Amutza (Amalia)

  • Ana68 (Ana-Maria)

  • alexa00

  • Anda

  • danitin

  • bulina_buclucasa (Lili)

  • Dorsilia

  • katik

  • Irina-Claudia

  • Diana1971

  • ValiM

  • pako (Felicia)

  • Caterinuta (Cati)

  • Thessa

  • Ciocolata cu piper (Angy)

  • Simona_filipas

  • karra80

  • Diana68





FOTO CU NOI:

INTALNIRE 1
INTALNIRE 2
INTALNIRE 3
...
INTALNIRE 11
INTALNIRE 12
INTALNIRE 13
INTALNIRE 14
INTALNIRE 15
INTALNIRE 16
INTALNIRE 17
INTALNIRE 18

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Am venit aseara, cu mici incidente: s-a blocat usa si a trebuit sa o spargem Bine ca am reusit totusi sa intram cumva, ca era deja seara tarziu si copiii obositi.

La nunta a fost frumos, mai putin faptul ca s-au pus manele la um moment dat Inca nu am decat niste poze aiurea, alea de la fotograf mai dureaza pana le primim.

La Cluj inca se tin nuntile semi-traditional, cu staroste, alai, mers dupa mire, nasi, mireasa, iti ia practic toata ziua. Nuntile se tin in timpul zilei de la 14 la 24. Cam ciudat, dar mai putin obositor.

Pe langa chestiile relativ obisnuite de nunta, mancat, dansat, alte alea, au fost si doua faze mai amuzanta: prima legata de furatul miresei. Eu si Calin geana pe hoti, ii depistasem deja dinainta care sunt si i-am vazut cand au rapit-o Nasi astia doi smecheri au furat nevestele hotilor si s-a facut troc. Au ramas hotii cu buza umflata si statutul de "smecheri" patat. Au suferit toata seara ...

A doua faza haioasa a fost cu tortul ... moment de maxima incarcatura, intuneric, vin chelnerii cu niste cupe flambate, atmosfera chestii, vine un tort imeeens si troooosc il scapa in mijlocul ringului de dans. Panica, ma tragea Calin de mana, nu avea cuvinte! Bunicul miresei sara sa prinda tortul si aluneca pe frisca se imprastie pe jos ..... Tzeapa maxima, tortul era fals din polistiren cu frisca peste Dar a avut efect faza, toata lumea a ramas socata pe moment.

Ne-am imprietenit cu cealalta pereche de nasi, ne-am simtit tare bine toti si deja ne-am facut planuri pentru urmatoarele concedii.

Cam asta pe scurt cu noi.

Acu inapoi la job in focuri.

Danitin, eu inca nici nu pot sa cred ca nu mai vrei sa scrii. Sper sa te razgandesti repede de tot

Silva, bine ai revenit! Cum a fost la sorella ta?

Mihi, tare faza cu al mic al tau. Se obisnuieste el ca trebuie mers la WC, oricum a facut progrese mari ca nu mai face in pampers.

Ano, sa ai drum bun inapoi si multa rabdare cu Luana. Pe mine m-a exasperat Lucas pe drum inapoi dinspre Cluj.

Va pupacesc pe toate si mai ales pe tinerele mamici Katik si Vali. Trec si ei colicii, e doar o faza de tranzit. Lucas avea anumite ore in care il durea, scapa de ele numai daca chiar dormea in perioada aia. In rest nu prea functiona nimic. Dar nu a durat mult. Dupa 3 luni am scapat.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Buna seara, Timisoara!
Vroiam sa scriu eu primul mesaj la acest nou capitol, dar Gabitzu a fost mai harnica....nu-i bai...
Gabi, super tari faze ai trait la nunta asta...dar aia cu tortul e chiar ...
Inseamna ca v-ati distrat, nu gluma...

Vroiam sa va scriu ceva frumos, sa va trezesc la viata...asa ca o sa scriu...la ora asta am inspiratie si chef...poate pentru ca e luna septembrie? poate pentru ca toamna e anotimpul meu preferat? poate pentru ca nostalgia imi da tarcoale?
Habar nu am...



Cred inca in prietenie...in vindecarea adusa de lacrimi,rasete, in povesti impartasite si in legaturile formate din incredere si adevar...
Cred inca in puterea mainii ce o strange pe alta,in clipe de durere si in miracolul zambetelor si imbratisarilor spontane...
CRED...INCA... intr-o prietenie ca a noastra...
Un gand… Un vis... O dorinta… Tristete… Bucurie…
Fiecare dintre noi le simte, le traieste si doreste, la un moment dat, sa le impartaseasca. Vrem sa iubim, sa fim iubite. Si totusi, parca exista ceva mai profund, ceva mai trainic, ceva ce ne da cu adevarat putere, ceva ce nu ne lasa sa ne descurajam, ceva ce ne da, pana la urma, aripi sa visam din nou. Sa fie acest lucru prietenia?
Pentru fiecare dintre noi, prietenia inseamna ceva, fiecare ii da valente diferite. Si totusi, pentru cei mai multi, prietenia inseamna, de cele mai multe ori, TOTUL. Ce au spus oameni celebri despre prietenie?
Va regasiti gandurile in cuvintele lor?



