Mamici/tatici din Timisoara (6)

Mamici/tatici din Timisoara (6) | Autor: gabirus

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la episodul 6 al povestilor din Timisoara, cu sau fara timisoreni; toti care iubesc orasul nostru sunt bineveniti!

Listuta cu timisorence cu sau fara copilasi(in ordinea aparitiei pe topic)(baietii/barbatii cam timizi pana acum, nu au calcat pe la noi ...):





  • mutti


  • mcrmiki


  • Silvana (1.10.1975, Balanta), Florin (10.7.1973, Rac) si Paul (9.1.2001, Capricorn)


  • Ionela-roxana si Rares (3 ani)


  • sim1


  • oanamc (Oana) si Letitia Medeea (2 luni)


  • Toria


  • Giuliatm (Alina Iulia) (1.7.1976, Rac) si Alessandra (10.3.2005, Peste)


  • Alice54


  • Mirona (8.11.1974, Scorpion)


  • Doris-Alina (13.9.1973, Fecioara), Radu (9.7.1970, Rac) si Ines (29.6.2002, Rac)


  • Zoe (7.9.1977, Fecioara), Mircea (19.11.1975, Scorpion) si Alex Stefan (28.11.2004, Sagetator)


  • Gabi Rus (15.10.1979, Balanta), Calin (22.9.1974, Fecioara), Eva (25.7.2000, Leu) si bebe2 DPN 7.8.


  • blackpanterro (Adriana) si Aidan DPN 4.7


  • Alcristina si Stefi


  • Mihi, Lorand (4 ani) si Arpad (1 an si 6 luni)


  • Albi'


  • Aldona si Diana (1 an si 4 luni)


  • Cosmina (6.4.1972, Berbec), Marius (1.5.1970, Taur), Vlad (10.1.1998, Capricorn) si Radu (21.6.2004, Gemeni)


  • Viorela Hoff


  • Aileene si Alexandre (6 ani)


  • Amutza (Amalia) (25.9.1980, Balanta), Dan (18.4.1977, Berbec) si bebe DPN 16.6.!!!


  • Giova (Ioana) (14.2.1980, Varsator), Claudiu (7.2.1979, Varsator) si bebe DPN 12.1.2006


  • Ana68 (Ana-Maria) (15.11.1968, Scorpion), Marius (8.6.1964, Gemeni), Alex (18.2.1996, Varsator), Luana (28.10.2003, Scorpion) si Dunia (19.7.1987, Rac)


  • Mary25 (Mariana) (16.8.1979, Leu), Alex (5.12.1976, Sagetator) si Ariana Denisa DPN 15.9.


  • alexa00 (11.2, Varsator), sotul (10.12, Sagetator) si Paul (3.7, Rac)


  • Gianina-Alina si Andreea (4 ani)


  • mitzuka (Simina) (23.10.1978, Scorpion), Vasa (30.1.1976, Varsator) si Deian (21.4.2004, Taur)


  • Anda si Edi






Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 33 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Simina, multam fain de info! Habar nu aveam ca mai nou este si la Bega taxa ... eu stiam doar de Odobescu. Evident ca as vrea toate informatiile pe care le ai. Si iti super-multumesc . Ca se cam apropie momentul ... si eu vreau sa ma organizez cat de cat.

E super ca stam peste drum aproape una de alta. Mai merg si eu in parc la Motzul cand reusesc sa o conving pe Eva. Ca mai nou vrea doar in Dacia.

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 33 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Simina, nu mi-a fost foarte greu sa mananc toata saptamana numai fructe pentru ca mi-am impus asta. Initial vroiam sa pap doar trei zile fructe, dar in a patra zi m-am trezit cu pofta tot de fructe si asa am continuat. Saptamana asta mananc doar legume (traiasca 3F), inca nu stiu sigur daca voi rezita, daca nu trec pe lactate sau de ce nu ... fructe.

Silvana si Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Gabi hai sa-ti mai zic una...dar una de bine...la Bega mai nou iti aduce bebele la pat si ti-l lasa aproape toata ziua, adica nu-ti mai iau dupa alaptat. Cel putin in we.Celor doua colege ale mele le-a fost adus bebele, dar eu abia daca l-am vazut pe al meu...ca eram super lesinata dupa nastere(abia acasa mi-am mai revenit un pic)si nu aveam putere sa ma tarasc din 3 in 3 ore la sala de alaptat, iar cand ajungem nu mai imi dadeau alea copilul ca eram prea palida, am lesinat de vreo 2 ori.Evident ce lui Deian ii dadeau cu biberonul..si el s-a obisnuit asa.Dar dupa noua metoda il ai cu tine in pat si il alaptezi incet si cu calm, oricum tu deja ai experienta.Insa inca nu te lasa cu hainutele tale...tot in paturitele alea rosii ii tin.
Silvana cred ca o sa incep si eu dieta cu disociate pe zile, dar intai cate o zi pt. acomodare.Eu cu lactatele nu ma inteleg de fel, dar vad eu.
Cu drag, Simina( numai eu ca Deian doarme )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Pai Simina, asta e o veste super ca aduce bebitzu in camera. De hainute eu tocmai auzisem ca se poate si cu cele de acasa ca am rugat o sefa sa intrebe o cunostinta neonatolog de la Bega. Serios, acuma se plateste si la Bega taxa aia? Deci daca stau sa fac o lista cu toate "taxele" pe care le am de dat cad in depresie ...
Si asa iar am avut o zi de la job, sunt sictirita si dezamagita si ma apuca furia
As vrea sa fiu si eu in momentul asta ca Ana, sa pot sa "dau la spate" cum zice ea ...

