Ai nostri, ca brazii- ian-feb 05 (42) LMA

Ai nostri, ca brazii- ian-feb 05 (42) LMA | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj


(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13), (14), (15), (16), (17), (18), (19), (20), (21), (22), (23), (24), (25), (26), (27), (28), (29), (30), (31), (32), 33, 34, 35, 36, 37.38,39,],40

Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)13 kg/92 cm

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria) 14 kg/94cm
21 Bianca Maria (Ingerasu)12 kg/85 cm
22 Rayan (Crinuta) 12,4 kg/96,5 cm
27 Dragos Mihai (Lali)

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu05) 13 kg/95 cm
3 Sebastian (Adana)
3 Ioan Cristian (Monalac) 11 kg
3 Sergiu Denis (Coraly) 13 kg/88cm
3 Mara Theodora (Megg) 8,8 kg
3 Alexandra Beatrice (Ilucae) 9,2 kg/ 73 cm
5 Nectarie Ioan (Adita) 11 kg/78 cm
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena) 12,4kg/76 cm
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa) 12,4 kg/90 cm
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu) 10,6/81 cm,
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica) 11,9 kg/84 cm
10 Ioana Maria (Anuc)
11 Cosmin David , 11 kg/80 cm. (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) 11,5 Kg/ 77 cm poze
13 Mihai Cristian (Bdana): 13kg /87 cm
17 Viktor [/ (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza) 10kg/ 79 cm
17 Mandy Stephanie (Alina Maria) 9075 g/ 79 cm
17 Amanda Maria (Cory35) 12 kg/ 89 cm
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)11 kg/90 cm
26 Bianca Maria (Kris)11 kg/88 cm
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi): 12kg/90 cm


Februarie
4 Bogdan (Strunfita)13kg/90cm
4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo) 14 kg/ 88 cm
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu) 10kg /86 cm
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara) 12.750kg.
9 Tudor Constantin (Bestutza):13 kg/87 cm
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi) 88cm/12kg
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya) 89 cm/12 kg
20 Sebastian (Clara03) 81cm/11,4 kg
21 Matei (Ibelciug) 11 kg/ 85cm
21 Codrin Stefan (Shobo) 14,2kg /94 cm
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie) Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Aici fetele.




Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Simonaaaa! Ti-am lasat nr meu pe ym te rog da-mi un telefon!

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Partir...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Liviana - noi dupa cura de Flagyl, Liv urmam 10 zile cu Helmiflores, apoi 10 zile cu fier, apoi inca 10 zile Helmiflores si abia apoi repetam coprocultura. Trebuie sa faci minim 3 probe la 2 zile caci nu se elimina la fiecare kk - se depisteaza tare greu.
In rest, mananca normal, e vesela, nu se scarpina, doarme bine, nu cere lapte (chiar am probleme pe tema asta) adica nu are simptome clare. Eu i-am facut analizele la 2 ani doar ca sa vad pe ce picior dansam ca in restea e ok. Avem chiar 12,5 kile, adica luam si in greutate.
Hana si Lucian - La multi ani!