- “Prietenia… exprimarea sincera si fara rezerve a gandurilor si simturilor tale in fata unei alte fapturi omenesti, sinceritate totala si dezinteresata in viata launtrica cea mai intima, ca o incercare de retraire in profunda simpatie a unei alte fiinte omenesti.” (I. Conrad)
- “Ceea ce face ca prieteniile sa fie trainice si le sporeste farmecul, este un sentiment de care iubirea este lipsita: certitudinea.” (Fr. Bacon)
- “Este o curata si jalnica singuratate sa nu ai prieteni adevarati, fara de care lumea este un pustiu.” (Fr. Bacon)
- “Cat respect si cate elogii merita prietenia. Ea este aceea care face sa nasca, hraneste si intretine cele mai frumoase sentimente de generozitate de care e capabila o inima omeneasca.” (G. Boccaccio)
- “Prietenul sigur il cunosti in imprejurari nesigure.” (Cicero)
- “Singurul fel de a avea prieteni este de a fi prieten.” (R. W. Emerson)
- “Cand iti faci un nou prieten, nu-i uita pe cei vechi.” (D. Erasmus)
- “ Daca sentimentul prieteniei, mult mai durabil decat cel al iubirii, are totusi si el un inceput, o dezvoltare si un sfarsit, cine stie lucrul acesta, macar, nu va trece de la cea mai puternica prietenie la ura cea mai apriga, ci va evita sa dispretuiasca pe cel ce altadata l-a iubit.” (Cl. A. Helvetius)
- “Sunt prieteni pentru nevoie, prieteni de nevoie si prieteni in afara de orice nevoie – cei putini!” (N. Iorga)- “Una din cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina.” (A. Manzoni)
- “ Prietenul… cel caruia ii place sa ma vada: care este dispus sa-mi ierte slabiciunile si sa le ascunda de ochii altora, ma trateaza cu menajamente cand sunt absent, si cu franchete cand sunt prezent.” (J. Fr. Marmontel)
- “Viata solitara nu exclude cultul prieteniei… daca ar fi sa aleg… intre una si alta, as parasi singuratatea, spre a-mi pastra prietenul” (Fr. Petrarca)
- “Prietenia e un stapan tot atat de poruncitor ca si dragostea… E mult mai mult. Pentru ca dragostea e risipitoare, ia si da cu amandoua mainile. Prietenia e discreta, se multumeste cu putin. Dar acest putin e tot ce e mai bun pe lume.” (R. Rolland)
- “Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva ia parte la soarta celuilalt cu caldura, in mod curat obiectiv si fara nici un interes, si aceasta presupune o identificare desavarsita intre cei doi prieteni.” (A. Schopenhauer)
- “Prietenia se bazeaza pe cel mai necesar principiu al naturii – pe necesitatea de a ne iubi pe noi insine in cel ce este cel mai asemenea cu noi.” (Cr. M. Wieland)
- “Cel care n-a simtit niciodata farmecul unei prietenii sincere si dezinteresate nu cunoaste toata fericirea pe care un om o poate primi de la un alt om.” (E. Young)


Fara sa ne dam seama, de multe ori uitam ca langa noi exista o persoana careia am putea sa-i impartasim gandurile noastre, o persoana dispusa sa se bucure alaturi de noi sau sa ne consoleze atunci cand suntem tristi. De asemenea, de multe ori uitam ca si noi, la randul nostru, reprezentam pentru cineva acelasi lucru. Uitam ca avem prieteni, uitam ca suntem prieteni. Ne cufundam in propriile ganduri… Si totusi… Atunci cand ne reamintim ca nu suntem singuri, problemelor ce pareau de nerezolvat li se contureaza o rezolvare, sentimentelor ce pareau sufocante li se gaseste alinare pentru simplul fapt ca ne dam seama ca avem pe cineva langa noi. Cineva spunea ca prietenii reperezinta “a doua familie”, familie in care dragostea este neconditionata, bucuriile se impart, iar necazurile se injumatatesc intre prieteni pentru a putea fi suportate mai usor.