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 33 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

GABI ieri imi zicea o tipa care a nascut de curand in Sibiu, ca e groaznic sa fie bebele cu tine in camera. ca nu e numai al tau si plang si nu te poti odihnii cum trebuie.
la primul copil nu-l avea in salon si a zis ca s-a putut odihnii.
asta e parerea ei. nu stiu cum ar fi mai bine. Si cand ma gandesc ca avem acelasi dr. si tot la bega voi naste, cu ajutorul lui D-zeu, ma cuprind fiorii.de ce se plateste taxa aia? Si eu as vrea ca bebele meu sa poarte hainutele lui, nu cele ale spitalului.Afla tot ce poti si zi-mi si mie.

http://community.webshots.com/user/ioananemes
gio si bb 9+baby meter-11 ianuarie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Giova eu stiam de acea taxa de mai multa vreme, dar eu auzisem de ea doar la Odobescu; se plateste daca nasti cu medicul tau privat si nu cu cel de garda. Ori Bran-Walter nu stiu daca face garzi la Bega ... tu stii ceva de asta?
Neonatoloaga cu care a vb sefa mea i-a zis sa duc pentru bebe urmatoarele: hainute, Pampersi, paturica, biberoane (cu astea va fi dubios rau ca nu stiu cum o sa le sterilizam - cred ca va face sotul cate 10 ture la spital pe zi), gel de baie, ulei de corp. Cand mai aflu noutati te mai anunt.

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 33 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Silvana, nu ti se pare mai lejer de tinut Montignac obisnuit? Ca asta cu disocierea pe zile/saptamani mie mi se pare cam criminala ...
Eu am tinut Montignac vreo 3 luni acum 2 veri si mi s-a parut super lejer si fain. Ajunsesem pe la 48 kg fara nici un stres.

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 33 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Giova eu tot ce mi-am dorit a fost ca Deian sa fie cu mine, sa-l vad sa-l ating sa-l simt ca e al meu...dupa nastere nu prea te dezmeticesti dar cand e langa tine, nu iti mai doresti nimic. E sentimentul cel mai frumos din cate exista, iar in primele zile de viata piticotii dorm aproape nonstop, sunt atat de mici si calduti ca adormi si tu langa ei.Inclusiv cand papa sunt pe jumate adormiti.Iar tu esti atat de obosita ca ai adormi chiar daca ai dormi langa un tanc in mers.Ca sa nu mai vorbim cat e de benefic pt. bebe sa stea langa tine sa nu se simta singur, iar daca il pus cat mai des la san laptele vine mai repede.Eu cred ca mai obositoare sunt vizitele...noi am fost 4 tipe in salon si tot timpul era cineva in vizita.Dar daca nu mai poti de oboseala dormi si asa.Cat despre hainute..ei zic ca ale lor sunt sterilizate, pe cand ale noastre nu...
La ce dr. mergeti voi?Lucreaza la Bega?
Daca mai aveti intrebari ask please...ca nu imi mai vine in cap ce sa va zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Gabi, sa stii ca asistentele fac dupa capul lor.Si mie mi-a spus neonatoloaga sa le zic sa mi-l aduca la pat iar ele nimic.Sper sa fie cum zici tu...dar eu nu cred ca alea stau sa-i schimbe pe micuti...nu-i schimba ele de pampers, desi iti cer 6 pe zi...Deian a avut o iritatie de se vede ca nu-l schimbau...era carne vie..Cat despre biberoane...voi nu vreti sa-i alaptati? Ele oricum ii hanesc cu biberoanele care le au ele...adevarat ca erau sterilizate si cu nr lui bb pe ele, am primit de fiecare data acelasi biberon (am insistat sa-l hranesc eu).
Bai mai stii s-or fi modernizat lucrurile? Nu as vrea sa fiti dezamagite....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amutza spune:

hello fetelor!

Eu voi naste peste cateva zile tot la Bega, nu cu dr meu daca nu e de garda, dar eu merg maine la el intr-un ultim control si il intreb daca aduc bb cu noi in salon. Si mai adaug la listutza pt bb si servetele umede cu care sa-i stearga dupa ce ii schimba de pampersi (daca ii vor sterge). Si ce zicea Simina ca ii schimba de 6 ori pe zi??? hainutele si paturica le aduce sotul inainte sa-l scoateti pe bb din spital, nu? pentru ce sa va carati tot voi cu ele. Si cu taxa am auzit si eu ca se plateste daca il chemi de acasa pe medicul tau plus ca il mai platesti ca nasti cu el (din cate stiu eu).E o harababura, numai la noi in Ro. Mai vorbim noi pe teme asta.
Ana68 eu nu am vrut sa stiu de la inceput ce bb o sa am, asa ca nu vreau sa stiu nici pe ultima suta de metrii. O sa fie o mare surpriza pentru noi.

Va pupam si va dorim o zi buna in continuare.

Amutza + bb

Mergi la inceput