www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

'Neatza!ce de liniste pe aici!Shhhhhht!Sa nu trezim copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Povestea cea lunga si trista a inceput acum 2 sapt. sambata, cu cazatura in parc. Atunci, inafara de faptul ca si-a julit superficial barbia si spart buza de jos, a mai si inghitit niste nisip. Sotul meu, care era singur cu el s-a panicat si l-a spalat la cismeaua din piata , asa ca probabil a inghitit si apa din aia.
Oricum urmarile au fost super nasoale. Dumnica a inceput sa faca febra fara alte simptome. Am fost cu el la Budimex la camera de garda, au spus ca nu are nimic aparent pe nicaieri, nu avea rosu in gat, nu se auzea nimic la plamani, rana de la gura era superficiala. Au pus diagnosticul de "posibila viroza respiratorie la debut" si mi-au recomandat sa-l tin sub supraveghere si sa ii scad temperatura cu antitermice.
Am fost inspirata si n-am mers la servici ca sa stau cu el, intrucat tata nu cred ca face fata la asa ceva, gen scazut temperatura, administrat medicamente. Deci duminica temperatura fara alte simptome, luni iarasi ceva temperatura dar mult mai scazuta. In rest copilul apatic, plangacios si fara nici un pic de pofta de mancare. Eu ma gandeam ca-l doare buza si de-aia.
Marti au inceput scaunele moi, nu exagerat de moi si nu foarte multe. Fara febra de data asta si fara varsaturi. Nu i-am mai dat lapte dulce si am inceput cu probioticele. Miercuri iar scaune moi, dar nu ceva foarte alarmant, iarasi fara febra si varsaturi. L-am trecut pe regim, i-am scos si iaurtul, i-am dat smecta. Pofta de mancare era tot absenta, apa a baut dar nu in cantitati mari.
Ei bine si joi a venit bomba. Dimineata cand s-a trezit nu s-a mai putut da jos din pat. Misca picioarele dar nu putea merge. I se inmuiau genunchii pur si simplu si cerea in brate. Era super somnolent si apatic, ceea ce nu-i sta deloc in fire, la cat e el de energic si insomniac. Am innebunit, ma gandeam la toate prostiile pamantului. Mi-am sunat sotul care a venit de urgenta acasa si am fugit la cel mai apropiat spital, care s-a intamplat sa fie spitalul de copii Victor Gomoiu.
In fine, pe scurt la camera de garda i s-a pus diagnosticul de "miozita" adica o viroza care se manifesta afectand enzimele musculare si care trece cu nurofen. Dar ca sa confirmam diagnosticul trebuia sa stam internati si sa facem o multime de analize, printre care si enzimele astea musculare, etc.
Si ne-am internat. Spitalul, ca toate spitalele in aceasta perioada, in carantina pt. gripa si pneumonie. Eu cu un morcov cat casa, atat din cauza asta cat si din cauza ca inca nu stiam ce are copilul meu.
Am avut mare noroc intrucat chiar si fara pile, si fara sa scot inca nici un ban din buzunar, am fost cazati intr-un salon cu doar 2 paturi la "izolator", adica departe de raciti si gripati, vecina de camera fiind o fetita de 7 luni jumate care avea 4 kg.200 , cu probleme la inima si o suspiciune de intoleranta alimentara.
Doctorii de pe sectie au fost super operativi si deschisi, mi-au spus din prima ca ei banuiesc ca este exagerat diagnosticul pus initial la camera de garda si ca mai degraba ar fi vorba despre deshidratare pur si simplu, dar asta ramanea sa vedem in urma analizelor.
Desi am stat in conditii f. decente, spitalul fiind foarte curat si toata lumea draguta m-am consumat imens si am suferit tare mult atat pt. Tudor pe care l-au chinuit cand i-au luat sange, etc, cat si pt. tot ce am vazut in jur (fetele care ati mai fost prin spitale,stiti cu siguranta despre ce vorbesc,iar celorlalte va doresc din suflet sa nu ajungeti vreodata acolo cu copiii). Important a fost ca cei 2 dr. de pe sectie mi s-au parut implicati si competenti si, un amanunt remarcabil pt. sistemul medical romanesc, NU LUAU BANI!!! De la nimeni (nu acelasi lucrui il pot spune despre restul personalului, dar oricum toata lumea si-a facut treaba la modul cel mai operativ). Nu stiu cum e in alte spitale si nici nu-mi doresc sa aflu dar mie aici mi s-a parut foarte ok. Singura regula deplasata mi s-a parut cea ca tatii nu aveau voie sa stea peste noapte cu copiii, nu se puteau interna deci decat femei, mame, matusi, bunici, si daca un barbat nu avea sotie (era un caz) era nevoit sa-si lase copilul singur in spital.
Ca sa mai scurtez povestea, analizele lui Tudor au iesit bine, la fel si setul complet de ecografii pe care i le-au facut la toate organele. Era vorba doar despre o enterocolita (de la mizeriile inghitite probabil cu ocazia cazaturii din parc) soldata cu deshidratare, si care s-a rezolvat cu saruri de rehidrtatre orala. Nici acum nu-mi pot explica cum a fost posibil sa se deshdrateze in halul asta, desi nu a varsat niciodata si a baut ceva lichide (nu cantitati mari, dar oricum) si nu-mi iert ca nu m-am gandit singura sa-i dau saruri, mai ales ca aveam in casa Electolyte de la Humana. Daca as fi stiut ca este vorba doar despre deshidratare clar nu calcam cu el in spital si nu-l expuneam la viroze, gripe si pneumonii.
Si acum suntem la regim si probiotice dar sper sa fie ok. Povestea am spus-o in caz ca va folosi cuiva. In caz de scaune moi si lipsa de pofta de mancare neaparat rehidratati copiii, chiar daca nu vi se pare grav. Sarurile nu fac nici un rau, organismul isi ia doar ce are nevoie, restul elimina, insa fara ele se poate ajunge intr-un timp foarte scurt la probleme foarte mari. Doamne ajuta ca am scapat fara alte urmari!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