Un gand impartasit… un vis implinit… o dorinta traita… tristete alinata… speranta…


Ma intreb: Ce ne leaga unii de altii? Cate dintre lucrurile pe care le gandim despre ceilalti ajungem sa le si rostim? Cu cine suntem sinceri? Cu prietenii. Cu oamenii in care ai incredere.
Increderea pe care ti-o da timpul.
Ti-o dau orele, zilele, anii petrecuti IMPREUNA.



DORIS siINES

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Salutare Timisoara,

Gabi, bine te-ai intors. Misto faza cu tortul!
Doris, frumoase cuvinte
Acum sa va povestesc de concediu. In primele doua saptamani am stat acasa doar intr-un we am fost plecati toti trei la matusa mea la Resita. In 16 august m-am imbarcat cu copil si cu o valiza enorma in trenul de Beograd. Calatoria pana la Beograd a durat 5 ore, ingrozitor de mult pentru "ucigasul meu de neuroni". Dupa cele 5 ore cu trenul am luat autobuzul inca 3 ore pana la destinatie. Noroc ca pe fiu-miu l-a lovit somnul si a dormit mai mult de jumatate din cele 3 ore. La sora-mea am stat 2 saptamani, adica pana pe 28 august.
Relaxare, odihna, putin nervi cu piticu' cam asa pot descrie cele 2 sapt. E frumos acolo, zona de munte, aer curat. Am facut plaja, baie. Ne-am intors pe acelasi drum, alte 8 ore de calatorit. Acum sa va zic o faza tare din vama. Cand intra trenul in Ro, se perinda tot felul de politai, vamesi, etc. La un moment dat vine un politai si ma intreaba daca am ceva de declarat, eu ii spun ca nu, tipul insista si ma intreba daca am arme, droguri sau tigari, eu ii spun din nou ca nu. Fiu-miu se uita cand la mine, cand la politai si la un moment dat zice "da, noi avem tigari", eu ma inverzesc, politaiul se uita intrebator la mine, la care fiu-miu zice "tigarile din poseta de la tine pe care le fumezi tu".
O sa mai scriu si alte intamplari hazlii.

Silvana si spidermanu' Paul
http://photos.yahoo.com/silvana_popovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza, Timisoara!

Silva, merci de aprecieri...asa am simtit, sa ne mai impropatam memoria putin...
E total Paul al tau...la faza cu tigarile...
Istet cupilu...
Deci te-ai relaxat la sora ta...aia e bine, ai revenit cu forte proaspete.
Te-am sunat cand erai in concediu, cine crezi ca mi-a raspuns?
Florin...evident...asa ca am vorbit cu el...sa stii...
Cum e la lucru?
Tot asa nebunie???
Ce stiti de Ana?
Vad ca nu apare, o sa o sun eu azi...
Hai va pup, si sa aveti o zi buna!

PS: Nu uitati sa votati...din nou...primul vot l-am dat eu...


DORIS siINES

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihi spune:

Auzi sefa de trib...postrea mea de ce n-o pusasi la capitol nou...ai'...?

Bine ca atunci cand scriu si io...nu ma citeste nima...

Va pup...ca am treaba c... maria ta
sper sa revin pe seara daca ma lasa puradeii...

Mihi
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:

Buna seara fete dragi
In primul rand imi cer mii de scuze ca am disparut fara urma. Am fost plecati cu catel si cu purcel la bunicii mei la sat...asa ca intr-un concediu. Acolo n-am avut acces la net sau calculatoare dar tare bine ne-a prins sa stam asa ca-n epoca primitiva. Parca ne-am odihnit si tare bine-i fara televizor.
Acum sa revin. Am fost harnica azi si am recuperat tot ceea ce ati scris.
Katik - felicitari! Sa-ti traiasca micul print, sa fie sanatos si mult noroc in viata. Imi pare rau ca n-am ajuns la maternitate dar ne vedem noi cumva
Gabi ce idei bune mi-ai dat cu nunta. Suntem nasi in noiembrie iara fina noastra e tot timpul pusa pe shotii. Cred ca asa faza cu tortul nu i-ar da prin minte. Sa vezi ce-o las cu gura cascata
Doris- tare frumoase cuvintele.
Silvana vezi cum stiu copiii totul. Ti-a tras o spaima nu gluma.

Imi cer scuze ca n-am o ordine in ceea ce scriu dar as vrea sa scriu cat mai multe si intr-un timp mai scurt ca sigur se trezeste maimutza si-mi face scandal.
Dragos e tot asa...de atomic si la asta se adauga si niste masele care tot ies si nu mai ies odata .Deci clar crize plus greva foamei total. In ritmul asta o sa-mi dau demisia din functia de mama cat de curand ca eu cedez nervos.
Gata m-am vaitat destul.
Ma duc si eu sa-mi intind oasele obosite si promit ca revin maine.
Va pup pe toate si sa stiti ca mi-ati lipsit tare mult.
Noapte buna.
P.S Doris sa nu ma tai la portia de cafea de dimineata ca sigur o sa fiu cheauna rau

Simona si Dragos Octavian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza, Timisoara!