of, Tomasa...bine ca s-a terminat cu bine! imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva, mi se taie picioarele numai cind ma gindesc. Multa sanatate!

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Asaaa, si ca sa vedeti ca atunci cand e sa ai o saptamana proasta ea nu se termina repede, duminica trebuia sa botezam un baietel. Si de unde de-abia asteptam evenimentul, in contextul din spital numai la asta ma gandeam, ca ce ma fac daca nu reusim sa ne externam pana atunci (internarea a fost joi iar botezul urma duminica), nu apucasem sa-i iau cadou micutului, etc. In fine nu a fost cazul, ne-am externat, i-am luat tot ce trebuia, dar eu n-am apucat sa ma pregatesc, sa-mi fac programari la coafor, cosmetica, etc., cum planuisem.
Asa ca o data scapata de necazuri m-am gandit sa ma duc macar sa ma epilez si cum singurul loc pe care-l stiam unde ma primeau fara programare era Igiena, am fost acolo si, fiind in saptamana mea norocoasa, am dat de o proasta care mi-a varsat castronul cu ceara fierbinte pe un picior. Suna funny dar sincer am crezut ca fac pe mine de durere. Oricum deja nu mai miram de nimic! N-am patit asa ceva in viata mea si tuta de cosmeticiana s-a jurat ca nici ei nu i s-a mai intamplat (slava Domunului, ca altfel vai de clientele ei!).
Chiar radeam cu sotul meu ca pana la botez stau in casa si nu mai ies nicaieri ca cine stie ce mai patim.
Macar botezul a iesit bine, copilul a fost un dulce si n-a plans aproape deloc. Cred ca a simtit si el bietul ca sunt la capatul puterilor. Atat mi-as fi dorit sa ma pot reculege inainte de botez, sa ma gandesc la cele sfinte, dar uite ca nu mereu iese asa cum iti doresti. Bine ca este botezat si ca noi cu sufletul i-am fost si ii vom fi alaturi mereu, chiar daca atunci eram epuizati.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Merci frumos, Patricia! Si acum ma resimt, crede-ma. Nici la servici nu am ajuns inca desi a mai trecut o saptamana de atunci. Plus chinul cu regimul...dar macar sa fie asta tot necazul nostru.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Sunt tare necajita!!!!!!!

Matusa m-a anuntat ca nu mai vine!..Dansa mi-a cerut sa se intoarca si acum nu mai vrea. Vine cu pretexte de genul ca fiica si ginerele, care sunt plecati in stainatate, i-au cerut sa nu mai vina..

Iar tata s, nu cred ca o sa stea prea mult cu Bianca..si mai sunt 7 luni pline pana o voi duce la gradinita...

Sunt terminata! Vom rezolva..dar pana gasim solutia..

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00
rochita rosie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Tomasa, mami draga, sanatate multa lui Tudor si sa nu mai treceti prin asta niciodata. Imi tremura si mainile cand scriu. Cumplit, te cred ca a fost tare nasol.

www.ubi.ro
http://pg.photos.yahoo.com/ph/criszaman/my_photos

Mergi la inceput