Cafeneaua lu Ciufuleasca s-a deschis....Doamne ajuta....incep sa am si eu clienti, credeam ca dau faliment...
Poftiti va rog, capucino, cafea cu scortisoara, ceai cu lamaie...si fursecuri....

Simona, bine ai revenit...ne era dor de tine...
Hai la cefea...ca-i fierbinte!
Inseamna ca v-ati odihnit la bunici, ce fain...
Dragos probabil nu mananca in aceasta perioada din cauza maselelor, si Ines era la fel, dar rabdare ....Mamico....ca trec si astea...si vin altele.... na ce te-am incurajat...

Silva, ce faci?
Hai la cafea....
Gabi, ce mai zici?
Alexa, pe unde te-ai ascuns?
Mihi, hai la cafa...mai lasa lucrul ala...
Katik, ce face Robert mic?
E cuminte? papacios?
Lume....ia ghiciti cu cine m-am intalnit eu ieri....cu Ana & Company...
Atat de dulce era Luana, imbracata super modern, mey....dar avea niste ocheti de soare, pe care-i purta cu atata mandrie...era totala...
Ana e in concediu, umbla sa faca analizele pentru inscrerea la gradi a Luanei....
Nu prea poate intra de acasa, din cauza atomicei...dar va transmite pupici...si vrea sa ne vedem in we...


Asa ca, Lume....lume....



Sambata, 9 septembrie, ora 18, intalneala...

Unde doriti?
Ramane sa stabilim locatia....
Ana vine sigur, ramane sa o sun eu....
Eu vin sigur...
Astept continuarea....

Va pup si va doresc o zi buna....
Si va mai fi o surpriza...in curand....legata de Danitin...mai mult nu va zic!


DORIS siINES

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Salutare Timisoara,

In sfarsit o intalneala!!! PREZENT!!
Ieri am fost dadaca. Prietena mea a avut ceva treaba si m-a rugat sa-i tin fetita. Bey fratilor am incaruntit. S-au pus pe capu' meu sa le fac casuta. Am gasit niste cartoane si le-am facut o casuta tare misto, le-am dat patura, farfurie, linguri, oala si bineinteles pe broscoiul Bogdan care era pe post de copil S-au jucat copii mei vreo 3 ore de-a mama si de-a tata, fiu-miu mergea la munca si facea piata iar "mami" facea mancare si avea grija de "copil". Teroare copii astia.

O zi faina va doresc
Silvana si spidermanu' Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Silva, ce fain s-au jucat...
Ieri am luat si noi o fetita mai necajita de 7 ani la noi....sa se joace cu Ines...asa incantata a fost fica-mea...am studiat-o cum s-a comportat...pentru prima oara i-a dat toate jucariile fetitei, fara sa comenteze, dar o faza tot nu pot s-o uit...
Plimbau prin curte caruciorul de papusi si vroia fetita aia sa-l plimbe ea, dar Ines:
Stii ceva? am o idee: tu de un maner eu de altul...

Deci vii la intalneala...de abia astept....
Pana acum vin:
Silvana
Doris
Gabi
Ana
Am vorbit cu Alexa, si-a adus baietelul acasa, iar sotul e in Franta in delegatie, va pupa dar nu are timp, al mic sta cu bona, incepe gradi...iar ea lucreaza mult...
Ar fi venit sambata, dar nu are cu cine sa-l lase si i-a promis ca-l duce la circ.

Mai trebuie sa vb cu Anda...
Se pare ca vom merge la Gradina banateana...dar ne vom intalni in centru, la ora 18!

Simona, sper ca de data asta vii...sa te cunoastem ....faci cumva si vii... ca de nu te luam pe sus...


DORIS siINES

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

'Neata fetele.....
Vorba lu' Doris,atomicii mei stau de straja patriei si la cea mai mica lipsa a mea de pe metereze se dezlantuie razboiul atomic in sufragerie....chiar si acum de ati auzi ce e la mine in casaaaaa....uf,ca i-as arunca de la geam....ma rog!
Na,am vinit,suntem ok....a fost super misto,nu ne-am bronzat ca a mai si ploiat....si ne vedem sambata?!Ce spuneti?!
Va pupez si fug ca e nebunie la mine....Pana in 21 septembrie sunt acasica,asa ca iertaciune,dar o sa intru fonctie de linistea nebunicilor....Pup!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput